ترک اعتیاد

۰۸ آبان ۱۴۰۰

مهتا فلاحی

پیام امروز

اعتیاد سرآغاز همراهی و هم قدم شدن با مرگ است. هر چه مسیر بیشتری را با او طی کنی، بیشتر تو را به کام خود خواهد کشید. پس تا دیرتر نشده زنجیره ی این سفر را قطع کن و همراهی با مرگ را به پایان برسان

گالری عکس :

ویدئو ها :

پادکست ها :

سوالات متداول :

هزینه بستری در کمپ بسته به سن، نوع ماده مصرفی و خدمات در حال ارائه متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های موسسه راهی به سوی نور تماس بگیرید. هزینه بستری در کمپ وابسطه به مدت زمان درمان و نیاز به خدمات پزشکی است. این امر توسط تیم پزشکی موسسه راهی به سوی نور، شامل پزشک، روانپزشک، روانشناس و کادر بهیاری صورت می‌گیرد. همچنین هزینه بستری در کمپ بسته به این که فرد کمک پزشک یا مراقبت‌های اولیه نیاز دارد، متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران موسسه راهی به سوی نور تماس بگیرید.

افراد از طریق درمان اعتیاد به مواد مخدر با سرعت های مختلفی پیشرفت می کنند، بنابراین طول درمان از پیش تعیین شده وجود ندارد. با این حال، تحقیقات به صراحت نشان داده است که در صورت رعایت روند صحیح بهبودی،نتایج خوبی به دست می‌آید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید 

هدف از درمان مواد مخدر برای کمک به افراد معتاد است که از جستجو و استفاده اجباری مواد مخدر جلوگیری کنند. درمان می تواند در شرایط مختلف اتفاق بیفتد، اشکال مختلف داشته باشد و برای مدت زمان متفاوتی ادامه یابد. از آنجایی که اعتیاد به مواد مخدر معمولاً یک اختلال مزمن است که با آسیب مشخص می شود، درمان کوتاه مدت همراه با دارو معمولاً کافی نیست. برای بسیاری، درمان یک فرآیند طولانی مدت است که شامل مداخلات متعدد و نظارت منظم است. موسسه راهی به سوی نور در روند درمانی از دارو استفاده نمی‌کند.

تکمیل برنامه های حرفه ای سم زدایی چند روز یا هفته طول می‌کشد. پس از آن‌، فرد می‌تواند از برنامه سم زدایی خارج شود. بعد از مرحله سم زدایی بیمار می‌تواند به مراحل بعدی ترک اعتیاد برود. نکته‌ی مهم این است که سم زدایی باید زیر نظر پزشک صورت گیرد. موسسه راهی به سوی نور با داشتن تیم پزشکی مجرب، به صورت حرفه ای دوره سم‌زدایی را با استفاده از نوین‌ترین روش‌های روز دنیا انجام می‌دهد.

این موسسه با یاری خداوند و همت آقای قاسم‌زاده بیش از 20 سال است که در حوزه‌ی ترک اعتیاد فعالیت دارد. موسسه راهی به سوی نور فعالیت خود را در زمینه‌ی ترک اعتیاد زیر نظر سازمان بهزیستی کل کشور انجام می‌دهد.

برای اطلاع از هزینه دوره ها با کارشناس مشاوره ترک اعتیاد به شماره 02177181672 تماس بگیرید.

بله، اما بسیار دشوارتر است و بدلایلی چون شروع وسوسه، اضطراب و خستگی شدید، مشکلات جسمی، ناامیدی، خستگی شدید و ترس از خماری باعث شکست ترک می شود اما با حضور تیم پزشکی مثل روانپزشک و روانشناس به موفقیت در ترک اعتیاد کمک خواهند کرد.

خیر فعلا در حال حاضر خدماتی برای بانوان ارائه نمی گردد.

نگران نباشید با مشاوران مرکز تماس بگیرید، شما را راهنمایی خواهند کرد.

این مجموعه زیر نظر سازمان بهزیستی و بهداشت است. مددجو با همراه داشتن مدرک شناسایی و همراه داشتن معرف با مدرک شناسایی پس از مراجعه پذیرش و طبق تعرفه هزینه گرفته می شود، سپس درمان صورت می گیرد. مددجو پس از مشاوره اولیه و تست کرونا پذیرش و به سالن سم زدایی منتقل می شود. شروع درمان در فضایی آرام زیر نظر تیم پزشکی مرکز تا زمان انتقال به سالن صورت می گیرد و از امکانات سم زدایی با همیاری خدمتگزاران بهره می برد.

بله ، مرکز از حضور تیم پزشکی شامل پزشک عمومی، روانشناس و روانپزشک بهره مند است.

روش ترک صرفا فراهم آوردن محیطی امن بدون وجود عوامل تحریک کننده و با روش سم زدایی است. بزرگترین شکل ترک اعتیاد دوری از محیط خطرناک و اطرافیان است که نیاز به محیطی عاری از مواد است. که در خارج از محیط مراکز اقامتی مشغله های خارجی، مشکلات عاطفی اجتماعی تاثیرگذاری اطرافیان باعث عدم موفقیت است. حضور در کمپ بهترین روش ترک اعتیاد در دنیاست.

خیر، این داروها به شدت اعتیادآور است متاسفانه در بعضی مراکز برای ترک استفاده می شود، که نه تنها کمکی به روند ترک نمی کند بلکه باعث گرفتار شدن افراد و اعتیاد به این داروها می شود که بعضا ترک آن ها از ترک مواد مصرفی بیمار سخت تر و طولانی تر است.

درمان اعتیاد از نظر مرکز راهی به سوی نور یعنی پاکی از هرگونه مواد اعم از مواد مخدر و دارو است.

مشارکت در کمک:

مرکز ترک اعتیاد راهی به سوی نور با سابقه بیست سال فعالیت با مسئولیت فنی و مدیریت قاسم قاسم‌زاده، با مجوز سازمان بهزیستی کشور، درمان و آموزش پزشکی تاسیس گردیده است. هدف از تاسیس این مرکز ترک اعتیاد در تهران، درمان علمی و همه جانبه بیماران عزیز می‌باشد.

 

 

مبالغی که شما عزیزان کمک میکنید جهت موارد زیر میباشد:

 • خانواده هایی که عزیزانشان تمایل به بازگشت و ترک را دارند اما هزینه ی درمان را ندارند.

 • کمک به خانواده هایی که بر اثر اعتیاد سرپرست خانوار از لحاظ مالی به مشکلات متعددی بر خورده اند.

 • ادامه تحصیل فرزندان بیمارانی که به اعتیاد گرفتار شده اند و هزینه ی تحصیل را ندارند.

 • تامین جهیزیه ی دختران دارای والدین درگیر بیماری اعتیاد.

 • کمک به عزیزانی که قصد ترک دارند اما از نظر مالی توان پرداخت ندارند.

کمک

رزرو کمپ ترک اعتیاد :

Loading...

پرسشنامه ها :

پرسشنامه گرایش به اعتیاد

پرسشنامه گرایش به اعتیاد

پرسشنامه گرایش به اعتیاد

پرسشنامه گرایش به اعتیاد

ارتباط با ما :

موسسه راهی به سوی نور

 • آدرس دفتر مرکزی : 

تهران  تقاطع خیابان فرجام و سراج پلاک 295 

 • شماره های تماس : 

02177181672-4 | 02177458447-8

فکس 02177246195 | همراه 09123499860

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد چیست؟

اعتیاد یک اختلال شناختی ریشه دار و عادتی است که با یک چرخه مداوم حفظ می‌شود و ترک اعتیاد بسیار دشوار و بسیار پیچیده است، زیرا علل ترک اعتیاد متفاوت است، پاسخ های شخصی متفاوت است، و پیامدهای اعتیاد نیز متفاوت است.در اینجا چند راهنمایی در مورد ترک اعتیاد، همراه با خدمات مورد انتظاری که در موسسه ترک اعتیاد راهی به سوی نور  برای درک ترک اعتیاد در درازمدت وجود دارد، ارائه شده است.

چرا ترک اعتیاد می تواند مشکل باشد؟

از نظر فیزیکی، ترک اعتیاد می تواند دشوار باشد، زیرا ظاهر شدن علائم ترک اعتیاد برای فرد غیرقابل تحمل است. تجربه علائم ترک اعتیاد می تواند سخت تر از یک عمر اعتیاد باشد. ترک اعتیاد نیز می تواند یک فرآیند بسیار احساسی باشد، ترس از قضاوت و اضطراب ناشناخته گرفته تا مواجهه با علت اعتیاد تاثیر گذار است. هنگامی که به دنبال ترک اعتیاد هستید، مهم است که این عمل را با تمرکز بر آنچه برای سفر توانبخشی شما در پیش است به خاطر بسپارید.

چالش های رایج ترک اعتیاد

تعدادی چالش رایج وجود دارد که ترک اعتیاد را دشوار می کند.

 1. انگ شدیدی بر اعتیاد وجود دارد و کلیشه‌های غیرواقعی و نادرست را در برابر تشخیص اعتیاد و ترک اعتیاد قرار می‌دهد. قضاوت از طریق این تشخیص انجام می شود. این یک چالش احتمالی است که می تواند ترک اعتیاد را دشوار کند، یکی از دلایلی که بسیاری از افراد به دنبال بهبودی تنها هستند.
 2. همانطور که در بالا ذکر شد، به دلیل ماهیت ترک اعتیاد، فرآیند سم زدایی یک فرآیند چالش برانگیز است. در جایی که مواد مخدر و الکل انباشته شده است، علائم ترک اعتیاد انتظار می رود که به عنوان چالش های فیزیکی و روانی مطرح  شود. از طریق حمایت های حرفه ای و پزشکی مقابله با این چالش امکان پذیر خواهد بود.
 3. در نهایت، ترک اعتیاد با یک تصمیم سریع شروع می شود، اما یک سفر طولانی مدت بهبودی را دنبال می کند. هضم مقیاس زمانی بهبودی اعتیاد می تواند برای برخی افراد چالش برانگیز باشد. مهم است که قبل از شروع ترک اعتیاد از این موضوع آگاه باشید.

چگونگی ترک اعتیاد

توصیه هایی در مورد چگونگی ترک اعتیاد شامل طیفی از نکات خودیاری است که برای برخی مناسب است و برای برخی دیگر چندان مناسب نیست. کمک به خود در طی فرآیند ترک اعتیاد طولانی مدت به موفقیت در توانبخشی مسکونی کمک خواهد کرد.

تعهد به ترک اعتیاد

فرد معتاد باید تمایل به ترک اعتیاد داشته باشد و متعهد به ترک اعتیاد شود. پذیرش حمایت، پذیرش تغییر، و پذیرفتن متانت در اینجا مهم خواهد بود، به جلو نگاه کنید و مسئولیت کامل برای ترک اعتیاد را بپذیرید.

یک شبکه پشتیبانی قابل اعتماد برای ترک اعتیاد خود بسازید.

اتخاذ چنین تصمیم شجاعانه ای می تواند احساسی باشد. داشتن یک شبکه پشتیبانی قابل اعتماد در اطراف شما ترک اعتیاد را آسان می کند و اطمینان حاصل می کند که خروجی برای در میان گذاشتن نگرانی ها یا سوالات خود دارید. اعضای خانواده همراه با راهنمایی های متخصص از طریق گروه های پشتیبانی و خطوط کمک خیریه در ترک اعتیاد قابل اعتماد خواهند بود.

برای آنچه در پیش ترک اعتیاد است آماده باشید.

ترک اعتیاد می‌تواند با چالش‌های زیادی همراه باشد، که برخی از آنها در بالا به اشتراک گذاشته شده‌اند که معمولاً برای بسیاری از افراد ناشناخته است. در عوض توصیه می‌شود از طریق بازپروری مواد مخدر(ترک اعتیاد) و الکل، از طریق درمان‌های اعتیاد و بهبودی طولانی‌مدت، آماده باشید و کاملاً از آنچه پیش رو دارید آگاه باشید. آگاهی می تواند به آمادگی ها، ارائه اعتماد به نفس و پذیرش کمک کند.

به درمان و پشتیبانی ترک اعتیاد دسترسی پیدا کنید.

دسترسی به درمان و پشتیبانی ترک اعتیاد بهترین راه برای ترک اعتیاد خواهد بود. از آنجایی که ترک اعتیاد مستلزم بهبودی همه جانبه است که از پله ها و درمان های مختلف اعتیاد تشکیل شده است، موثرترین سفر از طریق حمایت حرفه ای خواهد بود. از طریق یک موسسه ترک اعتیاد معتبر، درمان و پشتیبانی برای پیشبرد روند بهبودی در دسترس خواهد بود. ما در گروه ترک اعتیاد راهی به سوی نور، برنامه‌های درمانی شخصی را از طریق طیف وسیعی از کلینیک‌های توانبخشی ارائه می‌کنیم.

همه توصیه های ترک اعتیاد را بپذیرید.

توصیه هایی در طول دوره ترک اعتیاد ارائه می شود، که گاهی اوقات پذیرش آنها به دلیل محتوای آنها دشوار است. به عنوان مثال، ممکن است از نظر روانی احساس سلامتی کنید و از توصیه حمایت از سلامت روان استقبال نکنید. اگر توصیه هایی ارائه شود، معقول، هدفمند و ایمن خواهد بود، به بهترین وجه پذیرفته شده و برای بهبودی و ترک اعتیاد تکمیل خواهد شد.

از طریق علائم ترک اعتیاد کار کنید

ترک اعتیاد به یک دوره ترک نیاز دارد تا بدن و ذهن را با عملکرد ارگانیک تنظیم کند. این در نهایت به معنای سازگاری مجدد با وضعیت بدون تأثیر مواد مخدر و الکل است. علائم ترک اعتیاد یک چالش رایج مرتبط با سم زدایی است. کار بر روی علائم، با رسیدن به هوشیاری اولیه، میزان بهبودی را افزایش می‌دهد.

پیشگیری از عدم ترک اعتیاد را در آغوش بگیرید.

پاسخ به چگونگی ترک اعتیاد باید بر انتظار همه جانبه بهبودی تمرکز کند. ترک اعتیاد برای آینده است که می‌توان با پیشگیری از عود آن را کاهش داد. برنامه ریزی برای زندگی پس از ترک اعتیاد، از طریق ایمن سازی اقدامات پیشگیرانه از عود، ممکن خواهد بود. ترک اعتیاد و قطع ارتباط در سطح روانی نیز از طریق طیف وسیعی از خدمات ترک اعتیاد و جلسات درمانی مورد نیاز خواهد بود.

از مراقبت های پس از ترک اعتیاد استفاده کنید

بهبودی طولانی‌مدت از حمایت حرفه‌ای مداوم و نقاط تماس درمان سود می‌برد. استفاده از مراقبت های پس از ترک اعتیاد در دسترس، دوره گذار پس از ترک اعتیاد را تسکین می دهد، جایی که ترک اعتیاد واقعاً آزمایش می شود.

در سبک زندگی، چشم انداز و محیط خود جهت ترک اعتیاد تغییراتی ایجاد کنید.

ترک اعتیاد مستلزم درمان، برنامه ریزی، تعهد و تلاش مستمر است. علاوه بر این، برای حفظ نتایج بازیابی، نیاز به تغییر خواهد بود. تغییراتی در سبک زندگی، دیدگاه‌ها، استراتژی‌های مقابله، محیط‌ها و روال‌ها انتظار می‌رود که به‌عنوان نکات خودیاری عمل می‌کنند تا خطرات عود و مواجهه را کاهش دهند.

 ترک اعتیاد یک سفر شخصی و غیرقابل پیش بینی خواهد بود. با این حال، با پیروی از مراحل فوق، ترک اعتیاد، غلبه بر و مدیریت اعتیاد امکان پذیر خواهد بود. این می تواند یک فرآیند طولانی و کامل باشد. با این حال، برای غلبه بر اعتیاد به مواد مخدر و الکل، اثرات و پیامدهای ترک اعتیاد ارزشمند است.

چه چیزی باعث علائم ترک اعتیاد می شود؟

مواد مخدر به طرق مختلف با عملکرد مغز و بدن تداخل دارند. این واکنش‌ها اوج‌هایی را ایجاد می‌کند که باعث می‌شود افراد برای بیشتر به عقب برگردند. بدن به مرور زمان خود را با حضور این مواد وفق می دهد تا وضعیت درونی پایدار و متعادلی را حفظ کند. اما وقتی این مواد به طور ناگهانی حذف شوند، سیستم داخلی نامتعادل می شود.

سردرد کافئینی یک مثال رایج از علائم خفیف ترک اعتیاد است که اکثر مردم می توانند آن را درک کنند. اگر شما فردی هستید که برای شروع به قهوه خود در صبح نیاز دارید، علائم ترک کافئین را تجربه کرده اید. در حالی که آنها به اندازه علائم ترک اعتیاد شدید یا تهدید کننده زندگی نیستند، شما ناراحتی را درک می کنید.

نمونه هایی از علائم ترک اعتیاد

همه مواد مخدر یکسان نیستند و همه مردم یکسان نیستند. مواد مختلف به طرق مختلف بر افراد تأثیر می گذارند. انواع دقیق علائم ترک اعتیاد که فرد تجربه می کند به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل مواردی مانند:

 • انواع داروهای مورد استفاده
 • مدت زمان مصرف مواد مخدر
 • مقدار داروهای مصرفی
 • این که آیا شخص مواد را مخلوط کرده است
 • سلامت کلی یک فرد
 • شرایط سلامت روانی یا جسمی از قبل وجود داشته باشد

انواع مواد مخدری که فرد استفاده می کند یکی از عوامل اصلی است. به عنوان مثال، مواد افیونی و مواد مخدر قوی برای تسکین درد استفاده می شود، بنابراین علائم ترک اعتیاد مواد افیونی شامل حساسیت مفرط به درد است. بنزودیازپین ها دسته قدرتمندی از داروهای ضد اضطراب هستند. ترک اعتیاد بنزودیازپین ها اغلب باعث ایجاد احساس شدید اضطراب و بی قراری می شود.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت شدت علائم ترک اعتیاد است. برخی از افراد تنها ناراحتی خفیفی را در طول دوره ترک اعتیاد تجربه می کنند در حالی که برخی دیگر از واکنش ها ضعیف می شوند. شدت علائم معمولاً تحت تأثیر عوامل ذکر شده در بالا است.

اثرات دقیق علائم ترک اعتیاد از فردی به فرد دیگر متفاوت است. علائم ترک اعتیاد شامل علائم جسمی، روانی و رفتاری و همچنین دسته های متعدد دیگر می شوند. تقسیم آنها به گروه ها راه آسان تری برای درک اثرات ترک اعتیاد است. در زیر چند نمونه از واکنش بدن به ترک مواد مخدر آورده شده است.

علائم فیزیکی در ترک اعتیاد

واکنش های فیزیکی به هر یک از علائم فیزیکی و بدنی اشاره دارد که در نتیجه ترک اعتیاد ناگهانی ایجاد می شود. خستگی و بی حالی علائم رایجی هستند که توسط بسیاری از مواد به دلیل عوارضی که داروها بر بدن وارد می کنند ایجاد می شود. تعریق، تکان دادن، پوست لطیف، گزگز و احساس سرما نمونه های دیگر هستند. درد و اسپاسم عضلانی هنگام ترک اعتیاد مواد مخدری مانند مواد افیونی یا شل کننده های عضلانی دیده می شود.

علائم رفتاری در ترک اعتیاد

علائم رفتاری ترک اعتیاد علائمی هستند که بر نحوه تعامل افراد با اطرافیان خود تأثیر می گذارند.

ترک اعتیاد ناراحت کننده است و تجربیات جدید اغلب دشوار و آزاردهنده هستند. این بدان معناست که هنگام ترک اعتیاد تقریباً هر ماده ای، تحریک پذیری، تحریک پذیری و ناامیدی رایج است. زود عصبانی شدن یکی دیگر از علائمی است که در بسیاری از افراد در حال ترک اعتیاد مشاهده می شود.

علائم دستگاه گوارش در ترک اعتیاد

علائم گوارشی ناشی از نحوه واکنش دستگاه گوارش به کمبود مواد است. اشتها معمولاً به هر طریقی تحت تأثیر ترک اعتیاد قرار می گیرد، اما از دست دادن اشتها اغلب وجود دارد. با عدم تعادل ناگهانی سیستم داخلی غذا خوردن دشوار است. حالت تهوع، گرفتگی معده و استفراغ نیز از علائم عود کننده در طول ترک اعتیاد هستند.

علائم روانشناسی ترک اعتیاد

علائم روانشناختی اثراتی هستند که ترک اعتیاد بر خلق و خو، بهزیستی و سلامت روان می گذارد. مانند آشفتگی و ناامیدی که پاسخ های رایج به کمبود مواد هستند، اضطراب و عصبی بودن نیز اغلب دیده می شود. توهمات، به معنای دیدن، شنیدن یا احساس چیزهایی که وجود ندارند، بخشی از ترک اعتیاد برخی مواد هستند. پارانویا و هذیان نیز نمونه هایی از علائم ترک اعتیاد روانی هستند.

علائم مشکلات خواب ترک اعتیاد

مشکلات خواب بخش بسیار مورد انتظار ترک اعتیاد است. خواب بخشی از آن سیستم داخلی است که بدن به دنبال تنظیم آن در طول مصرف فعال مواد مخدر است. حذف این داروها تعادل را از بین می برد و منجر به علائمی مانند بی خوابی، بی خوابی، قطع شدن خواب و کابوس در طول دوره ترک اعتیاد می شود.

علائم شناختی ترک اعتیاد

علائم شناختی به توانایی تفکر و پردازش در طول دوره ترک اعتیاد اشاره دارد. اعتیاد به مواد، شناخت را دشوار می‌کند، سپس ترک اعتیاد، بازیابی توانایی‌های شناختی منظم را به چالش دیگری تبدیل می‌کند. سردرگمی و سردرگمی در هنگام ترک اعتیاد رایج است. مشکلات تمرکز همراه با کند شدن روند تفکر نیز به طور منظم مشاهده می شود.

خطرات علائم ترک اعتیاد

گاهی اوقات علائم ترک اعتیاد نه تنها ناراحتی های خفیف بلکه گاهی اوقات واکنش های تهدید کننده زندگی هستند. هنگامی که بدن شخصی به مواد متکی می شود، اختلال ناگهانی ممکن است خطرناک تر از حد انتظار باشد. داروهای قدرتمندی مانند مواد افیونی، هروئین و مت آمفتامین منجر به برخی از شدیدترین نمونه‌های تهدیدکننده زندگی ترک اعتیاد می‌شوند. هذیان و توهم شدید در حین کناره گیری ممکن است باعث شود فرد به خود یا دیگران صدمه بزند. برخی از افراد نیز در معرض خطر ابتلا به تشنج ناشی از ترک اعتیاد هستند.

شدت علائم ترک اعتیاد وقتی افزایش می یابد که مقادیر زیادی از داروهای سنگین را برای مدت طولانی مصرف کنند. شخصی که چند سالی است که هروئین مصرف کرده است، احتمالاً هنگامی که تصمیم به ترک اعتیاد می گیرد، علائم شدید ترک اعتیاد را تجربه می کند.

درمان علائم ترک اعتیاد

ترس از علائم ترک اعتیاد باعث می شود افراد پس از قطع مصرف مواد عصبی شوند، اما راه هایی برای یافتن حمایت در این دوره وجود دارد. اگر می خواهید مصرف را متوقف کنید و نگران علائم ترک اعتیاد هستید، گزینه هایی در دسترس شماست. ترک اعتیاد روشی متداول برای دریافت کمک های مورد نیاز مردم در این دوران سخت است.

سم زدایی مواد مخدر در موسسه ترک اعتیاد راهی به سوی نور یک گزینه عالی برای کسانی است که در تهران به دنبال ترک اعتیاد هستند. تمرکز اصلی سم زدایی این است که به شما کمک کند دوره ترک اعتیاد را تا حد امکان ایمن و راحت پشت سر بگذارید. تسکین علائم ترک اعتیاد با استفاده از مداخلات پزشکی اولویت اصلی است. سم زدایی در سخت ترین روزهای اولیه ترک اعتیاد، پشتیبانی می کند. آیا به دنبال ترک اعتیاد هستید یا امیدوارید برای یکی از عزیزان خود کمک بیابید، اما نمی دانید از کجا شروع کنید؟ موسسه ترک اعتیاد راهی به سوی نور در تهران می تواند شما را با سم زدایی داروی مراقبتی و موثر در تهران برای اولین گام بهبودی پیوند دهد.

شما مجبور نیستید از ترس کناره گیری به تنهایی عبور کنید. امروز با ما تماس بگیرید ۴ – ۰۲۱۷۷۱۸۱۶۷۲ تا فوراً با یکی از متخصصان ترک اعتیاد ما صحبت کنید یا یک فرم آنلاین را پر کنید و ما می توانیم با شما تماس بگیریم. همین امروز اولین قدم را بردارید!

درمان ترک اعتیاد چقدر طول می کشد؟

جدول زمانی برای ترک اعتیاد بسته به داروی مورد استفاده متفاوت است. عوامل دیگری نیز بر جدول زمانی ترک اعتیاد تأثیر می گذارد:

 • چه مقدار مواد مخدر معمولا مصرف می کردید
 • نحوه مصرف آن (دود کردن، تزریق و غیره)
 • این که آیا آن را با مواد دیگر ترکیب کرده اید
 • چقدر مواد مصرف کردی
 • عوامل فردی مانند مشخصات ژنتیکی، متابولیسم و وزن

جدول زمانی برداشت عموما به سه مرحله حاد، طولانی مدت و فوق حاد تقسیم می شود. درک این که این مراحل چگونه به نظر می رسند بسیار مهم است زیرا دانستن اینکه چه چیزی باید انتظار داشته باشید به شما و عزیزانتان کمک می کند تا درمان و منابع مناسب را در محل خود قرار دهید.

مراقبت های استاندارد برای ترک اعتیاد

 1. بیماران در حال ترک اعتیاد باید به دور از بیمارانی که قبلا ترک اعتیاد را کامل کرده اند، قرار گیرند. کارکنان مراقبت های بهداشتی باید ۲۴ ساعت شبانه روز در دسترس باشند. کارکنان باید شامل موارد زیر باشند:
 2. پزشکی که بیماران را در هنگام پذیرش ویزیت می‌کند و در حال آماده‌باش است تا در صورت بروز عوارض از بیمار مراقبت کند.
 3. پرستارانی که مسئول نظارت بر بیماران در حال ترک اعتیاد هستند، داروها را طبق دستور پزشک تجویز می کنند و اطلاعات مربوط به ترک اعتیاد را به بیمار ارائه می دهند.
 4. محیط بیمار در حال ترک اعتیاد باید ساکت و آرام باشد. بیماران باید در صورت تمایل در رختخواب بخوابند یا استراحت کنند یا فعالیت های متوسطی مانند پیاده روی انجام دهند. به بیماران فرصت هایی برای انجام مدیتیشن یا سایر اعمال آرامش بخش بدهید.
 5. بیماران در حال ترک اعتیاد را نباید مجبور به انجام تمرینات بدنی کرد. هیچ مدرکی مبنی بر مفید بودن ورزش برای بیماران درحال ترک اعتیاد وجود ندارد. ورزش ممکن است ترک اعتیاد را طولانی کند و علائم ترک اعتیاد را بدتر کند.
 6. بیماران در حال ترک اعتیاد ممکن است احساس اضطراب یا ترس کنند. برای کمک به کاهش اضطراب و ترس، اطلاعات دقیق و واقعی در مورد داروها و علائم ترک اعتیاد ارائه دهید.
 7. در طول ترک اعتیاد، برخی از بیماران ممکن است اختلال ایجاد کنند و مدیریت آن دشوار باشد. ممکن است دلایل زیادی برای این نوع رفتار وجود داشته باشد.

در این قسمت با هم برخی علائم ترک اعتیاد مواد مختلف را بررسی می کنیم.

سندرم ترک اعتیاد مواد افیونی

 1. اپیوئیدهای کوتاه اثر (مانند هروئین): شروع علائم ترک اعتیاد مواد افیونی ۸ تا ۲۴ ساعت پس از آخرین مصرف است؛ مدت زمان سم زدایی ۴-۱۰ روز است. 
 2. مواد افیونی طولانی اثر (مانند متادون): شروع علائم ترک اعتیاد تریاک ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از آخرین مصرف است؛ مدت زمان سم زدایی ۱۰-۲۰ روز است.

علائم شایع ترک اعتیاد مواد افیونی عبارتند از:

 • تهوع و استفراغ
 • اضطراب
 • بیخوابی
 • گرگرفتگی سرد و گرم
 • تعریق
 • گرفتگی عضلات
 • ترشحات آبکی از چشم و بینی
 • اسهال

سندرم ترک اعتیاد بنزودیازپین

بنزودیازپین ها می توانند مدت اثر کوتاه یا طولانی داشته باشند. این بر شروع و دوره ترک اعتیاد تأثیر می گذارد.

 1. بنزودیازپین های کوتاه اثر شامل اگزازپام، آلپرازولام و تمازپام هستند. شروع علائم ترک اعتیاد معمولاً ۱-۲ روز پس از آخرین دوز شروع می شود و برای ۲-۴ هفته یا بیشتر ادامه می یابد.
 2. بنزودیازپین های طولانی اثر شامل دیازپام و نیترازپام هستند. شروع علائم ترک اعتیاد معمولاً ۲-۷ روز پس از آخرین دوز شروع می شود و برای ۲-۸ هفته یا بیشتر ادامه می یابد.

علائم ترک اعتیاد بنزودیازپین عبارتند از:

 • اضطراب
 • بیخوابی
 • بی قراری
 • تحریک پذیری و تحریک پذیری
 • تمرکز و حافظه ضعیف
 • تنش و درد عضلانی

این علائم تمایل به ذهنی دارند و علائم قابل مشاهده کمی دارند.

سندرم ترک اعتیاد استنشاقی

علائم ترک اعتیاد استنشاقی می تواند بین چند ساعت تا چند روز پس از قطع مصرف استنشاقی شروع شود. علائم ترک اعتیاد ممکن است فقط ۲-۳ روز طول بکشد یا ممکن است تا دو هفته ادامه داشته باشد.

علائم ترک اعتیاد استنشاقی عبارتند از:

 • سردرد
 • حالت تهوع
 • لرزش
 • توهمات
 • بیخوابی
 • بی حالی
 • اضطراب و خلق افسرده
 • تحریک پذیری
 • تمرکز ضعیف

سندرم ترک اعتیاد حشیش

سندرم ترک اعتیاد حشیش معمولاً خفیف است، اما کنار آمدن با آن برای بیمار دشوار است. علائم ترک اعتیاد بین یک تا دو هفته طول می کشد.

علائم ترک اعتیاد حشیش عبارتند از:

 • اضطراب و احساس کلی ترس و گسستگی
 • بی قراری
 • تحریک پذیری
 • اشتهای ضعیف
 • خواب آشفته، گاهی اوقات با رویاهای واضح مشخص می شود
 • ناراحتی های گوارشی
 • عرق شبانه
 • لرزش

سندرم ترک اعتیاد الکل

علائم ترک اعتیاد الکل در عرض ۶ تا ۲۴ ساعت پس از قطع الکل ظاهر می شود، پس از ۳۶ تا ۷۲ ساعت شدیدتر است و بین ۲ تا ۱۰ روز ادامه می یابد.

علائم ترک اعتیاد الکل عبارتند از:

 • اضطراب
 • تعریق زیاد
 • لرزش، به ویژه در دست
 • کم آبی بدن
 • افزایش ضربان قلب و فشار خون
 • بیخوابی
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال

ترک اعتیاد الکل شدید ممکن است شامل عوارضی باشد:

 • تشنج
 • توهمات
 • هذیان
 • نوسانات شدید دمای بدن و فشار خون
 • آشفتگی شدید

خدمات ما :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

ساخت حساب کاربری!

فرم زیر را برای ثبت نام تکمیل نمایید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید