ترک اعتیاد

اکثر افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند (افرادمعتاد) بعد از مدتی به صورت خود جوش تصمیم می گیرند که از این بلای خانمان سوز رها شوند، اما تلاش ها اکثرا بی نتیجه است. به همین دلیل به دنبال روش های ترک اعتیاد بدون بازگشت هستند. تبلیغات گسترده ای در این زمینه انجام می شود که بیشتر آنها کلاهبرداری و دروغ است.

بهترین روش ترک اعتیاد به مواد مخدر

برای ترک اعتیاد روش های مختلفی وجود دارد که فرد معتاد می تواند خودش تصمیم بگیرد، که کدام روش را انتخاب کند. اما بهتر است با یک فرد بالغ و مطمئن مشورت کند و از او کمک بگیرد؛ تا زودتر به نتیجه مطلوب برسد. ما توصیه میکنیم به دنبال جدیدترین یا سریع ترین روش ترک اعتیاد نباشید. در ادامه مطلب موضوع ترک انواع مواد مخدر را شفاف تر و کامل بیان کرده ایم.

ترک اعتیاد بدون بازگشت

به گفته انجمن پزشکی اعتیاد آمریکا:

اعتیاد یک “بیماری پزشکی مزمن و قابل درمان است که شامل فعل و انفعالات پیچیده بین مدارهای مغزی، ژنتیک، محیط و تجارب زندگی فرد است.”

فرد بیمار برای ترک اعتیاد بدون بازگشت نیاز دارد در یک محیط مناسب، تحت نظر پزشک و روانپزشک قرار بگیرید تا بتواند این مسیر پیچیده را به سمت پاکی طی کند. فرد معتاد نیازمند کمک و آگاهی است تا از این بیماری خطرناک که در او ریشه کرده است برای همیشه خلاص شود.

یکی از بهترین روش های ترک اعتیاد؛ رفتن به یک کمپ ترک اعتیاد خوب در تهران است.

کلاس آموزش گروهی در کمپ ترک اعتیاد تهران

اقدامات اولیه برای ترک

از آنجایی که تغییر بسیار دشوار است، داشتن یک راهنما هنگام تلاش برای ترک اعتیاد به مواد مخدر، مفید است. تحقیقات نشان می دهد که مراحل زیر می تواند به شما کمک کند تا به سمت اهداف بهبودی خود حرکت کنید. اگر هر پنج مرحله را انجام دهید، بیشترین شانس موفقیت را خواهید داشت.

  • تاریخ ترک را تعیین کنید: ممکن است انتخاب یک تاریخ معنادار مانند یک رویداد خاص، تولد یا سالگرد مفید باشد.
  • محیط خود را تغییر دهید: هرگونه یادآوری اعتیاد خود را از خانه و محل کار خود حذف کنید. به عنوان مثال، از کسانی که شما را تشویق می کنند تا با موضوع اعتیاد خود درگیر شوید (مواد مخدر) جدا شوید. اگر می خواهید ترک را شروع کنید رابطه خود را با هر چیزی که یادآور مواد مخدر است، قطع کنید. همچنین، اجازه ندهید افراد دیگر از مواد یا رفتارهای مرتبط با اعتیاد به خانه شما استفاده کنند یا یادآوری کنند.
  • حواس خود را پرت کنید: به‌ جای تسلیم شدن در برابر میل به استفاده، فعالیت‌ های جایگزین مانند رفتن به پیاده ‌روی یا تماس گرفتن با یکی از دوستان یا اعضای خانواده برای صحبت کردن، انجام دهید تا زمانی که این میل شما از بین برود، مشغول شوید. برای مقابله با چیزهایی که هوس شما را تحریک می‎کند، آماده باشید، مانند قرار گرفتن در محیطی که دیگران از آن استفاده می کنند. تلاش های گذشته خود برای ترک سیگار یا دیگر مواد مرور کنید: به این فکر کنید که چه چیزی موثر بوده و چه چیزی موثر نیست. در نظر بگیرید که چه چیزی ممکن است در عود بیماری نقش داشته باشد و بر این اساس تغییراتی ایجاد کنید.
  • یک شبکه پشتیبانی ایجاد کنید: با خانواده و دوستان خود صحبت کنید و از آنها تشویق و حمایت بخواهید. به آنها اطلاع دهید که در حال ترک کردن هستید. اگر آنها از موضوع اعتیاد شما استفاده می کنند، از آنها بخواهید که این کار را جلوی شما انجام ندهند. اگر مواد مخدر می‌خرید، باید به فروشنده خود بگویید که در حال ترک کردن هستید. از فروشنده خود بخواهید که با شما تماس نگیرد و دیگر به شما مواد نفروشد. همچنین، ممکن است بخواهید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد بهترین روش ترک سیگار صحبت کنید. ممکن است داروهایی وجود داشته باشند که روند را برای شما آسان کرده و شانس موفقیت شما را افزایش دهند.

بهترین روش ترک اعتیاد

شما به اندازه کافی از مواد مخدر خود استفاده کرده اید. شاید به خط پایانی خود رسیده اید، به پایین ترین سطح خود رسیده اید، یا متوجه شده اید که عواقب آن ارزش بالایی ندارد. شاید متوجه شده اید که مشکل مواد مخدر شما به خانواده شما آسیب می‌رساند یا این که مواد مخدر شما را نابود می کند. دلیل شما هر چه باشد، به این نتیجه رسیده اید که اکنون می خواهید ترک کنید. میخوای سریع ترک کنی؟ میخوای این موضوع تموم بشه؟

یک مورد از آموخته های بهبودی در اعتیاد، این است که زمان، صبر و تعهد می طلبد. همچنین به قدرت زیادی نیاز دارد تا از بین برود. سوء مصرف مواد باعث تغییرات شیمیایی در مغز شده و اعتیاد می تواند سیستم مغز را در شوک قرار دهد. بنابراین، بهبودی از اثرات سوء مصرف مواد، اغلب با دوره ‌ای از درد یا پریشانی همراه است. این مرحله خروج است، که یکی از چالش برانگیزترین مراحل است.

غلبه بر اعتیاد به مواد مخدر

اگر مدتی است که به طور منظم از مواد مخدر استفاده می کنید، به احتمال زیاد این سوءمصرف بر مغز شما تأثیر گذاشته است. اعتیاد به مواد مخدر ترکیب شیمیایی مغز را تغییر می دهد و در واقع نحوه عملکرد و رفتار مغز را تغییر می دهد.

بخش هایی از مغز را که به حافظه، تصمیم گیری و خودکنترلی اختصاص داده شده است، دوباره سیم کشی می کند. در حالی که ممکن است احساس کنید که کنترل کاملی بر ترک مواد مخدر دارید، حقیقت این است که داروها به احتمال زیاد بر شما کنترل دارند. این یکی از بزرگترین چالش هایی است که می توانید با ترک مواد مخدر به تنهایی با آن روبرو شوید.

یکی از مشکلات ترک مواد مخدر آن هم به تنهایی، در ثبات محیط شما نهفته است. اگر هنوز در محاصره دوستانی هستید که به طور مرتب مصرف می کنند، احتمال عود بیشتر است. اغلب، محرک ‌های عود دائمی، مانند فشارهای اجتماعی و محیط‌ های قدیمی مصرف ‌کننده، می‌توانند فرد را به سمت مصرف مواد سوق دهند. فرو رفتن در یک وضعیت روحی عاطفی یا ناپایدار نیز می تواند حفظ کنترل را دشوار کند.

پیشنهاد مطالعه تجربه ترک مواد مخدر: تجربه ترک اعتیاد

بهترین برنامه ها و روش های ترک اعتیاد به مواد مخدر

  1. درمان اقامتی: درمان اقامتی شامل زندگی در یک مرکز و دور شدن از محل کار، مدرسه، خانواده، دوستان و عوامل اعتیاد در حین انجام درمان شدید است. درمان اقامتی می تواند از چند روز تا چند ماه طول بکشد.
  2. درمان روزانه/ بستری نسبی: بستری جزئی برای افرادی است که نیاز به نظارت پزشکی مداوم دارند اما مایلند همچنان در خانه زندگی کنند و یک محیط زندگی پایدار داشته باشند. این برنامه های درمانی معمولاً به مدت ۷ تا ۸ ساعت در طول روز در یک مرکز درمانی صورت می گیرد، سپس شب به خانه باز می گردند.
  3. درمان سرپایی: این نوع برنامه ها معمولا برای افرادی است که هنوز در مراحل اولیه مصرف مواد هستند و عمیق وارد آن نشدند. درمان های سرپایی را می توان در محل کار یا زندگی با برنامه ریزی انجام داد. شما در طول روز یا عصر تحت درمان قرار می گیرید و تمرکز اصلی باید بر پیشگیری از عود بیماری باشد.
  4. جوامع زنده هوشیار: زندگی در یک محیط هوشیار مثل کلینیک ها، مراکز و کمپ های ترک اعتیاد که معمولاً از یک برنامه درمانی فشرده مانند درمان مسکونی پیروی می کند. شما با سایر معتادان در حال بهبودی در محیطی امن، حمایتی و عاری از مواد مخدر زندگی می کنید. اگر جایی برای رفتن ندارید یا نگران هستید که بازگشت زودهنگام به خانه منجر به عود بیماری شود، از امکانات مفید این نوع حمایت ها می توانید بهره ببرید.

برای ترک انواع مواد مخدر و ترک اعتیاد بدون بازگشت با موسسه معتبر راهی به سوی نور تماس بگیرید.