ماندگاری مواد مخدر در بدن و ادرار

ماندگاری انواع مواد مخدر در بدن و خون ادرار انسان چقدر است

در مورد ماندگاری انواع مواد مخدر در بدن سؤالات زیادی مطرح می‌شود؛ این که چه مقدار و به چه‌صورت اثر تخریبی بر بدن می‌گذارند بحثی مفصل و مهم است؛ اما در ادامه قصد داریم در مورد این که تریاک، شیشه، کراک، هروئین، کوکائین، گل، حشیش و… تا چه زمان در بدن باقی می‌مانند و از روی آزمایش قابل‌تشخیص هستند یا خیر، صحبت کنیم.

هر ساله عده زیادی برای تست‌ اعتیاد به آزمایشگاه‌ها مراجعه می‌کنند و افراد متعددی نیز برای ترک اعتیاد، وارد کمپ‌های معتبر و گاه نامعتبر می‌شوند؛ دغدغه‌ها و پرسش‌های گاه بی‌پاسخ در مورد مواد مخدر زیاد است؛ ما در ادامه قصد داریم مفصلاً در مورد میزان ماندگاری انواع مواد مخدر نظیر: تریاک، هروئین، کوکائین، گل، حشیش و… نکاتی کلیدی به شما شرح دهیم.

مواد مخدر چند روز در بدن میماند؟

هر مواد مخدری با توجه به نوع آن و میزان مصرف زمان متفاوتی دارد. در ادامه هر کدام را توضیح می دهیم.

مدت‌ زمان ماندگاری انواع مواد مخدر در بدن انسان

زمان منفی‌شدن تست اعتیاد به فاکتورهای زیادی وابسته است و در تمامی موارد شرایط یکسانی ندارد.

مدت‌زمان ماندگاری مواد مخدر در بدن بستگی به نوع مواد مخدر و روش مصرف آن دارد. برای مثال موادی مانند الکل و هروئین به‌سرعت در بدن تجزیه شده و از بین می‌روند؛ اما موادی مانند ماری‌جوانا و کوکائین می‌توانند در بدن برای مدت طولانی‌تری باقی بمانند. در ادامه مفصل‌تر توضیح خواهیم داد.

ماندگاری تریاک در خون و ادرار چقدر است؟

Opium یا تریاک شامل موادی همچون مورفین، کدئین و تئبین است که از گیاه خشخاش به دست می‌آید. این مواد مخدر با توجه ‌به نوع مصرف و دوز مصرفی، مدت‌زمان متفاوتی از اثر خود را در بدن حفظ می‌کنند. ماندگاری تریاک در خون و ادرار معمولا ۲ روز پس از مصرف است.

  • مورفین که قسمتی از تریاک است مدت‌زمان نیمه‌عمر آن (زمانی که نیمی از دوز اولیه از بدن حذف می‌شود) بین ۲ تا ۴ ساعت است. دوز بیشتر از مورفین می‌تواند باعث افزایش مدت‌زمان اثر آن در بدن شود.
  • کدئین که نیز قسمتی از تریاک محسوب می‌شود مدت‌زمان نیمه‌عمر آن بین ۲ تا ۴ ساعت است.
  • تئبین با نیمه‌ عمر حدود ۴ ساعت در میان است.

ماندگاری مواد مخدر در بدن و ادرار

ماندگاری مواد مخدر در بدن و ادرار تا حد زیادی وابسته به شرایط مصرف نیز است. اگر چه باید توجه داشت که مدت‌ زمان ماندگاری تریاک برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد و تأثیر ژنتیک، مصرف مداوم، سن، وزن، جنسیت و سایر عوامل می‌توانند بر مدت‌زمان ماندگاری اثر این مواد مخدر در بدن تأثیر بگذارند.

پیشنهاد مطالعه: متادون بهتر است یا تریاک

شیره تریاک چند روز در بدن می‌ماند؟

تریاک یک مواد مخدر افیونی است که به‌صورت شیره‌ای تولید می‌شود. مدت‌زمان ماندگاری تریاک در ادرار به عوامل مختلفی مانند میزان مصرف، روش مصرف، سن و وزن فرد، ترکیبات دیگر مواد مخدر مصرف شده و میزان تجزیه و جذب آن توسط بدن بستگی دارد.

باتوجه‌ به این موارد، دقیقاً مشخص‌کردن زمان ماندگاری شیره تریاک در بدن بسیار دشوار است. با این‌حال، برخی منابع نشان می‌دهند که شیره تریاک چند روز در بدن میماند؛ این امر در حدود ۳ تا ۵ روز تخمین زده شده است. البته باید بدانید که برای برخی افراد ممکن است بیشتر یا کمتر باشد. جهت تشخیص دقیق‌تر، بهتر است از روش‌های تست‌گیری مانند تست ادرار و تست خون استفاده کنید.

ماندگاری حشیش در بدن چقدر است؟

مدت‌زمان ماندگاری حشیش در خون بستگی به میزان مصرف و نوع مصرف آن دارد.

ترکیبات اصلی حشیش که به‌ عنوان ماده مخدر بنگ (آیا میدانید بنگ چیست؟) هم شناخته می‌شود، شامل تتراهیدروکانابینول (THC) است. مدت‌ زمان ماندگاری حشیش در خون معمولاً بین ۱ تا ۳۰ روز است. در صورت مصرف دوره‌ای و مداوم ممکن است THC برای مدت بیشتری در بدن ماندگار باشد.

هنگام مصرف حشیش، THC ابتدا به‌سرعت از راه دهان جذب می‌شود و سپس به‌سرعت به کبد می‌رود و توسط آن پردازش می‌شود. از طریق سیستم عصبی مرکزی به اعصاب متصل می‌شود و ممکن است در بدن نشسته و به‌صورت تدریجی از خون حذف شود. ترکیبات THC وابسته به چگالی چربی‌های بدن هستند و به همین دلیل ممکن است در بدن به مدت طولانی‌تری در حال تجمع باشند.

ماندگاری هروئین در بدن چقدر است؟

مدت‌ زمان ماندگاری هروئین در بدن بستگی به میزان و نوع مصرف دارد. هروئین یک ماده مخدر افیونی است که از ماده افیون استخراج می‌شود و موجب ایجاد وابستگی شدید در مصرف‌کنندگان می‌شود. مدت‌ زمان ماندگاری هروئین در بدن معمولا ۱۲ ساعت تخمین زده می‌شود و در ادرار بین ۳ تا ۴ روز است.

پس از مصرف هروئین، مواد مؤثره آن به‌ سرعت به مغز می‌رسند و تأثیرات آن را روی سیستم عصبی ایجاد می‌کنند؛ اما به دلیل این که هروئین دارای نیمه‌عمر کوتاهی است به طور معمول، تأثیرات آن در بدن برای مدت‌ زمان کوتاهی ادامه می‌یابد. نیمه‌عمر هروئین در بدن حدود ۲-۶ دقیقه است به این معنی که نصف مقدار هروئین در بدن پس از ۲-۶ دقیقه حذف می‌شود.

آیا اطلاعاتی در مورد ترک هروئین در کمپ دارید؟ راه های ترک سریع هروئین را بخوانید.

با این‌ حال، متابولیت‌های هروئین مانند مورفین و ۶-آسِتیل – مورفین (۶-AM) دارای نیمه‌ عمر بلندتری هستند و برای مدت‌زمان بیشتری در بدن باقی می‌مانند. نیمه‌ عمر مورفین حدود ۲-۵ ساعت و نیمه‌عمر ۶-AM حدود ۱۶-۳۰ دقیقه است. به همین دلیل، تأثیرات هروئین در بدن به مدت چند ساعت پس از مصرف آن ادامه می‌یابد.

مدت‌ زمان ماندگاری ماری ‌جوانا یا گل در خون و بدن

به‌صورت کلی، مدت‌زمان ماندگاری ماری ‌جوانا(همچنین به‌عنوان گیاه کنف شناخته شده) در بدن به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله شکل و نوع مصرف، تعداد و مقدار مصرف، سن و وزن فرد و سلامت کلی او.

زمان ماندگاری ترکیبات فعال ماری‌ جوانا در بدن حدود ۲ تا ۶ ساعت است. این ترکیبات به‌صورت کلی توسط سیستم گوارشی در مدت ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت پس از مصرف جذب می‌شوند و سپس به کبد منتقل می‌شوند تا متابولیزه شوند. برای مثال، ترکیب فعال اصلی در ماری ‌جوانا دارای نیمه‌عمر طولانی است و حدود ۱۱-۴۸ ساعت برای دفع کامل از بدن طول می‌کشد.

اما باید توجه داشت که تأثیرات ماری‌ جوانا بر روی فرد ممکن است برای مدت طولانی‌تری ادامه داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، ممکن است تأثیرات مصرف ماری‌ جوانا بر روی مغز و روان فرد برای چند ساعت بعد از مصرف ادامه داشته باشد و در بعضی افراد، تأثیرات آن تا ۲۴ ساعت یا بیشتر نیز ممکن است به چشم معمولی دیده شوند.

ماندگاری متادون در بدن انسان‌ چند روز است؟

متادون یکی از داروهای مورد استفاده در پزشکی به‌خصوص به‌عنوان درمان جایگزین برای هروئین استفاده می‌شود. متادون به‌طورکلی دارای نیمه‌عمر طولانی است و مدت‌زمان ماندگاری متادون در آزمایش ادرار ممکن است تا ۲۴ تا ۳۶ ساعت باشد. بااین‌حال، برخی از عوامل مانند مقدار و نوع مصرف، وزن بدن، سن، سلامتی کلی، میزان ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن و غیره می‌توانند بر مدت‌زمان ماندگاری متادون در بدن تأثیر بگذارند.

لازم به ذکر است که متادون نیز با خطرات و عوارض جانبی مختلفی همراه است از جمله افزایش خطر ایجاد وابستگی به دارو، اختلالات گوارشی، تنگی نفس، افسردگی، اضطراب، تغییرات خلقی و روانی و …؛ بنابراین قبل از مصرف هرگونه دارویی بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. در مورد ماندگاری انواع مواد مخدر می‌توان گفت که استفاده از ترکیبات خاص نیز تأثیرگذار بر جواب آزمایش است.

زمان ماندگاری ناس در بدن

در صورت مصرف ناس (به معنای نیکوتین سرخابی)، ترکیبات موجود در آن به‌سرعت از طریق ریه‌ها به خون جذب شده و در عرض ۱۰ تا ۱۵ ثانیه به مغز می‌رسند. تأثیرات این ماده مخدر به‌صورت فوری حس می‌شوند و بعد از حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه اثر آن به‌تدریج کاهش می‌یابد.

اما با وجود کاهش اثرات ناس در طی یک ساعت، نیکوتین هنوز در بدن باقی می‌ماند و میزان آن به‌تدریج کاهش پیدا می‌کند. به طور متوسط، نیمه‌عمر نیکوتین در بدن حدود ۲ ساعت است و پس از حدود ۲۴ ساعت، بیشتر نیکوتین از بدن دفع می‌شود. بااین‌حال در برخی افراد ماندگاری نیکوتین در بدن ممکن است بیشتر یا کمتر از این مقدار باشد.

مصرف مکرر و بیش از حد ناس ممکن است منجر به ایجاد وابستگی، افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان و اختلالات تنفسی شود؛ بنابراین، بهتر است از مصرف ناس و دیگر مواد مخدر خودداری شده و از روش‌های سالم برای افزایش انرژی و کاهش استرس و اضطراب استفاده کنید. همین‌طور مدت‌زمان ماندگاری انواع مواد مخدر از جمله ناس، به مواد و غذاهای مصرفی بعد از آن نیز وابسته است.

میزان ماندگاری ترامادول

ترامادول یک داروی تسکین درد قوی است که برای درمان دردهای شدید تجویز می‌شود. مدت‌زمان ماندگاری ترامادول در بدن حدود ۴-۶ ساعت است. بااین‌حال این مدت‌زمان ممکن است باتوجه‌ به عواملی مانند سن، وزن بدن، سلامت کلی، وضعیت کلیه و کبد، میزان مصرف دارو و غیره، متغیر باشد. همچنین، ترامادول ممکن است در بعضی افراد بسیار کوتاه‌تر یا بلندتر از این مدت‌زمان ماندگاری داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه: عوارض مصرف ترامادول

لازم به ذکر است که ترامادول یک داروی قوی است و می‌تواند عوارض جانبی جدی مانند تنگی نفس، تغییرات خلقی و روانی، تشنج، تب و … را به دنبال داشته باشد؛ بنابراین، تجویز و مصرف آن باید تحت نظارت پزشک باشد و هرگونه علائم نامطلوب بعد از مصرف باید به پزشک گزارش شود.

میزان ماندگاری کوکائین در بدن

ماندگاری کوکائین در بدن به میزان متغیر است و بستگی به عواملی مانند میزان مصرف کوکائین، شکل مصرف (خوراکی، بینی کشیدن، تزریق و غیره)، سن، وزن، جنسیت، سلامت کلی، میزان فعالیت بدنی و .. دارد. بااین‌حال، تقریباً می‌توان گفت که میزان ماندگاری کوکائین در بدن حدود ۲-۳ روز است.

این به این معنی است که بعد از ۲-۳ روز، نصف میزان کوکائین مصرف شده از بدن از طریق ادرار و مدفوع دفع می‌شود. درحالی‌که میزان کوکائین باقی‌مانده در بدن بستگی به میزان مصرف و عوامل بیان شده دارد.

قرص اکس در بدن و واکنش‌های آن

اکسی کدئین (Xtended-release Oxycodone) یک داروی تجویزی است که برای کاهش درد شدید استفاده می‌شود. میزان ماندگاری آن در بدن بستگی به میزان مصرف، شکل دارویی و عوامل فیزیولوژیک فردی دارد. درصورتی‌که قرص اکسی کدئین به‌صورت معمولی مصرف شود، مدت‌زمان ماندگاری آن در حدود ۴-۶ ساعت است.

بااین‌حال، نوع دارویی با رهایش تدریجی یا بازگشت‌پذیری (extended-release) که به‌صورت قرص با ماندگاری طولانی‌تر عرضه می‌شود؛ می‌تواند تا ۱۲ ساعت در بدن باقی بماند. باتوجه‌به ویژگی‌های شخصی هر فرد و شرایط مصرف دارو، میزان ماندگاری دقیق قرص اکسی کدئین در بدن ممکن است متفاوت باشد. برای اینکه به طور دقیق مدت‌زمان ماندگاری قرص اکسی کدئین در بدن خود بدانید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

شیشه چند روز در بدن میماند؟

شیشه (Methamphetamine) یک ماده مخدر قوی است که به‌سرعت به مغز و سیستم عصبی فرد جذب می‌شود. میزان ماندگاری آن در بدن بستگی به میزان مصرف، شیوه مصرف، روش آزمایش و عوامل فیزیولوژیک فردی دارد.

در شرایطی که شیشه به‌صورت خوراکی (ترکیبات مواد مخدر را در دهان می‌گذارند و بلعیده می‌شوند) مصرف شود؛ میزان ماندگاری آن در حدود ۸-۱۲ ساعت است. بااین‌حال درصورتی‌که شیشه به‌صورت تزریقی مصرف شود می‌تواند تا ۳-۴ روز در سیستم بدنی فرد باقی بماند.

ماندگاری شیشه در خون نیز بستگی به میزان مصرف، شیوه مصرف و عوامل فیزیولوژیک فردی دارد. در بیشتر موارد، شیشه در خون تا ۱-۳ روز پس از مصرف قابل‌تشخیص است. با این‌حال، در برخی افراد و شرایط، میزان ماندگاری شیشه در خون ممکن است بیشتر باشد. میزان ماندگاری دقیق شیشه در بدن و خون بستگی به عوامل متعددی دارد و در هر فرد ممکن است متفاوت باشد.

شیشه یکی از پرمصرف ترین و خطرناک ترین نوع مواد مخدر است. روش های زیادی برای ترک آن وجود دارد اما ترک شیشه در کمپ راحت تر و بدون درد است.

تست اعتیاد ادرار تا چند روز اعتیاد را نشان می‌دهد؟

مدت زمانی که می‌توان در تست اعتیاد از ادرار برای تشخیص مصرف مواد مخدر استفاده کرد؛ بستگی به نوع مواد مخدر، میزان مصرف، شیوه مصرف و عوامل فیزیولوژیک فردی دارد. در برخی موارد، تست اعتیاد ادرار می‌تواند بعد از چند روز همچنان نشان‌دهنده مصرف مواد مخدر باشد، درحالی‌که در موارد دیگر ممکن است نشان‌دهنده مصرف اخیر نباشد. ماندگاری مواد مخدر در بدن انسان، همیشه یکی از پرتکرارترین سؤالات دنیای پزشکی است.

در مورد مواد مخدری مانند هروئین، کوکائین و شیشه، تست اعتیاد ادرار ممکن است تا ۲-۳ روز بعد از مصرف نشان‌دهنده مصرف باشد. در مورد ماری‌جوانا تست اعتیاد ادرار ممکن است تا ۲-۳ هفته بعد از مصرف نشان‌دهنده مصرف باشد. پاکسازی ادرار از مواد مخدر هم به‌راحتی ممکن نیست و حتی می‌تواند موجب آسیب به بدن انسان شود.

به‌طورکلی، مدت زمانی که می‌توان در تست اعتیاد از ادرار برای تشخیص مصرف مواد مخدر استفاده کرد بستگی به نوع مواد مخدر و عوامل دیگر دارد.

زمان تشخیص با تست تنفس اعتیاد

تست تنفس اعتیاد (Breathalyzer test) یک روش شناخته شده برای تشخیص مصرف و اعتیاد به الکل است. این تست با استفاده از یک دستگاه الکترونیکی انجام می‌شود که میزان الکل در نفس را اندازه‌گیری می‌کند.

اما در مورد تشخیص ماندگاری انواع مواد مخدر، مثل ماری‌جوانا یا هروئین، تست تنفس اعتیاد معمولاً به کار نمی‌رود. برای تشخیص مصرف این مواد مخدر، نمونه‌هایی از مایعات بدن مانند خون، ادرار، ترشحات دهانی و ترشحات بینی استفاده می‌شود. در مورد مواد مخدر دیگری مانند متادون یا کوکائین، تست تنفس ممکن است برای تشخیص مصرف آنها مؤثر نباشد و باید از روش‌های دیگری مثل تست ادرار یا خون استفاده کرد.

تست مو برای اعتیاد تا چند روز جواب می‌دهد؟

تست مو برای تشخیص مصرف مواد مخدر به‌ویژه برای موادی مانند ماری‌جوانا و هشتگان به‌عنوان یک روش قابل‌اطمینان در تشخیص مصرف ماده موردنظر شناخته می‌شود. مدت زمانی که مواد مخدر می‌توانند در موهای سر شناسایی شوند به عوامل مختلفی مانند نوع ماده مخدر، میزان و عوارض مصرف و نوع آزمایشی که استفاده می‌شود بستگی دارد. در برخی موارد ممکن است تست مو برای تشخیص مصرف مواد مخدر به مدت چندین ماه قابل‌استفاده باشد.

البته دقت کنید که در حدود ۷۲ تا ۹۰ روز پس از مصرف، مواد مخدری مانند ماری‌جوانا و هشتگان در موهای سر قابل‌شناسایی هستند. بااین‌حال، در مواردی که مصرف مواد مخدر به‌صورت مکرر و بیش از حد انجام شده باشد ممکن است این مدت‌زمان به طور قابل‌توجهی بیشتر باشد.

لازم به ذکر است که در مواردی که موهای سر به دلیل اصلاح یا تغییرات دیگری مانند رنگ‌آمیزی تحت‌تأثیر قرار گرفته‌اند قابلیت شناسایی مواد مخدر در این تست‌ها کاهش می‌یابد.

آزمایش عرق بدن برای اعتیاد تا چند روز جواب می‌دهد؟

تست عرق برای شناسایی مواد مخدر مانند تست تنفس و ادرار یکی از روش‌های تست‌گیری است اما مدت زمانی که می‌توان با تست عرق مواد مخدر را شناسایی کرد به‌شدت متفاوت بوده و به عوامل متعددی مانند نوع مواد مخدر، میزان استفاده از آن‌ها، نوع تست و شرایط نگهداری نمونه‌های آزمایشگاهی بستگی دارد.

به‌طورکلی، آزمایش عرق برای مواد از دقت کمتری نسبت به تست‌های دیگر برخوردار است و بعضی از مواد مخدر ممکن است در عرق ترشح شده؛ ولی بعضی از مواد مخدر هیچ اثری در عرق نداشته باشند؛ لذا برای تشخیص مواد مخدر، تست عرق به‌عنوان روشی اولیه پیشنهاد نمی‌شود و برای تست یک فرد باید از روش‌های دقیق‌تر مانند تست ادرار و تست خون استفاده شود.

آزمایش خون برای اعتیاد تا چند روز نشان می‌دهد؟

نتایج تست خون برای اعتیاد به مواد مخدر بسته به نوع مواد مخدر مورداستفاده، میزان مصرف مواد، نوع تست و همچنین نحوه زندگی فرد ممکن است متفاوت باشد.

بعضی از مواد مخدر مانند الکل و ترکیبات آن بعد از مصرف می‌توانند تا چند روز در خون شناسایی شوند درحالی‌که برخی دیگر از مواد مخدر مانند کوکائین و هروئین تا چند ساعت پس از مصرف در خون شناسایی می‌شوند. درهرصورت برای تشخیص ماندگاری انواع مواد مخدر بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و نحوه آزمایش و تفسیر نتایج را با او مطرح کنید.

جمع‌ بندی

مدت زمانی که یک ماده مخدر در بدن قابل‌تشخیص است بسته به نوع ماده مخدر، روش مصرف، میزان مصرف، سن، جنسیت و فاکتورهای دیگر متفاوت است. بااین‌حال برای بیشتر مواد مخدر، تست‌های ادرار و خون برای تشخیص مصرف در بازه‌های زمانی مشخصی پاسخ می‌دهند.

برای مثال، برای مواد مخدری مانند کوکائین و هروئین، تست ادرار می‌تواند تا ۲-۳ روز پس از آخرین مصرف، نتیجه مثبت نشان دهد. در مورد مواد مخدری مانند ماری‌جوانا، تست ادرار می‌تواند تا ۳۰ روز پس از آخرین مصرف، نتیجه مثبت نشان دهد. از طرفی، تست‌های مو برای تشخیص مصرف مواد مخدر تا ۹۰ روز پس از آخرین مصرف مؤثر هستند. برای مواد مخدری مانند الکل و ترامادول، تست خون می‌تواند تا ۱۲ ساعت پس از مصرف، نتیجه مثبت نشان دهد.

بنابراین، ماندگاری انواع مواد مخدر و تشخیص آن بسته به نوع ماده مخدر و روش تست وابسته است و نمی‌توان برای تمامی مواد مخدر به یک پاسخ قطعی داد.

گردآوری توسط: موسسه راهی به سوی نور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *