اصول حمایت از معتادان

حمایت

حمایت از معتادان

اعضای خانواده اغلب به شیوه هایی به عضو معتاد خانواده کمک می کنند که هم به ضرر او  و هم به ضرر خودشان تمام می شود. معمولا اعضای خانواده اصول حمایت از معتادان را نمی دانند و کمک کردن آنها بر اساس این اعتقاد است که اعتیاد یک مشکل و ناهنجاری رفتاری است و اینکه آنها می تواند عزیز معتادشان را به ترک اعتیاد متقاعد کنند. اما اگر می خواهید برای دستیابی به بهبودی از عزیز معتادتان به صورت موثری حمایت کنید، قبل از هر چیز باید بدانید که اعتیاد نوعی بیماری است  و همانند هر بیماری دیگری  راه و روش بهبودی مخصوص خود را دارد.

١. عزیز شما از یک بیماری رنج می برد

٢. تاثیرات بیماری اعتیاد بر اعضای خانواده

1.عزیز شما از یک بیماری رنج می برد

-تا وقتی که به عنوان خانواده فرد معتاد به این باور و نتیجه نرسیده باشیم که اعتیاد نوعی بیماریست و فرد به آن مبتلا شده،نمی توانیم کمکی به پاک شدن او از اعتیاد کنیم. علم پزشکی، اعتیاد را همانند دیابت یا هر ناخوشی مزمن دیگری یک بیماری به حساب می آورد. اين بیماری باعث می شود تا جسم و ذهن فرد معتاد حالت غیر عادی پیدا کرده و همزمان با پیشرفت بیماری ، فرد دیگر قادر به کنترل کردن میزان مواد مخدر مصرف خود نباشد.  پذیرفتن اعتیاد به عنوان یک بیماری در ابتدا بسیار دشوار است. اعضای خانواده نمی توانند به راحتی باور کنند که اعتیاد یک بیماری است و تصور می کنند که آن نوعی ناهنجاری رفتاری است که از ضعف اراده فرد معتاد نشات می گیرد. با پذیرفتن اعتیاد به عنوان یک بیماری مزمن، راحت تر متوجه می شوید که چرا عزیز شما با وجود همه کمک هایی که در اختیار او قرار می دهید، بازهم به خودش و شما آسیب می رساند. با پی بردن به این واقعیت، راه و روشی که شما برای کمک به عزیزتان در پیش می گیرد شکلی به مراتب سالم تر و موثرتر به خود خواهد گرفت. در ضمن زمانی که بدانید عزیزتان از یک بیماری که هم به ذهن و هم به جسم او آسیب رسانده است، رنج می برد، خواهید توانست از رفتارها و حالت های روانی که باعث تحت تاثیر قرار گرفتن زندگی شما می شود، جلوگیری نمایید. همچنین با پذیرش و درک این واقعیت که او نه تنها یک فرد بیمار است بلکه مسئول بهبودی خود نيز هست، دیگر افکار و رفتار قدیمی خود را دنبال نخواهید کرد و به دنبال درمان کردن بیماری اعتیاد او نخواهید بود.

– متقاعد شدن در مورد اين مسئله كه اعتیاد یک بیماری است، و تشریح این موضوع برای خود فرد معتاد،  قدم بسیار مهمی در جهت کمک به پاک شدن و بهبودی وی خواهد بود. زمانی که فرد معتاد بداند که از یک بیماری رنج می برد، برای بهبود پیدا کردن از آن تمایل بیشتری از خود نشان می دهد. همچنین به جای اینکه معتاد شدن را به پای ضعف شخصیتی یا نداشتن اراده گذاشته و یا آن را بخشی از سرنوشت و تقدیر خود به حساب بیاورد، وضعیت خود را به عنوان علائم و عوارض بیماری اعتیاد خواهد پذیرفت. اما چنانچه فرد معتاد خود را انسانی بد یا از لحاظ اخلاقی فاسد بداند و تا زمانیکه خانواده، او را به خاطر ضعفی که دارد تحقیر کرده و بر این عقيده باشند که فرد معتاد علاقه ای به ترك مواد ندارد، عزیزشان بهانه های بیشتری برای ادامه دادن اعتیادش به دست  خواهد آورد. قبول کردن اعتیاد به عنوان یک بیماری مزمن می تواند افکار و دیدگاه های فرد معتاد را کاملاً تغییر دهد. به احتمال زیاد پس از آنکه فرد معتاد به این نتیجه برسد که از یک نوع بیماری مزمن در عذاب است که خودش به تنهايي اراده و قدرت خلاص شدن از دست آن را ندارد، در آن صورت آمادگی بیشتری برای ترک اعتیاد و انجام اقدامات روزانه لازم برای بهبود یافتن از این بیماری خواهد داشت.

– خوشبختانه برای بهبودی از بیماری اعتیاد نیز راه حلی وجود دارد که با استفاده از آن، تا کنون هزاران معتاد از چنگ این بیماری رهایی پیدا کرده و یک زندگی جدید سرشار از آزادی را آغاز کرده اند. شخص معتاد با پی بردن به اینکه از یک بیماری رنج می برد و اینکه در برابر این بیماری کاملاً ناتوان و عاجز شده است، سر انجام واقعیت شرایطی که در آن قرار دارد و محدودیت های خود را پذیرفته و پس از آن برای بهبودی از بیماری اعتیاد به  نیرویی بالاتر از خود اتکا کرده و از او درخواست کمک خواهد کرد. اگر شما به عنوان یکی از اعضای خانواده فرد معتاد نمی توانید به سادگی بپذیرید که اعتیاد نوعی بیماری است، اگر دائما با خود کلنجار می روید تا جواب اين پرسش را بيابيد كه چرا عزیز معتاد شما چنین بلاهایی بر سر شما و خودش می آورد، چرا در گروه همتا شرکت نمی کنید تا از مشکلات آنها با خبر شده و داستان زندگی معتادان در حال بهبودی را بشنوید؟ با شنیدن تجربیات آنها شاید در این مورد که چگونه به دام اعتیاد افتادند ، اینکه چه عاملی باعث شد تا آنها به ترک اعتیاد تمایل پیدا کنند، و این که برای حفظ بهبودی خود  چه کارهایی را به طور روزمره باید انجام دهند، بهتر می توانید عزیز معتادتان را درک کرده و در مسیر بهبودی از اعتیاد به وی یاری برسانید.

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *