آخرین خبرها
خانه / مرکز اقامتی راهی بسوی نور / خدمات بستری بیماران مبتلا به اعتیاد در مرکزاقامتی

خدمات بستری بیماران مبتلا به اعتیاد در مرکزاقامتی

مرکزاقامتی

روش درمان اعتیاد در مرکز اقامتی راهی به سوی نور با مجوز رسمی از سازمان بهزیستی کل کشور به عنوان اولین مرکز درمان محرک ها در شرق تهران و حذف کامل ماده ی محرک یا روان گردان (نظیر شیشه یا گل) از بدن بیمار می باشد و بیماران را به ماده اعتیاد آور دیگر وابسته نمی کند .ابتدا بیمار مبتلا به اعتیاد به دفتر موسسه مراجعه می کند و مورد ارزیابی های اولیه قرار می گیرد ، پزشک پس از معاینه اخذ شرح حال و آگاهی از شرایط بیمار، میزان و نوع مصرف وی، مدت زمان لازم برای بستری را به معرف پیشنهاد و بیمار به مرکزاقامتی معرفی می شود. یکی از اهدافی که در مرکز اقامتی راهی به سوی نور دنبال می شود، درمان دسته جمعی و ورود بیماران به جامعه می باشد. با زندگی گروهی در محیطی دوستانه و آرام ، برنامه های منظم کتابخوانی و برگزاری مناسبات ، تماشای گروهی سریال ها و فیلم های سینمایی معرفی شده که بیماران مراحل درمانی خود را سپری کنند.
مرکز اقامتی راهی بسوی نور
مرکز اقامتی راهی بسوی نور
در مرکز اقامتی از همدردان با تجربه و با سال هاپاکی ، به عنوان کادر استفاده شده و در نظر داشته باشید که هیچ چیز ارزش کمک یک معتاد به معتاد دیگر را ندارد. بیماران در طول مدت اقامت در مرکز با شرکت درجلسات گروهی با همدردان خود کاملا با مفاهیم بهبودی آشنا می شوند و در سبک زندگی آن ها رفتارهای معتادگونه حذف خواهد شد. شایان ذکر است نوع تعامل کادر درمانی، اداری، خدماتی و گروه های همتا با بیماران و خانواده های آن ها کاملا همدلانه هست.
بهداشت شخصی شامل همه عادات فرد است که آن هارا آموخته و در اصل ارتقا و تداوم سلامت است.
خدمات کمپ
خدمات کمپ
حفظ سطح بالایی از بهداشت شخصی کمک خواهد کرد که اعتماد به نفس را افزایش دهد. ضعف در بهداشت شخصی و پایین تر بودن از استاندارد، می تواند پیامد های بسیاری داشته باشد که نه تنها باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت و یا سبب بیماری شده ، بلکه بسیاری از جنبه های اجتماعی وروانی را می تواند تحت تاثیر قرار دهدو به دنبال آن بهداشت عمومی یکی از فعالیت های اجتماعی است که به منظور حفظ ، ارتقا و بازسازی سلامت افراد به کل جامعه ارایه می شود. بدون دریافت هزینه اضافی در بدو ورود بیماران به کمپ پک بهداشتی شامل(کیف لباس، حوله، رو بالشی ، دمپایی، شامپو، صابون ، مسواک، خمیر دندان، ناخنگیر، شونه) ارایه می شود. لباس های بیماران به صورت مرتب شسته می شود. بیماران به صورت روزانه حمام می روند. آرایشگر مستقر در مرکز اقامتی در صورت درخواست بیماران موی آن ها را کوتاه می کند.

 

تغذیه در مرکزاقامتی : با توجه به این موضوع که اعتیاد به مواد مخدر سبب افزایش نیاز های تغذیه ای نسبت به نیاز های فرد طبیعی می شود. بنابراین بهره مندی از یک وضع تغذیه ای مناسب عامل مهمی درپیشرفت یک فرد معتاد محسوب می شود. پس تامین غذای مناسب یکی از راه های اصلی و مهم در برنامه سم زدایی معتادان می باشد. برای برنامه ریزی و تنظیم یک برنامه غذایی سالم و متنایسب که حاوی تعادلی از همه مواد مغذی باشد باید دو اصل تنوع و تعادل در مصرف مواد غذایی را رعایت کرد.آشپز مقیم در مرکز اقامتی با توجه به جداول طراحی شده زیر نظر کارشناسان تغذیه سه وعده ی غذایی در روز تهیه می کند. به علاوه افرادی که تمایل به انتخاب های دیگر طبق سلایق شخصی دارند می توانند از فروشگاه مرکز اقامتی استفاده کنند .
ورزش در مرکزاقامتی : با توجه به فقر حرکتی مبرم و عادات ویژه حرکتی معتادین در مدت طولانی سال های اعتیاد، تمرین و برنامه های ورزشی جهت بهبود سلامت عمومی و کیفیت زندگی این افراد ضروری به نظر می رسد. از این رو با امکانات محدود فراهم شده در مرکز (فوتبال دستی، پینگ پونگ، بدنسازی، و ورزش های باستانی) بیماران می توانند برای بازسازی سلامت بدن خود تمریناتی داشته باشند.
ورزش
ورزش
بیماران به صورت دوره ای در مرکزاقامتی توسط روانپزشک مقیم ارزیابی می شوند که بعد از تشخیص اختلالات روانپزشکی همراه اعتیاد، درمان به روش های دارو درمانی و روان درمانی انجام می پذیرد. وجود روانشناسان متخصص بر بالین بیماران وحضور به صورت شبانه روزی به بیماران عزیز دلگرمی بیشتری می دهد. روزانه تمامی بیماران به صورت مجزا مورد مورد ویزیت روانشناس حاضردر بخش بستری قرار می گیرند.
ورزش2
ورزش2
شیوه درمانی در این زمینه به صورت مشاوره فردی و گروه درمانی و خانواده درمانی می باشد که هر سه درمان در کنار هم باعث پیشرفت بیمار در زمینه و بهبود خواهد گردید. در زمینه مشاوره فردی در مواد محرک درمان ماتریکس به صورت انفرادی برگزار می شود. در افراد مقاوم به درمان های کوتاه مدت درمان روانکاوی یا طرحواره درمانی صورت می گیرد.
درمان ماتریکس در مرکزاقامتی : این درمان برای اعتیاد به مواد محرک( مانند شیشه) است که جلسات از 24 تا 32 جلسه بسته به ارزیابی جلسه اول تعیین می شود و در هر جلسه تکلیف به مراجعه داده می شود و درپایان هر جلسه و اول جلسه هفته بعد تکالیف چک واصلاح می شود و زمان هر جلسه 45 دقیقه می باشد. این جلسات به صورت منظم در مرکز اقامتی ، برگزار می گردد. چیزی که در این تخصص بسیار مهم است یادگیری است. باید توجه داشت که فرد معتاد یادگیری غلط داشته و باید یادگیری اورا از طریق آموزش تغییر داد.
ماتریکس
ماتریکس
درمان طرحواره: درمانی که بر اساس کهن الگوهای بیمار هست که ابتدا طرحواره ها شناسایی شده سپس به کم اثر کردن آن ها و مهارت آموزی پرداخته می شود.
درمان مصاحبه انگیزشی در مرکزاقامتی: برای بیماران دچار انکار و دارای مقاومت به درمان هست که فرد در طول مشاوره باورهاش به چالش کشیده می شود و اصلاح می شود. و باید به این مسئله نیز توجه شایانی داشت که اکثر بیماران مبتلا و درگیر اعتیاد، بیماری و علائم خود را نمی پذیرند کادر درمانی مرکز سعی می کنند در زمان بیشتری بینش بیمار را در جهت پذیرش بیماری و همکاری با کادر درمان بالا ببرند، این امر احتیاج به مداخله تخصصی دارد.
مصاحبه انگیزشی
مصاحبه انگیزشی
مددکارمتخصص مرکز در مرکزاقامتی ، به بیماران برای حل رفتار های اعتیاد آور مرتبط با محرک هایی که منجر به عواقب ناگوار شده اند، و به خانواده ی آن ها خدمات و مشاوره ارائه می دهد. توان بالینی مددکار و درک بیماری به عنوان یک مسئله اجتماعی به او این امکان را می دهد که برنامه های درمان، مشاوره بیماران در جلسات خصوصی و گروهی و ارزیابی مراجعان را برای تیم فراهم کند . مددکار مرکز مسلح به صبراست و آماده برای این که اغلب موارد، کار درمان را از نو پی گیرد و به تبع آن برداشت واقعی تر از معتاد دارد که همواره بین فرد، روابط خانوادگی و ساختار اجتماعی نوسان و حرکت کند و در ارتباطی به هماهنگ، شرایط هر سطح را می نگرد و بر هرکدام درنگ و اندیشه می نماید.
کارگاه آموزشی خانواده بیماران
کارگاه آموزشی خانواده بیماران
پیگیری درمان بیمار و خانواده: پیگیری آخرین مرحله از فرایند اعتیاد زدایی است که فعالیت های ضروری پس از ترک جسمی، روحی و رفتاری مواد و اعتیاد را در برمی گیرد. در این مرحله سعی می کنیم خانواده را محیطی پذیرای فرد معتاد بسازیم،چرا که نپذیرفتن فردی که ترک اعتیاد نموده از طریق جامعه و خانواده باعث اعتیاد مجدد او به احتمال زیاد می شود. امر پی گیری در حد بضاعت و معمولا به حرفه آموزی، کاریابی و برخی خدمات مشاوره ای محدود می شود. مهم تریم بخش از مراحل درمانی اعتیاد، بعد از ترخیص فردمصرف کننده و بهبودی فیزیکی آن صورت می گیرد که ما پس از ترخیص ، بیمارو خانواده وی را تنها نمی گذاریم.
از جمله فعالیت های موسسه در راستای پیگیری فرآیند درمان می توان به موارد زیر اشاره کرد: مشاوره هفتگی رایگان به بیمار و خانواده آن ها پس از ترخیص از مرکز اقامتی در مرکز مشاوره عمومی موسسه
برگزاری کارگاه های آموزشی برای بیماران جهت آشنایی با بیماری اعتیاد و یادگیری مهارت های زندگی در مرکزاقامتی
مرکز اقامتی
مرکز اقامتی
برگزاری کارگاه های آموزشی برای خانواده ها جهت آشنایی با بیماری اعتیادو شناخت روش صحیح مداخله و حمایت.
گارگاه آموزشی
گارگاه آموزشی
برگزاری کارگاه های مهارت آموزی جهت اشتغال
معرفی بیمار به مراکز کاریابی پس از گذراندن دوره های سم زدایی و درمان روانشناختی
خدمات تخصصی واحد مددکاری موسسه و خدمات تخصصی مرکز مشاوره موسسه برای بیماران کاملا دلسوزانه، همدلانه و بدون دریافت هزینه ازمراجعین است و صرفا جهت تکمیل فرایند درمان و اقدامی پیشگیرانه درزمینه جلوگیری از لغزش بیماران پس از ترک و توانمند سازی آن ها و در نهایت آموزش و حمایت خانواده ها در مسیر درمان انجام می گیرد.
مرکز درمان اعتیاد
مرکز درمان اعتیاد

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

همچنین ببینید

ترک اعتیاد

معرفی امور شعب

معرفی امور شعب موسسه راهی به سوی نور در راستای پیشگیری ،درمان و کاهش آسیب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *