دسترسی به سوزن و سرنگ در زندانهای ۱۱ کشور/کانابیس بیشترین مخدر مصرفی در جهان

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست اخبار | پنجشنبه 6 تير 1398 در ساعت 12 : 33 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

پنجشنبه 98.04.06

دسترسی به سوزن و سرنگ در زندانهای ۱۱ کشور/کانابیس بیشترین مخدر مصرفی در جهان

نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد با بیان این که براساس گزارش جهانی مواد مخدر در سال ۲۰۱۹ ، ۳۵ میلیون نفر در سرتاسر جهان از اختلالات مصرف مواد مخدر رنج می‌برند گفت: این در حالی است که تنها یک نفر از هفت نفر به درمان دسترسی دارند.

به گزارش ایسنا، السکاندر فدولوف همزمان با روز جهانی مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر با بیان این که تحقیق بیشتر و داده‌های دقیق‌تر نشان می‌دهند عواقب زیان بار مصرف مواد مخدر بر سلامت شدیدتر و گسترده‌تر از آن چیزی است که پیشتر گمان می‌شد افزود: براساس آخرین گزارش جهانی مواد مخدر که امروز توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد منتشر شد حدود ۳۵ میلیون نفر در سرتاسر جهان از اختلالات مصرف مواد مخدر رنج می‌برند و نیازمند خدمات درمانی هستند. این میزان تخمین برای سال ۲۰۱۷، شامل ۴.۵ میلیون نفر که گمان می‌شود به درمان نیاز دارند هست که به دنبال نتایج پیشرفته‌تر به دست آمده از تحقیقاتی است که عمدتاً در هند و نیجریه انجام شده است چرا که این دو کشور در میان ده کشور پرجمعیت جهان هستند.

وی با بیان این که این گزارش همچنین برآورد می‌کند که تعداد مصرف کنندگان مواد شبه افیونی بیش از ۵۳ میلیون نفر در جهان است اظهار کرد: همچنین دو سوم ۵۸۵ هزار کل مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در سال ۲۰۱۷ به دلیل مصرف مواد شبه افیونی بوده است.

به گفته فدولوف، در جهان ۱۱ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ مواد مخدر ترزیق کردند که از این تعداد ۱.۴ میلیون نفر مبتلا به ویروس HIV و ۵.۶ میلیون نفر مبتلا به ویروس هپاتیت سی بودند.

وی با اشاره به این که در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۷۱ میلیون یا معادل ۵.۵ درصد از جمعیت جهان در بازده سنی ۱۵ تا ۶۴ سال طی سال گذشته مواد مخدر مصرف کرده بودند تصریح کرد: با این که این میزان مشابه ارزیابی سال ۲۰۱۶ است یک بررسی طولانی مدت نشان می‌دهد که تعداد افرادی که مواد مصرف می‌کنند هم اکنون ۳۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۰۹ است.

نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد افزود: اگرچه این افزایش تا حدودی به دلیل رشد ۱۰ درصدی جمعیت بین ۱۵ تا ۶۴ سال در جهان است اما داده‌ها نشان دهنده شیوع بیشتر مصرف مواد شبه افیونی در آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکای شمالی در مقایسه با سال ۲۰۰۹ است.

فدولوف با بیان این که برآورد تولید جهانی کوکائین در سال ۲۰۱۷ به بالاترین میزان یعنی ۱۹۷۶ تن رسیده است تصریح کرد: این میزان نشان دهنده افزایش ۲۵ درصدی نسبت به سال قبل است. علاوه بر این مقدار جهانی کوکائین کشف شده در سال ۲۰۱۷ با افزایش ۱۳ درصدی به ۱۲۷۵ تن رسیده است.

وی با اشاره به این که مت‌آمفتامین و داروهای مشابه آن همچنان به عنوان مشکل اصلی بحران مواد صنعتی در آمریکای شمالی محسوب می‌شود تصریح کرد: اما کشورهای واقع در آفریقای شمالی، مرکزی و غربی بحران دیگری از مواد شبه افیونی صنعتی را تجربه می‌کند که این بحران همان مصرف ترامادول است. کشفیات جهانی ترامادول از کمتر از ۱۰ کیلوگرم در سال ۲۰۱۰ به نزدیک ۹ تن در سال ۲۰۱۳ رسیده که کشف بیش از ۱۲۵ تن در سال ۲۰۱۷ بیشترین میزان کشف این ماده مخدر بوده است.

به گفته وی بیشترین ماده مصرفی در جهان همچنان کانابیس است و حدود ۱۸۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ این ماده را مصرف کردند.

نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد با بیان این که گزارش جهانی همچنین نشان می‌دهد که جامعه بین الملل در پرداختن به مواد روانگردان جدید به موفقیت نسبی دست یافته اظهار کرد: برای اولین بار کاهش تعداد مواد روانگردان جدید شناسایی شده و گزارش شده به دفتر مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد نشان دهنده این امر است. مواد روانگردان جدید به آن صورتی که در سالهای پیش بیم آن می‌رفت در بازار یافت نمی‌شود و جامعه بین الملل به موقع توانسته است نسبت به ارزیابی آسیب‌های ناشی از مواد روانگردان جدید اقدام کند و آن دسته از موادی که نیازمند کنترل بین المللی هستند را فهرست بندی کند.

وی با انتقاد از این که پیشگیری و درمان همچنان به میزان کافی در دسترسی نیست تصریح کرد: پیشگیری و درمان همچنان در بسیاری از نقاط دنیا در دسترس نیست به طوری که تنها یک نفر از هفت نفر اختلالات مصرف مواد هر سال به درمان دسترسی دارند.

وی با بیان این که این امر در زندان‌ها چشمگیرتر است ادامه داد: گزارش تحلیل عمیق از مصرف مواد و عواقب شدید آن بر سلامت در محیط زندان نشان دهنده آن است که شیوع بیماری‌های عفونی شامل ایذر، هپاتیت سی، سل وخطرات آنها به طور نسبی در زندان‌ها و به خصوص میان افراد ترزیق کننده در مقایسه با جمعیت کل بیشتر است.

نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد با اشاره به این که ۵۶ کشور گزارش داده است که در سال ۲۰۱۷ در حداقل یک زندان درمان جایگزین مواد شبه افیونی ارائه کردند تصریح کرد: این در حالی است که ۴۶ کشور گزارش دادند که امکان ارائه چنین درمانی را در زندان ندارند. برنامه‌های سوزن و سرنگ در زندان بسیار به ندرت در دسترس است به طور یکه ۱۱ کشور دسترسی در حداقل یک زندان را گزارش کردند و فقدان چنین برنامه‌هایی در ۸۳ کشور تایید شده است.

به گفته وی این گزارش نشان می‌دهد که مداخلات درمانی موثر براساس مدارک علمی و در راستای تعهدات حقوق بشر به اندازه مورد نیاز در دسترس نیست و دولتها و جامعه بین الملل باید به مداخلات به منظور پرداختن به این خلاء سرعت ببخشند.

به گزارش ایسنا، گزارش جهانی مواد مخدر سال ۲۰۱۹ نگرش جهانی از عرضه و تقاضای مواد افیونی، کوکائین، کانابیس، محرکهای نوع آمفتامین و مواد روانگردان جدید و تاثیر آنها بر سلامت را ارائه می‌دهد و از طریق داده‌های دقیق‌تر و تحقیق و بررسی پیشرفته تاکید می‌کنند عواقب مضر مصرف مواد بر سلامت، گسترده‌تر از چیزی است که پیشتر گمان می شده است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :