کمپ ترک اعتیاد

اعتیاد یک نقص اخلاقی نیست و نه نشانه‌ای از بد بودن کسی است. بلکه اعتیاد یک بیماری است، درست مثل آسم یا دیابت. انگ جستجوی درمان برای اعتیاد اغلب چیزی است که افراد را از دریافت کمک مورد نیاز باز می‌دارد. اما، همانطور که فردی برای درمان بیماری ریوی یا یک بیماری خودایمنی وارد بیمارستان می‌شود، از حمایت عاطفی برخوردار می‌گردد، افرادی که وارد برنامه بهبودی اعتیاد می‌شوند؛ نیز باید حمایت عاطفی دریافت کنند.

مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ درمانی برای اعتیاد وجود ندارد. کمپ ترک اعتیاد، ابزارهایی را برای مدیریت بیماری و قرار دادن فرد در شرایط «بهبود» فراهم می‌کند، اما بهبودی راهی مادام العمر است. در مرکز ترک اعتیاد تهران، یک معتاد به جای یک «معتاد درمان شده» به «معتاد بهبود یافته» تبدیل می‌شود، و این بدان معنا است که روند بهبودی و روش‌های بکار رفته در آن بسیار پر ‌ارزش است.

موسسه راهی به سوی نور کمپ ترک اعتیاد در شرق تهران
تابلو موسسه راهی به سوی نور کمپ ترک اعتیاد در شرق تهران

موسسه راهی به سوی نور؛ یک کمپ ترک اعتیاد در شرق تهران است که در واقع یک اقامتگاه برای افرادی است که تمایل به بهبودی و رهایی از بیماری اعتیاد به مواد مخدر دارند. در مرکز ترک اعتیاد روش‌های مختلف با توجه به نوع اعتیاد و نظر دکتر متخصص جهت بهبود اعتیاد بکار گرفته می‌شود.

کمپ ترک اعتیاد کجاست؟

مرکز ترک اعتیاد مکان مناسب برای هر کسی است که از اختلال سوء مصرف مواد مخدر رنج می‌برد و به دنبال یک تجربه تجدید و جامع برای غلبه بر اعتیاد خود است. در کمپ ترک اعتیاد راهکارهایی برای نوجوانان و بزرگسالان ارائه می‌شود و در واقع از هر شخصی که برای شروع یک زندگی جدید نیاز به حمایت دارد استقبال می‌شود.

درب ورودی مرکز ترک اعتیاد در شرق تهران
مرکز ترک اعتیاد در شرق تهران

بهبودی در مرکز ترک اعتیاد هدف است، اما باید خاطر نشان کرد که بهبودی نیز یک فرآیند مداوم است که از طریق چندین روش کارشناسی، فعالیت های جسمی و مهارت‌های جدید، به نوجوانان و بزرگسالان آموزش داده می‌شود که در پس این فرآیند عزت نفس آن‌ها را افزایش داده و به آنها اجازه می‌دهد با موفقیت به اهداف خود برسند. به عنوان مثال: برای نوجوانان، بر آموزش مسئولیت پذیری متمرکز می‌شوند. در حالی که تمرکز اصلی برای بزرگسالان، مدیریت استرس در دنیای واقعی است.

موسسه راهی به سوی نور دارای مجوز کشوری از بهزیستی است.

خدمات کمپ اعتیاد موسسه راهی به سوی نور

از اصلی‌ترین خدمات مرکز ترک اعتیاد تهران می‌توان به ترک انواع اعتیاد به مواد مخدری چون موارد زیر اشاره کرد:

 1. ترک هروئین
 2. ترک تریاک
 3. ترک شیره
 4. ترک کوکائین
 5. ترک ب 2
 6. ترک شیشه
 7. ترک متادون
 8. ترک ترامادول
 9. ترک مواد مخدر گل
 10. ترک قارچ

در کمپ ترک اعتیاد شرق تهران، روش ترک هر کدام از موارد فوق، منحصراً ایجاد محیطی امن فارغ از عوامل تحریک کننده و با روش سم زدایی خواهد بود. درواقع بهترین روند ترک اعتیاد، دوری از محیط سابق و اطرافیان فرد است. مرکز ترک اعتیاد محیطی عاری از مواد مخدر است، که به دلیل دوری شخص از زندگی معمول و مشکلات عاطفی، اجتماعی و روابط اطرافیان؛ موفقیت در بهبود از اعتیاد را صد چندان می‌کند. لازم به ذکر است، حضور در کمپ بهترین روش ترک اعتیاد در دنیا محسوب می‌شود.

روش سم زدایی مرسوم ترین و بهترین روش درمانی در مرکز ترک اعتیاد

روش سم زدایی در مراکز ترک اعتیاد، در واقع طی یک برنامه ریزی تخصصی و علمی صورت می‌پذیرد. به این نحو که ابتدا بیمار به سوی قطع مصرف سوق داده می‌شود؛ که در این مرحله بر اساس خصوصیات فرد بیمار و نوع مصرف، شیوه‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود. تا بیمار کمترین سختی، درد و خماری را متحمل شود. از این رو به علت حساسیت این مرحله، لازم و ضروری است که بیمار حتما در محیطی قرار گیرد که عاری از هرگونه مواد مخدر بوده و افرادی متخصص و با تجربه ای در کنار او قرار گیرند که با راهنمایی و پشتیبانی‌های درمانی و عاطفی همراه خوبی برای گذر بیمار از این مرحله باشند.

مرکز ترک اعتیاد تهران

ویژگی‌هایی که در یک کمپ ترک اعتیاد ، می‌توان با وجودشان آن کمپ را به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران در نظر گرفت شامل موارد زیر است.

 1. داشتن مجوز از سازمان بهزیستی
 2. محیط و امکانات کمپ
 3. متخصصین و کادر درمانی و خدماتی کمپ
 4. برنامه های آموزشی و تفریحی کمپ
 5. برنامه ریزی غذایی و تغذیه خوب برای بیماران

آیا می دانید هزینه کمپ ترک اعتیاد در تهران چقدر است؟ موسسه راهی به سوی نور ارزان ترین و با تجربه ترین کمپ ترک اعتیاد به مواد مخدر در شرق تهران است.

داشتن مجوز از سازمان بهزیستی

اولین ویژگی یک مرکز ترک اعتیاد تهران، اعتبار آن است. که این اعتبار از طریق کسب مجوز صورت می‌پذیرد. از آنجایی که، مجوزهای یک کمپ ترک اعتیاد از اهمیت بالایی برخوردار هستند. تعداد معدودی از کمپ‌های ترک موفق به کسب مدرک خواهند بود. چراکه شرایط در نظر گرفته شده برای اخذ مجوز بسیار سخت و پیچیده است و قطعا مراکزی که از موارد مهم و مختلفی چون: کادر مجرب و متخصص، امکانات آموزشی، رفاهی و امنیتی برخوردار نباشند، واجد صلاحیت نبوده و اعتبار لازم را کسب نخواهند کرد تا موفق به کسب مجوز از سازمان گردند.

به این جهت فقط مراکزی که دارای مجوز هستند از اعتبار لازم برای بستری بیمار در مرکز برخوردار خواهند بود.

محیط کمپ ترک اعتیاد شرق تهران

محیط و امکانات کمپ

عاری بودن محیط کمپ از عوامل تحریک کننده نسبت به مواد مخدر یک اصل و ویژگی مهم در انتخاب بهترین کمپ ترک اعتیاد خواهد بود. چرا که محیطی پاک از مواد، سبب می‌گردد تا بیمار مجدد راغب به مصرف مواد مخدر نگردد.

پک وسایل بهداشتی فرد بیمار اعتیاد به مواد مخدر
پک وسایل بهداشتی کمپ ترک اعتیاد موسسه راهی به سوی نور

مرکز ترک اعتیاد باید دارای امکانات رفاهی خوب برای تک تک بیماران خود باشد. از جمله این امکانات میتوان موارد زیر را برشمرد.

 1. اتاق های اختصاصی
 2. استخر
 3. وسایل ورزشی و تفریحی
 4. محیط و حیاط مناسب و استاندارد
 5. سالن های مناسب جهت برگزاری جلسات
 6. سالن غذاخوری مناسب و بهداشتی

کادر درمان کمپ ترک مواد مخدر

متخصصین و کادر درمانی و خدماتی کمپ

برخورداری از کادر متخصص و مجرب از دیگر ویژگی های یک مرکز ترک اعتیاد خوب است. داشتن تجربه کاری در این مورد به تنهایی ملاک نبوده و دانش و تخصص بالینی و علمی درکنار تجربه کادر درمانی و خدماتی کمپ لازم و ضروری خواهد بود.

پذیرش فرد در کمپ ترک توسط دکتر متخصص

چرا که کادر درمان با تخصص خود براحتی نوع اعتیاد را شناسایی کرده و روش‌های درمان اصولی هر فرد را مطابق با شخصیت اخلاقی و فیزیک بدنی و روانی آن در نظر می‌گیرد و سپس برنامه‌ای جامع و خاص برای بیمار آماده می‌سازد. به نحوی که بیمار با قرار گرفتن در محیط کمپ و ارتباط با کادر درمان به راحتی بتواند با آنان ارتباط گرفته و خود را آماده ترک و تبدیل شدن به یک بهبود یافته از اعتیاد کند. از این رو میتوان کادر درمان کمپ ترک اعتیاد را شامل: پزشک، روانشناس، مشاور و روانپزشک دانست.

برنامه های آموزشی و تفریحی کمپ

همانطور که از نام کمپ پیداست، می‌توان با شنیدن کلمه کمپ، یک گروه از افراد را تجسم کرد. در کمپ ترک اعتیاد شرق تهران درمان به صورت گروهی انجام می‌پذیرد به نحوی که فرد با ورد به این مراکز وارد یک دنیای کوچک از افرادی مشابه خود می‌شود که در کنار همین افراد بودن و شرکت در کلاس‌ها و برنامه‌های مختلف کمک بسیاری در روند بهبود شخص خواهد داشت.

از این رو یک مرکز ترک اعتیاد خوب باید دارای برنامه‌های آموزشی و تفریحی کاملا سازماندهی شده در جهت بهبود بیماران خود داشته باشد، چراکه این برنامه‌ها به نحوی است که فرد از لحاظ روانی آمادگی رویارویی با جهان بیرون از کمپ را داشته و می‌تواند بر اساس این گونه جلسات و کلاس‌ها براحتی بر عوامل ترغیب کننده به مواد مخدر غلبه کند.

از سویی امکانات تفریحی نیز توانایی فرد را در برابر ترک از مواد مخدر بالا برده و روحیه‌ای تازه به او می‌بخشد. و به طور کلی شخص اوقات فراغتی همراه با بازی و سرگرمی سالم برای خود رقم می‌زند.

 • برنامه های آموزشی و تفریحی مراکز ترک اعتیاد
 • ارائه محصولات فرهنگی مانند: فیلم، کتاب، موسیقی
 • برگزاری جلسات کتابخوانی
 • برگزاری جلسات مشاوره با خانواده توسط متخصصین و مددکاران
 • برنامه های ورزشی گروهی
 • برگزاری کلاسهای مهارتی
 • برگزاری جلسات گروهی
 • برگزاری برنامه های فرهنگی و مشارکت بیمار در آنان

برنامه ریزی غذایی و تغذیه خوب برای بیماران

از آنجایی که یک کمپ خوب از سازمان بهزیستی مجوز دریافت می‌کند. در نتیجه مطابق با استانداردهای اعلام شده نیز رفتار خواهد کرد . از این رو کیفیت مواد غذایی و داشتن یک برنامه غذایی مداوم و مرتب در طی روند بهبود بیمار از اعتیاد بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که روند ترک اعتیاد انرژی فراوانی طلب می‌کند که این انرژی باید از طریق یک برنامه غذایی درست و تخصصی تامین شود.

شایان ذکر است که خدمات مرکز ترک اعتیاد مذکور پس از بهبودی کامل و ترخیص بیمار پایان نیافته و به نوعی ادامه دار نیز خواهد بود. زیرا ارتباط فرد با مددکار و روانشناس همچنان ادامه داشته تا بتواند بر اساس جلسات هفتگی و یا ماهانه ای که در نظر گرفته می‌شود شرکت کند و براحتی مشکلات و مسائلی که در جهان بیرون از کمپ برای آن بوجود خواهد آمد را بیان کند.

و مشاور نیز بتواند به راحتی با گفتگو و مشورت های تخصصی سعی در رفع مشکل کرده و فرد را آماده تر سازد تا با عزت نفس خویش در برابر مشکلات بایستد.

کمپ ترک اعتیاد تهران

یک گام مهم در غلبه بر اعتیاد این است که پزشک ریشه مشکل را کشف کند، به همین دلیل است که هر برنامه درمانی باید با ارزیابی جامع نیازهای بیمار آغاز شود.

بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، گزینه ها و خدمات درمانی بیشماری را ارائه می دهد، از جمله:

 • بستری: برای برخی از بیماران، دور شدن از هیاهوی زندگی روزمره تنها راه بهبودی کامل است. درمان‌های بستری معمولاً فشرده‌تر از درمان‌های سرپایی هستند، اما به بیمار اجازه می‌دهند تا در فعالیت‌های مختلفی از جمله استفاده از استخر، سالن بدنسازی، زمین بسکتبال، والیبال، تجهیزات بدنسازی، مسیرهای پیاده روی، کتابخانه، کلاس ها و جلسات گروهی و فرهنگی شرکت کند.
 • ارزیابی های فوری: یک مرکز ترک اعتیاد می‌تواند ارزیابی های بالینی را انجام دهد و افراد را در کمتر از 24 ساعت در یک برنامه درمانی بپذیرد.
 • سم زدایی از مواد مخدر: در یک محیط درمانی، بیماران می‌توانند مزایای سم زدایی را تجربه کنند.
 • آزمایش مواد مخدر: اولین قدم برای غلبه بر اعتیاد درخواست کمک است، اما زمانی که فرد بیمار در یک برنامه درمانی قرار گرفت، باید بر تعهد خود به هوشیاری ثابت قدم بماند. آزمایش مواد مخدر برای اطمینان از اینکه بیماران قربانی عود بیماری نمی‌شوند ضروری است.
 • آموزش مهارت های زندگی: مبارزه با اعتیاد مستلزم تغییرات گسترده در شیوه زندگی است که به بیماران کمک می‌کند احساس سلامت کنند. تسلط بر یک مهارت شغلی، یا حتی شرکت در آموزش مهارت های زندگی، می تواند به بیماران کمک کند تا برای همیشه اعتیاد خود را از بین ببرند.
 • آموزش بهداشت: هر چه یک بیمار در مورد سلامت کلی خود اطلاعات بهتری داشته باشد، احتمال بیشتری دارد که برای حفظ سلامتی خود با پشتکار تلاش کند. آموزش بهداشت نه تنها درک را پرورش می‌دهد، بلکه با تقویت خطرات اعتیاد از ذهن در برابر بیماری‌های آینده محافظت می کند.
 • کمک به ادغام مجدد خانواده: با اشتراک این باور که اعتیاد یک بیماری خانوادگی است، کمپ ترک اعتیاد شرق تهران خانواده‌ها را تشویق می‌کند تا در مشاوره، کارگاه های آموزشی، سمینارها و موارد دیگر شرکت کنند. ایجاد یک شبکه حمایتی قوی برای درمان موفقیت آمیز اعتیاد در کمپ ضروری است.
 • خدمات مراقبت مداوم: در بهترین کمپ ترک اعتیاد، بهبودی یک هدف بزرگ است. مراکز ترک اعتیاد، به نظارت بر بهبودی بیمار ادامه می‌دهند. تا اطمینان حاصل کنند فرد با خروج از کمپ و آغاز مجدد زندگی در کنار خانواده و اطرافیان دچار لغزش و یا عود اعتیاد نمی‌شود و در غیر اینصورت، روانشناس براحتی مراحل را بررسی کرده و شخص مجددا در مسیر بهبود قرار می‌گیرد.

مراحل ترک در کمپ ترک اعتیاد در تهران

 • در مرحله اول مراجعه بیمار جهت پذیرش به همراه یک معرف و یا اعضای خانواده صورت می‌پذیرد.
 • در مرحله بعدی بیمار به روانپزشک، جهت مصاحبه انگیزشی برای بررسی سطح انگیزه و شرایط روانی ارجاع داده می‌شود.
 • بررسی سطح سلامت توسط پزشک و ارجاع آزمایشات به آزمایشگاه مرکز ترک اعتیاد، تکمیل فرم‌های پذیرش و در نهایت اعزام بیمار به مرکز بهبودی صورت می‌پذیرد.
 • جهت پذیرش در سالن سم زدایی، ابتدا تعویض لباس و دریافت بسته‌های بهداشتی که شامل: پتو، مسواک، ناخن گیر، صابون، لیفت و غیره می‌شوند؛ صورت می‌گیرد.
 • در سالن سم زدایی، بیمار، نظارت ویژه پزشک را خواهد داشت. این مرحله کمک به فرد بیمار در نظافت فردی و خدمات ویژه دیگری را نیز شامل می‌شود.
 • جلسات روزانه گروه درمانی در سه نوبت صبح، ظهر و عصر انجام می پذیرد که شامل جلسات شکرگزاری، توجیهی و انگیزشی است. و در کنار آن خدمات واحد فرهنگی جهت بهینه سازی اوقات فراغت مددجو با ارائه محصولات فرهنگی مانند: کتاب، مجله، فیلم. صورت می پذیرد؛ که در نهایت در پایان ۲۸ روز دوره اقامت در مرکز، مددجو پس از تایید روانشناس، پزشک و روانپزشک از مرکز ترخیص می‌گردد.
 • شایان ذکر است علاوه بر مراحل فوق و کمک به بهبود بیمار، مرکز ترک اعتیاد جهت مشاوره و راهنمایی خانواده‌ها نیز خدماتی چون: برگزاری جلسات مشاوره، ارائه بسته‌های آموزشی را نیز در برنامه اصلی خود جای داده تا خانواده کاملا نسبت به اعتیاد شناخت پیدا کرده و نحوه برخورد مناسب هنگام ترخیص بیمار از مرکز را آموزش دیده باشند.
 • از سویی دیگر مددکار کمپ ترک اعتیاد نیز در یک دوره 6 ماهه خدمات زیر را ارائه خواهد داد.
 • شناسایی نقاط ضعف و قوت مددجو و خانواده آن، جهت ارائه استراتژی مناسب
 • مهارت آموزی و تشکیل گروه‌های شغلی و حرفه‌ای
 • ارتباط با مراکز کاریابی و ارجاع موارد نیازمند کار
 • ثبت اطلاعات مربوط به علایق و استعداد مددجویان در طول درمان
 • برقراری ارتباط و تعامل سازنده با سازمان‌های ذی‌ربط نظیر وزارت کار و امور اجتماعی
 • انجام هماهنگی و پیگیری لازم جهت اخذ کمک‌های نقدی و غیر نقدی خیرین سازمان‌های مردمی

سوالات متداول

کمپ ترک اعتیاد چیست؟

یک محیط قانونی و دارای مجوز که افراد مصرف کننده مواد مخدر در آن جمع میشوند تا تحت نظر یک تیم پزشکی شامل: دکتر عمومی، روانپزشک و دکتر روانشناس درمان های مورد نیاز برای ترک اعتیاد را انجام دهند.

کمپ ترک اعتیاد چند روز طول می کشد؟

معمولا 28 روز زمان می برد اما گاهی اوقات با توجه به نوع مواد مخدر و مدت زمان مصرف ممکن است طولانی تر شود.

وسایل مورد نیاز برای رفتن به کم چه چیزهایی است؟

با توجه به کیف بهداشتی که در هنگام ورود به کمپ به فرد داده می شود نیاز به وسایل دیگری پیدا نمی کنید.

آیا موسسه راهی به سوی نور مجوز دارد؟

بله این موسسه از سازمان بهزیستی کشور مجوز رسمی دارد.

ساعات ملاقات کمپ به چه صورتی است؟

به دلیل قوانین شرایط کرونا، کمپ قرنطینه است؛ اما با هماهنگی با مسئول مرکز ترک اعتیاد می توان ملاقات را انجام داد.