بیماری جسمی

10 / 10
از 1 کاربر

بیماری جسمی اعتیاد

در این قسمت به بررسی علائم جسمانی اعتیاد ودلیل عدم توانایی در قدم گذاشتن در مسیر ترک،بصورت فردی می پردازیم.

-تحریک شدن مدار پاداش مغز

-مختل شدن پیام رسان های شیمیایی

1.تحریک شدن مدار پاداش مغز:

مصرف طولانی مدت مواد مخدر نحوه فعالیت و ساختار مغز را  تغییر می دهد و پس از آن مغز برای فعالیت عادی خود به مواد مخدر وابسته می شود.اصطلاح سیستم پاداش به گروهی از ساختارهای مغزی اشاره دارد که در برابر محرک های تقویت کننده یا لذت بخش نظیر مواد مخدر و داروهای اعتیاد آور فعال می شوند. هنگامی که افراد در معرض محرکی لذت بخش قرار می گیرند، مغز شروع به افزایش آزادسازی نورترنسمیتر (پیام آور عصبی) دوپامین می کند و فعالیت مناطق مغزی مرتبط با دوپامین افزایش می یابد. مسیر دوپامینی مزولیمبیک (mesolimbic dopamine pathway) مهم ترین منطقه ی مغزی مرتبط با لذت و پاداش است. این مسیر ناحیه ی تگمنتوم شکمی (VTA) را به هسته های آکامبنس متصل می کند.از آنجایی که برای بوجود آوردن احساس لذت یا رضایت خاطر مواد شیمیایی بیرونی ( مواد مخدر) به مغز داده می شود؛ مغز به تدریج و به آهستگی قدرت و قابلیت تولید دوپامین طبیعی، برای احساس لذت و سرخوشی را از دست می دهد.

مدار پاداش مغز بر اثر مصرف مواد مخدر به دو شیوه تحت تاثیر قرار می گیرد:

اولین تاثیر: پس از چندین بار احساس نائشگی و لذت ناشی از مصرف مواد مخدر، مغز توانایی خود را برای لذت بردن از فعالیت های عادی از دست می دهد. برای مثال ، مردم عادی از رفتن به سینما لذت می برند اما معتاد به علت احساس لذت شدید از مصرف مواد مخدر از کسب لذت های ساده در زندگی محروم می شود.

دومین تاثیر: مغز همواره خود را با دریافت مواد شیمیایی بیرونی سازگار می سازد و برای اینکه فعالیت و عملکردی عادی داشته باشد به مصرف هرچه بیشتر مواد مخدر نیاز پیدا می کند.

2-مختل شدن پیام رسان های شیمیایی مغز

مواد مخدر سیستم ارتباطات مغز را مختل می کند که با دو نشانه همراه است:

نشانه اول:پدیده ویار

-زمانی که مغز فرد معتاد نیاز شدیدی برای مصرف ماده مخدر بطور فیزیکی ایجاد می کند،حالت ویار بروز داده می شود. داشتن ویار همانند خاطراتی است که با تاثیر مواد مخدر بر فعالیت سیستم عصبی مغز ارتباط دارد. مثلأ ممکن است با مشاهدۀ مصرف مواد مخدر از سوی دیگران مغز ما تحریک شده و عکس العمل فیزیکی از خود نشان دهد، عکس العملی که ما را به سمت مصرف مجدد مواد مخدر تشویق می کند.وقتی مواد مصرفی مورد نیاز به ما نرسد،عکس العمل بدنمان بصورت خماری خواهد بود.

-خماری روشی است که توسط آن بدن  وابستگی خود به مواد مخدر را نشان می دهد.اگر مواد مخدر مورد نیاز بدن مصرف نشود،مغز ما را با احساس خماری مجازات می کند.خماری بصورت روانی و جسمی می باشد.

-نشانه های خماری روانی عبارتند از: اضطراب، بی قراری، بی خوابی، سردرد، عدم تمرکز و افسردگی

-نشانه های خماری  جسمی عبارتند از: عرق کردن شدید،   افزاش ضربان قلب ، اسهال، نفس تنگی، لرزه، دل آشوبی ، تهوع ، درد عضلانی و احساس فشار در ناحیه قفسه سینه.

-در بسیاری از شرایط ترس معتادین از حالت خماری،ما را از اقدام به درمان باز می دارد.

-نشانه خماری در افراد متفاوت است و گاهی خطرناک بوده.سکته مغزی و سکته قلبی نمونه هایی از این خطرات است.لزوم مراقبتهای پزشکی هنگام احساس خماری به همین دلیل می باشد.

نشانه دوم:مقاوم شدن بدن

-مقاومت بدن سبب مصرف بیشتر و بیشتر ماده مخدر برای رسیدن به حالت لذت اولیه می شود.این حالت ممکن است میزان مصرف را تا حد مرگ بالا ببرد.

-ما نسبت به مواد مخدر یک آلرژی یا حساسیت داریم که منجر به ویار می شود. این حالت  در یک فرد غیر معتاد ایجاد نمی شود.

-افزایش مقاومت سبب اجبار برای مصرف مواد با وجود عواقب و پیامدهای خطرناک آن می شود.

-افراد غیر الکلی می توانند میزان مشخصی از مشروب را ساعت ها بصورت جرعه جرعه مصرف کرده و به همان میزان اکتفا کنند.اما حساسیت افراد الکلی در اولین گیلاس تحریک شده،به زیاده روی و افراط در نوشیدن روی می آورند که سبب مستی و عدم کنترل کامل می شود.در این مثال پدیده حساسیت بطور روشنی بیان شده است.

-الکل و یا ماده مخدر کنترل ما را در دست داشته و ما را در برابر بیماری خود عاجز و ناتوان می سازد.در هر دو گروه معتادین و الکلی ها میزان مصرف خارج از کنترل این افراد است.

 

 

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :