ترنک خطرناک ترین مخدر سال ۲۰۲۳

Tranq ترنک خطرناک ترین مخدر سال ۲۰۲۳ را بشناسید!

ترنک خطرناک ترین مخدر سال 2023 در جهان
ماده مخدر ترنک، جدیدترین و خطرناک ترین ترند دنیای مواد اعتیادآور محسوب می‌شود که مدتی است در بازار کشور آمریکا در دسترس قرار گرفته است. این مخدر جدید خیلی زود به محبوبیت زیادی رسید. به علت فراوری آسان‌تر و همین‌طور قیمتی که دارد به‌ راحتی در اینترنت و یا حتی بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین دارویی آمریکا خرید و فروش می‌شود. در مورد ترنک سؤالات زیادی مطرح می‌شود که در ادامه بیشتر به آنها پاسخ خواهیم داد.

ماده مخدر ترنک چیست؟

اجازه دهید که در مورد ریشه این مواد مخدر بیشتر بدانیم. ترنکوایلایزرها (Tranquilizers) یک دسته از مواد مخدر هستند که برای کاهش اضطراب، تنش و استرس استفاده می‌شوند. این دسته از مواد مخدر به دودسته تقسیم می‌شوند:

 1. بنزودیازپین‌ها (Benzodiazepines): این دسته از مواد مخدر معمولاً برای کاهش اضطراب و بی‌قراری استفاده می‌شوند. مثال‌هایی از بنزودیازپین‌ها شامل لورازپام (Lorazepam) و دیازپام (Diazepam) هستند.
 2. آنتی پسیکوتیک ها (Antipsychotics): این دسته از مواد مخدر بیشتر برای درمان اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی، بیماری های افسردگی و اضطراب شدید استفاده می‌شوند. مثال‌هایی از آنتی پسیکوتیک‌ها شامل کلوزاپین (Clozapine) و هالوپریدول (Haloperidol) هستند.

استفاده از ترنکوایلایزرها بدون نظارت پزشک ممکن است به عوارض جانبی جدی مانند افزایش خطر اعتیاد، افزایش خطر سوء تشخیص و درمان نادرست و حتی مرگ منجر شود بنابراین همیشه باید با پزشک خود مشورت کنید.

ماده مخدر ترنک و ورود به بازار

مسئله مهمی که در مورد این ماده مطرح است این خواهد بود که به‌راحتی تولید و خریداری می‌شود. این سبب می‌گردد که مشکلات زیادی برای کنترل به وجود آورد و در بسیاری از کشورهای دنیا نیز به‌وفور یافت شود.

به‌ منظور تسکین درد حیوانات بزرگ مانند اسب و گوزن، دامپزشکان اغلب زایلازین را به‌ عنوان یک داروی مسکن تجویز می‌کنند. این دارو برای استفاده در انسان‌ها تأیید نشده است اما به طور معمول، آن را با دیگر داروهای مسکن مانند فنتانیل، کوکائین یا هروئین ترکیب می‌کنند و به آن با نام خیابانی “ترنک” اشاره می‌کنند. این ترکیبات ممکن است در برخی از کشورها غیرقانونی باشند.

به‌طورکلی، ترکیب دو ماده فنتانیل و زایلازین به‌عنوان یک ماده مخدر جدید به نام “ترنک” شناخته می‌شود. بااین‌حال به دلیل عدم وجود سابقه برای این ماده، اطلاعات کاملی در مورد میزان خلوص آن در بسته‌های مصرف خیابانی وجود ندارد. با این‌ حال به دلیل قدرت بالای این دو ماده در پایین آوردن فشارخون و کاهش دم و بازدم تنفسی، می‌توان تصور کرد که ترنک یک ابر ماده مخدر است که باعث کاهش علائم حیاتی تا حد خطرناکی و مرز بیهوشی کامل مصرف‌کنندگان در عرض چند دقیقه می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: ماندگاری تریاک در خون و ادرار

چرا Tranq در ایالات متحده محبوب شد؟

به‌عنوان یک ماده مخدر جدید، Tranq به‌تازگی وارد بازار مواد مخدر در ایالات متحده شده است و در میان کاربران این مواد مخدر به دلیل اثرات قوی و سریع آن بسیار محبوب شده است. همچنین Tranq به دلیل وجود ماده زایلازین که در دامپزشکی برای بیهوشی حیوانات استفاده می‌شود به‌راحتی در دسترس قاچاقچیان قرار می‌گیرد که این امر می‌تواند عامل افزایش توزیع و مصرف Tranq در بازار مواد مخدر باشد.

Tranq ترکیبی از دو ماده زایلازین و فنتانیل

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، Tranq یک ماده مخدر جدید است که ترکیبی از دو ماده زایلازین و فنتانیل است. به دلیل قدرت بسیار بالای این دو ماده در کاهش فشارخون و کاهش دم و بازدم تنفسی، Tranq بسیار خطرناک است و می‌تواند منجر به بیهوشی کامل و کاهش علائم حیاتی تا حد بسیار خطرناکی شود.

قرص ترنک و خطر استفاده نادرست از این دارو

فنتانیل چگونه ساخته می‌شود؟

فنتانیل یک مواد مخدر ترکیبی است که به‌عنوان یک آگونیست گیرنده‌های افیونی μ و دیگر گیرنده‌های افیونی عمل می‌کند و برای درمان درد شدید استفاده می‌شود.

فنتانیل از پیپریدین N-phenylpropanamide با ترکیب با مرکبات مشتق شده از پیپریدین به دست می‌آید. در فرایند تولید، ابتدا N-phenylpropanamide با استفاده از اسیدهای گرم و بافرهای قلیایی به پیپریدین تبدیل می‌شود. سپس با ترکیب پیپریدین با مرکبات مشتق شده از پیپریدین به‌صورت شیمیایی، فنتانیل به دست می‌آید.

تولید فنتانیل بسیار پیچیده و به دلیل قدرت شدید این دارو، باید به‌دقت و با شرایط کنترل شده انجام شود تا خطر سمی بالای آن به حداقل رسانده شود.

زایلازین چطور ساخته می‌شود؟

زایلازین یک ماده دارویی است که به‌عنوان مهارکننده آنزیم مونوآمین اکسیداز نوع B (MAO-B) عمل می‌کند و در درمان بیماری پارکینسون استفاده می‌شود. این ماده به‌صورت سنتزی در آزمایشگاه ساخته می‌شود.

به‌ عنوان یک ماده دارویی، زایلازین با نام تجاری Azilect در دسترس است و فقط تحت نظارت پزشکان و به تجویز آنها قابل‌استفاده است.

پیشنهاد مطالعه: مجیک ماشروم چیست؟

میزان کشندگی و سمی بودن ترنک

هر چند مصرف تمامی مواد مخدر خطرناک است اما Tranq به دلیل ترکیب فنتانیل و زایلازین، یکی از خطرناک‌ترین مواد مخدر شناخته شده است. این ماده اغلب به‌عنوان ماده مخدر ترکیبی توصیف می‌شود که مصرف آن می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات شدید سلامتی شود.

فنتانیل به‌عنوان یک آگونیست گیرنده‌های اپیوئیدی عمل می‌کند و به دلیل قدرت بالای خود در کاهش درد، به‌صورت گسترده در پزشکی به‌عنوان درمان‌کننده درد مصرف می‌شود اما مصرف غیرقانونی آن به دلیل خطرات جدی که دارد، بسیار خطرناک است.

زایلازین نیز یک داروی قوی برای بیهوشی و بی‌حسی حیوانات است. بااین‌حال، برای مصارف انسانی به‌صورت قانونی تأیید نشده است و مصرف آن برای انسان‌ها بسیار خطرناک است. مصرف Tranq می‌تواند منجر به ایجاد علائم جدی شود از جمله: کاهش عملکرد تنفسی، کاهش فشارخون، تهوع و استفراغ، افسردگی تنفسی و در صورت مصرف بیش از حد به بیهوشی و حتی مرگ منجر شود.

روش‌های پیشگیری و جلوگیری از مصرف ماده مخدر ترنک

برای پیشگیری و جلوگیری از مصرف Tranq و مواد مخدر دیگر، می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

 • ارتباط با خانواده: ارتباط با خانواده و صحبت با آن‌ها در مورد مخاطرات و پیامدهای مصرف مواد مخدر می‌تواند به‌عنوان یکی از مؤثرترین راه‌های جلوگیری از مصرف Tranq و دیگر مواد مخدر باشد. در این راستا، باید به نوجوانان آموزش داد که چگونه می‌توانند در مقابل فشارهای دوستان و همراهان خود مقاومت کنند.
 • ارتباط با جوانان: باید با جوانان به‌صورت صریح در مورد مخاطرات مصرف Tranq و دیگر مواد مخدر صحبت کرد و آن‌ها را آگاه کرد. همچنین، باید با آن‌ها در مورد انتخاب‌های بهتر و سالم‌تر در زندگی صحبت کرد.
 • آموزش‌های بهداشتی: آموزش‌های بهداشتی در مدارس و دانشگاه‌ها می‌تواند به جوانان آموزش داده شود که چگونه می‌توانند در مورد مخاطرات Tranq و دیگر مواد مخدر آگاه شوند و از مصرف آن‌ها جلوگیری کنند.

جمع‌بندی نهایی

ماده مخدر ترنک به‌صورت معمول از ترکیب دو ماده زایلازین و فنتانیل تشکیل شده است. این ماده جدید هنوز سابقه مصرف طولانی‌مدت ندارد و به همین دلیل اطلاعات کافی درباره میزان خلوص آن در بسته‌های مصرف خیابانی در دست نیست. بااین‌حال، با توجه‌ به قدرت بالای هر دو ماده فنتانیل و زایلازین در پایین آوردن فشارخون و کاهش دم و بازدم تنفسی، Tranq یک ابر ماده مخدر بوده که می‌تواند سیستم تنفسی و اعصاب مرکزی مصرف‌کنندگان را ظرف چند دقیقه تا مرز بیهوشی کامل و کاهش علایم حیاتی تا حد بسیار خطرناکی سوق دهد.

ترکیب دو ماده فنتانیل و زایلازین، موجب افزایش قدرت ماده مخدر Tranq می‌شود. برای درک بیشتر میزان سمی بودن ماده مخدر ترنک می‌توان به قدرت مواد تشکیل‌دهنده آن اشاره کرد. فنتانیل ۱۰۰ برابر قدرت تخدیر مرفین دارد که از قوی‌ترین مواد مخدر با ریشه طبیعی است. درحالی‌که زایلازین، ماده دیگری که در ترکیب Tranq وجود دارد، برای مصارف دامپزشکی شناخته شده و معمولاً برای بیهوشی و بی‌حسی حیوانات بزرگ استفاده می‌شود.

همچنین باید توجه داشت که مصرف ترنک ممکن است خطرات جدی برای سلامتی افراد داشته باشد و مجوزی برای مصارف انسانی این ماده از سوی اداره غذا و دارو آمریکا (FDA) صادر نشده است.

گردآوری توسط: موسسه راهی به سوی نور

1 پاسخ
 1. لیلی
  لیلی گفته:

  واقعا چه مواد مخدر و اسم هایی میشنوه آدم ها شیشه و کراک و گل شنیده بودیم این دیگه خیلی جدید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *