مقدمه لغزش اعتیاد

8 / 10
از 3 کاربر

مقدمه لغزش اعتیاد

لغزش اعتیاد امری بسیار رایج بین معتادان است،به معنای عود کردن و شروع مجدد اعتیاد پس از یک دوره پرهیز از آن می باشد. در این بخش اطلاعاتی درباره علت و چگونگی  لغزش ارائه شده است.

اعتیاد و لغزش

لغزش اعتیاد، یا مصرف دوباره مواد مخدر در بین ما معتادان به مواد مخدر بسیار رایج است. در اين قسمت اطلاعاتی درباره این که چرا اعتیاد نوعی بیماری است که معتادان را به سمت مصرف مجدد مواد مخدر سوق می دهد ارائه شده، تا با آگاهی از این اطلاعات بتوانید نشانه ها و هشدارهای لغزش را شناخته و از آن پیشگیری نمایید.

فرآیند لغزش اعتیاد

لغزش اعتیاد فرایندی است که معمولا سه مرحله را طی می کند و باعث بازگشت فرد معتاد به مصرف مجدد مواد می شود. این سه مرحله عبارتند از لغزش احساسی، لغزش ذهنی و لغزش جسمی. در این قسمت اطلاعاتی در مورد این سه مرحله ارائه شده است تا با آگاهی از آنها بدانید که آیا در فرآیند لغزش قرار گرفته اید یا خیر.

مراحل لغزش اعتیاد

پژوهش های علمی ثابت کرده اند که بازگشت به اعتیاد روندی است که به صورت تدریجی اتفاق می افتد. این قسمت حاوی اطلاعاتی در خصوص مراحل لغزش است و توضیح می دهد که چه تغییراتی در احساسات، افکار و رفتارهای یک معتاد در حال بهبودی بوجود می آید که سرانجام او را به سمت مصرف دوباره مواد مخدر سوق می دهد.

علائم هشدار دهنده لغزش

اين قسمت شامل فهرستی از نشانه های رايج و متداولی است که اخطار می دهند یک معتاد در حال بهبودی در خطر مصرف دوباره مواد قرار گرفته است. با آگاهی و شناخت نشانه های هشدار دهنده که اغلب بر اثر تغییرات در عواطف و احساسات، افکار و رفتارهای ما معتادان در حال بهبودی بروز می کنند، شانس بيشتری برای اتخاذ تدابير لازم برای پيشگيری از لغزش و حفظ بهبودی خود خواهيم داشت.

ابزارهای پیشگیری لغزش

اين قسمت شامل پيشنهادتی است که چگونه از فعال شدن مجدد اعتیادتان جلوگیری کرده و بهبودی خود را حفظ نمایید.

برنامه پیشگیری از لغزش

با توجه به اطلاعات ارائه شده در قسمت ابزارهای پیشگیری از لغزش، معتادان در حال بهبودی می توانند یک برنامه پیشگیری برای خود تهیه کنند تا با استفاده از آن، زندگی در مسیر بهبودی خود را حفظ نمایند. بعلاوه، با پاسخ دادن به سوالاتی که در این قسمت ارائه شده است، شناخت شما از عواملی که باعث لغزشتان می شوند افزایش خواهد یافت و می توانید در مواقع وسوسه مصرف مجدد، به این برنامه پیشگیری از لغزش رجوع کنید و از گرفتار شدن دوباره در دام بیماری اعتیاد جلوگیری کنید.

اقدامات پس از لغزش

علیرغم همه تلاش ها برای پیشگیری از لغزش، دوباره مصرف مواد را شروع کرده اید. حال تصمیم شما چیست و چه کار باید بکنید؟ می توانيد لغزش را به عنوان يک تجربه برای رشد در بهبودی قلمداد کرده يا آن را برای خود يک شکست و بهانه ای برای ادامه دادن مصرف مواد به حساب بیاورید. با استفاده از ابزارهای پیشنهادی در این بخش به شما کمک می شود تا بدانید که بعد از دچار شدن به لغزش، چه اقداماتی باید انجام دهید تا دوباره به مسير بهبودی بازگرديد.

9.نامه ای از اعتیاد

در این قسمت یک نامه خيالی از طرف معتادی که لغزش کرده است آورده شده تا نشان دهد  که بیماری اعتیاد تا چه اندازه حیله گر، غافلگیر کننده و قدرتمند است. هر زمان که وسوسه مصرف دوباره مواد به سراغتان آمد، این نامه را بخوانید.

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :