خطرات تزریق مواد

10 / 10
از 1 کاربر

خطرات تزریق مواد

راه بی خطری برای تزریق مواد وجود ندارد.تزریق،بروز عوارض مانند اوردوز،پارگی رگ ها و عفونت را نسبت به سایر روش های مصرف مواد،از جمله دود کردن،بلعیدن و کشیدن از بینی بالا می برد.در اینجا به شرح برخی از خطرات تزریق می پردازیم.

1.دلایل استفاده از روش تزریقی

2.خطرات تزریق مواد

3.کاهش خطرات تزریق

1.دلایل استفاده از روش تزریق

-تاثیرگذاری و سرعت زیاد روش تزریقی نسبت به سایر روش ها،یکی از دلایل مهم انتخاب آن توسط مصرف کنندگان مواد مخدر می باشد. تزریق کردن روشی است که در آن مواد مخدر (مثلا هروئین) را با استفاده از یک سرنگ به داخل بدن خود تزریق کرده و تنها ٥ تا ١٠ ثانیه بعد اثرات آن را احساس می کنند.تزریق به صورت عضلانی یا مستقیم به داخل رگها صورت می گیرد.بیماران اعتیاد اغلب از روش دوم برای تزریق استفاده می کنند،چرا که سرعت تاثیر مواد بر مغز،و احساس لذت و نائشگی بیشتری به همراه دارد.

-تزریق کردن مواد، اولین مکانیزم دفاعی کبد – که تصفیه کننده سموم وارد شده به بدن است –  را پشت سر گذاشته و باعث می شود که مواد با دوز بیشتری به مغز وارد شود و لذت بیشتری به همراه داشته باشد.همچنین در تزریق برای رسیدن به یک میزان از لذت و نائشگی مشخص،به میزان کمتری از مواد نیاز است،بنابراین هزینه کمتری دارد.این دلایل سبب می شوند،علاوه بر خطرات تزریق،برخی از معتادان این روش را به سایر ترجیح دهند.

-رایج ترین مخدرهایی که به صورت تزریقی مصرف می شوند عبارتند از: هروئین، کوکائین، آمفتامین ها و برخی از مواد افیونی – که میزان رواج هر یک از آن ها در کشورهای مختلف، متفاوت است. برای مثال، در کشورهای اروپای غربی تزریق هروئین در افراد مسن تر، و تزریق آمفتامین ها در جوان تر ها بسیار مشاهده می شود. به دلیل کمیاب بودن و هزینه بالای تولید هروئین در کشورهای خاور میانه، مصرف کنندگان تزریق را به کشیدن ترجیح می دهند.

2.خطرات تزریق مواد

-از مهمترین خطراتی که مصرف کنندگان بصورت تزریقی را تهدید می کنند،عبارتند از:

-عفونت

-اوردوز

-زخم شدن رگ ها

-آسیب های شریانی

-بیماری اعتیاد

خطرات عفونت

استفاده از وسایل مشترک تزریق در بین مصرف کنندگان،دلیل قرار گرفتن آنها در معرض خطر بیشتر است.ایدز و هپاتیت عفونت،از جمله عفونت ها ی مربوط به استفاده سرنگ مشترک هستند. بعلاوه خطر مبتلا شدن این افراد به انواع بیماری های مقاربتی نیز بسیار زیادتر است.اقدام به تزریق در اماکن آلوده با وسایل استریل نشده،باعث ورود آلودگی به جریان خون آنان شده و احتمال منتقل شدن بیماری از طریق روابط جنسی نیز افزایش می یابد.

مصرف بیش از حد(خطر اوردوز)

در روش تزریقی مواد بطور مستقیم و فیلتر نشده وارد بدن می شوند،همچنین فرد قادر به تعیین میزان مورد نیاز خود نیست.مصرف بصورت تدخینی یا کشیدن از طریق بینی،امکان کنترل میزان مصرف را بیشتر کرده و بیماران اعتیاد قادرند میزان مصرف در هر نوبت را تعیین کنند.

زخم شدن و پارگی رگ ها

سرنگ های دست دوم و کند شده،به دلیل عدم توجه کافی معتادان نسبت به شرایط و ابزارهای تزریق،احتمال آسیب دیدگی و یا پارگی رگ ها را افزایش می دهد. استفاده طولانی مدت از سرنگ های کند، باعث بوجود آمدن و ماندگار شدن زخم رگ می شود.تغییر محل تزریق،تا حدودی از آسیب دیدن جدی جلوگیری خواهد کرد اما تکرار این چنین تزریق ها در نهایت منجر به پارگی رگها و خونریزی داخلی می شود.

آسیب های شریانی

تزریق مواد مخدر بصورت دائم،در بخش های خاصی از بدن،موجب آسیب های شریانی می شوند. در صورت پاره شدن شریان ها احتمال ابتلا به گانگرن (قانقاریا) و ایسکمی دیستال (پروگزيمال لخته) افزایش می یابد. به دلیل آسیب دیدگی و غیر قابل تزریق شدن قسسمت هایی از بدن که دائما تحت تزریق قرار می گیرند، معتادان اقدام به تزریق کردن مواد در قسمت هایی می کنند که خطر زیادتری به همراه دارد. تزریق مواد در ورید فمورال بسیار رایج بوده و می تواند باعث ترومبوز ورید عمقی (DVT)، سپتی سمی (گندخونی)، خونریزی شریانی و درد نوروپاتیک شود. همچنین تزریق مواد در رگ های گردن نیز به دلیل وجود رگ های اصلی، اعصاب، نای، و مری به وضوح بسیار خطرناک می باشد. تزریق در رگ های پستان نیز می تواند موجب ورم کردن پستان ها شود. معتادانی که به دلیل تزریق مداوم و استفاده از همه قسمت های بدن خود گزینه دیگری در اختیار ندارند از رگ های آلت تناسلی خود استفاده می کنند که بسیار خطرناک بوده و می تواند موجب بروز عوارضی مانند نعوظ دائم شود.خطر تزریق کوکائین،بدلیل خاصیت بی حس کنندگی موضعی خطر بیشتری دارد.فرد قابلیت حس آسیب دیدگی در ناحیه تزریق را ندارد.احساس قدرت و تسلط ناشی از مصرف کوکائین،نادیده گرفتن ملزومات تزریق صحیح را همراه دارد و باعث آسیب بیشتری می شود.اکثر مواد مخدر که برای تزریق آنها باید از حلال های اسید سیتریک استفاده شود،مانند مواد مخدری که با پودرهای سفید کننده و تالک مخلوط هستند،آسیب های جدی را به بدن وارد می کنند.

ابتلا به بیماری اعتیاد

اغلب کسانی که از روش تزریق برای مصرف مواد استفاده می کنند،قبلا به بیماری اعتیاد دچار شده اند.این افراد به دلیل مقاومت بدن به روشی نیازمندند که با آن بتوانند،به همان میزان سرخوشی و نائشگی سابق دست پیدا کنند.تمایل بیشتر افراد برای مصرف مجدد از طریق تزریق،حس لذت و رضایت بیشتر است.

3.کاهش خطرات تزریق

در صورت مصرف به روش تزریقی،با استفاده از توصیه های زیر،تزریق ایمن تر و کم خطر تری خواهید داشت:

1)هرگز از وسایل استفاده شده توسط سایرین استفاده نکنید.مانند سرنگ،آب و سایر ابزار.

2)از سرنگ استریل و نو،در هر نوبت تزریق استفاده شود تا خطر آسیب رگ ها کاهش یابد.در برخی از کشورها برای کاهش آسیب،سرنگ های استریل در داروخانه ها یا اماکن تعویض سرنگ،در اختیار افراد قرار می گیرد.

3) فقط از سرنگ هایی که می دانید از کجا تهیه شده اند استفاده کنید.

4)از آب استریل و تمیز برای آماده کردن مواد تزریق استفاده کنید. در صورت عدم دسترسی به آب پاکیزه بهتر است آب را به مدت ٥ دقیقه بجوشانید.

5)از فیلتر،ظروف و قاشق های پاکیزه استفاده کنید.

6) قبل از وارد کردن سوزن در پوست، محل تزریق را با الکل ضد عفونی کنید.

7)سرنگ را پس از مصرف،بطور بی خطر دور بیاندازید.

8)استفاده از کاندوم در روابط جنسی برای کاهش و پیشگیری ابتلا به بیماری های مقاربتی

9) حداقل هر یک سال یک بار اقدام به آزمایش ایدز و یا تست هپاتیت را انجام داده و از سلامت خود مطمئن شوید.

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :