موادمخدر و بیماری ها

10 / 10
از 1 کاربر

مواد مخدر و بیماری ها

بروز عوارض و بیماری های مزمن و حاد در افراد مصرف کننده مواد مخدر بیشتر است.بیماریهای خونی مانند ایدز و هپاتیت از رایج ترین علل مرگ در بین این افراد است.برخی از رایج ترین بیماری ها و عفونت ها به شرح زیر است:

اچ.آی.وی و ایدز

هپاتیت

عوارض قلبی عروقی

مشکلات دستگاه تنفسی

آسیب های کبد و کلیه

مشکلات مغز و اعصاب

مشکلات بهداشت روانی

سرطان

عوارض دوران بارداری

سایر اثرات سلامتی

اچ آی وی و ایدز

-از سال ١٩٨٠ میلادی که بیماری ایدز به صورت یک اپیدمی در آمد، مصرف مواد مخدر و اعتیاد به طور جدایی ناپذیری با این بیماری مرتبط دانسته شد. این ارتباط به دلیل قابلیت منتقل شدن این بیماری بین افرادی است که مواد مخدر را به صورت تزریقی مصرف می کنند. این بیماری که در زبان فارسی “ویروس نقص ایمنی انسانی” نام دارد باعث می شود تا بدن قدرت مقابله با عفونت ها را از دست داده و حتی در برابر ساده ترین آنها نیز آسیب پذیر شود. این بیماری از طریق خون و یا سایر مایعات بدن فرد مبتلا به دیگران منتقل می شود و بنابراین معتادانی که برای تزریق مواد از یک سرنگ مشترک استفاده می کنند و یا افرادی که روابط جنسی محافظت نشده برقرار می کنند احتمالا در معرض این بیماری خطرناک قرار می گیرند. همچنین زنانی که باردار هستند این بیماری را در دوران حاملگی، وضع حمل و یا شیردهی به نوزادان خود منتقل می کنند.

-تا کنون دارو یا روش درمانی برای درمان ایدز کشف نشده است و تنها راه پیشگیری از انتقال می باشد.البته داروهایی نیز برای جلوگیری از پیشرفت و گسترش یافتن اچ ای وی و تبدیل آن به ایدز موجود می باشند که باعث افزایش طول عمر افراد مبتلا هستند.روابط جنسی حفاظت نشده و برقراری رابطه با دیگران برای تهیه مواد باعث گسترش هرچه بیشتر این بیماری می شود.

-یکی دیگر از راه های انتقال بیماری اچ ای وی از طریق استفاده سرنگ های مشترک آلوده می باشد.اما نکته اصلی نقش کلی مصرف مواد در گسترش یافتن این بیماری است.

-با وجود مهم بودن تاثیر سرنگ در انتقال اچ ای وی،نمی توان از تاثیرات برقراری روابط جنسی حفاظت نشده چشم پوشی کرد. در صورتی که یک معتاد به بیماری ایدز مبتلا شود، با عوارض بسیار بیشتری نسبت به افراد عادی رو به رو خواهد شد که باعث آسیب های عصبی و اختلالات شناختی نیز می شود. از اوایل دهه ٨٠ تا اواسط دهه ٩٠ میلادی که دوران اپیدمیک شدن بیماری ایدز و اچ آی وی می باشد، مبتلا شدن به ویروس اچ آی وی، با بیماری ایدز و مرگ برابر بود، اما از سال ١٩٩٦ میلادی که روش های موثری برای درمان ایدز معرفی شد، میزان مرگ و میرها تا حد زیادی کاهش یافت. روش درمان ضد رترو ویروسی بسیار فعال (HAART) روشی است که در آن ترکیبی از چند نوع دارو برای مقابله با این بیماری استفاده می شود. با اینکه این روش نیز قادر به از بین بردن این ویروس در بدن نیست، اما با کنترل کردن و کاهش دادن سرعت تکثیر آن در جریان خون، ابتلا به بیماری ایدز را به تعویق انداخته و باعث افزایش طول عمر افراد اچ آی وی مثبت می شود.

-اصلی ترین علائم مبتلا شدن به بیماری هایی که از طریق خون و فراورده های آن منتقل می شوند معمولا چند روز بعد از آلوده شدن فرد، و به صورت گرفتگی و یا آبریزش بینی، از دست دادن قدرت چشایی و بویایی، و احساس سنگینی در سر ظاهر شده و اغلب با احساس ضعف و درد نیز همراه می شود. در صورتی که این عوارض حدود ٤ الی ٨ روز بعد از آلوده شدن بدن ظاهر شوند، به احتمال زیاد مربوط به بیماری هپاتیت می باشند، که البته مربوط به ویروس اچ آی وی نیز می تواند باشد. صرفنظر از نوع بیماری، این علائم در میان همه مبتلایان مشترک می باشد.

-عرق سرد و بی خوابی شدید نیز که معمولا طی 2 تا 3 روز از میان رفته از نشانه های دیگر بیماری است.به این دلیل فرد مبتلا ممکن است تا چندین سال از شرایط خود آگاه نباشد.روش تزریقی احتمال ابتلا به اچ ای وی را بسیار بالا می برد؛چرا که وارد شدن سوزن به داخل بدن،همه سیستم های دفاعی که برای مقابله با ویروس ها، باکتری ها، و اجسام خارجی مفید هستند را رد کرده و مستقیما وارد جریان خون می شود. بنابراین تا زمانی که مبتلا شدن به بیماری ایدز مد نظر باشد، روش هایی مانند کشیدن از بینی، دود کردن و یا بلعیدن خطر کمتری به همراه خواهد داشت.

- انجام آزمایش اچ آی وی راه مطمئنی برای آگاهی از وضعیت بیماری می باشد. این آزمایش بسیار ساده بوده و در برخی از موارد نتیجه آن ظرف ٢٠ دقیقه مشخص می شود. توجه داشته باشید که در ٦ الی ٨ هفته اول پس از ابتلا به این ویروس، میزان آنتی بادی های موجود در خون هنوز به حدی نرسیده است که به راحتی در آزمایش اچ آی وی معلوم شود، لذا نتایج آزمایش در این مدت چندان دقیق نخواهد بود.

هپاتیت

-بیماری واگیردار دیگر هپاتیت C است،ویروسی با همین نام که به کبد آسیب میرساند.این بیماری به دو صورت ملایم چند هفته ای،و یا بیماری جدی مزمن نمایان شود.شانس مبتلا شدن به این بیماری در معتادان تزریقی بیشتر ست.استفاده از سرنگ های آلوده ناقل این ویروس،عامل ابتلای 67% از بیماران اعتیاد است.از راه های دیگر انتقال هپاتیت C،می توان به ارتباط جنسی و یا استفاده از لوازم شخص فرد آلوده نام برد.

-طول دوره رشد هپاتیت C بین ٢ هفته الی ٦ ماه است. پس از این دوره، حدود ٨٠% از بیماران هیچگونه علامتی از خود نشان نمی دهند.برخی از عوارض این بیماری شامل تب بالا،خستگی،کاهش اشتها،حالت تهوع،استفراغ،دردهای شکمی،ادرار تیره،مدفوع خاکستری رنگ،درد مفاصل و یرقان می باشند. حدود ٧٥ الی ٨٠ درصد از افرادی که تازه به این ویروس مبتلا شده اند، دچار پیشرفت و مزمن شدن این بیماری شده و از بین آنها نیز ٦- الی ٧٠ درصد به بیماری های مزمن کبدی دچار می شوند. از بین افراد حدود ٥ الی ٢٠ درصد به سیروز کبدی مبتلا شده و ١ الی ٥ درصد آنان بر اثر بیماری سیروز کبدی و یا سرطان کبد می میرند.

-علاوه بر دریافت واکسن های پیشگیری هپاتیت C،پرهیز از رفتار های زیر نیز قابل ذکر است:

استفاده از سرنگ مشترک برای تزریق مواد مخدر

روابط جنسی محافظت نشده

استفاده از وسائل شخصی دیگران که می تواند با خون وی آلوده شده باشد (مثلا تیغ، ریش تراش، مسواک)

عوارض قلبی و عروقی

-اطلاعات بدست آمده نشان داده است که بین مصرف مواد مخدر و بروز عوارض قلبی و عروقی رابطه مشخصی وجود دارد. گرفتگی رگ های قلب، آسیب رسیدن به شریان ها، غیر منظم شدن ضربان قلب، و یا سکته قلبی از رایج ترین این عوارض هستند.علاوه بر این  تزریق مواد پیامدهایی چون ویروسی شدن رگ های خونی و دریچه های قلب،زخم شدن و پارگی رگ ها به همراه دارد.عدم دریافت کافی پروتئین نیز باعث تحلیل رفتن ماهیچه ها شده و رسوب چربی داخل عروق و فشار خون را افزایش می دهد.

مشکلات دستگاه تنفسی

-در مصرف مواد مخدر دستگاه تنفسی آسیب زیادی می بیند. برای مثال کشیدن سیگار عامل بروز بسیاری از بیماری های ریوی مانند برونشیت، امفیزم و سرطان ریه می باشد. برونشیت بیماری است که در آن دیواره لوله های برونش یا نایژه ها، که نای را به شش ها متصل می کنند ملتهب شده و بنابراین میزان هوای کمتری به شش ها می رسد و  در مسیر راه های هوایی نیز خلط های سنگینی ایجاد می شود. برونشیت مزمن معمولا با سرفه های بسیار خشن و خلط دار همراه است. افراد مبتلا به برونشیت مزمن درجات مختلفی از مشکلات تنفسی را تجربه می کنند. این بیماری را با نام های ” بیماری انسدادی مزمن ریوی” یا ” بیماری انسدادی مزمن راه های هوایی” نیز می شناسند.سخت شدن ورود و خروج هوا به شش ها مهمترین عارضه دود کردن مواد است که باعث ایجاد مشکلات تنفسی می شود.وجود گازهای سمی همچون مونواکسید کربن، در موادی مانند سیگار،تریاک،حشیش،شیشه،هروئین و ...باعث تخریب ریه ها می شود.شدت این تخریب ها باعث از کار افتادن قسمت عمده ای از ریه شده،در این حالت فرد از کوچکترین فعالیت های روزمره خود نیز عاجز شده و یا حتی ممکن است به پیوند ریه نیاز پیدا کند.همچنین بروز سرطان ریه در افرادی که مواد مخدر دود می کنند بسیار بیشتر است.

آسیب های کبد و کلیه

-مصرف مواد مخدری چون هروئین و استروئیدها صدمات شدید به کبد وارد می کنند. برای مثال، از جمله مهمترین عوارض فیزیکی سوء مصرف الکل، بیماری های کبدی است. مصرف طولانی مدت الکل باعث چرب شدن کبد و افزایش احتمال ابتلا به سیروز کبدی می شود. بر اساس آمارهایی که در سال های ٢٠٠٣ و ٢٠٠٤ میلادی ارائه شده است، تنها در ایالات متحده آمریکا بیش از٩۰۰٫۰۰۰ نفر به سیروز کبدی مبتلا بوده اند که  درحدود ٣٣% از این افراد به دلیل مصرف بیش از حد الکل به این بیماری دچار شده اند.از پیشرفت بیماری سیروز با قطع مصرف الکل می توان جلوگیری کرد،اما صدمات وارده به کبد قابل بهبود نبوده و درمان بسیار دشوار است.

-افزایش درجه حرارت بدن یا تخریب های عضلانی به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم،با مصرف برخی از مواد مخدر،باعث تخریب کلیه ها می شوند.کاهش مصرف به اندازه آب در برخی افراد،باعث فشار به کلیه ها و تشکیل سنگ می شود.

مشکلات مغز و اعصاب

-از جمله شایع ترین بیماری های مواد مخدر،مشکلات مغز و اعصاب است.تاثیر این مواد بر کارکرد مغز و بروز حالات نائشگی و لذت،مشکلات اساسی را در عملکرد مغز و اعصاب  بوجود می آورد. بسیاری از مواد مخدر مانند قرص های اکس، ماریجوانا، و یا کوکائین تاثیرات مخربی بر مغز گذاشته و می توانند باعث از دست رفتن حافظه، از دست دادن قدرت تصمیم گیری، و اختلال حواس شوند. برای مثال با ورود آمفتامین ها به سیستم عصبی مرکزی، و آزاد شدن شدن ناگهانی واسطه شیمیایی دوپامین در مغز، سلولهای مغزی تحریک شده و حالات تحاجمی و پرخاشگرانه تشدید می شود.این مواد در ابتدای مصرف نیز باعث خسارات جبران ناپذیری مانند افت حافظه،پرخاشگری،تهاجم و رفتارهای جنون آمیز که نتایج آسیب های مغزی است،می شوند.

مشکلات بهداشت روانی

-مصرف طولانی روانگردان ها و یا آرامبخش ها،موجب آسیب های ماندگار در مغز و بروز پارانویا،افسردگی و یا توهم می شوند.همچنین وابستگی به حدی شدید خواهد شد که تا آخر عمر در وجود فرد باقی خواهد ماند.مشکلات روانی ناشی از مصرف طولانی مدت مواد،مانند کاهش میل و قوای جنسی،موجب بروز مشکلات روانی،خانوادگی و حتی طلاق می شود.این مشکلات به طور غیر مستقیم سلامت روان را کاهش  می دهند.همچنین کاهش کارایی فرد معتاد در محل کار که منجر به وقوع مشکلات کاری و مالی می شود، فشارهای روانی زیادی به معتادان وارد کرده و تعادل روانی آنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

سرطان

-ابتلا به انواع مختلف سرطان ناشی از مصرف مواد گوناگون،در بیماران اعتیاد بسیار بالا است. برای مثال اعتیاد به سیگار که یکی از رایج ترین انواع اعتیاد است نقش بسیار زیادی در ابتلا به سرطان دارد. سیگار کشیدن با سرطان های دهان، گردن، معده، ریه، خون و… در ارتباط می باشد. سرطان‌های مربوط به مصرف الکل شامل سرطان اوروفارنکس، مری، معده، پانکراس، پستان و رکتوم هستند.

عوارض دوران بارداری

-تاثیرات اعتیاد دوران بارداری،بر نوزاد بطور کامل شناسایی نشده اند. با این حال مطالعات اخیر نشان داده است که مصرف انواع مواد مخدر در دوران بارداری می تواند باعث تولد زودهنگام، سقط جنین، وزن کم هنگام تولد، و سایر مشکلات رفتاری نوزاد شود که گاهی تا آخر عمر گریبانگیر او خواهند بود.در صورت مصرف مواد مخدر توسط مادر،مواد از طریق جفت به نوزاد منتقل شده و بدن او نیز به مصرف مواد وابسته می شود.این امر باعث بروز نشانه های خماری در نوزاد متولد شده می شود و مشکلات زیادی به همراه دارد.

سایر اثرات سلامتی

-تاثیرات کلی مصرف مخدر بر بدن،مانند کاهش اشتها و افزایش دما عامل دیگر بسیاری از مشکلات سلامتی است. خماری ناشی از عدم مصرف مواد نیز عامل اصلی  بروز بسیاری از مشکلات از جمله تغییرات اخلاقی و شخصیتی، مشکلات خواب، خستگی، دردهای عضلانی، اسهال و استفراغ می باشد. همچنین مصرف مواد مخدر سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و آنها را نسبت به بیماری های معمولی نیز آسیب پذیر تر می کند.

-یکی از مهم ترین آسیب های مصرف طولانی مدت مواد مخدر،کاهش قوای جنسی در بلند مدت است.گرچه برخی مواد در ابتدا عملکرد جنسی را افزایش می دهند،اما در دراز مدت میل حنسی را کاهش خواهند داد. برای مثال مصرف متادون سبب کاهش و از بین رفتن میل جنسی، اختلال نعوظ و اختلال در انزال می گردند. حدود ٧٥ درصد از معتادان به متادون، از کاهش و یا از بین رفتن میل جنسی شکایت دارند. حدود ٧٠ درصد دارای مشکل در برانگیختگی جنسی و ٦٠ درصد دارای مشکل در رسیدن به ارضاء جنسی هستند.

-مرگ و میر ناشی از بیماری اعتیاد و مصرف مواد مخدر،از اوایل دهه 80 میلادی دو برابر شده است.آمار نشان می دهد که مصرف  الکل، تنباکو و مواد مخدر،از هر چهار نفر،جان یک نفر را می گیرد. انواع مختلف سرطان، اوردوز، و رفتارهای غیر معقول پس از مصرف مواد از جمله عواملی هستند که باعث مرگ معتادان می شوند. همچنین مصرف مواد مخدری که خلوص بالایی نداشته و با مواد افزودنی نامشخص ترکیب می شوند نیز میزان عوارض مصرف و مرگ ناشی از آن را افزایش داده است.

 

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :