کمپ ترک اعتیاد

اعتیاد یک نقص اخلاقی نیست و نه نشانه‌ای از بد بودن کسی است. بلکه اعتیاد یک بیماری است، درست مثل آسم یا دیابت. انگ جستجوی درمان برای اعتیاد اغلب چیزی است که افراد را از دریافت کمک مورد نیاز باز می‌دارد. اما، همانطور که فردی برای درمان بیماری ریوی یا یک بیماری خودایمنی وارد بیمارستان می‌شود، از حمایت عاطفی برخوردار می‌گردد، افرادی که وارد برنامه بهبودی اعتیاد می‌شوند؛ نیز باید حمایت عاطفی دریافت کنند.

مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ درمانی برای اعتیاد وجود ندارد. کمپ ترک اعتیاد، ابزارهایی را برای مدیریت بیماری و قرار دادن فرد در شرایط «بهبود» فراهم می‌کند، اما بهبودی راهی مادام العمر است. در مرکز ترک اعتیاد تهران، یک معتاد به جای یک «معتاد درمان شده» به «معتاد بهبود یافته» تبدیل می‌شود، و این بدان معنا است که روند بهبودی و روش‌های بکار رفته در آن بسیار پر ‌ارزش است.

موسسه راهی به سوی نور کمپ ترک اعتیاد در شرق تهران
تابلو موسسه راهی به سوی نور کمپ ترک اعتیاد در شرق تهران

موسسه راهی به سوی نور؛ یک کمپ ترک اعتیاد در شرق تهران است که در واقع یک اقامتگاه برای افرادی است که تمایل به بهبودی و رهایی از بیماری اعتیاد به مواد مخدر دارند. در مرکز ترک اعتیاد روش‌های مختلف با توجه به نوع اعتیاد و نظر دکتر متخصص جهت بهبود اعتیاد بکار گرفته می‌شود.

کمپ ترک اعتیاد کجاست؟

مرکز ترک اعتیاد مکان مناسب برای هر کسی است که از اختلال سوء مصرف مواد مخدر رنج می‌برد و به دنبال یک تجربه تجدید و جامع برای غلبه بر اعتیاد خود است. در کمپ ترک اعتیاد راهکارهایی برای نوجوانان و بزرگسالان ارائه می‌شود و در واقع از هر شخصی که برای شروع یک زندگی جدید نیاز به حمایت دارد استقبال می‌شود.

درب ورودی مرکز ترک اعتیاد در شرق تهران
مرکز ترک اعتیاد در شرق تهران

بهبودی در مرکز ترک اعتیاد هدف است، اما باید خاطر نشان کرد که بهبودی نیز یک فرآیند مداوم است که از طریق چندین روش کارشناسی، فعالیت های جسمی و مهارت‌های جدید، به نوجوانان و بزرگسالان آموزش داده می‌شود که در پس این فرآیند عزت نفس آن‌ها را افزایش داده و به آنها اجازه می‌دهد با موفقیت به اهداف خود برسند. به عنوان مثال: برای نوجوانان، بر آموزش مسئولیت پذیری متمرکز می‌شوند. در حالی که تمرکز اصلی برای بزرگسالان، مدیریت استرس در دنیای واقعی است.

موسسه راهی به سوی نور دارای مجوز کشوری از بهزیستی است.

خدمات کمپ اعتیاد موسسه راهی به سوی نور

از اصلی‌ترین خدمات مرکز ترک اعتیاد تهران می‌توان به ترک انواع اعتیاد به مواد مخدری چون موارد زیر اشاره کرد:

 1. ترک هروئین
 2. ترک تریاک
 3. ترک شیره
 4. ترک کوکائین
 5. ترک ب 2
 6. ترک شیشه
 7. ترک متادون
 8. ترک ترامادول
 9. ترک گل
 10. ترک قارچ

در کمپ ترک اعتیاد شرق تهران، روش ترک هر کدام از موارد فوق، منحصراً ایجاد محیطی امن فارغ از عوامل تحریک کننده و با روش سم زدایی خواهد بود. درواقع بهترین روند ترک اعتیاد، دوری از محیط سابق و اطرافیان فرد است. مرکز ترک اعتیاد محیطی عاری از مواد مخدر است، که به دلیل دوری شخص از زندگی معمول و مشکلات عاطفی، اجتماعی و روابط اطرافیان؛ موفقیت در بهبود از اعتیاد را صد چندان می‌کند. لازم به ذکر است، حضور در کمپ بهترین روش ترک اعتیاد در دنیا محسوب می‌شود.

روش سم زدایی مرسوم ترین و بهترین روش درمانی در مرکز ترک اعتیاد

روش سم زدایی در مراکز ترک اعتیاد، در واقع طی یک برنامه ریزی تخصصی و علمی صورت می‌پذیرد. به این نحو که ابتدا بیمار به سوی قطع مصرف سوق داده می‌شود؛ که در این مرحله بر اساس خصوصیات فرد بیمار و نوع مصرف، شیوه‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود. تا بیمار کمترین سختی، درد و خماری را متحمل شود. از این رو به علت حساسیت این مرحله، لازم و ضروری است که بیمار حتما در محیطی قرار گیرد که عاری از هرگونه مواد مخدر بوده و افرادی متخصص و با تجربه ای در کنار او قرار گیرند که با راهنمایی و پشتیبانی‌های درمانی و عاطفی همراه خوبی برای گذر بیمار از این مرحله باشند.

مرکز ترک اعتیاد تهران

ویژگی‌هایی که در یک کمپ ترک اعتیاد ، می‌توان با وجودشان آن کمپ را به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران در نظر گرفت شامل موارد زیر است.

 1. داشتن مجوز از سازمان بهزیستی
 2. محیط و امکانات کمپ
 3. متخصصین و کادر درمانی و خدماتی کمپ
 4. برنامه های آموزشی و تفریحی کمپ
 5. برنامه ریزی غذایی و تغذیه خوب برای بیماران

داشتن مجوز از سازمان بهزیستی

اولین ویژگی یک مرکز ترک اعتیاد تهران، اعتبار آن است. که این اعتبار از طریق کسب مجوز صورت می‌پذیرد. از آنجایی که، مجوزهای یک کمپ ترک اعتیاد از اهمیت بالایی برخوردار هستند. تعداد معدودی از کمپ‌های ترک موفق به کسب مدرک خواهند بود. چراکه شرایط در نظر گرفته شده برای اخذ مجوز بسیار سخت و پیچیده است و قطعا مراکزی که از موارد مهم و مختلفی چون: کادر مجرب و متخصص، امکانات آموزشی، رفاهی و امنیتی برخوردار نباشند، واجد صلاحیت نبوده و اعتبار لازم را کسب نخواهند کرد تا موفق به کسب مجوز از سازمان گردند.

به این جهت فقط مراکزی که دارای مجوز هستند از اعتبار لازم برای بستری بیمار در مرکز برخوردار خواهند بود.

محیط و امکانات کمپ

عاری بودن محیط کمپ از عوامل تحریک کننده نسبت به مواد مخدر یک اصل و ویژگی مهم در انتخاب بهترین کمپ ترک اعتیاد خواهد بود. چرا که محیطی پاک از مواد، سبب می‌گردد تا بیمار مجدد راغب به مصرف مواد مخدر نگردد.

مرکز ترک اعتیاد باید دارای امکانات رفاهی خوب برای تک تک بیماران خود باشد. از جمله این امکانات میتوان موارد زیر را برشمرد.

 1. اتاق های اختصاصی
 2. استخر
 3. وسایل ورزشی و تفریحی
 4. محیط و حیاط مناسب و استاندارد
 5. سالن های مناسب جهت برگزاری جلسات
 6. سالن غذاخوری مناسب و بهداشتی

متخصصین و کادر درمانی و خدماتی کمپ

برخورداری از کادر متخصص و مجرب از دیگر ویژگی های یک مرکز ترک اعتیاد خوب است. داشتن تجربه کاری در این مورد به تنهایی ملاک نبوده و دانش و تخصص بالینی و علمی درکنار تجربه کادر درمانی و خدماتی کمپ لازم و ضروری خواهد بود. چرا که کادر درمان با تخصص خود براحتی نوع اعتیاد را شناسایی کرده و روش‌های درمان اصولی هر فرد را مطابق با شخصیت اخلاقی و فیزیک بدنی و روانی آن در نظر می‌گیرد و سپس برنامه‌ای جامع و خاص برای بیمار آماده می‌سازد. به نحوی که بیمار با قرار گرفتن در محیط کمپ و ارتباط با کادر درمان به راحتی بتواند با آنان ارتباط گرفته و خود را آماده ترک و تبدیل شدن به یک بهبود یافته از اعتیاد کند. از این رو میتوان کادر درمان کمپ ترک اعتیاد را شامل: پزشک، روانشناس، مشاور و روانپزشک دانست.