علل اعتیاد

10 / 10
از 1 کاربر

علل اعتیاد

آشنایی با ویژگی های اعتیاد و علل بروز آن به ما کمک می کند تا شناخت بهتری به عنوان بیماری،که از لحاظ پزشکی تعریف می شود،داشته باشیم.این امر به ما کمک می کند تا خود را به عنوان یک بیمار مزمن بهتر شناسایی کرده و درک کنیم.

-عوامل موثر در بروز اعتیاد

-ويژگی های بیماری اعتياد

عوامل موثر در بروز اعتیاد

در بروز اعتیاد مجموعه ای از عوامل دخیل می باشد که از میان آنها می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

ژنتيك

محیط اجتماعي

جنسيت

ضعف مهارت های اجتماعی يا سازگاری

مسائل روانی / بيماری روانی

آسيب روحی / تجاوز يا آزار

روابط نابسامان خانوادگی

قوميت

فشار و زورگوئی دوستان

محققان  در علم پزشکی هنوز به درمان اعتیاد دست نیافته اند.

ویژگی های بیماری اعتیاد

-شش ویژگی اعتیاد عبارتند از:

1.بیماری مزمن

اعتياد يك بيماری مزمن مغزی است  که در شخص مبتلا به آن حالتی بنام اجبار به مصرف بوجود می آورد که این خود منجر به مصرف بی رویۀ مواد مخدر، با وجود علم به زیان آور بودن این مواد می گردد.ساختار و فعالیت های طبیعی مغز،با مصرف مواد مخدر به تدریج مختل می شود.این تغییرات پیامدهای بلند مدت زیادی شامل الگوهای فکری توام با وسوسه و ویار جسمی  همراه هستند.اعتیاد درمان دارویی نداشته و همانند دیگر بیماری های مزمن می توان آنرا با موفقیت اداره نمود و بصورت روزانه تحت کنترل قرار داد.

2.بیماری مستقل

بیماری دیگری بوجود آورنده اعتیاد نمی باشد و بیماری اعتیاد ماهیت منحصر بفرد خود را دارد.اعتیاد صرفا به دلیل شرایط اجتماعی،زیستی و یا بیولوژیک روی نمی دهد،اما علم پزشكی ثابت كرده است كه برخی عوامل از جمله عوامل ژنتیکی ممكن است در بروز اين بيماری دخيل باشند.گاهی به دلیل ملاحظات خاص درمانی،مصرف را آغاز می کنیم و پس از پیشرفت و ایجاد اعتیاد خود به پدیده ای جداگانه تبدیل می شود.برای مثال فردی که برای کاهش میزان اضطراب و فراموش کردن مشکلات به مصرف مواد روی می آورد اما مصرف بلند مدت،سرانجام به بروز بیماری اعتیاد می انجامد.

3.پیشرونده و کشنده

بیماری اعتیاد با گذشت زمان حادتر و وخیم می شود.به عبارتی اعتیاد یک بیماری پیشرونده است که هرگز بهتر نمی شود. علاوه بر این، دست كشيدن از مصرف مواد مخدر برای يك دوره زمانی خاص به اين معنی نيست كه مصرف مجدد آن بدون اشکال می باشد. تجربه نشان داده است معتادانی كه پس از مدتی پاکی  مصرف مواد مخدر را از سر می گيرند، دقيقا با همان شدت قبلی به مصرف مواد مخدر ادامه می دهند.

با مصرف بی رویه و بیش از اندازه مواد مغز،کبد،قلب و دیگر اندامها آسیب دیده ، خودداری از درمان و بهبود یافتن از بیماری اعتیاد می تواند کشنده باشد.همچنین اثرات مخرب مصرف مواد بر مغز ممکن است باعث ارتکاب به قتل،خودکشی،یا حوادث ناگوار دیگر که هر یک می توانند زندگی فرد معتاد را تباه سازند،منجر شود.

4.وسوسه و ویار

وسوسه یکی از ویژگی های مهم اعتیاد می باشد.شدت لذت مصرف مواد باعث می شود که فرد معتاد با وجود تمام زیان ها برای خود و اطرافیان،باز به مصرف ماده مخدر اقدام کند.

نادیده گرفتن وضعیت اجتماعی از جمله خانواده،شغل و جنبه های دیگر زندگی به دلیل مشغولیت ذهنی فرد معتاد نسبت به مواد مخدر،که باعث در الویت بودن دست یافتن و مصرف مواد مخدر می شود.

5-نا سلامتی عقل و انکار

مصرف مواد مخدر بر سیستم ارتباطی مغز اثرات مخربی بجا گذاشته و سبب عدم توانایی ما در تشخیص واقعیت از توهم و خیال های باطل می شود. اين امر سبب می شود تا ما از یک مكانيزم دفاعی كه انكار ناميده می شود رنج ببريم.

انكار در واقع نوعی دیوانگی است چون شيوه تفكر ما را از حالت منطقی و صحیح خود خارج کرده است. به دلیل این که ما از وضعيت و شرايطی كه در آن قرار داريم نا آگاه هستیم، انكار سبب می شود که ما به مصرف مواد مخدر ادامه دهیم.

انكار خود را به شكل های متفاوتی نشان می دهد. همچون: منطقی وانمود كردن، روشنفكرانه جلوه دادن، توجيه كردن يا سرزنش كردن ديگران برای مصرف هر چه بيشتر مواد مخدر.

با این وجود به دلیل تاثیرات مصرف مواد بر روی قدرت ادراک،ما قادر به تشخیص این انکار نیستیم.انکار و فریب تا لحظه آخر  ادامه می دهیم و بسیاری تنها در زمان رسیدن به عجز کامل این مشکل را می پذیرند. اعتياد تنها بيماری است كه فرد مبتلا به آن را متقاعد می کند که بیماری خود را انکار کند.

6-زندگی غیرقابل اداره

بيماری اعتياد سرانجام سبب می شود تا ما به بسياری از عوارض و پی آمدهای ناخوشايند اين بيماری  دچار شويم. پی آمدهای ناگوار بيماری اعتياد سبب می شود تا سرنوشت و عاقبت معتاد به یک یا چندی از عوامل زیر ختم شود:

پی آمدهای روانی:  روان پريشي، هذيان گویی ، افسردگي، فكر كردن به  خودكشی و…

پی آمدهای جسمی: نارسایی های پزشکی همچون عوارض كبدی، ايدز، هپاتيت، حوادث و …

 پی آمدهای رابطه ای: مشكلات زناشوئی يا خانوادگی، كودك آزاری و…

پی آمدهای اجتماعی: فعاليت های مجرمانه ، ناصادقی ، حقه بازی و…

 پی آمدهای شغلی: از دست دادن شغل، مشكلات اقتصادی، بی خانمان شدن و…

  پی امدهای مالی:  از دست دادن يا به باد دادن درآمد

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :