ماری جوانا

ماری جوانا

ماری جوانا

بیشتر از قسمت های فوقانی برگ ها ، گل و تخمکهای شکفته شده بوته شاهدانه جنس ماده که بریده و خشک شده تهیه می شود و در رنگهای سبز متمایل به خاکستری و قهوه ای وجود دارد.دارای بوی تند و به صورت کشیدنی در پیپ یا سیگارهای دست پیچ استفاده می شود . نامهای خیابانی آن pot,weed و …. می باشد . اثر آن به صورت کشیدنی 2 تا 4 ساعت و در موارد خوردنی 5 الی 12 ساعت طول می کشد . در عین حال که موجب حالت سرخوشی و کیف می شود ، غالبا هوشیاری و خودآگاهی مصرف کننده به هم می خورد و دچار تحریف ادراکات , عدم هماهنگی و توازن ، گیجی ، افزایش ضربان قلب و تنفس می گردد .
ماری جوانا
ماری جوانا
فرد مصرف کننده آن تمایل به پر حرفی و هنده های بیش از حد دارد ،و این آثار تا چندین ساعت پایدار است ، ماری جوانا را – در عین حال که ماده اعتیاد آور سبک است و حتی آن را مدخل ورود به دنیای مواد اعتیاد آور قوی معرفی کرده اند -باید یک ماده توهم زا به حساب آورد ،تحریف ادراک حسی ، اختلال درک زمان و مکان ، افزایش حساسیت به صدا ، افزایش تلفیق پذیری ، احساس دارا شدن یک درک عمیق تر از معانی اشیا ، احساس قدرت بیش از حد ، شوریدگی یا اغتشاش فکری ، تیرگی ، هوشیاری ، گیجی ، نگرانی ، ترس سرگردانی و توهمات از اثرات و خطرات عمده مصرف این ماده است . در میان افرادی که مصرفشان خیلی زیاد است میزان اختلالات عصبی و شخصیتی بیش از افراد عادی است . ماری جوانا وابستگی روانی نسبتا خفیفی به دنبال می آورد .

مکانیسم اثر ماری جوانا

مکانیسم اثر ماریجوانا به عملکرد تتراهیدروکانابینول و تأثیرات آن بر گیرنده‌های مختلف عصبی مربوط است، تتراهیدروکانابینول به صورت آگونیست گیرنده کانابینویید شماره یک و دو (CB1 و CB2) عمل می‌کند که عامل اصلی تأثیرات روانی ماری‌جوآنا است، تتراهیدروکانابینول بر گیرنده‌های مخدری (دلتا و مو اپیوئیدی) نیز برهم کنش دارد.

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *