مقدمه اعتیاد رفتاری

10 / 10
از 1 کاربر

مقدمه اعتیاد رفتاری

در این بخش اطلاعاتی کلی و اجمالی،از روند و عوارض رایج در اعتیاد رفتاری را،در اختیار خواننده قرار می دهیم.

اعتیاد رفتاری چیست

اعتیادهای رفتاری همانند اعتیاد به مواد مخدر، اعتیاد واقعی محسوب می شوند و زندگی افراد مبتلا را تباه می کنند. این گونه اعتیادها بر اثر وسواس و رفتارهای اجباری و مشغول شدن ذهن با مسایلی همچون قمار، عشق و علاقه، روابط جنسی یا پر خوری به وجود می آیند.به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن زندگی اطرافیان و خانواده بیماران اعتیاد رفتاری،این بیماری نیز همانند اعتیاد به مواد مخدر،بیماری خانوادگی محسوب می شود.در این قسمت به شرح اطلاعات کلی و اجمالی در رابطه با اعتیادهای رفتاری،که همانند اعتیاد به مواد مصرفی،محققان آن را بسیار متداول و ویرانگر می دانند،پرداخته ایم.

فرایند اعتیادهای رفتاری

اعتیادهای رفتاری در اصل رفتارهای عادی و سالمی هستند که به مرور زمان به وسواس و رفتاری اجباری و ویرانگر تبدیل شده اند.این افراد در یک چرخه ناخوشایند و باطل تنفر از خود،پشیمانی و انکار،به دلیل اعتیادهای رفتاری مثل کار،غذا یا هم وابستگی،گرفتار هستند.مبتلایان به اعتیاد رفتاری،بطور غیر ارادی و از روی اجبار رفتار ویرانگر را تکرار می کنند و این توهم را دارند که فقط با تکیه به قدرت اراده درونی خود می توانند مشکل خود را حل کنند.

علائم و عوارض اعتیادهای رفتاری

انواع اعتیادهای رفتاری برای خود علائم و نشانه های خاص خود را دارند. در این مقاله مهم ترین و رایج ترین عوارض اعتیادهای رفتاری که مردم از آن ها رنج می برند معرفی و بررسی شده اند.

بهبودی از اعتیادهای رفتاری

اعتیادهای رفتاری نسبت به اعتیادهای مصرفی راه و روش بهبودی مشخص و قاطعی ندارد،با این حال بهبودی از اعتیادهای رفتاری امکان پذیر است. رفتارهايي همچون غذا خوردن، كاركردن و رابطه جنسي  داشتن، بخشي از رفتارهاي عادي زندگي هستند و كسي كه به اين گونه رفتارها اعتياد پيدا كرده است نمي تواند اين گونه كارها را كاملاً كنار بگذارد.شخصی که رفتاری عادی و طبیعی را،به طرز بیمارگونه ای ادامه داده تا رفتار به اعتیاد تبدیل شود،نیازمند برنامه ای برای بهبودی است تا آن رفتار به حالت عادي و طبيعي و به شكل سالم برگردد.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :