نحوه مصرف متادون برای ترک تریاک

نحوه مصرف متادون برای ترک تریاک برنامه استفاده از شربت متادون برای ترک اعتیاد

متادون همانند دیگر مواد افیونی مثل مورفین، هروئین، کدئین و … ماده ای ساخته دست بشر است و جالبتر این است که از متادون برای توقف مصرف هروئین و سایر مواد مخدر مثل تریاک میتوان کمک گرفت. با مصرف متادون علائم ترک در شما مانند لرزش و … کاهش می یابد و به توقف میل و هوس برای مصرف مواد کمک می کند. ادامه این بحث نیز در مورد این است که میتوان با مصرف متادون، تریاک را کنار گذاشت؟ پس بیایید به ادامه بحث بپردازیم تا به پاسخ صحیح برسیم.

برنامه ترک اعتیاد با متادون

در مقاله تریاک بهتر است یا متادون؟ مفصل در مورد متادون صحبت شده است. در اینجا مروری کوتاه داریم در اینکه متادون ماده ای افیونی است و از آن برای تسکین درد شدید در افرادی که انتظار می رود برای مدت طولانی به داروهای مسکن نیاز خواهند پیدا کرد و نمی توانند با داروهای دیگر درمان شوند، استفاده می شود. همچنین برای جلوگیری از علائم ترک در بیمارانی که معتاد به مواد افیونی هستند، از متادون برای ادامه ندادن و قطع مصرف مواد استفاده می شود.

ترک تریاک با متادون ممکن است؟

متادون در دسته مسکن های مخدر قرار می گیرد و نحوه عملکرد آن بدین گونه است که واکنش مغز و سیستم عصبی شما به درد را تغییر می دهد و حس آرامش را در شما ایجاد می کند. اثرات آن کندتر از سایر مسکن های قوی مانند مورفین است. اما از آن به عنوان درمان جایگزین برای ترک انواع مواد مخدر مثل تریاک استفاده می کنند. لذا پزشکان از این ماده برای ترک دیگر مواد افیونی همانند هروئین و کراک و تریاک استقبال می کنند.

بهترین زمان مصرف متادون و مقدار دوزهای مصرفی آن

معمولا متادون به صورت قرص، قرص قابل حل در مایع، محلول (مایع) و محلول غلیظ برای مصرف خوراکی و فقط با نسخه پزشک ارائه می شود. زمانی که برای تسکین درد تجویز می شود، باید بین ۸ تا ۱۲ ساعت یکبار مصرف شود. اما اگر متادون بخشی از یک برنامه درمانی برای ترک مواد مخدر است، پزشک و درمانگر شما برنامه مناسب برای مصرف متادون را تجویز می کند که باید دقیقا طبق دستورالعمل های دوز مصرفی و تعداد دفعات آن را استفاده کنید.

هر قسمتی از برنامه را که متوجه نشدید از درمانگر خود بخواهید توضیح دهد و متادون را دقیقا طبق برنامه ای که برای شما ترتیب داده شده است، مصرف کنید.

مقدار دوز و فاصله مصرف هر دوز با توجه به سلامت جسمانی فرد و نوع ماده مخدر مصرفی برای تسکین درد، متفاوت است. معمولا در روزهای اولیه ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه، ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم یک بار در روز برای سرکوب قطع مصرف تجویز می شود. و ممکن است این مقدار با بروز دردهای شدید و مزمن به ۴۰ میلی گرم یا بیشتر در روز در دوزهای تقسیم شده برسد و به مدت ۳ تا ۴ روز ادامه یابد.

سپس در صورت تحمل، در روزهای بعد ۲۰ درصد مقدار دوز روزانه کاهش یابد تا هیچ گونه وابستگی به متادون برای فرد ترک کننده ایجاد نشود.

هشدار جدی در مورد مصرف متادون!

درست است که متادون مسکنی برای تحمل درد و ترک مواد افیونی است اما مصرف بیش از اندازه و بدون برنامه ریزی خطر سوء مصرف و اعتیاد را به دنبال دارد و حتی در موارد خطرناک، منجر به مرگ خواهد شد. مصرف مداوم متادون ممکن است باعث مشکلات شدید، احتمالا کشنده، تنفسی و مشکلات ضربان قلب شود.

خطر مصرف متادون برای ترک اعتیاد به تریاک و مواد مخدر

پس برای کاهش خطر و جلوگیری از اعتیاد به این ماده مخدر، پزشک تان باید کمترین دوز متادون را که موثر است، تجویز کند و شما باید آن را در کوتاه ترین زمان ممکن مصرف کنید. به هیچ عنوان بدون مشورت با درمانگر خود، دوز مصرفی را افزایش ندهید و یا آن را بیشتر از زمان تجویز شده مصرف نکنید.

ترک تریاک با متادون چند روز طول می کشد؟

همانطور که قبلا گفته شد، متادون علائم ترک را تسکین می دهد و به سم زدایی کمک می کند. اگر مراحل درمان و سم زدایی و همچنین مصرف متادون به درستی انجام شود، پس از یک دوره نگهداری ۲ الی ۳ هفته ای، مراحل درمان با متادون به حالت نهایی خود خواهد رسید. و ممکن است دوز مصرفی کاهش یابد که این به کاهش شدت علائم ترک نیز کمک خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه: ماندگاری انواع مواد مخدر در بدن

سم زدایی از مواد افیونی با متادون

برخی افراد هستند که بدون مشورت و داشتن برنامه درمانی مناسب، در خانه برای ترک تریاک آن هم با مصرف متادون اقدام می کنند. این کاری اشتباه است. چون قطعا نتیجه مطلوب را به دست نخواهند آورد و ممکن است شرایط بدتری برایشان به وجود آید مثل اعتیاد به متادون که این نیز جبران ناپذیر است.

پس پیشنهاد ما به شما این است که برای درمان و ترک مواد افیونی همانند تریاک خود را در یک مرکز ترک اعتیاد بستری کنید. در مراکز بازپروری و کمپ های ترک اعتیاد، تمامی مراحل درمان و سم زدایی توسط متخصصین این کار صورت می گیرد و اگر مشکلی برایتان پیش بیاید، افراد مجرب و کارآزموده در کنارتان هستند تا به شما برای ترک و بهبودی کمک کنند.

موسسه راهی به سوی نور با ارائه بهترین خدمات درمانی درجه یک، کمپ ترک اعتیاد با مجوز از بهزیستی؛ کمک می کند تا بیماران از این بلای خانمان سوز و هر گونه مواد مخدر پاک شوند و به یک زندگی سالم روی آورند. اراده و همکاری مراجعه کننده به کمپ، بخش عمده ای از موفقیت در پاکی را تضمین می‌کند.

گردآوری توسط: موسسه راهی به سوی نور

1 پاسخ
  1. بهرام
    بهرام گفته:

    بابام فکر میکنم ۱ سالی میشه متادون مصرف میکنه برای ترک کمپ یکبار رفت اما لغزش داشت بعدش گفت تو خونه ترک میکنم هر چی بهش گفتیم بیا برو بازپروری قبول نکرد گفتیم اونجا بهت رسیدگی بهتر میکنن اما قبول نکرد خودش تو خونه ترک کرد اونم به سختی هممون اذیت شدیم اما چه فایده تریاک ترک کرد الان متادون نمیتونه بزاره کنار هر چی بهش، میگیم برو کمپ ترک کن گوشش بدهکار نیست به حرف کسی

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *