تقویت ارزش ها در کانون خانواده و مدرسه گام نخست مقابله با آسیب های اجتماعی است

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست اخبار | چهارشنبه 20 دی 1396 در ساعت 12 : 36 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

چهارشنبه 96.10.20

تقویت ارزش ها در کانون خانواده و مدرسه گام نخست مقابله با آسیب های اجتماعی است

درمانگر حوزه ترک سیگار در کارگاه ترک سیگار در جمع والدین و انجمن اولیاء و مربیان در سالن اجتماعات مدرسه فاطمیه کیش گفت: برای ترک سیگار باید روی ذهن افراد سیگاری کار کرد.
به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه باموادمخدر کیش، کارگاه تخصصی روش های نوین ترک سیگار ویژه والدین با حضور "قاسم سعادت پور" نویسنده کتاب روشی آسان برای ترک سیگار در مدرسه فاطیمه کیش برگزار شد.
"سعادت پور"درمانگرحوزه ترک سیگار در ابتدای این کارگاه آموزشی ، اعتیاد به سیگار را یک نوع اعتیاد روانی دانست و گفت: افراد سیگاری با توجه به شرایط محیطی و نوع نگرش به سیگار به این باور رسیدند که باید برای دوری از فشار و ناراحتی و کسب آرامش بسمت سیگار بروند که این تلقی اشتباه گریبانگیر اکثر افراد سیگاری شده است.
وی در ادامه با توصیه به خانواده ها برای حل مشکلات روحی و روانی فرزندان خودتاکید نمود: اگر می خواهیم فرزندان ما حال خوب داشته باشند و دچار آرامش باشند باید به آنها آموزش دهیم که در فکر رفاه و آسایش مردم باشند و روزشان را با خوب کردن حال دیگران شروع کنند.
وی با بیان این مطلب که برای ترک سیگار باید روی ذهن افراد سیگاری کار کرد افزود: بیش از 30 درصد از افرادی که به سمت سیگار گرایش پیدا می کنند دچار اختلال اعصاب روان و یا عصبانی هستند.
وی در ادامه گفت: باید صبر و تحمل و بردباری در هنگام ناراحتی را به بچه های خود آموزش دهیم.
سعادت پور با اشاره به مرگ روزانه 480 نفر به علت استعمال سیگار، جان خود را از دست می دهند ولی تلفات جاده ایی روزانه 60 نفراعلام کرد همچنین روزانه 3000 نفر مبتلا به سرطان ریه می شوندکه این یک زنگ خطر است. وی در ادامه وضعیت مصرف دخانیات در سطح جامعه را نگران کننده عنوان کرد و گفت: ما در بحث دخانیات در مرحله بحران قرار داریم.
"سعادت پور" گام اول در سیگاری شدن را داشتن ذهن سیگاری عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: بچه های ما اول سیگاری می شوند و بعد دست به سیگار می شوند، یعنی سیگاری شدن از ذهن شروع می شود و به انگشتان ختم می شود.
وی با اشاره به اینکه 300 فیلم برتر سه دهه اخیرسینمای ایران را بررسی کرده اندگفت: نتیجه آن مشخص کرد که در دهه دوم انقلاب میزان تبلیغ دخانیات در این فیلم ها توسط مردان بازیگر دو برابر و در زنان بازیگر چهار برابر بوده است، اما در دهه سوم این رقم توسط بازیگران مرد به چهار برابر و زنان بازیگر به 10برابر افزایش یافته است .
محمد حسن جهان دبیر شورای هماهنگی مبارزه باموادمخدر کیش نیز در این کارگاه ضمن تقدیر و تشکر ازمدیریت مدرسه فاطیمه و معاون فرهنگی و پرورشی که بهترین ها رو در این مدرسه رقم می زنند و نیز تقدیرتشکر از حضور "سعادت پور" در موضوع ترک سیگار و ترک اعتیاد مطالبی ایراد کرد.
جهان با اشاره به مراحل مختلف ترک سیگار و ترک اعتیاد گفت: تقویت ارزش ها در کانون خانواده و مدرسه گام نخست مقابله با آسیب های اجتماعی است.
وی افزود: بسیاری از مشکلات افراد سیگاری و معتاد در سطح جامعه به مسائل روحی و روانی برباورهای غلط می گردد و تنها کسی که می تواند بهترین کمک را در این رابطه انجام دهد خانواده است.
جهان افزود: خطر جدی که امروز جوانان و نوجوانان ما را تهدید می کند سیگار و دیگر مواد دخانی همچون قلیان است که نیاز است خانواده ها این قشر آسیب پذیر را با خطرات سیگار و اعتیاد آگاه ساخته  و در این حوزه برنامه های ویژه ای اندیشیده و اجرا کنند.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه اعتیاد مسیر زندگی جوانان و نوجوانان را تغییر می دهد، گفت: از آنجایی که جوانان و نوجوانان از خانواده های خود الگوپذیری دارند آنها می توانند با هوشیاری و آموزش اصولی و به موقع مانع از گرایش فرزندان به اعتیاد شوند.
جهان اعتیاد را بلای خانمانسوز دانست و گفت: این معضل ویران کننده خانواده است که گریبان تعدادی از جوانان مارا گرفته و متاسفانه افراد سود جو وفرصت طلبی هستند که بنای خوشبختی خود را بربدبختی این جوانان مرز و بوم گذاشتند.
وی در ادامه گفت: بیشتر افراد وابسته به دخانیات  دچار  نوعي مشكل و يا اختلال رواني هستند و اگر کنترل دقیق و اصولی نگردد چه بسا به اعتياد روي آورده و وابستگي رواني به مواد مخدر در آنان  به وجود مي آيد.
وی تصریح کرد: دوران نوجوانی با ویژگیهای همچون خیالبافی و خود بزرگ بینی ،حس کنجکاوی،بیداری غرایزآرزوهای دست نیافتنی ؛تلاش برای استقلال اثبات شخصیت و تغییرات جسمانی سریع،یکی از حساسترین و مهمترین دوران زندگی فرد به شمارمیرود.
جهان تاکید نمود:خانواده ها به عنوان یک الگو برای او عمل کنید و نوجوان خود را از محبت سیراب سازید و مواظب گفتار ورفتارخویش باشیم.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه باموادمخدر کیش در پایان با بیان اینکه عوامل گوناگونی سبب گرایش افراد به موادمخدر می شود تصریح کرد: یکی دیگر از اختلالات خلقی که سبب گرایش افراد به سمت اعتیاد می‌شود، ابتلای آنها به افسردگی است که فرد به دنبال جبران اضطراب ناشی از بیماری‌های روحی خود، به مواد مخدر گرایش پیدا می‌کند.

منبع: روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه باموادمخدر کیش96.10.20

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :