آخرین خبرها
خانه / بهبودی / اقدامات برای بهبودی از اعتیاد

اقدامات برای بهبودی از اعتیاد

بهبودی از اعتیاد

اعضای خانواده نیاز مبرمی به بهبودی اثرات مخرب بیماری اعتیاد در زندگیشان دارند. بسیاری از اعضای خانواده اغلب برای حفظ خانواده و تطبیق دادن آن با شرایط، رفتارهای ناسازگارانه و ناکارآمد زیادی از خود به نمایش می گذارند. اما به منظور بهبود یافتن از اثرات این بیماری و رسیدن به یک سبک زندگی بهتر، آنها نیز باید مسئولیت احساسات ، تصمیم گیری ها و رفتارهای خود در دوران بهبودی عزيزانشان را بپذيرند. اعضای خانواده معمولاً برای مدت طولانی رفتارها و شرایط غیر قابل تحملی را تحمل می کنند. آنها همه وقت، انرژی خود را صرف تصحيح اشتباهات معتاد کرده و دراين فرآیند از زندگی خود غافل می شوند. یکی از اتفاقاتی که مرتباً در خانواده های معتادان رخ می دهد، چرخه پيدا كردن مقصر و سرزنش كردن یکدیگر می باشد. فرد معتاد اغلب به خاطر اين كه نمی خواهد بیماری خود را بپذیرد و اقدامات لازم برای بهبودی را آغاز کند، تقصیر را به گردن اعضای خانواده انداخته و آنها را سرزنش می کند، و متاسفانه اعضای خانواده نیز تحت تاثیر این فرافکنی ها قرار گرفته و این موضوع را باور می کنند.آنها احساس می کنند که بايد عهده دار مراقبت از فرد معتاد و مسئول  بهبودی وی باشند. از اين رو زندگی خود را صرف مراقبت و تصحيح رفتارهای مخرب معتاد می نمايند. برای مثال آنها سعی می کنند بر اشتباهات و خطاهای او سرپوش بگذارند، مشکلات او را رفع  کنند و یا مسئولیت های رها شده ی او را انجام بدهند.
– اعضای خانواده “کمک” به معتاد را ادامه می دهند و او را قادر می سازند تا به اعتیاد خود ادامه دهد. آنها معمولاً به دلیل عدم آگاهی از ماهیت بيماری اعتياد و اثرات آن بر روی فرد معتاد و خودشان، به روش های مختلفی سعی در حل کردن مشکلات و  به دوش كشيدن مسئوليت رفتارهای ويرانگر آنها را دارند. صرفنظر از انگيزه این كمك ها كه می تواند از روی ترحم و دلسوزی و يا حفظ آبروی خانواده باشد، این نوع حمایت های ناسالم اصولا باعث طولانی تر شدن مصرف مواد مخدر می شود، زیرا فرد معتاد همواره می داند که اعضای خانواده پشتیبان او بوده و عواقب بیماری اعتیاد او را بر عهده می گیرند و به همین دلیل با خیال آسوده تری به مصرف خود ادامه می دهد.
– اين چرخه ويرانگر ممكن است ساليان متمادی ادامه یافته و دست آخر به جايی ختم شود كه اعضای خانواده، فرد معتاد را مسئول تمام بدبختی های خود بدانند. در چنین شرایطی اغلب آنها به نقطه ای می رسند که همه اشتباهات و اتفاقات بد زندگیشان را به گردن فرد معتاد انداخته و او را مسئول آن می دانند. به عنوان مثال ممكن است همسر يا فرندان فرد معتاد برای تلافی جويی نسبت به اعمال شوهر يا پدرشان، خود نيز به مصرف الكل، مواد مخدر، يا قرص های روان گردان روی آورده و به بیماری اعتیاد مبتلا شوند. آنها فرد معتاد را مسبب بدبختی شان می دانند در حالی که واقعاً فراموش كرده بودند که خودشان نیز حق انتخاب داشتند و می توانستند اجازه ندهند تا بیماری اعتیاد تاثیری بر زندگی آنها بگذارد. اعضای خانواده فرد معتاد باید انتخاب کنند که آیا خود معتاد مسئول کارهای نادرست خود است، یا اینکه آنها باید مسئولیت رفتارها و کارهای او را عهده دار شوند. به عنوان مثال پدر و مادر معتاد برای نپرداختن وجه ضمانت فرزند خود برای خروج از زندان به دلیل اعتیادش حق انتخاب دارند. اگرچه در اين اوضاع و احوال اين انتخاب بسیار دشوار است، اما تجربه نشان داده است که فرد معتاد تنها زمانی آمادگی ترک اعتیاد و وارد شدن در مسیر بهبودی را پیدا خواهد کرد که خودش به تنهایی با پیامدهای بیماری اعتیادش رو به رو شود. اعضا خانواده می توانند با انتخاب خود، يك بار برای هميشه روند اين چرخه معيوب و ويرانگر را قطع کرده و با دوری کردن از حمایت های ناسالم، شانس عزیز معتادشان برای بهبود یافتن از این بیماری خطرناک را افزایش دهند.

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

همچنین ببینید

تعیین انگیزه

تعیین انگیزه برای بهبودی

قبل از اینکه به تهیه و تنظیم برنامه پیشگیری از لغزش شخصی خود بپردازیم باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *