اوردوز

10 / 10
از 1 کاربر

اوردوز

اوردوز یکی از متداولترین عارضه هایی است که بدن فرد معتاد به مواد مخدر را به خطر می اندازد؛مخصوصا افرادی که به مصرف چند نوع متفاوت از مخدر دست می زنند.در این بخش اطلاعاتی درباره این عارضه و اقدامات لازم در زمینه مواجهه با این حالت ارائه خواهیم داد.

1.تعریف اوردوز

2.خطرات ناشی از اوردوز

3.علائم و نشانه های اوردوز

4.باورهای اشتباه

5.کمک های اولیه

6.شرایط بهبودی

1.تعریف اوردوز

-حالتی که در آن به میزان زیادی مواد مخدر مصرف شده که باعث مسمومیت و یا مرگ می شود،اوردوز یا مصرف بیش از حد می گویند.اوردوز در دو حالت اتفاق می افتد: اول در حالتی که میزان زیادی مواد مخدر در یک نوبت مصرف وارد بدن شود، و دوم در حالتی که در یک دوره زمانی به طور دائم مواد مصرف شده و اثرات آن در بدن باقی بماند.موادی مانند هروئین،کراک،کوکائین،الکل،آرامبخش ها و داروهای غیر مجاز،جزو مواد غیر قانونی هستند که موجب بروز اوردوز می شوند.در صورت خلوص بالاتر از حد انتظار،مصرف به مقدار زیاد،پس از یک دوره عدم مصرف و یا بصورت همزمان با سایر مواد مانند الکل،خطر بروز اوردوز بیشتر می شود. میزان مقاومت بدن فرد در برابر اوردوز به سن، وضعیت سلامتی، نحوه مصرف مواد و… بستگی دارد. در صورتی که بدن فرد قادر نباشد تا سموم وارد شده به بدن را تصفیه و یا دفع کند، دچار حالت اوردوز شده و می تواند منجر به خطرات شدید و یا مرگ شود.

-افراد تازه کار و کسانی که برای اولین بار مواد مصرف می کنند نیز در خطر بروز اوردوز هستند.برخلاف تفکر اغلب افراد این حالت فقط برای مصرف کنندگان حرفه ای نمی باشد. برای مثال بدن فردی که برای اولین بار اقدام به تزریق هروئین می کند، مقاومت چندانی در برابر مواد نداشته و ممکن است با دزهای کم نیز دچار عارضه مصرف بیش از حد شود.در افرادی که دچار افسردگی و نا امیدی هستند،اوردوز به صورت عمد رخ می دهد.این افراد با قصد خودکشی،مقدار زیادی از ماده مخدر را با تزریق،وارد بدن خود می کنند تا دچار اوردوز و مرگ شوند. اکثر کسانی که دچار اوردوز می شوند معمولا بعد از ٢ الی ٣ ساعت پس از تزریق هروئین می میرند، به خصوص در شرایطی که مواد دیگری مانند الکل یا متادون نیز به طور همزمان با تزریق مصرف شود چراکه مواد مخدر بلعیده شده به زمان بیشتری برای تاثیرگذاری نیاز دارند.

-اوردوز ناشی از مصرف مواد مخدر کند کننده بدن مانند هروئین باعث بروز بی خوابی، تنفس کوتاه و سطحی، و یا حتی بی هوشی می شود. در حالی که مواد مخدر تحریک کننده مانند کوکائین، باعث هیجان بیش از حد، افزایش ضربان قلب، و تنفس سریع خواهند شد. اوردوز ناشی از مواد توهم زا مانند ال س دی (LCD) و یا قرص اکستازی نیز موجب بروز پارانویا، توهم، و یا رفتارهای تهاجمی می شود. اوردوز ناشی از مصرف حشیش می تواند باعث بروز احساس لختی، بر هم خوردن تعادل، و افزایش اشتها می شود. در نهایت مصرف بیش از اندازه از داروهای تجویز شده برای مصارف درمانی، به منظور دستیابی به حالت نائشگی، می توان باعث بروز اختلالات ذهنی و عدم توانایی در تصمیم گیری شود.

2.خطرات اوردوز

-عوامل دخیل در بروز اوردوز عبارتند از:

1)تزریق مواد مخدر

مصرف تزریقی هروئین،خطر بروز اوردوز را در معتادان 14 برابر بیشتر می کند.

2)مصرف الکل و مواد مخدر در کنار هم

 اغلب موارد اوردوز در حالتی اتفاق می افتد که علاوه بر مواد مخدری مانند هروئین، سایر مواد آرام بخش و کند کننده سیستم بدن مانند الکل، آرامبخش ها و یا والیوم نیز در بدن وجود داشته باشند.

3) مصرف افیون ها در حالتی که مقاومت بدن کم باشد

اقدام مجدد مصرف مواد برای افرادی که یک دوره کاهشی یا قطع داشته اند،خطر اوردوز را افزایش می دهد.بدن این افراد دیگر مقاومت قبل را نسبت به مواد نداشته و پس از دوره سم زدایی تحمل این حجم از مواد را ندارند.این افراد با این تصور که بدنشان مانند قبل مقاوم است برای رسیدن به نائشگی و لذت،به همان میزان مورد نیاز سابق،مواد مصرف می کنند.

3)نشانه های اوردوز

-علائم اوردوز به نوع ماده مصرفی بستگی دارد.اما بطور کلی می توان به عوارض زیر اشاره کرد:

بیهوشی و کما

لرزش و تشنج

مشکلات تنفسی

توهم، هذیان گفتن یا پارانوئید

خواب آلودگی

تهوع و استفراغ

تغییر غیر طبیعی اندازه مردمک چشم

عدم واکنش مردمک چشم

راه رفتن ناپایدار

عرق کردن، خشک شدن یا داغ شدن پوست

رفتارهای خشونت آمیز و تهاجمی

مرگ

4)باورهای نادرست

انجام اقداماتی که بر اساس باورهای نادرست صورت می گیرد،خطر مرگ را افزایش و اوضاع را بدتر می کند.برای نجات جان فردی که اوردوز کرده کاری جز خبر کردن آمبولانس نمی توان انجام داد.پزشکان و امداد گران دوره دیده در مواجهه با چنین شرایطی آماده بوده و حتی با تزریق پادزهر ماده مصرف شده،قادرند از مرگ او جلوگیری کنند.

برخی از باورهای غلط:

1.راه رفتن معتاد،به هوشیاری او کمک می کند.

وادار کردن شخص وضعیت او را بدتر کرده و باعث اتلاف وقت می شود.امکان زمین خوردن و صدمه دیدن در این شرایط زیاد است.همچنین حرکت بدن موجب افزایش ضربان قلب و جذب مواد مخدر با انتقال سریع تر آن می شود.

2.قرار گرفتن در آب سرد یا دوش در بهوش آمدن معتاد موثر است.

تنها به دلیل خوش شانسی یا مصرف کم ماده مخدر،فرد پس از قرار گرفتن در آب سرد بهوش خواهد آمد.این فعالیت ها نه تنها کمکی به هوشیاری فرد نخواهد کرد بلکه زمان با ارزشی را تلف می کند.

3.وارد کردن ضربه،هوشیاری را باز می گرداند.

برای تشخیص خواب بودن یا بیهوش بودن او می توانید نوک انگشتان خود را روی قسمت میانی قفسه سینه فرد بکشید. اگر این کار او را بیدار نکند احتمالا وی بیهوش شده است و شما باید آمبولانس خبر کرده و کمک های اولیه را آغاز کنید. انجام دادن هر کار دیگری به غیر از این، تنها تلف کردن وقت بوده و گاها می تواند باعث بروز صدمات بیشتر شود.

4.تزریق آب نمک به عنوان یک پادزهر و از بین رفتن اثر مواد

تفکر بهوش آمدن فرد پس از تزریق آب نمک اشتباه است.این کار نه تنها زمان زیادی را از بین می برد بلکه باعث انتقال امراض و عفونت ها از طریق سرنگ غیر بهداشتی خواهد شد.

5)کمک های اولیه

اقدامات زیر در صورت مواجه شدن با فرد اوردوز کرده بهتر است:

1.خونسرد باشید و به آمبولانس خبر زنگ بزنید.

2. مسیرهای تنفسی و نبض او را بررسی کنید. در صورتی که فرد کماکان نفس می کشد، با احتیاط بدن او را در وضعیت بهبودی یا ریکاوری قرار دهید.

3.در صورت بهوش بودن فرد،از حجم لباس هایش کم کنید،اما او را گرم نگه دارید.به فرد دلداری داده و او را از ادامه مصرف مواد باز دارید.

4. سعی کنید متوجه شوید که چه نوع ماده یا موادی مصرف شده است. برای این کار می توانید ابزارهای مصرف مواد و یا جعبه های خالی را نگه داری کنید تا در صورت لزوم اطلاعات کافی را در اختیار امدادگران قرار دهید.

5.اگر شما باعث حالت اوردوز در فرد شده اید،سعی نکنید وی را تنها بگذارید.این وضعیت اورژانسی ناشی از مصرف مواد است  و کسی دنبال یافتن مقصر نیست.

6.خودتان را در برابر رفتارهای تهاجمی و غیرقابل پیش بینی،که در برخی افراد دچار اوردوز رخ می دهد،محافظت کنید.

7. به جای نصیحت کردن، سرزنش کردن، و یا بحث کردن با فرد اوردوز کرده، که تنها باعث اتلاف وقت می شود، سعی کنید اوضاع را تحت کنترل بگیرید و منتظر رسیدن آمبولانس شوید.

6)شرایط بهبودی

-بدن فرد اوردوز کرده را در وضعیت ریکاوری یا بهبودی قرار دهید.بدین منظور مراحل زیر را طی کنید:

١. در حالت خوابیده، سر فرد را به سمت عقب چرخانده و چانه او را بالا بکشید، به طوری که مسیر تنفس وی باز شود.

٢. بدن فرد را به روی یکی از پهلو ها غلطانده و دستان وی را زیر سر و گونه اش قرار دهید تا مانع از تماس سر با زمین و یا چرخیدن ان شود.

٣. زانوی بالایی را به سمت بالا کشیده و خم کنید تا به صورت یک تکیه گاه روی زمین قرار بگیرد.

٤. مجددا وضعیت مسیر تنفسی وی را کنترل کرده و سر او را به سمت عقب بکشید تا تنفس وی راحت تر شود.

٥. با شماره اورژانس تماس گرفته و تا زمان رسیدن آمبولانس در کنار وی بمانید.

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :