اقدامات پس از لغزش

10 / 10
از 1 کاربر

اقدامات پس از لغزش

بالاخره دوباره مصرف مواد را شروع کرديد. حال می خواهيد چه کار کنيد؟ می توانيد لغزش را به عنوان يک تجربه نگاه کنيد يا اينکه آن را برای خود يک شکست به حساب بياوريد و به این بهانه مصرف مواد را ادامه دهيد. بسياری از ما معتادان فراموش می کنيم که پس از لغزش حق انتخاب داريم. در اين قسمت پيشنهاداتی ارائه شده است تا اينکه شما بدانید که بعد از لغزش چه کارهايی می توانید انجام دهيد تا دوباره به مسير بهبودی بازگرديد.

١- اقدام بلافاصله برای بهبودی

٢- پذیرش مسئولیت لغزش

٣- استفاده از حمایت افراد با تجربه

٤- اقدام به عملیات

٥- اداره عوارض جانبی لغزش

٦- مراجعه احتمالی به متخصصان

٧- عبرت گرفتن از تجربه لغزش

برای معتادانی که تسلیم وسوسه شده اند و دوباره به مصرف مواد روی آورده اند،بزرگترین فاجعه این است که لغزش را یک شکست محسوب کرده و آنرا بهانه ای برای ادامه مصرف مواد قرار دهند. اين که ما مصرف مواد مخدر را از سرگرفته ايم به اين معنی نيست که چاره ديگری جز ادامه مصرف مواد نداريم، بلکه بايد به خود يادآوری کنيم که انسان خطا کار است و ما نیز مانند بقیه انسان ها در زندگی اشتباهاتی داشته ايم ولی اکنون از تجربیات تلخ خود درس عبرت گرفته و دوباره به سوی بهبودی قدم بر می داریم. لغزش به معنی پايان يافتن بهبودی ما نيست. ما معتاد هستيم و مصرف دوباره مواد اتفاق چندان تعجب آوری نيست. اگر پس از مدتی پاکی و زندگی در حال بهبودی دوباره مصرف مواد را از سر گرفته ايم، نباید نامید و سرشکسته شویم. مساله مهمی که اکنون با آن روبرو هستيم اين است که  با عقل و منطق درباره این اتفاق تصمیم بگیریم و اجازه ندهیم که افکار معتادگونه بر ما غلبه کنند.

نکته مهم اين است که “لغزش کردن به معنی پايان بهبودی ما نيست”. واقعيت اين است که این اتفاق ممکن است همان چيزی باشد که ما برای درس گرفتن از طبیعت بيماری خود به آن نیاز داريم. هرچند هیچکس به ما معتادان  توصيه نمی کند که برای درس گرفتن از بيماری خود لغزش کند، اما واقعيت اين است که بسياری از ما پس از دچار شدن به لغزش از این تجربه دردناک درس عبرت گرفته و با عزم و اراده بیشتری برنامه بهبودی خود را دنبال می کنيم. لغزش می تواند ما را در مسیر بهبودی خود مصمم تر کرده و با آموختن نکات تازه ای درباره بيماری اعتیاد زندگی بهتر و مفيدتری را در بهبودی برای ما فراهم نماید. اما اگر بعد از لغزش کردن به بيماری خود اجازه بدهيم تا ما را وادار به ادامه مصرف کند، زمانی طول نخواهد کشید که دوباره با پی آمدها و عواقب هولناک اعتیاد و یا حتی مرگ روبرو خواهیم شد. بازگشت دوباره ما به مصرف مواد مخدر،همه مصائب و بدبختی هایی که برای فرار از آنها تصمیم به پاک شدن گرفته بودیم را، دوباره بر سر ما خواهد آورد ؛ افراط در مصرف مواد، آسیب دیدگی بر اثر حوادث،‌ به خطر افتادن سلامت جسمي، مشکلات قانونی و حقوقي، ‌به خطر افتادن زندگی زناشویی و… تنها بخش کوچکی از مشکلاتی است که مجددا به سراغ ما خواهد آمد. باید به یاد داشته باشیم که دیدگاه و برداشت ما درباره لغزش برای ما مساله مرگ و زندگی است. هرگز نباید این نکته را فراموش کنیم که اگر بعد از لغزش احساس نا امیدی و شکست کنیم، ممکن است زندگی خودمان را از دست بدهیم.

در این بخش اطلاعاتی ارائه می دهیم که با کمک گرفتن از آن بتوانید بعد از لغزش،رفتاری معقول و منطقی از خود نشان دهید و این اتفاق را به عنوان تجربه ای آموزنده برای آغازدوباره بهبودی خود استفاده نمایید.

1.پس از لغزش

1.اقدام بلافاصله برای بهبودی

-باید سریعا بعد از لغزش دست به کار شوید و اقدامات لازم را برای بازگشت به بهبودی را انجام دهید. به هیچ عنوان نباید فکر کنید “حالا که لغزش کردم چه بهتر که مقدار بيشتری مواد مصرف کنم.” اين طرز فکر در واقع نیرنگ و حيله ای است که بيماری اعتیاد به کار می گیرد تا ما را از مسیر بهبودی منحرف کرده و مشكلات بيشتری برای ما به وجود بیاورد. در ضمن، نبايد به خودتان بگویيد “بالاخره نتوانستم طاقت بياورم و در برابر وسوسه ها تسلیم شدم و دوباره به مصرف مواد روی آوردم. سرنوشت من اين است که همیشه معتاد باقی بمانم و برای رهایی از چنگ اعتياد هيچ کاری از دست من ساخته نيست.” اين دیدگاه منفی و پذيرفتن شکست در برابر بيماری اعتياد باعث می شود که بيماری شما بيش از پيش قدرتمند شود. در واقع همه باورها و نگرش های منفی نسبت به لغزش مانند: سرزنش کردن خود، ‌تاسف خوردن به حال خود، ‌خود را فردی ضعيف یا ‌ شکست خورده دانستن و… ناشی از عدم شناخت صحیح ماهیت بیماری اعتیاد است. باید بدانید که اعتیاد یک بیماری مزمن است که پس از مبتلا شدن به آن، حتی در دوران بهبودی نیز در دورن شما باقی خواهد ماند و شما تنها قادر به کنترل و مهار کردن آن به صورت روزانه هستید. بنابراین هر نوع بی توجهی و غفلت باعث می شود تا بیماری اعتیاد در درونتان زنده شده و شما راه و روش قدیمی زندگی خود را از سر بگیرید.  اما در صورتی که نگاهی واقع بينانه ای به طبیعت بيماری خودتان داشته باشيد و مصرف مجدد مواد را يك اتفاق رايج و حتی طبيعی به حساب بياوريد، در آن صورت می توانيد بلافاصله دست به کار شده و با استفاده از کمک دیگران دوباره در مسیر بهبودی قرار بگیرید.

-اولین و موثرترین اقدامی که پس از لغزش می توانید انجام دهید،تماس سریع با همتای با تجربه یا شرکت کردن در یکی از گروه های همتا است،و هنگامی که نوبت به شما میرسد باید به دیگران بگویید که مجددا مواد مصرف کرده اید. انجام این دو کار مثبت و سازنده، باعث کاهش قدرت و نفوذ بیماری اعتیاد برای به چنگ آوردن و تحت سلطه گرفتن شما خواهد شد.این کار باعث می شود تا شما بابت دچار شدن به لغزش كم تر احساس شرم و گناه کنید و انگيزه لازم برای شروع دوباره روند بهبودی خود را به دست بياوريد. تنها ماندن و زانوی غم بغل کردن بعد از لغزش، و يا مخفی كردن لغزش خود از ديگران از جمله حيله هايی است كه بيماری اعتياد برای به دام انداختن دوباره ما از آنها استفاده می كند. هیچگاه فراموش نكنيد كه بيماری اعتياد به مراتب از از یک معتاد تنها قوی تر است و ما برای مقابله با اين بيماری به کمک و حمایت یکدیگر نياز داريم.

2.پذیرش مسئولیت لغزش

-همانطور که در توضیحات قبل گفتیم،لغزش فرایندی چند مرحله ایست.مجموعه ای از حالات روانی و احساسات مختلف پس از لغزش به سراغمان می آیند،ولی در آخر قبول می کنید که تسلیم وسوسه مصرف دوباره مواد شده و لغزش داشته اید. ممکن است شنيدن اين نكته كه لغزش يك اتفاق طبيعی و رایج است، به اندازه كافی برای آرامش یافتن ما قانع کننده نباشد. ممكن است تصور كنيم كه به دلیل لغزش کردن، روزها، ماه ها و سال ها بهبودی خودمان را لگدمال كرده ايم و دوباره به همان روزهای اولی که تصمیم به ترک اعتیاد گرفته بودیم بازگشته ایم. ممكن است پيش از اين كه با آنچه كه بر سرمان آمده كنار بيایيم، احساس غم و اندوه به ما دست دهد و یا به شدت از دست خودمان عصبانی شويم. تنها پس ازعبور کردن از اين مراحل است كه ممكن است به تدريج به اين نتيجه برسيم كه از لغزش خود درس عبرت گرفته ايم و در نتيجه اين بار بهبودی خود را با جديت بيشتری دنبال خواهيم نمود.

-پس از لغزش بسیاری از افراد نسبت به کسانی که آنها را مورد حمایت قرار نداده  و یا هشدار لازم به اینکه در حال سقوط هستند را،نداده اند احساس رنجش و تنفر می کنند. اما واقعيت اين است كه هیچکس به جز خود ما مسئول لغزش کردن ما نیست. ما بايد رفتاری منطقی داشته باشیم و به عنوان انسانی عاقل و بالغ مسئوليت مصرف دوباره مواد را خودمان بر عهده بگيريم. فرافکنی، مقصر دانستن دیگران، سرزنش كردن خانواده، همکاران یا اعضای انجمن در واقع سلب مسئولیت از خود و سپردن اختيار بهبودی به ديگران است. واقعيت اين است كه هيچ كس و هيچ چيز نمی تواند ما را به مصرف دوباره مواد مخدر وادار كند. بايد بدانيم كه صرفنظر از همه اتفاقات و شرایطی که برای ما پیش آمده است، مصرف دوباره مواد و لغزش در واقع گزينه ای است كه خود ما آن را انتخاب کرده ایم. شاید بزرگترین اشتباه ما این باشد که فراموش می کنیم حتی در سخت ترین و بدترین شرایط نیز حق انتخاب داریم و می توانیم بین مصرف دوباره مواد یا از سرگرفتن روال بهبودی یکی را انتخاب کنیم. به عبارت دیگر، در نهایت این خود ما هستیم که باید تصمیم بگیریم که مواد مصرف بکنیم یا خیر. در اين گونه مواقع هر چه با خودمان  رو راست تر باشيم و مسئوليت لغزش کردنمان را خودمان بر عهده بگيريم، سريع تر می توانيم با آن كنار بيایيم و قدرت لازم  برای اتخاذ تصمیمات درست و عاقلانه برای از سر گرفتن سفر به سوی بهبودی را به دست آوريم.

3.استفاده از حمایت افراد با تجربه

-یکی از موثرترین و کارساز ترین ابزارها برای ایجاد تغییرات لازم در زندگی و رهای از بیماری اعتیاد مراجعه به فرد همتا و گروه های همتا و استفاده از تمرینات و راهکارهایی است که ملزومات بهبودی روزانه ما را فراهم می آورند. به همین علت، مهمترین کاری که پس از لغزش باید انجام دهیم این است که از این ابزارها و حمایت ها استفاده کنیم. . به احتمال زیاد علت اصلی لغزش شما نداشتن آگاهی و شناخت کافی و عمل نکردن به راهکار ها بوده است. احتمالاً شما نمی توانستید خودتان را متقاعد نماييد که در برابر بیماری اعتیاد ناتوان هستید  و به همین علت دوباره به سراغ مواد رفتید. با این تصور که می توانید میزان مصرف خود را کنترل کنید یا اینکه برای بهبودی از اعتیاد می توانید به قدرت و توانایی خودتان تكيه کنید، باعث آسیب پذیری خود در برابر بیماری اعتیاد شده اید. یا اینکه فراموش كرديد از خدای خود بخواهيد كه برای خلاص شدن از چنگ وسوسه و ویار مصرف دوباره مواد مخدر به شما کمک کند و همین توجه به توصیه های  باعث لغزش شما شده است.

-در برخی از مواقع اگر احساس كرديد که فرد یاری دهنده و همتا نتوانسته است حمایت و رهنمودهای لازم را در اختیار شما قرار دهد، می توانید او  را عوض کنید. فراموش نکنید که بهبودی از بیماری اعتیاد اولویت اول زندگی ما است و در این رابطه ما باید خودخواه باشیم و هرکاری که برای بازگشت دوباره به مسیر بهبودی لازم است را انجام دهید. پس از لغزش کردن باید بيشتر از گذشته از حمایت دیگران  استفاده کنید. احساسات و تجربيات خود در مورد اين كه چه عواملی باعث لغزش شما شده است را صادقانه با دیگران به اشتراک بگذارید. با این کار از شرمندگی و خجالتی که به احتمال زیاد از آن رنج می برید کاسته شده و توانايی بيشتری برای شروع دوباره فرآيند بهبودی به دست خواهيد آورد. همچنین خواهید توانست، از تجربه ديگران و ابزارهایی که  برای بازگشت به بهبودی از آنها استفاده کرده اند، آگاه شوید. حداقل منفعت این کار این است که می توانید افكار مخرب و معتادگونه خود را آرام کرده و از تنهایی و انزوا بیرون بیایید. بعد از لغزش و مصرف دوباره مواد ، بیماری ما دوباره عود کرده و این احتمال وجود دارد که وسوسه و ویار مصرف ما را متقاعد کنند تا ما به مصرف مواد مخدر ادامه دهیم؛زمانی که خودمان را در فضای امن و بی خطری قرار می دهیم که در آن می توانیم با کمک و حمایت دیگران بر افکار منفی خودمان غلبه کنیم.

4.اقدام به عملیات

در این بخش با ارائه پیشنهاداتی پرداخته ایم که با عملی کردن آنها انگیزه بالا رفته و تشویق می شوید سریعا بعد از لغزش اقدام به بازگشت به مسیر بهبودی کنید.

١)  بلافاصله با همتا، يا يكی از دوستان در حال بهبودی خود تماس بگيريد و به او اطلاع دهيد كه چه اتفاقی افتاده است.

٢)  به دیدن یک گروه همتا خودتان رفته و با صداقت تمام آنچه را كه اتفاق افتاده است شرح دهید و از دیگران درخواست حمایت و کمک  كنيد.

٣) هرگز فراموش نكنيد كه همه ما فقط برای ۲۴ساعت يعنی به طور روزانه پاکی خود را حفظ می کنیم و در بهبودی بسر می بريم. باید بپذیرید كه شما معتادی هستيد كه برای يك لحظه به عادت قديمی خود بازگشته ايد، ولی اکنون می توانيد بهبودی روزانه خود را دوباره آغاز كنيد.

٤) به ياد داشته باشيد پيش از اين كه بتوانید با لغزش خود  كنار بيایید با يك دوره التهاب ها و آشفتگی های فکری و روانی روبرو خواهيد شد. در اين دوره به طور قطع با يك رشته مسائل احساسی و روانی مواجه شده و حساسيت و آسيب پذيری شما بيشتر خواهد شد. این حالت ها را بپذیرید و فراموش نكنيد كه همه آن ها تنها احساساتی هستند كه با گذشت زمان از بين می روند و شما مجبور نيستيد كه برای آرام كردن التهاب دورنی خود دوباره اقدام به مصرف مواد كنيد.

٥) از احساسات و نگرش های نسبت به این لغزش و از تخریب کردن خودتان دست بردارید و اجازه ندهيد كه بيماری اعتياد شما را بيش از اين فريب دهد و دوباره در چنگ خود گرفتار كند. به هیچ عنوان احساس گناه و خجالت نكنيد.ما انسان های بيماری هستيم كه به طور روزانه برای بهبودی خود تلاش می كنيم، نه اينكه انسان های گناهكار و بدی باشيم كه قصد تبدیل شدن به انسان های كامل و ايده آل را داشته باشیم.

٦) هوش و حواس خود را بر روی پاكی امروزتان متمركز كنيد و اجازه ندهيد كه فكر و وقت شما صرف اين موضوع شود كه چرا دوباره مواد مصرف كردم يا اين كه در آینده چطور می توانم از تکرار لغزش جلوگیری کرده و پاکی خود را حفظ کنم.

٧) يك برنامه پيشگيری از لغزش برای خودتان تهیه کنید. اين كار به شما كمك خواهد كرد تا بدانيد چه عواملی باعث لغزش شما شده اند و چه علائم و نشانه های هشدار دهنده ای وجود داشتند كه شما به آنها توجه نكرديد تا در آينده از آنها تجربه كسب نموده و از تكرار شدن آنها جلوگيری كنيد. برنامه پیشگیری از لغزش مشخص می کند که چگونه  احساسات و يا افكار و رفتار شما  تغيير كرد و باعث شد تا شما مصرف مواد را دوباره از سر بگیرید. چگونه اجازه داديد، بهبودی شما كه در اولويت اول زندگیتان بود، به دست فراموشی سپرده شود؟ كداميك از اقدامات و رهنمودهای مربوط به برنامه بهبودی تان را رعايت نكرديد كه باعث لغزش شما شد؟ پس از نوشتن اين مطالب در برنامه پيشگيری از لغزش، با راهنمای خودتان آنها را مرور كرده تا بدانيد در آينده چه كارهایی را بايد انجام دهید تا بتوانيد بهبودی خود را حفظ كنيد. برای کسب اطلاعات لازم در مورد تهيه يك برنامه پيشگيری از لغزش، لطفاً به قسمت برنامه پيشگيری از لغزش مراجعه كنيد.

٨) بررسی کنید که آيا برای درمان مسائل روانی و يا بيماری های ديگری كه باعث لغزش شما شده اند نياز به راهنمايی و كمك پزشکان و متخصصان دارید یا خیر.

٩) سلامت جسمی خود را جدی گرفته و از آن مراقبت كنيد. پس از لغزش شوك بزرگی به جسم ما وارد می شود، به همين دليل برای تجديد قوا، بايد به اندازه کافی خواب و استراحت داشته باشیم.

١٠) بهبودی از اعتیاد را اولين اولويت زندگی خود قرار دهيد. هر مشكل و مساله ديگری كه در زندگی داريد را  می توانيد بعداً برطرف كنيد. آنچه كه برای شما مهم است بازگشت به بهبودی است زيرا برای ما معتادان اين مساله مرگ و زندگی است.

١١) از حمايت دیگران خود استفاده كنيد و بيشتر از گذشته در جمع همتایان كنيد.

12) از همه مهمتر اينكه هميشه به خاطر داشته باشيد، لغزش شما يك شكست نیست، بلكه تجربه و درسی بسيار با ارزش است. آنچه  اهميت دارد اين است كه شما امروز توانايی تصميم گيری منطقی و عاقلانه را داريد. نشان دهيد كه مسئوليت لغزش خود را بر عهده گرفته ايد و از قدرت و شهامت لازم برای برخاستن دوباره و شروع مجدد بهبودی برخوردار هستید.

5.اداره عوارض جانبی لغزش

-جسم و روح ما پس از مصرف مواد دوران سختی را سپری می کند تا مجددا به حالت عادی برگردد. مواد مخدر مانند سم است و جسم ما برای اينكه پاك شود و بتواند به طورعادی كار كند به يك دوره سم زدایی نياز دارد. به همين علت است كه هميشه پس از لغزش و استفاده دوباره از مواد مخدر برای مدتی احساس آسیب پذیری و بی قراری به ما دست می دهد. باید تاثیرات مواد مخدر بر روی سیستم بدنمان بپذیریم و خماری و عوارض آن را تحمل کنیم تا این حالت ها به تدریج از میان بروند.

-لغزش کردن تاثیرات منفی زیادی بر  بر اعتماد به نفس ما می گذارد. ممکن است احساس گناه و شرمندگی به ما دست بدهد و یا به عيب جویی و ايراد گرفتن پردخته و از خود نفرت پیدا کنیم. اما این نکته مهم است که باید این گونه احساسات را جزئی از فرايند كنار آمدن با لغزش به حساب آورده و به خودمان اجازه دهیم که اين مراحل را نیز پشت سر بگذاريم. کاری که نباید انجام دهیم این است که اجازه دهيم این افکار و احساسات، به بهانه ای برای ادامه دادن مصرف مواد مخدر تبديل شوند. شايد علت بيقراری ما اين است كه نمی دانيم چه چيزی باعث لغزش ما شده است و ممکن است به علت لغزش، غرور و اعتماد به نفس ما آنچنان آسیب ببیند که خودمان را فردی شکست خورده و ناتوان به حساب بیاوریم. ممکن است علیرغم اینکه ما برای بازگشت به بهبودی به حمايت دیگران نیاز داریم،از کمک گرفتن خودداری کنیم. ممکن است احساس می کنیم که اعتبار و حیثیت ما نزد خانواده، جامعه و گروه همتا از بین رفته است و به همین دلیل دچار عصبانیت و خشم  شويم.ممکن است بعد ازلغزش به خودمان بگوئیم “اكنون كه ديگر بهبودی کامل و مستحكمی ندارم چگونه می توانم پیام بهبودی را به دیگران منتقل کنم”. این گونه افکار بی اساس و ویرانگر تنها باعث می شوند تا ما خود را ازدیگران دور کرده و به مصرف مواد ادامه دهیم. قبول کنیم که از یک بیماری مزمن رنج می بریم که فقط به صورت روزمره از چنگ آن رهایی پیدا می کنیم، در آن صورت نباید اجازه بدهیم که این افکار معتادگونه ما را از تلاش برای بهبودی دوباره دل سرد کنند. در چنین حالتی متوجه خواهیم شد که تجربیات ما برای جلوگيری از لغزش تا چه اندازه برای دیگران مفيد خواهد بود. متوجه خواهیم شد که با بازگو کردن تجربیات خود درباره لغزش توانسته ایم پیامی قوی و ارزشمند در باره طبيعت حيله گر و اسرار آميز بيماری اعتياد به معتادان دیگر منتقل کنیم و نشان دهیم که با حمايت وکمک دیگران ما چگونه توانسته ایم روند بهبودی خود را دوباره از نو آغاز كنيم.

-به خاطر داشته باشید که احساس گناه، خجالت و تنفر از خود نشانه ای از يك طرز فكر غلط درباره بيماری اعتياد است، چرا که ما تصور می کنیم که  اعتياد يك مشكل اخلاقی است. اما در صورتی که بپذیریم که اعتیاد یک بیماری مزمن است و هر كدام از ما فقط برای یک روز پاکی خود را حفظ می کنیم و در بهبودی به سر می بريم، آن وقت هیچگونه دلیلی برای احساس گناه یا شرمندگی به دلیل لغزش کردن نخواهیم داشت. احساس شرمندگی و منفی بافی از جمله عواملی هستند که مانع از شروع مجدد روند بهبودی ما می شوند. واقعیت این است که پس لغزش ما برای مدتی کوتاه دوباره به سبک زندگی قبلی خودمان بازگشته ایم، اما باید بدانیم که از قديم گفته اند انسان جايز الخطا است و همه ما حق اشتباه کردن داریم.  به جای سرزنش کردن خود و ناامیدی از روند بهبودی، بهتر است لغزش را به يك تجربه و درس عبرتی برای خودمان تبديل كنيم. بايد بدانيم كه ما نيز مانند ديگران انسان ها کامل و بدون عیب و نقص نیستیم و قرار نيست كه بهبودي ما نيز بهترين و ايده آل ترين نوع بهبودی باشد. بهبودی در واقع سفری است كه با فراز و نشیب ها و افت و خيزهای فراوانی همراه است.

6.مراجعه احتمالی به متخصصان

-زمانیکه لغزش داشتید و متوجه شدید که حس بیزاری از زندگی  یا افسردگی طولانی مدت و مداوم به سراغ شما آمده،و این احساسات باعث از دست دادن انگیزه بهبودی شما شده اند و یا با مشکلات روانی شدیدتری مانند فکر کردن به خودکشی فکر می کنید، حتما از افراد متخصص برای درمان افسردگی و مشکلات روانی خود کمک بگیرید.

-هر يك از ما معتادان دلايل خاصی برای لغزش داريم و برای اينكه بتوانيم از آن درس عبرت بگيريم و دوباره بهبودی خود را شروع كنيم بايد بدانيم که چه عامل يا عواملی باعث غلبه کردن وسوسه و بازگشت ما به مصرف مواد شده اند. واقعيت اين است كه بسياری از ما برای اينكه بتوانيم با مسائل و مشكلات عميق روانی خودمان مانند خشونت، آسيب های دوران كودكي، تجاوز، ضايع شدن حقوق، جنگ و ديگر مسائل زندگی كنار بيایيم به سراغ مواد مخدر رفته ایم و معتاد شده ایم. بی علاقگی يا ناتوانی ما در ارزيابی و تجزيه و تحليل اين گونه مسائل در دوران بهبودی ممكن است اصلی ترين عامل روی آوردن دوباره ما به مصرف مواد مخدر باشد. اما اگر قصد شروع مجدد بهبودی و محافظت از آن را داریم، باید با مسائل و مشكلات روانی و احساسی خودمان به صورت جدی و اساسی روبرو شويم و با آنها برخورد كنيم. در دوران بهبودی، گاهی لازم است كه به جای انکار کردن و فرار کردن از واقعيت های تلخ زندگی، آن ها را بپذيريم تا بتوانيم راحت تر با آنها کنار آمده و در نهايت زخم های درونی و روحی خود را التيام ببخشيم. زمانی که برای اين كار آمادگی پيدا می كنيم شايد نخواهيم كه اين مسائل عميق را برای دوستان درحال بهبودی خود بازگو كنيم. واقعيت اين است كه شاید آنها تجربیاتی مشابه ما نداشته باشند و ندانند كه چگونه می توان بر اين نوع مسائل و مشكلاتی كه ما از آنها رنج می بريم غلبه کرد و در نتيجه  نمی توانند كمك چندانی به ما بکنند. اگر احساس می كنيد كه برای فراموش کردن و یا غلبه کردن بر چنين مسائل و مشكلات شديد روانی،  مصرف مواد را دوباره شروع كرده ايد بهتر  است كه با يك روانپزشک متخصص مشورت کنید تا با راهنمایی و کمک او بتوانید با این گونه مشکلات کنار بیایید. برخی از ما معتادان درحال بهبودی ممكن است از انواع بيماری های روانی رنج ببریم، در حالی که حتی ندانيم كه از چنين مشكلاتی روانی در عذاب هستیم. ممكن است که عامل اصلی لغزش ما ، كنار آمدن با اين نوع مشكلات بوده باشد. دريافت كمك و راهنمایی مناسب از متخصصان، پس از دچار شدن به لغزش، اقدامی معقول، منطقی و مسئولانه است چون با اين كار می توانيد مسائل و مشكلاتی كه از آنها رنج می بريد و هيچ ارتباطی نیز به اعتياد شما ندارند را بر طرف کنید. اين كار باعث می شود تا بتوانيد برنامه بهبودی خود را بهتر دنبال کرده و و از آن محافظت کنید.

7.عبرت گرفتن از تجربه لغزش

-حقیقت این است که حتی اگر شما علت لغزش خود را ندانید،لغزش شما بی علت نبوده است. با توجه به این که لغزش یک فرآيند بوده و دارای مراحل و علائم خاصی است، احتمالا شما به نشانه های آن توجه نکرده اید. البته اين امكان نيز وجود دارد كه شما متوجه نشانه ها و علائم هشدار دهنده لغزش شده باشید؛ ولی آنها را جدی نگرفته باشید. حتماً به ياد داريد كه برای حفظ بهبودی می بایست احساسات و مسائل روانی خودمان را كنترل كنيم و روش های سالم تری برای طرز فکر و رفتارمان در پيش بگيريم. به طور حتم، پيش از لغزش برای كنار آمدن و تحمل مشكلات زندگی، دوباره راه و رسم قديمی را در پيش گرفته اید و از ابزارها و اصول گفته شده برای كنترل احساسات، افكار و رفتارتان استفاده نكرده اید. راموش نکنید که بهبودی موثر، مستلزم کنار آمدن صحیح ما با افکار و احساساتمان و دستیابی به یک سبک زندگی بهتر و سالم تر می باشد.. به احتمال زیاد شما برای اینکه بتوانید با مشکلات زندگی کنار بیایید دوباره راه و رسم قديمی خود را در پیش گرفتید و به طور موثر به ابزارها و اصول موجود عمل نکرده اید. در عین حال باید توجه داشت که لغزش رویدادی است که برای بسیاری از ما معتادان در حال بهبودی اتفاق می افتد. بهبودی سفری است که با آزمون و خطای فراوان همراه است؛ اما سرانجام شما را به سر منزل مقصود و هدفتان می رساند و شما می توانید از چنگ بیماری اعتیاد رها شوید و با آرامش به زندگی جدید خود ادامه دهید. لغزش می تواند بهترین معلم و  آموزگار ما باشد؛ چون تغییراتی که برای حفظ بهبودی باید در زندگی و درون خودمان به وجود آوریم را به ما یادآوری می کند. مثلا در صورتی که اولویت اول بهبودی خود را فراموش کرده باشیم، یا مجددا به طرز فکر قدیمی دوران اعتیاد خود روی آورده باشیم، و یا بدون در نظر گرفتن ماهیت بیماری اعتیاد، خود را در شرایط و موقعیت های پر وسوسه و خطرناک قرار داده باشیم، پس از لغزش کردن از این تغییرات آگاه شده و می توانیم آنها را تغییر دهیم. دچار شدن به لغزش اگرچه بسیار سخت و عذاب آور است، اما به ما کمک می کند تا به اشتباه بودن مسیر خود پی برده و برنامه بهبودی خود را با جدیت بیشتری آغاز کنیم.

-با توجه به ماهیت و طبیعت بیماری مزمنی که ما از آن رنج می بریم و مصرف مواد مخدر که به روش طبیعی زندگی ما تبدیل شده است، ايجاد چنین تغييراتی کار آسانی نیست. دور از واقعیت خواهد بود اگر تصور کنیم که می توانیم به محض تصمیم گرفتن، اعتیاد خود را ترک کرده و سبک زندگی و همه چیزهایی که یک عمر به آن عادت کرده بودیم  را یک شبه تغییر دهیم. رها شدن از چنگ بیماری اعتیاد به زمان نیاز دارد و در مواقعی با تجربیات تلخ و دردناکی همچون لغزش همراه است و همین تجربیات است که به ما کمک می کنند تا بدانیم برای اینکه زندگی جدیدی را آغاز کنیم، چه کارهایی را باید انجام دهیم.

-چیزی که باید بدانیم این است که لغزش به ما نشان می دهد آنطور که لازم است و بطور جدی تمرکز بر روی بهبودی نداریم و این دلیلی است که موفق به ایجاد تغییرات بزرگ در سبک و روش زندگی نشده ایم. اولین و مهمترین کار این است که مانند یک انسان عاقل و بالغ، مسئولیت بهبودی خود  را بر عهده بگیریم. شاید لازم باشد که سیستم فکری خود را تغییر دهیم و یا خیالبافی هایی نظیر اینکه سایرین مسدول مراقبت از ما هستند خداحافظی کنیم و زندگیمان را نه بر اساس توهم و خیال، بلکه بر اساس واقعیت های موجود بنا کنیم.شاید لازم باشد که ما خودخواه باشیم و نیازها، رفاه، و آسایش خودمان را در اولویت قرار دهیم؛ نه آنکه وقتمان را برای راضی نگاه داشتن دیگران تلف کنیم. شاید لازم باشد از دوستان قدیمی ، خانواده و یا کلیه کسانی که باعث می شوند تا دوباره فکر مصرف مواد به سر ما بزند فاصله بگیریم. این گونه تصمیمات اگرچه بسیار سخت و دشوار هستند اما بخشی از فرایند بهبودی ما به شمار می آیند و ما به عنوان معتادانی که همواره در خطر بازگشت به اعتیاد قرار داریم، لازم است که برای جلوگیری از لغزش مجدد، به همه آنها عمل کنیم، تا بتوانیم از زندگی جدید و عاری از اعتیاد خود در بهبودی لذت ببریم.

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :