مشاوره ترک اعتیاد

معرفی واحد مشاوره ترک اعتیاد راهی به سوی نور

 

پیچیده‌تر شدن روابط اجتماعی، سست شدن روابط عاطفی حاکم بر خــانواده، شکـاف بین نسلی، بیکاری، فقـر، مهاجرت بی رویــه به شـهرهـای بزرگ، افزایش حاشیه نشینی و … زمینــه منــاسبی برای گسترش آسیب‌های اجتماعی  و زمنیه رشد اعتیاد فراهم آورده است.

بیماری اعتیاد با توحه به عوارضی که در فرد بیمار می‌گذارد خود و محیط اطرافش را دچار اختلال و نابسامانی می‌کنـد. در نتیجـه ضـرورت دسترسـی آنهـا به راهنمـایی‌هـای گستــرده بیش از پیش احساس می‌شود.

مشاوره ترک اعتیاد

بسیاری از بیماران اعتیاد درک و شناخت صحیحی از ترک اعتیاد نداشته و تصور می کنند که پاکی از اعتیاد تنها به معنی قطع مصرف مواد مخدر و یا اجتناب از رفتارهای معتادگونه است. با در نظر گرفتن این که اعتیاد یک بیماری مزمن و درمان ناپذیر است که جسم، ذهن و روح فرد معتاد را تحت تاثیر قرار می دهد؛ بهبودی از آن نیز می بایست همه جنبه های زندگی وی را در برگیرد.لذا موسسه راهی به سوی نور با برگزاری جلسات مشاوره فردی و گروهی برای بیماران و خانواده آنها روند بهبودی بعد از دوره سم زدایی بیمار را برای تثبیت شرایط درمان ایجاد نموده است.

 

مشاوره ترک اعتیاد

 

مشاوره ترک اعتیاد یا پشتیبانی ترک اعتیاد (Addiction Counseling) به مصرف‌کننده کمک می‌کند تا به صورت اصولی و صحیح این روند دشوار را آغاز کند و در تمامی مراحل ترک اعتیاد از کمک متخصص بهره‌مند شود.

از آنجا که مشاوره و گفتگو یکی از راهبردهای مهم پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است، موسسه راهی به سوی نور اقدام به راه‌اندازی دفتر مشاوره موسسه راهی به سوی نور نمود. در این موسسه مشاوره هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی انجام می‌شود.

مشاوره فردی

افراد معتاد غالباً از نظر روحی اوضاع مساعد و نرمالی ندارند. هنگامی که خود یا با تشویق و اصرار دیگران تصمیم به ترک اعتیاد می‌گیرند نیاز به مشاوره‌های ترک اعتیاد دارند. چرا که اگر بدون مشاوره ترک اعتیاد اقدام به کنار گذاشتن وابستگی خود کنند، به احتمال زیاد در راه ترک آن شکست خورده و دوباره به سوی موارد بر می گردند. پس مشاوره ترک اعتیاد را در اولویت قرار دارد چرا که کمک گرفتن از متخصصان می‌تواند این مسیر دشوار را کمی راحت‌تر کند.

 

در مشاوره فردی که به صورت جلسات خصوصی و تک نفره برگزار می‌گردد عزت نفس و اعتماد فرد حفظ شده تا با آسودگی خیال به ردمان خود بپردازد.

نکته:

با توجه به عدم درک صحیح بیمار از ترک اعتیاد و تاثیر آن بر جسم و روح فرد معتاد، وجود مشاوره بعد از دوره سم‌زدایی جهت تثبیت دوره درمانی امری اجتناب‌ناپذیر است لذا بیماران در موسسه راهی به سوی نور طی دوره درمان زیر نظر اساتید مجرب و متخصص روانشناسی تحت جلسات مشاوره فردی قرار دارند.

 

مشاوره گروهی ترک اعتیادمشاوره گروهی

مشاوره گروهی نیز همانند مشاوره انفرادی جهت حل و فصل مسایل و چالش‌های حوزه سلامت روان بیمار و یا خانواده بیمار معتاد برگزار می‌شود با این تفاوت که این جلسات با حضور افراد دیگری که مسایل مشابهی با ما دارند تشکیل می‌شود. قرار گرفتن در گروه مزیت‌های مختلفی دارد که روانشناسان خصوصا برای بعضی موضوعات پیشنهاد می‌کنند که به جای مشاوره انفرادی از مشاوره گروهی استفاده کنیم.

 

 

در جلسات مشاوره گروهی، روانشناس به جای تمرکز بر روی یک بیمار، مسایل و مشکلات چندین نفر را بررسی می‌کند و این فضا به همه کمک می‌کند تا دیگر احساس ناتوانی و تنهایی نداشته باشند. هر یک  از اعضا در مورد مشکلات و روش‌هایی که برای حل آن استفاده کرده است صحبت می‌کند و روانشناس در مواقع لزوم راهنمایی‌هایی ارائه می‌دهد.

 

موسسه راهی به سوی نور در راستای شناخت خانواده های بیماران و عموم جامعه با بیماری اعتیاد جلسات خانواده درمانی را با چهارچوب عوامل ذیل برگزار می‌نماید:

۱) شناخت بیماری اعتیاد و مواد اعتیاد آور

۲) آشنایی خانواده ها با علائم هشدار دهنده و زمینه های بروز اعتیاد تجربیات بیمار بهبود یافته

۳) شناسایی گروه های در معرض آسیب

۴) ارائه راه کارهای پیشگیرانه اعتیاد برای فرد و خانواده

۵) شناخت نشانه های سوء مصرف مواد نمایش فیلم – سخنرانی روانشناس – تجربیات بیمار بهبود یافته

۶) آشنا سازی خانواده با انواع روش های درمان  نمایش فیلم

۷) تبیین مداخلات روانشناختی غیر دارویی

۸) ترغیب بیماران درگیر و تشویق بیماران متمایل به بهبودی

۹) آموزش فنون توانمند سازی فرد و خانواده برای پایداری در بهبودی

۱۰) آگاه سازی در راستای تغییر باورهای ناسالم و تقویت باورهای سالم

۱۱) اطلاع رسانی در جهت روش های برخورد در بهینه با بیماران قبل و پس از بهبودی

 

علاقه‌مندان برای مشاوره می‌توانند به قسمت ثبت‌نام و مشاوره سایت مراجعه نمایند.

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

ساخت حساب کاربری!

فرم زیر را برای ثبت نام تکمیل نمایید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید