مقدمه بهبودی خانواده

10 / 10
از 1 کاربر

مقدمه بهبودی خانواده

با توجه آنچه در قسمت بیماری خانواده بیان شد،در اینجا به نحوه بهبودی از تاثیرات اعتیاد را در اختیار اعضای خانواده قرار می دهیم.

مسئولیت های بهبودی

خانواده های ایرانی در اکثر اوقات به سختی می پذیرند که اعتیاد یک بیماری است،زیرا چنین باور دارند که محسوب کردن اعتیاد به عنوان یک بیماری باعث عدم پذیرفتن مسئولیت معتاد در برابر مشکلات و رفتارهای نادرستی که انجام می دهد،خواهد شد. آنها انکار می کنند که زندگی خودشان نیز بر اثر این بیماری دچار  نابسامانی و غیر قابل اداره شده است. اما حقیقت این است که یک معتاد تنها زمانی تمایل به ترک اعتیاد و بهبودی پیدا می کند که بپذیرد که از نوعی بیماری رنج می برد. در عین حال اعضای خانواده معتاد نیز در صورتی از یک زندگی سالم و پر ثمر بهره مند خواهند شد که مسئولیت تاثیرات این بیماری در زندگیشان را بپذیرند.

پذیرش کلید بهبودی

کلید بهبودی از اثرات مخرب اعتیاد بر خانواده،پذیرفتن آن به عنوان یک بیماری است. زمانی که اعضای خانواده بپذیرند كه آنها مسبب اعتياد عزيزشان نبوده  و در برابر بیماری او ناتوان هستند، سرانجام تسليم شده و از تلاش برای پاک کردن فرد معتاد دست بر می دارند. آن زمان است که خود اعضای خانواده می توانند مسیر بهبودی را آغاز کرده  و زندگی بهتر و سالم تری را در پيش بگيرند.

اصول حمایت موثر

شیوه کمک کردن اعضای خانواده به عضو معتاد اغلب به گونه ای است هم به ضرر فرد و هم خودشان است. کمک کردن  اعضای خانواده بر اساس این اعتقاد است که اعتیاد یک مشکل و ناهنجاری رفتاری است و اینکه آنها می تواند عزیز معتادشان را به ترک اعتیاد متقاعد کنند. اما اگر می خواهید برای دستیابی به بهبودی از عزیز معتادتان به صورت موثری حمایت کنید، قبل از هر چیز باید بدانید که اعتیاد نوعی بیماری است  و همانند هر بیماری دیگری  راه و روش بهبودی مخصوص خود را دارد.

آزمایش حمایت ناسالم

در اکثر مواقع کمک خانواده به عزیز معتادشان،به گونه ای است که فرد ناخودآگاه بیشتر به سمت مصرف مواد می رود. این گونه کمک ها و حمایت های خانواده از عضو معتاد را حمایت ناسالم می نامند. با پاسخ دادن به سوالات این آزمایش مشخص خواهد شد كه آیا کمک های شما به فرد معتاد او را به پاك شدن تشويق می كند يا اينكه ناسالم است و باعث مواجه نشدن او با عواقب بیماری خود و پیشرفت اعتیاد او می شود.

تعریف حمایت ناسالم

اکثرا به دلیل عدم آگاه بودن اعضای خانواده از شیوه کمک رسانی به عضو معتاد،سبب تجربه نشدم عواقب واقعی اعتیاد می شود و در نتیجه فرد موجبات مرگ خود را با مصرف روز افزون مواد فراهم می کند. دلیل این گونه حمایت های خانواده این باور غلط است که آنها قادر به کنترل کردن و مسئول زندگی فرد معتاد خانواده هستند. در عین حال، حمایت ناسالم از عضو معتاد خانواده سرانجام منجر به آشفتگی و غیر قابل اداره شدن زندگی خود اعضای خانواده نیز می شود.

عوامل حمایت سالم

اعضای خانواده برای سامان دادن به زندگی آشفته ای که بر اثر اعتیاد گریبانگیر خود آنها شده است و به منظور دستیابی به یک زندگی خانوادگی ایده آل، اقدام به حمایت ناسالم از فرد معتاد می کنند. اما در صورتی که انگیزه آنها برای حمایت از عضو معتاد بر مبنای منافع و خواسته های شخصی خودشان باشد، همه این کمک ها محکوم به شکست و وخیم تر شدن اوضاع خانواده خواهد بود.

تعیین حد و مرز

برای تامین و آسایش خانواده تعیین حد و مرز یکی از مهمترین کارهایی است که خانواده برای رفتار عضو معتاد می توانند انجام دهند. این کار باعث می شود تا عزیز معتادتان بداند چه رفتارهایی برای شما قابل تحمل و پذیرفته است و شما برای زندگی کردن در کنار یکدیگر چه انتظاراتی از وی دارید. بعلاوه زمانی که فرد معتاد بداند که برای رفتارهایش حد و مرزی وجود دارد احتمال اینکه از حالت انكار خارج شده و به پاك شدن از اعتیاد تمايل پيدا كند بيشتر خواهد شد.

سه مرحله حد و مرز

تعیین حد و مرز برای رفتارهای ویرانگر فرد معتاد، فرایندی است که به زمان و صبر و حوصله فراوان اعضای خانواده احتیاج دارد. محدودیت های تعیین شده برای رفتار فرد معتاد زمانی موثر و قابل اجرا خواهد بود که کاملاً واضح و مشخص باشند. در این قسمت پیشنهادات و رهنمودهایی درباره سه مرحله تعیین و اجرای حد و مرز ارائه شده است که با استفاده از آنها اعضای خانواده و نزدیکان فرد معتاد می توانند امنیت و آسایش بیشتری برای خود ایجاد کنند.

عدم وابستگی عاطفی

عدم وابستگی عاطفی به این معنی است که اعضای خانواده می توانند با خودداری از درگیر کردن خود در مسائل و مشکلات فرد معتاد تعادل عاطفی و روانی خود را حفظ کنند. عدم وابستگی عاطفی یکی از اصول مهم گروه های حمایت از خانواده است که به آنها کمک می کند تا خود را از رنج و عذابی که فرد معتاد در آن به سر می برد دور نگه دارند. عدم وابستگی عاطفی باعث می شود که اعضای خانواده با وجود زندگی در كنار عزيز معتادشان زندگی نسبتا مستقل تر و سالم تری را تجربه كنند.

برقراری ارتباط سازنده

صحبت با فرد معتاد کاری بسیار سخت است زیرا او برای ادامه مصرف مواد مخدر دست به مخفی کردن مشکلات می زند و از خود رفتارهای جنون آمیز و آزار دهنده ای از خود نشان می دهد. به همین علت گفت و گوی منطقی با یک معتاد برای اعضای خانواده بسیار دشوار است، اما با توجه به پیشنهادات و رهنمودهایی که در این صفحه در مورد نحوه برقراری ارتباط موثر با فرد معتاد  ارائه شده است، اعضای خانواده شانس بیشتری برای تشویق کردن  او برای مقابله با بیماری اعتیادش خواهند داشت.

گروه های حمایت خانواده

بيماری اعتياد زندگی فرد معتاد و نزديكانش را به شدت آشفته و مختل می كند. گرچه ممكن است اعضای خانواده فرد معتاد تصور كنند كه اين فرد معتاد است كه نياز به کمک دارد، اما واقعيت اين است كه خود آنها نيز به شدت تحت تاثير این بيماری قرار گرفته و برای التيام زخم های درونی خود و رها شدن از طرز فكر و رفتارهای ناسالم به كمك و حمايت نياز دارند. در اين قسمت اطلاعاتی در مورد نحوه کمک رسانی گروه های حمایت از خانواده معتادان، جهت کمک به آنها برای بهبود یافتن از تاثیرات بیماری اعتیاد ارائه شده است.

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :