آخرین خبرها
خانه / لغزش / اقدامات پس از لغزش

اقدامات پس از لغزش

پس از لغزش

بالاخره دوباره مصرف مواد را شروع کرديد. حال می خواهيد چه کار کنيد؟ می توانيد لغزش را به عنوان يک تجربه نگاه کنيد يا اينکه آن را برای خود يک شکست به حساب بياوريد و به این بهانه مصرف مواد را ادامه دهيد. بسياری از ما معتادان فراموش می کنيم که پس از لغزش حق انتخاب داريم. در اين قسمت پيشنهاداتی ارائه شده است تا اينکه شما بدانید که بعد از لغزش چه کارهايی می توانید انجام دهيد تا دوباره به مسير بهبودی بازگرديد.

١- اقدام بلافاصله برای بهبودی

٢- پذیرش مسئولیت لغزش

٣- استفاده از حمایت افراد با تجربه

٤- اقدام به عملیات

٥- اداره عوارض جانبی لغزش

٦- مراجعه احتمالی به متخصصان

٧- عبرت گرفتن از تجربه لغزش

برای معتادانی که تسلیم وسوسه شده اند و دوباره به مصرف مواد روی آورده اند،بزرگترین فاجعه این است که لغزش را یک شکست محسوب کرده و آنرا بهانه ای برای ادامه مصرف مواد قرار دهند. اين که ما مصرف مواد مخدر را از سرگرفته ايم به اين معنی نيست که چاره ديگری جز ادامه مصرف مواد نداريم، بلکه بايد به خود يادآوری کنيم که انسان خطا کار است و ما نیز مانند بقیه انسان ها در زندگی اشتباهاتی داشته ايم ولی اکنون از تجربیات تلخ خود درس عبرت گرفته و دوباره به سوی بهبودی قدم بر می داریم. لغزش به معنی پايان يافتن بهبودی ما نيست. ما معتاد هستيم و مصرف دوباره مواد اتفاق چندان تعجب آوری نيست. اگر پس از مدتی پاکی و زندگی در حال بهبودی دوباره مصرف مواد را از سر گرفته ايم، نباید نامید و سرشکسته شویم. مساله مهمی که اکنون با آن روبرو هستيم اين است که  با عقل و منطق درباره این اتفاق تصمیم بگیریم و اجازه ندهیم که افکار معتادگونه بر ما غلبه کنند.

نکته مهم اين است که “لغزش کردن به معنی پايان بهبودی ما نيست”. واقعيت اين است که این اتفاق ممکن است همان چيزی باشد که ما برای درس گرفتن از طبیعت بيماری خود به آن نیاز داريم. هرچند هیچکس به ما معتادان  توصيه نمی کند که برای درس گرفتن از بيماری خود لغزش کند، اما واقعيت اين است که بسياری از ما پس از دچار شدن به لغزش از این تجربه دردناک درس عبرت گرفته و با عزم و اراده بیشتری برنامه بهبودی خود را دنبال می کنيم. لغزش می تواند ما را در مسیر بهبودی خود مصمم تر کرده و با آموختن نکات تازه ای درباره بيماری اعتیاد زندگی بهتر و مفيدتری را در بهبودی برای ما فراهم نماید. اما اگر بعد از لغزش کردن به بيماری خود اجازه بدهيم تا ما را وادار به ادامه مصرف کند، زمانی طول نخواهد کشید که دوباره با پی آمدها و عواقب هولناک اعتیاد و یا حتی مرگ روبرو خواهیم شد. بازگشت دوباره ما به مصرف مواد مخدر،همه مصائب و بدبختی هایی که برای فرار از آنها تصمیم به پاک شدن گرفته بودیم را، دوباره بر سر ما خواهد آورد ؛ افراط در مصرف مواد، آسیب دیدگی بر اثر حوادث،‌ به خطر افتادن سلامت جسمي، مشکلات قانونی و حقوقي، ‌به خطر افتادن زندگی زناشویی و… تنها بخش کوچکی از مشکلاتی است که مجددا به سراغ ما خواهد آمد. باید به یاد داشته باشیم که دیدگاه و برداشت ما درباره لغزش برای ما مساله مرگ و زندگی است. هرگز نباید این نکته را فراموش کنیم که اگر بعد از لغزش احساس نا امیدی و شکست کنیم، ممکن است زندگی خودمان را از دست بدهیم.

در این بخش اطلاعاتی ارائه می دهیم که با کمک گرفتن از آن بتوانید بعد از لغزش،رفتاری معقول و منطقی از خود نشان دهید و این اتفاق را به عنوان تجربه ای آموزنده برای آغازدوباره بهبودی خود استفاده نمایید.

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

همچنین ببینید

لغزش

نشانه های لغزش عبارتند از

لغزش غرق شدن در احساسات -ناتوانی در کنار آمدن با احساسات -فشارهای عصبی مداوم -اضطراب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *