لزوم افزايش دانش افراد نسبت به خطرات مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ها

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست اخبار | ﺳﻪشنبه 26 دی 1396 در ساعت 11 : 26 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

سه شنبه 96.10.26

لزوم افزايش دانش افراد نسبت به خطرات مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ها

رييس سازمان بهزيستي كشور با تاكيد بر رابطه دوسويه ميزان آسيب با سطح سواد افراد گفت: طبق تحقيقات، هر چه سطح سواد فرد پايين‌تر باشد و آگاهي لازم را در خصوص خطرات اعتياد نداشته باشد، بيشتر گرفتار اعتياد و پيامدهاي آن مي‌شود.
به گزارش روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ انوشيروان محسني بندپي در شصت و دومين جلسه كميته فرهنگي و پيشگيري ستاد با بيان اينكه مسئوليت سنگيني در اين كميته بر دوش اعضا است، گفت: اين كميته با توجه به اينكه اقدامات آن اثربخشي و جامعيت بيشتري دارد و برنامه‌هاي آن نيز تخصصي و بلند مدت است، بسيار ارزشمند است.
وي افزود: در هر دو جلسه اخير مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي) و جلسه 134 ستاد مبارزه با مواد مخدر بر اجراي اقدامات پيشگيري از اعتياد و تحكيم بنيان خانواده و حمايت‌هاي اجتماعي و رواني و توانمندسازي افراد تاكيد شده است.
رييس كميته فرهنگي و پيشگيري ستاد مبارزه با مواد مخدر بيان داشت: بايد عوامل محافظتي را در برابر اعتیاد تقويت و عوامل خطر را كاهش دهيم تا برنامه‌هاي پيشگيري از اعتياد به درستي انجام شوند و تاثيرگذاري بيشتري داشته باشند.
بندپي بيان داشت: نتايج برنامه‌های پيشگيرانه غالبا بلند مدت و در زمان های طولانی‌تر به دست مي‌آيند، زمان طولاني اجراي برنامه‌ها نبايد دست‌اندركاران را دلسرد كند.
وي در ادامه بر تقويت تشكل‌هاي دانش‌آموزي و دانشجويي و تشكل‌هاي فعال در محيط‌هاي كارگري با هدف پيشگيري از اعتياد تاكيد كرد.
بندپي افزود: مطالعات نشان داده كه ميزان آسيب با سطح سواد افراد رابطه دوسويه‌اي دارد، هر چه سطح سواد فرد پايين‌تر باشد و با توجه به اينكه آگاهي لازم را در خصوص خطرات اعتياد ندارد، بيشتر گرفتار اعتياد و پيامدهاي آن مي‌شود، لذا بايد سطح آگاهي و دانش افراد نسبت به خطرات مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ها افزايش يابد.
اجراي برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد در مناطق ویژه آزاد
در ادامه جلسه، دکتر سیدحسین مدنی معاون پیشگیری اداره کل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی از اجرای طرح ملی پیشگیری از مصرف مواد مخدر در جامعه کار و تولید (کاج) ارائه كرد و گفت: این طرح که توسط معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه شده با توجه به آمار 21 درصدي اعتياد در جامعه كارگري، از سال 93 کار خود را آغاز کرد.
وي با بيان اينكه هدف راهبردی این طرح آن است که در 5 سال آینده شیوع اعتیاد در جامعه کار و تولید 25 درصد نسبت به سال پایه کاهش پیدا کند، ارائه خدمات مشاوره روان‌شناختي به كارگران در معرض خطر، افزايش دانش، نگرش و مهارت كارفرمايان و كارگران و بهداشت‌ياران كار و ارجاع كارگران معتاد به مراكز خدمات ترك اعتياد را از اهداف اصلي طرح ملي كاج برشمرد.
اين مقام مسئول در وزارت تعاون بيان داشت: این طرح در 3 بسته "آموزش و ترویج سبک زندگی سالم"، "استقرار برنامه‌هاي مراقبتي (جسمی، روانی و اجتماعی) با الگوی برنامه همیار کارکنان" و "اعتباربخشي و رتبه‌بندي كارفرمايان سلامت محور" اجرا می‌شود .
مدني همچنين طراحي برنامه پيشگيري از مصرف مواد مخدر در مناطق ويژه اقتصادي و آزاد تجاري، اصناف، شهرك‌هاي صنعتي و طراحي برنامه آموزشي مهارت‌هاي رفتاري ايمن، استقرار نظام جامع ارتقاء بهداشت روان ويژه جامعه كار و توليد و استقرار طرح ملي كاهش و مديريت خشونت در جامعه كار و توليد را ديگر برنامه‌هاي ويژه و فوق‌العاده وزارت تعاون در حوزه مبارزه با مواد مخدر برشمرد.
وي تصريح كرد: وزارت تعاون در راستای امر پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی، برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد را در مناطق ویژه و مناطق آزاد برگزار کرده که منطقه عسلویه نخستین پایگاهی بود که برنامه‌های فوق در این منطقه اجرا شد.
مدني در توضيح طراحي برنامه آموزشي مهارت‌هاي رفتاري ايمن (skill lab) گفت: انجام آموزش‌هاي حضوري، آنلاين و مجازي، برگزاري انواع سمينار، انجام آموزش‌هاي شبيه‌سازي شده در محيط، انجام آموزش‌هاي شواهد محور، برگزاري پنل‌هي تخصصي از اهم اهداف ايجاد و راه‌اندازي مركز skill lab مي‌باشند كه نقش موثري در كاهش اعتياد خواهد داشت.
فيلم‌هاي فاخر سينمايي در حوزه پيشگيري از اعتياد تهيه و توليد شوند
عارف وهاب‌زاده مديركل دفتر فرهنگي و پيشگيري از ستاد مبارزه با مواد مخدر نيز در اين جلسه با تاکید بر انجام اقدامات پیشگیرانه و نوآورانه در حوزه آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد تاکید کرد: هر جا که لازم است بايد در این حوزه هم‌افزایی صورت گیرد و تا حد ممکن از فرصت‌ها استفاده شود.
وي افزود: توسعه و اجراي طرح توانمندسازي دانش‌آموزان در دوره دوم متوسطه در كليه مراكز استان‌ها و شهرستان‌هاي با افزايش 150 درصدي ويژه دانش‌آموزان والدين و معلمان براي پيشگيري از اعتياد و اجراي طرح توانمندسازي دانش‌آموزان در دوره اول متوسطه در سطح مراكز استان‌ها و شهرستان‌هاي 8 استان خراسان جنوبي، فارس، سمنان، البرز، خوزستان، كرمان، خراسان رضوي و لرستان تا پايان سال تحصيلي و توسعه و تقويت كانون‌هاي دانشجويي پيشگيري از اعتياد در دانشگاه‌هاي كشور از جمله طرح‌هاي تحولي و فوق‌العاده حوزه فرهنگي و پيشگيري براساس مصوبات جلسه 134 ستاد مبارزه با مواد مخدر است.
وهاب‌زاده همچنين اجراي طرح آموزش پيشگيري از اعتياد در محيط‌هاي كاري، تكميل و تجهيز اماكن ورزشي در سطح استان‌ها و روستاها در استان‌هاي سيستان و بلوچستان، خوزستان، لرستان، كرمان، هرمزگان و بوشهر، تهيه و توليد فيلم‌هاي فاخر سينمايي در حوزه پيشگيري از اعتياد و توسعه برنامه‌هاي پيشگيري از اعتياد در سطح محله‌هاي كلان‌شهرها با بهره‌گيري از ظرفيت مساجد، سراهاي محله، فرهنگ‌سراها و تابلوهاي تبليغاتي از ديگر طرح‌هاي تحولي و فوق‌العاده حوزه فرهنگي و پيشگيري براساس مصوبات جلسه 134 ستاد نام برد.

منبع: روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر96.10.26

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :