وید چیست؟

ماده مخدر وید یا (گل و ماری‌جوانا) چیست؟

امروزه با توجه به گسترش اعتیاد جوانان و نوجوانان به وید (به انگلیسی: Weed)، لازم دانستیم که در این مطلب به مفهوم «ماده مخدر وید چیست؟» بپردازیم. مراکز گوناگونی برای ترک در شهرهای مختلف ایران وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به کمپ ترک اعتیاد اشاره کرد. کمپ‌های ترک اعتیاد مکانی برای اقامت بیمار معتاد تا زمان اتمام دوره بهبودی محسوب می‌شوند.

یکی از بهترین کمپ‌ های ترک اعتیاد، کمپ ترک اعتیاد موسسه راهی به سوی نور است که خدماتی هم‌چون ترک هروئین، ترک گل، ترک کوکائین، ترک تریاک، ترک ب ۲، ترک شیشه، ترک ترامادول، ترک قارچ، ترک متادون و… را ارائه می‌دهد. راه به سوی نور تمام تلاش خود را به‌کار گرفته است تا با استفاده از روش‌های نوین افراد درگیر اعتیاد را از این مخمصه نجات داده و پاک کند.

منظور از ماده مخدر وید چیست؟

اولین نکته‌‌ای که در بحث «ماده مخدر وید چیست؟» باید بدان بپردازیم، گیاه شاهدانه است. ماده مخدر مذکور یک گیاه علفی با شاخه‌های نازک و برگ‌های نوک تیز پنجه‌ای می‌باشد. گل، علف و گراس از مشتقات این گیاه به‌شمار می‌روند. زمانی که این گیاهان به گل می‌رسند، این قسمت از گیاه چیده و خشک شده و در نهایت به یکی از متداول‌ترین مواد مخدر دنیا تبدیل می‌شود.

برخی به این ماده وید، برخی ماریجوانا و برخی پات نیز می‌گویند. البته به غیر از موارد مذکور نام‌های دیگری هم‌چون ماری چت، چت یا جوینت نیز بین جوانان رایج می‌باشد.

گیاه شاهدانه که ماری جوانا خشک شده است.

cannabis plant یا شاهدانه که وید هم شناخته می شود.

از آن جایی که مصرف وید در برخی از مناطق دنیا قانونی می‌باشد، نام این ماده مخدر نیز رشد یافته و امروزه اکثریت مردم آن را تحت عنوان وید یا همان علف می‌شناسند. البته از نظر برخی از افراد این نام بهترین اسمی است که می‌توان به این ماده مخدر اختصاص داد. در مقابل برای عده‌ای از افراد نیز به هیچ‌وجه اهمیت و تفاوتی ندارد که ماریجوانا را گل یا حشیش صدا بزنند؛ چرا که در هر صورت آن را ماده‌ای غیرمجاز و غیر قانونی می‌دانند.

ماده مخدر وید از کدام گیاه گرفته می‌شود؟

ماده مخدر Marijuana ماری جوانا با توجه به استفاده از یکی از این سه گیاه:

 1. حشیش آمریکایی ساتیوا (Cannabis sativa)
 2. حشیش هندی ایندیکا (Cannabis indica)
 3. حشیش رودرالیس (Cannabis ruderalis)

میزان و نوع نشئگی متفاوتی را ایجاد می کنند. این سه مور هر کدام روانگردانی خاصی را به وجود می آورند.

عکس گل وید گیاه ماری جوانا

عکس وید

وید حاوی ماده شیمیایی کانابینوئید بوده و به همین دلیل بر سیستم اعصاب مرکزی تأثیرگذار است. البته ناگفته نماند که برگ و گل آن مصارف پزشکی و داروسازی نیز دارد؛ اما نباید با توجیه مصرف پزشکی از این گیاه به طور مکرر استفاده کرد. لازم به ذکر است که وید حاوی بیش از ۴۰۰ ماده شیمیایی مضر برای بدن انسان از جمله تتراهیدروکانابینول  (THC) می‌باشد که سبب ایجاد اختلال در عملکرد مغز می‌شود.

در بحث «ماده مخدر وید چیست؟» جالب است بدانید که کشورهای مختلف مقررات متفاوتی را برای مصرف این ماده وضع کرده‌اند. به عنوان مثال ایالات متحده آمریکا مصرف و به همراه داشتن وید را جرم اعلام کرده است. اما در بعضی از ایالت‌های آن مصرف ماده مخدر مذکور منع قانونی ندارد! در کشور کانادا مصرف وید برای مصارف پزشکی قانونی است.

اما آن چیزی که حائز اهمیت است این است که ماده‌ای که در کشورهای دیگر تحت عنوان ماری‌جوانا فروخته می‌شود، با آن چه که فروشندگان مواد مخدر در ایران بین مردم پخش می‌کنند بسیار متفاوت است.

معرفی کمپ ترک اعتیاد به وید: ترک مواد مخدر گل

عوارض مصرف ماده مخدر وید چیست؟

وید ماده‌ای اعتیاد آور بوده که با وجود این که عوارض مخربی برای بدن دارد و این عوارض مشخص و اثبات شده‌اند، همچنان در برخی از کشورها به صورت قانونی مصرف می‌شود. همین موضوع سبب شده است تا برخی از افراد گمان کنند که مصرف ماده مخدر وید اعتیادآور نبوده و ضرری برای بدن ندارد.

عوارض مصرف وید (گل یا همان شاهدانه)

Side effects of cannabis

لازم به ذکر است که پیامدها و عوارض وید بر بدن در کوتاه‌مدت و بلند‌مدت خود را نشان می‌دهد. از جمله تأثیرات مصرف وید در کوتاه‌مدت می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

عوارض مصرف کوتاه‌ مدت ماده مخدر وید:

 • خشکی دهان، گلو درد، سرفه‌های طولانی
 • افزایش مشکلات قلبی، رفتارهای خشونت‌بار، پرخوابی
 • افزایش اشتها، شوریدگی، یاوه‌گویی
 • از بین رفتن تمرکز فکری، پرخونی مویرگ‌های چشم، مشکلات جنسی
 • اختلال در صحبت کردن، عدم توانایی در برقراری ارتباط با دیگران، پایین آمدن قدرت یادگیری
 • از بین رفتن قدرت حافظه، ایجاد حس شکاکی، ناتوانی در تشخیص رویا و واقعیت
 • کاهش قدرت تصمیم‌گیری، استرس، اضطراب، توهم

بعد از مصرف طولانی مدت قلیان، سیگار و کشیدن وید

 عوارض مصرف بلند مدت ماده مخدر وید:

مصرف بلندمدت وید سبب وابستگی و اعتیاد به این ماده مخدر می‌شود و فرد بعد از اولین بار مصرف درگیر شده و میل به مصرف مجدد آن دارد. از جمله مضرات ماده مخدر مذکور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد حس وابستگی شدید، کاهش علاقه و انگیزه، زمینه‌ساز استفاده از مواد مخدر دیگر
 • ترس زیاد، تزلزل شخصیتی، فرار از محل کار
 • امکان بروز انواع سرطان، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، آسیب‌پذیری در برابر بیماری‌ها
 • مشکلات تنفسی و ریوی، اختلال در عملکرد جنسی، ناباروری
 • خنثی بودن نسبت به مشکلات، خطر ابتلا به جنون در افراد مستعد

پیشنهاد مطالعه: آمفتامین چیست

عوارض مصرف وید در مادران باردار چیست؟

در بحث «ماده مخدر وید چیست؟» لازم است با عوارض مصرف این ماده مخدر در زنان باردار نیز صحبت کنیم. مصرف وید در دوران بارداری روی جنین تأثیرات منفی دارد. به طور کل مصرف هر نوع ماده مخدری در این دوران علاوه بر جنین، برای مادر نیز خطرناک بوده و می‌بایست مصرف آن به طور جدی قطع شود. طبق مطالعات انجام شده، زنان پس از مصرف وید بیشتر از مردان دچار سرگیجه و احساس گیجی می‌شوند.

علاوه بر این، آن‌ها در مقایسه با مردان پس از مصرف ماده مخدر مذکور تغییرات گردش خون و همچنین ضعف در قدرت بینایی را بیشتر حس می‌کنند.

بسیاری از زنان بدون درنظر گرفتن این که ماده مخدر وید چیست و چه تأثیرات مخربی دارد، به منظور فرار از احساس ناخوشایند و همچنین کاهش اضطراب به مصرف آن روی می‌آورند. اما متأسفانه بر اساس نتیجه مطالعاتی که انجام شده است، زنانی که درگیر مصرف وید هستند در مقایسه با کسانی که از این ماده مخدر استفاده نمی‌کنند پنج برابر بیشتر احتمال دچار شدن به افسردگی در آن‌ها وجود دارد.

طبق نتایج مطالعاتی که در کشور کلمبیا در سال ۲۰۱۳ انجام شد، زنانی که درگیر مصرف وید هستند بیشتر دچار اضطراب می‌شوند.

عوارض مصرف ماده مخدر وید بر مغز چیست؟

عارضه بعدی که در بحث «ماده مخدر وید چیست؟» لازم به اشاره است، تأثیر این ماده مخدر بر مغز می‌باشد. مهم‌ترین عوارضی که در اثر مصرف وید یا علف برای فرد به وجود می‌آید، اثرات ماده مخدر مذکور بر مغز است. اعتیاد فکری، کاهش حافظه کوتاه مدت، کاهش قوای ذهنی، افزایش خطر ابتلا به اسکیزوفرنی و… جزو عوارضی هستند که در اثر مصرف وید بروز می‌دهند.

دو ماده شیمیایی اصلی به نام‌های CBD و THC در ماده مخدر مذکور وجود دارد که سبب افزایش ترشح هورمون دوپامین می‌شود که این موضوع نیز منجر به ایجاد حالت سرخوشی در فرد می‌گردد. پس از مصرف ماری‌جوانا، چیزی حدود ۲۰ تا ۸۰ میکروگرم تتراهیدروکانابینول (THC) به مغز می‌رسد. در اثر مصرف ماده مخدر مذکور سوخت و ساز در مغز افزایش پیدا کرده و هر ساعت ۵ الی ۱۰ سلول خاکستری از بین می‌رود که به طور مجدد نیز بازسازی نمی‌شوند.

عوارض بدنی حاصل از مصرف ماده مخدر وید:

یکی دیگر از عوارض مصرف وید بر بدن، به‌هم خوردن تعادل می‌باشد که مشکلات بسیار زیادی را برای افراد به همراه دارد. دلیل به‌هم خوردن تعادل این است که کارکرد نیم‌کره‌های مغز تحت تأثیر مصرف ماده مخدر مذکور مختل شده و فرد با مشکل عدم تعادل و هماهنگی بدن روبه‌رو می‌شود. مصرف علف یا ماری‌جوانا تأثیرات مخربی بر قدرت حافظه و تمرکز فرد نیز دارد؛ به طوری که افراد درگیر مخدر مذکور ابتدایی‌ترین چیزها را فراموش کرده و حتی اسامی افراد، مکان‌ها و شماره‌ تلفن‌ها را نیز به خاطر نمی‌آورند. مصرف وید بر قسمت‌های مختلف بدن تأثیر منفی می‌گذارد که در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا خواهیم شد:

مشکلات در چهره حاصل از مصرف ماده مخدر وید چیست؟

فردی که به طور مداوم و در مدت زمان طولانی اقدام به مصرف ماری‌جوانا یا وید می‌کند، تغییراتی در چهره او پدیدار می‌شود که از جمله این تغییرات در چهره می‌توان به قرمزی و خستگی چشم‌ها اشاره نمود.

Side effects Eyes of cannabis

قرمز شدن شدید چشم بعد از کشیدن ماری جوانا

تأثیرات مخرب بر چشم‌ها حاصل از مصرف ماده مخدر وید چیست؟

یکی از قسمت‌هایی از بدن که تحت تأثیر مصرف وید آسیب می‌بیند، چشم است. طبق تحقیقاتی که اخیرا توسط محقیقن انجام شده، مصرف ماری‌جوانا بر چشم و بینایی افراد مصرف‌کننده تأثیر جدی و خطرناکی دارد. لازم به ذکر است که محوریت تحقیقات مذکور اثر مصرف خانواده کانابیس‌ها، از جمله ماری‌جوانا بر عصب چشم می‌باشد.

نتایج تحقیقات حاکی از آن است که مصرف مداوم کانابیس‎‌هایی همانند ماری‌جوانا تأثیر جدی و جبران‌ناپذیری بر سیستم عصبی مرکزی و سیستم پردازش شبکیه چشم دارد. در اثر مصرف ماده مخدر مذکور به طور مداوم، اعصاب چشم تحریک شده و در سیستم عصبی شبکیه چشم اختلال ایجاد می‌شود که در نهایت به کاهش بینایی فرد منجر خواهد شد. نتایج تحقیقاتی که روی ۲۸ نفر از مصرف‌کنندگان وید انجام شده است در پورتال جامع چشم‌پزشکی منتشر شده و تأثیر مخرب ماده مخدر مذکور بر سلول‌های شبکیه چشم را اثبات می‌کند.

تأثیرات مخرب بر قلب حاصل از مصرف ماده مخدر وید چیست؟

عارضه بعدی که در بحث «عوارض مصرف ماده مخدر وید چیست؟» باید بدان بپردازیم، تأثیرات مخرب بر قلب است. محققان دانشگاه Queen Mary University of London در مطالعات اخیر خود اسکن قلب ۳۴۰۷ نفر را مورد بررسی و تحلیل قرار دادند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که مصرف ماری‌جوانا می‌تواند به قلب افراد مصرف‌کننده نیز آسیب وارد کند. طی این مطالعه پژوهشگران اسکن قلب ۳۴۰۷ فرد با میانگین سنی ۶۲ سال را جمع‌ آوری کرده و مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دادند.

در آزمایش مذکور برخی از افراد هیچ‌گونه سابقه بیماری قلبی نداشتند و به هیچ وجه در طول عمر خود از وید استفاده نکرده بودند. تعدادی از افراد حاضر در این آزمایش به طور مرتب ماده مخدر مذکور را مصرف می‌کرند و برخی از آن‌ها نیز مدت زمان کوتاه‌تری درگیر مصرف این ماده مخدر بودند. نتیجه‌ای که از این آزمایش حاصل شد حاکی از آن است که بطن چپ افرادی که به صورت مداوم از ماری‌جوانا استفاده می‌کنند در مقایسه با یک فرد سالم بزرگ‌تر بوده و علائم اولیه اختلال در کارکرد قلب در آن‌ها مشاهده می‌شود.

 

ترک ماری‌جوانا در بهترین مرکز ترک اعتیاد

ما با مفهوم «ماده مخدر وید چیست؟» آشنا شدیم؛ اکنون نوبت آن است که بهترین راه‌حل ترک مخدر مذکور را معرفی نمائیم. مرکز ترک اعتیاد راهی به سوی نور با کمک کارشناسان حرفه‌ای در این زمینه تمام تلاش خود را به‌کار گرفته است که با استفاده از روش‌های نوین و کاربردی در کوتاه‌ترین زمان ممکن در مسئله ترک اعتیاد به مواد مخدر یاری‌دهنده افراد مصرف‌کننده باشد. راهی به سوی نور با تکیه بر سابقه درخشان خود در زمینه آمار افراد پاک می‌تواند روزنه‌ای برای خروج از دنیای تاریک اعتیاد محسوب شود.

سخن پایانی

در این راهنما در مورد موضوع «ماده مخدر وید چیست؟» صحبت کردیم. ماده مخدر مذکور عوارض مخربی بر بدن و زندگی انسان دارد که توجه به آن‌ها بسیار مهم است. البته برای هر مشکلی راه‌حلی وجود دارد؛ در این باب نیز می‌توان از کمک کارشناسان و مشاوران مرکز ترک اعتیاد راهی به سوی نور استفاده نمود

گردآوری توسط: موسسه راهی به سوی نور

4 پاسخ
 1. بهزاد
  بهزاد گفته:

  دوست و رفیقی دارم که خیلی خیلی برام عزیزه اما مدتی هست که کشیدن گل از حالت تفریحی به روزانه تبدیل کرده. نگران دوستم هستم.اینکه چطور می تونم کمکش کنم و یا اصلا راه متوقف کردنش چیه. از همه مهمتر شنیدم باعث سرطان ریه میشه.لطفا راهنمایی کنید.درخصوص کمپ نمیتونم چیزی بهش بگم چون میدونم مقاومت میکنه و اصلا خودش رو معتاد حساب نمیکنه

  پاسخ
 2. غلام
  غلام گفته:

  یه مدت به اصرار دوستان از این ماده مخدر استفاده کردم واقعا خیلی بد بود. هم بوی بدی داشت هم روان ادمو بهم می‌ریخت. الان دیگه مثل نقل نبات ریخته همه دارن از من می‌شنوید سراغش نرید. برگشت خیلی سخته

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *