مقدمه هم وابستگی

6 / 10
از 3 کاربر

مقدمه هم وابستگی

هم وابستگی رفتاری، عارضه ای اکتسابی یا  یاد­گرفتنی است که ممکن است از یک نسل به نسل بعدی منتقل شود. هم وابستگی نوعی از اعتیاد است که در افرادی که برای خود ارزش و اهمیت چندانی قایل نیستند ایجاد می شود و باعث می گردد تا فرد نتواند زندگی سالم، برابر با دیگری و رابطه ای رضایت بخش داشته باشد. به این عارضه ” اعتیاد رابطه” نیز می گویند چون کسانی گرفتار این نوع از اعتیاد می شوند که روابطی برقرار می کنند یا به رابطه ای ادامه می دهند که حالت یک طرفه دارد و از لحاظ احساسی مخرب بوده یا با سوء استفاده همراه است. این نوع اعتیاد در ابتدا برای توصیف رابطه ای که میان افراد خانواده فرد معتاد به مشروبات الکلی وجود داشت مورد استفاده قرار می گرفت اما می تواند همه کسانی را که در خانواده ای از هم پاشیده رشد کرده یا در خانواده ای که در آن بد رفتاری حاکم بوده بزرگ شده اند، به وجود آید. در این بخش، اطلاعاتی گذرا و مقدماتی درباره رفتار اعتیادی به خواننده ارایه می دهد و باعث می شود تا آگاهی وی از این نوع اعتیاد افزایش پیدا کند و به فرد کمک کند تا متوجه شود که آیا به هم وابستگی اعتیاد دارد یا خیر.

در این بخش به موضوعات زیر می پردازیم:

-آزمایش هم وابستگی

- تعریف هم وابستگی

-باورهای هم وابستگان

-الگوهای رفتاری هم وابستگان

-ویژگی هم وابستگی

-نقش های هم وابستگان

-هم وابستگی و حد و مرز

-بهبودی و حد و مرز

-اصول بهبودی هم وابستگی

-ابزارهای بهبودی هم وابستگی

-پیشنهادات روزانه بهبودی

آزمایش هم وابستگی

هدف از این آزمایش،مشخص کردن رایج ترین نشانه ه و علائم هم وابستگی است تا شما بدانید که آیا به این نوع از اعتیاد مبتلا هستید یا خیر. اگر پاسخ شما به ۵ مورد از پرسش های زیر مثبت باشد، در آنصورت ممکن است که شما به علت داشتن روابط ناسالم و آشفته به اعتیاد هم وابستگی دچار شده باشید.

هم وابستگی چیست

هم وابستگی، يعني داشتن رابطه ناسالم  بين يك فرد با ديگران. در ابتدا، اصطلاح هم وابستگی براي تشريح رابطه ويرانگر بين يك نفر با فرد الكلي عضو خانواده، به كار مي رفت اما اين اصطلاح با افزايش تحقيقاتي كه در اين زمينه صورت گرفته است  اكنون معني و مفهوم گسترده تري پيدا كرده است و تحقيقات نشان مي دهد فردي كه در يك خانواده معتاد يا از هم گسيخته بزرگ شده است احتمالاً به عارضه هم وابستگی دچار مي شود. اين مقاله دربرگيرنده اطلاعاتي مقدماتي و كلي درباره يكي از اعتيادهای رفتاری يعني هم وابستگی است و شما با مطالعه آن مي توانيد درباره اين نوع از اعتيار رفتاری كه امروز رواج بسيار دارد و تعداد مبتلايان به آن نيز هر روز بيشتر مي شوند، آگاهی و شناخت بيشتري پيدا كنيد.هم وابستگی است و شما با مطالعه آن مي توانيد درباره اين نوع از اعتيار رفتاری كه امروز رواج بسيار دارد و تعداد مبتلايان به آن نيز هر روز بيشتر مي شوند، آگاهی و شناخت بيشتري پيدا كنيد.

باورهای هم وابستگان

کسانی که در خانواده های از هم گسیخته یا معتاد بزرگ شده اند اغلب باورها و عقاید نادرستی دارند و تصور می کنند که افرادی بی ارزش و حقیر هستند. این مقاله به تشریح برخی از الگوهای فكری نادرست اختصاص دارد كه در بین افراد مبتلا به ناهنجاری هم وابستگی، رواج دارد.

الگوهای رفتاری هم وابستگان

افراد هم وابسته به علت زندگی در خانواده معتاد یا از هم گسیخته، الگوی شخصیتی خاصی پیدا می کنند و در نتیجه  نمی توانند روابطی سالم و سازنده با خود و دیگران داشته باشند. این مقاله به تشریح الگوهای رایج شخصیتی افراد هم وابسته و برخی از نشانه ها و عوارض اعتیاد رفتاری در میان افراد هم وابسته اختصاص دارد.

ویژگی هم وابستگی

افراد هم وابسته به دلیل دفاع از خود بطور ناخود آگاه برای دفاع از خود در برابر خانواده معتاد یا از هم گسیخته ،خصلت های خاصی پیدا می کنند. گرچه این ویژگی ها همچون احساس مسئولیت، مراقبت و خدمت به دیگران یا جلب رضایت یا نجات دیگران به آن ها کمک کرده است تا از دوران ناسالم کودکی جان سالم به در ببرند اما در عین حال باعث شده است تا آن ها در دوران بزرگسالی به افراد هم وابسته تبدیل شوند. این مقاله به تشریح برخی از ویژگی های افراد هم وابسته اختصاص دارد تا خوانندگان با مسایل و مشکلات اعتیادهای رفتاری آشنا کند.

نقش های هم وابستگان

افراد برای اینکه بتوانند از آسیب و آزار و اذیت خانواده معتاد و از هم گسیخته خود در امان باشند،پرخاشگر بزرگ می شوند و نقش های ناسالم و ناهنجار برعهده می گیرند. برعهده گرفتن نقش هاي ناسالم و ناهنجار به آن ها كمك كرده است تا در دوران كودكي از آسيب ها و خطرها در امان بمانند اما همين نقش ها باعث مي شوند تا اين گونه كودكان درهنگام بزرگسالي روابط ناسالمي با ديگران داشته باشد و به اعتياد رفتاري هم وابستگي دچار شوند. البته بايد توجه داشت كه بر عهده گرفت نقش هاي مختلف، پديده اي متداول در همه نقاط دنيا محسوب مي شود و مردم براي اداره امور زندگي خود ناچار هستند تا در مواقع و مكان هاي مختلف نقش هاي متفاوتي را بر عهده بگيرند. اما افراد هم وابسته آنچنان نقش هاي متفاوت و مختلف بر عهده مي گيرند كه هويت واقعي و ارزش خود را به خاطر بازي كردن نقش هاي متفاوت در دنيا، فراموش مي كنند. اين بخش به توصيف رايج ترين نقش هايي كه هم وابستگان بر عهده مي گيرند اختصاص دارد، نقش هايي كه باعث مي شوند ما هويت اصيل انساني خود را از دست بدهيم و نتوانيم با ديگران روابط سالم و رضايت بخش، هم براي خودمان و هم طرف مقابل برقرار كنيم.

هم وابستگی و حد و مرز

اصولا هم وابستگان بین خود و دیگران فاصله و مرزی قایل نمی شوند و قادر نیستند تشخیص دهند که مرز بین خود و دیگران کی و کجا شروع می شود. افراد هم وابسته خود را کاملاً در زندگی اطرافیانشان غرق می کنند و مسئولیت مشکلات و گرفتاری های آن ها بر عهده می گیرند. افراد هم وابسته در واقع معتاد هستند البته نه معتاد مصرفی بلکه معتاد به الگوی ویرانگری از وابستگی به دیگران . این مقاله به تشریح  حد و مرزی که میان انسان ها باید وجود داشته باشد اما افراد   هم وابسته به علت اعتیاد رفتاری قادر به تشخیص و رعایت این خطوط و مرزها نیستند اختصاص دارد. علاوه بر این، در این بخش نکاتی درباره روش ها و راهکارهایی که افراد هم وابسته برای توجیه ادامه رفتارها روابط آزار دهنده خود با دیگران دارند و به جای داشتن روابط سالم و سازنده و مبتنی بر  حد و مرز، به روابط ناهنجار و بدون مرز و محدودیت با دیگران ادامه می دهند، تشریح شده اند.

بهبودی و حد و مرز

مشخص شدن هویت یکی از مزایای تعیین حد و مرز در روابط است.برقراری این حد و مرز بین خود و دیگران به ما کمک می کند که مشخص کنیم رفتارهای قابل قبول کدامند و چه رفتارهایی را نباید تحمل کنیم. در ضمن با تعیین حد و مرز می توانیم نقش و مسئولیت خود را در روابطی که با دیگران داریم بهتر رعایت کنیم و احترام خودمان را نگه داریم. در این مقاله پیشنهادهایی ارایه شده است که به ما کمک می کنند چگونه در روابط خود با دیگران حد و مرز تعیین کنیم تا بتوانیم از روابطی سالم همراه با احترام دو جانبه بهره مند شویم.  با برقراری حد و مرز در روابط خود با دیگران می توانیم  در راه بهبودی از بیماری و اعتیاد رفتاری هم وابستگی قدم برداریم  و در عین حال از داشتن روابط سالم و لذت بخش با دیگران  بر پایه برابری و احترام متقابل لذت ببریم.

اصول بهبودی هم وابستگی

بهبودی یافتن از هم وابستگی با اعتراف و پذیرفتن شرایط و وضعیتی که در آن قرار داریم، بر عهده گرفتن مسئولیت و رفتار کردن به گونه ای که باعث تقویت و افزایش حس احترام گذاشتن به خود، آغاز می شود. رعایت این اصول در واقع چراغ راه ما در سفر جدیدی که برای رهایی از اعتیاد هم وابستگی و فراهم آوردن زندگی آکنده از موفقیت و اعتماد به نفس در پیش گرفته ایم محسوب می شود.

ابزارهای بهبودی هم وابستگی

-این موضوع را که بهبودی از اعتیاد رفتاری و از جمله هم وابستگی به زمان نیازمند است و با یک تصمیم گیری ساده و یک شبه اتفاق نمی افتد،نباید هرگز فراموش کرد. باید بدانیم که ما یک عمر از یک الگوی رفتاری تسلیم طلبانه پیروی کرده و این الگوی ناهنجار و عذاب آور به بخشی جدایی ناپذیر از شخصیت و زندگی ما تبدیل شده است و به همین علت تغییر دادن این الگوی رفتاری اعتیادی به امکان پذیر نمی باشد. بهبودی از بیماری هم وابستگی همانند دیگر انواع اعتیاد چه مصرفی و چه رفتاری به ایجاد تغییر بنیادی و جدی در دیدگاه و طرز فکر و جهان بینی ما دارد و با قدم برداشتن در راه بهبودی از این بیماری با ابزارها و روش های جدید آشنا می شویم و همین ابزارها به ما کمک خواهند کرد تا زندگی تازه و سالمی برای خود فراهم کنیم و از رفتارهای عذاب آور و ناهنجاری که زنگی ما را به تباهی کشیده است به تدریج دور شوم و رهایی پیدا کنیم. این مقاله راهکارهایی را برای چگونگی آغاز این سفر سحرآمیز و خیال انگیز به سوی بهبودی از عارضه و ناهنجاری هم وابستگی به خوانندگان پیشنهاد می کند تا با خواندن آن با قدم های استوارتری در راه رهایی از هم وابستگی گام بردارند.

پیشنهادهای روزانه بهبودی

 بهبودی از هم وابستگی نیز همانند بهبودی از دیگر انواع اعتیادها به هوشیاری و آمادگی برای پایبندی به یک رشته اصول و رفتارهای تازه به طور روز به روز نیاز دارد. این مقاله دربردارنده پیشنهادهای عملی برای گام برداشتن در مسیر بهبودی و تداوم این روند به صورت روز به روز است و موثر بودن آن ها در فراهم آوردن امکان بهبودی از بیماری هم وابستگی، به اثبات رسیده است.

 

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :