رابطه مستقیم "خشونت عليه زنان" با مصرف مواد مخدر در مردان معتاد

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست اخبار | یکشنبه 3 دی 1396 در ساعت 15 : 4 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

یکشنبه  96.10.03

رابطه مستقیم "خشونت عليه زنان" با مصرف مواد مخدر در مردان معتاد


يك جامعه‌شناس معتقد است كه ميان اعتیاد و خشونت عليه زنان رابطه معناداري وجود دارد و طي ده سال اخير معتادان به خشونت‌هايي دست مي‌زدند كه پيش از اين ديده نمي‌شد.
دکتر علیرضا شریفی یزدی در گفت‌وگو با روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به ارتباط معنادار خشونت علیه زنان و اعتیاد گفت: مطالعات زیادی در خصوص ارتباط مستقيم اعتیاد و خشونت انجام شده است، تحقيقات نشان مي‌دهد برخی از مواد مخدر میزان خشونت فیزیکی را در فرد به شدت بالا می‌برند، بنابراین تاثير نوع ماده مخدر مصرفی توسط فرد معتاد با خشونتي كه وي به همسر و فرزند خود نشان مي‌دهد، رابطه مستقيمي دارد.
این جامعه شناس اجتماعی افزود: گاهي نيز فرد معتاد در خانواده‌ای رشد كرده که در آن، خشونت مردان علیه زنان زیاد بوده است، مطالعات نشان می‌دهد که این افراد بیشتر اقدام به خشونت علیه زنان می‌کنند.
دکتر شریفی در ادامه یادآور شد: دسته دیگري از عوامل كه موجب خشونت علیه زنان مي‌شود، محرومیت‌هایی است که برای زن خواسته یا ناخواسته اعمال می‌شود، یکی از این محرومیت‌ها؛ محرومیت اقتصادی است يعني فرد معتاد توان اینکه نیازهای اقتصادی خانواده را به خوبی برآورده کند، ندارد. طبیعتا اين خانواده در یک محرومیت اقتصادی به سر می‌برد و این نوع از خشونت، غالباً در بین لایه‌های پایین جامعه بسیار مشاهده می شود.
استاد دانشگاه دانشکده پیراپزشکی به دیگر علل خشونت‌ علیه زنان اشاره کرد و گفت: نکته دیگر محرومیت عاطفی است ممکن است فرد قبل از اعتیاد در قبال خانواده مقدار زیادی عاطفه و احساسات به خرج مي‌داده است اما بعد از مدتی به دلیل افزايش اعتیادش از انتقال عاطفه و احساسات به خانواده به ویژه همسرش ناتوان شود.
شريفي ادامه داد: در چنین شرایطی زن و فرزند به شدت دچار محرومیت عاطفی مي‌شوند، این یکی از خشونت‌های غیر مستقیمی است که می‌تواند در آینده، بر زندگی خانوادگی شخص اثر‌گذار بگذارد و نقش منفی داشته باشد .
وی همچنین بیان داشت: نکته دیگر درباره افراد معتادی است که از نوع خاصی مواد مخدر بالاخص مواد روانگردان استفاده می‌کنند، این افراد به دلیل اینکه مغز هیجانی‌شان به شدت حرکت می‌کند و مغز عقلانی منطقی آنها تقریبا از کار می‌افتد به صورت مستقیم به اعمال خشونت آمیزعلیه زنان همچون ريختن آب جوش، سوزاندن با سيخ و سيگار داغ روي بدن قرباني دست مي‌زنند بدون اینکه خودشان متوجه بشوند که چه کاری دارند انجام می‌دهند.
شريفي تصريح كرد: معمولا این افراد بعد از رفتار خشونت‌آمیز خود وقتی به حالت اولیه بازمی‌گردند اظهار بی‌اطلاعی و بی‌خبری رفتارشان می‌کنند، این سطح از خشونت متاسفانه با توجه به تغییر الگوی مصرف در طی ده سال اخیر در بین معتادین رايج شده و رو به افزایش است.
وي؛ خشونت جنسی را نوع ديگري از خشونت علیه زنان توسط مردان معتادان نام برد و گفت: معمولا افراد معتادی که شریک جنسی دارند وقتی از مواد روانگردان استفاده می‌کنند روابط جنسي خشونت‌آمیزي دارند حتی در برخی از مواقع اين روابط منجر به ضرب و جرح و درگیری‌های شدیدی مي‌شود.

منبع: روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر96.10.03

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :