آخرین خبرها
خانه / ترک اعتیاد / ترک الکل

ترک الکل

ترک الکل

مرحله ی اول پذیرش است، شما باید بدانید تا زمانی که قبول نکنید که به مصرف الکل اعتیاد دارید، نمی توانید از نوشیدن دست بکشید و اختیار زندگی خود را در دست بگیرید. اگر هر چقدر با خود فکر کردید متقاعد نشدید که معتاد به الکل هستید پس شما برای فرار از واقعیت زندگی و مشکلات خود می نوشید و باید بدانید که شما در حال پیشروی در مسیر اعتیاد هستید و به این صورت باید در نظر داشته باشید که عوارضی که در بالا گفتیم ممکن است شما از پا بیاندازند. پس خیلی صادقانه با مشکل برخورد کنید و به خودتان دروغ نگویید. تا با هم به سراغ ترک الکل برویم.
ترک اعتیاد الکل را از کجا شروع کنیم؟
شما باید در ابتدای کار یک روز را برای ثطع مصرف الکل مشخص کنید و دقیق و صادقانه در مورد دلیل هایی که باعث الکل مصرف کردن شما شده بودند به یک نتیجه محکم برسید. سعی کنید برای مواقعی که عصبانی و یا پریشان هستید راه حلی به جز الکل پیدا کنید. شما باید با خماری الکل کنار بیایید و متعهدانه به خودتان قول بدهید که طی هیچ شرایطی الکل مصرف نکنید.
در ضمن اگر قبلا هم اقدام به ترک الکل نموده اید و موفق نشده اید تصور نکنید که این کار غیر ممکن است، چون شما از دفعه ی قبل تجربه کسب کرده اید و می دانید که ذهن برای این که اعتیاد خود به الکل را ارضا کند از چه حیله هایی استفاده می کند. برای اطلاع بیشتر در این خصوص می توانید مطلب منظور از اعتیاد روحی روانی به الکل چیست؟ را مطالعه کنید تا این مورد را بهتر درک کنید.
دوستان و یا اعضای خانواده ای که از شما حمایت می کنند را پیدا کنید.
شاید شما از آن آدم های گوشت تلخ و سردی باشید که با هیچ کس قصد سازگاری ندارند، ولی با این وجود باز هم اگر کسی در مسیری که قدم بر می دارید به شما کمک کند و شما را راهنمایی کند خوشحال می شوید. همه ی آدمها دوست دارند که مورد حمایت واقع شوند و کسی باشد که حد اقل حس و حال و شرایط آنها را درک کند. پیشنهاد مرکز بستری ترک اعتیاد نگین به شما این است که دست به کار شوید و این افراد را پیدا کنید و تصمیم خود را با آنها در میان بگذارید و یک تاریخ برای قطع مصرف یا شروع کاهش مصرف در نظر بگیرید. البته شما برای کاهش مصرف باید قانون مند عمل کنید و به این صورت که در هفته بیش از دو بار ننوشید و از طرفی روزانه بیشتر از دوبار الکل مصرف نکنید.
الکل
الکل
شروع ترک الکل
تنها شش ساعت پس از آخرین نوشیدنی الکلی مصرف شده، نشانه های روند ترک الکل پدیدار می شوند. افزایش تعریق و دمای بدن، فشار خون و ضربان قلب افزایش یافته، لرزش، بی خوابی، و اضطراب از جمله این نشانه ها هستند. همچنین، در صورتی که فرد اعتیاد به الکل داشته باشد می تواند تشنج و هذیان گویی را نیز تجربه کند.
سم زدایی کامل از الکل
تقریبا دو هفته طول می کشد تا بدن به طور کامل سم زدایی الکل را انجام دهد. طی این مدت، افراد می توانند کاهش سطوح انرژی، احساس خشم و پرخاشگری، اضطراب و افسردگی، اختلالات خواب یا کابوس دیدن و کاهش میل جنسی را تجربه کنند. طی این بازه زمانی، فرد ممکن است هرچه بیشتر هوس مصرف الکل را داشته باشد.
کاهش وزن
ترک الکل به ویژه اگر به آن اعتیاد داشته باشید، به معنای کاهش چشمگیر در کالری های دریافتی است. نتایج مطالعه ای که در سال 2005 انجام شد، نشان داد که مردان در نتیجه نوشیدن الکل 433 کالری اضافی دریافت کرده و این رقم برای زنان برابر با 300 کالری بوده است.
خواب با آرامش
مطالعه در زمینه تاثیر الکل بر خواب نشان داد که اگرچه در ابتدا، الکل در به خواب رفتن سریع‌تر و عمیق‌تر افراد نقش دارد، اما پس از مدتی به کاهش کیفیت خواب منجر می شود. با ترک الکل بار دیگر بهبود در شرایط خواب خود را تجربه خواهید کرد.
جلوی همه ی جنبه های اعتیاد به الکل بایستید.
زمانی که قصد ترک الکل را دارید باید در نظر داشته باشید که با موجودی مانند یک مشکل بزرگ در حال مبارزه هستید:
مشکل اول: وابستگی جسمی به الکل است.
وابستگی جسمی به الکل است که باعث سردرد و خماری شما در اثر نبود الکل می شود و دردی جسمانی را تحمل می کنید. راه حل این مشکل این است با متخصصان ترک اعتیاد الکل صحبت کنید تا شما را در این خصوص راهنمایی کنند.

مشکل دوم: وابستگی روحی به الکل است.
که باعث می شود شما پریشان حال باشید و در شرایط بد احساس نیاز شدیدی به الکل داشته باشید. همچنین این همان مسئله است که شما را بیشتر از همه چیز وسوسه می کند. شما برای حل این مسئله می توانید از جلسات مشاوره با مشاوران مراکز تخصصی بستری ترک اعتیاد استفاده کنید. همچنین می توانید از تماس با ما استفاده کنید تا در مورد مشکلاتان بحث و بررسی های تخصصی انجام شود. از طرفی شما می توانید از جلسات الکی های گمنام در شهر خود نیز استفاده کنید.
مشکل سوم: عادت به نوشیدن الکل
بخشی از نوشیدن شما به این دلیل بوده است که شب ها هیچ تفریحی نداشته اید و مجبور بوده اید هر شب برای حل این مشکل به الکل متوسل شوید . پس این راه حل و آن دوستان را کنار بگذارید و به دنبال دوستانی جدید باشید که شما را به یاد مصرف الکل نیاز ندارید.
بسیاری از نوجوانان اولین انتخاب و مصرف را الکل میدانند، اوایل دوران نوجوانی، دوران پرخطر شروع مصرف الکل است، بعضی از والدین صرفا تجربه مصرف الکل در فرزندشان را خطرناک نمی بینند ولی باید بدانند که الکل خاصیت تاثیر گذاری بسیار بالایی روی خلق و خوی نوجوانان می گذارد.
الکل نه تنها اثرات مخربی را روی ذهن و بدن می گذارد بلکه باعث می شود که فرد مصرف کننده قضاوت و مهارت های مقابله ای خود را از دست بدهد.
الکل یک ماده روانگردان که هوشیاری فرد راتحت تاثیر قرار میدهد رفتار را تغییر میدهد. نوشیدنی های الکلی در نتیجه عمل تخمیر انواع غلات ( مثل جو، گندم، کشمش، انگور، میوه جات و …) بدست می آید.
انواع نوشیدنی های الکلی : ابجو ، لیکور یا عرق ،ویسکی، ودکا، جین، ویسکس، تکیلا، کنیاک و مشروبات تقویت شده که به آن الکل اضافه می کند.
علائم مصرف :
معمولا مصرف کننده بعد از مصرف سرگیجه شدید، تلو تلو خوردن، عدم تمرکز، رابطه جنسی خطرناک، بی مهابا شدن، بدون ترس تصمیم گرفتن، انحراف دید و شنوایی، لکنت زبان، از دست دادن حافظه، مشکلات تنفسی، سردرد و… را تجربه می کند. همچنین زیاد مصرف کردن مشروبات الکلی غیر استاندارد باعث تهوع، استفراغ، کوری چشم و حتی مرگ ناگهانی می شود.
راه های مصرف :
همیشه به صورت خوراکی مصرف میشود، برخی افراد با آبمیوه های خوراکی قاطی کرده و مصرف میکنند، برخی با اجیل و تنقلات مصرف می کنند.
وقتی مشروبات الکلی مصرف می کنند حالت سرخوشی، بی مهابا بودن، مستی و سرگیجه، تاری دید و رانندگی پرخطر، پرخاشگری، دعواهای خیابانی، ترک منزل و… می شود.
عوارض :
مصرف مشروبات الکلی باغث استفراغ، کبد چرب، زخم معده، در دارزمدت باعث بروز انواع سرطان های دستگاه گوارش و زوال عقل فرد مصرف کننده دچار می شود.
روشی که روی هر فرد مصرف کننده تاثیر می گذارد به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله سن، وزن، جنسیت، وضعیت سلامت، میزان تحمل، انتظارات فرد، وضعیت خلق، نحوه سوخت و ساز بدنی بستگی دارد. ترکیب شدن مشروبات الکلی با سایر مواد ممکن است اثرات این مواد را تشدید کرده و لذا عوارض نا مطلوب آنها را افزایش می دهد. الکل باعث اسیب های بسیار جبران ناپذیری به سلامت جسمانی و روانی فرد می گذارد.
بین 30 تا 90 دقیقه پس از مصرف غلظت آن در خون بالا می رود و اوج این غلظت بین 45 تا 60 دقیقه پس از مصرف حاصل می شود، که بسته به اینکه با شکم خالی یا همراه غذا مصرف شود متفاوت خواهد بود، مصرف مشروب با شکم خالی جذب را تسریع میکند. جذب نوشیدنی هایی که غلیظ تر هستند زودتر انجام می شود و فرد زودتر مست می شود.
مصرف الکل در طولانی مدت منجر به اعتیاد می شود، فرد الکلی را الکلیسم می گویند و فرد الکلیسم تمایل زیاد برای مصرف دارد. فرد مصرف کننده ناتوانی در کنترل رفتار و افکار خود در موقعیت های مختلف دارد و وابستگی های جسمانی از جمله : تهوع، لرز و اضطراب پس از توقف مصرف به دنبال یک دوره مصرف زیاد.
تصادفات رانندگی که ناشی از مصرف الکل است، به مرگ منجر می شود و در میان نوجوانان شایع می باشد. نوجوانانی که الکل مصرف می کنند به احتمال بیشتر درگیر رفتار های جنسی پرخطر و به تبع آن بیماری های مقاربتی دچار می شوند. نوجوانی که الکل مصرف می کند بیشتر از دیگران قربانی جرائم خشن مانند درگیری های فیزیکی تجاوز به عنف و سرقت می شوند.

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

همچنین ببینید

متادون

کرونا و اعتیاد

کرونا ثابت کرد ترک در منزل با وجود تمام ناممکنی هایش امکان پذیر است اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *