کوکائین چیست

کوکائین

کوکائین چیست

کوکایین ، آلکالوئید اصلی برگ کوکا است که از برگهای بوته ای به نام (ergthroxglom coca) بدست می اید ، که مرکز اصلی رویش آن آمریکای جنوبی است . کوکایین به عنوان ماده موثر در سالهای 60-1859 م . از برگ کوکا مجزا و استحصال شد . کراک را نیز از کوکایین تهیه و در اواخر تابستان و اوایل پاییز سال 1985 م . به بازار شهر نیویورک عرضه کردند .کراک خطرناکترین ماده اعتیادآوری است که تاکنون به بازار آمده و به حدی وابستگی آور است که یک بار مصرف آن ، فرد را معتاد می کند .از نظر طبقه بندی فارماکولوژی ، محرک سیستم اعصاب مرکزی است .
کوکایین پودر سفید نرم شفاف کریستالی با طعمی تلخ است که اغلب با پودر تالک ، یا ملین ها یا شکر مخلوط می شود و معمولا به صورت استنشاق ، تزریقی ، خوراکی یا دود کردن و گاهی هم به طریق پاشیدن روی دستگاه تناسلی مصرف می کنند .
کوکایین به عنوان ماده مخدر هم استفاده می شود . معتادان کوکایین آن را از راه بینی یا از راه تزریق استفاده می کنند .این اعتیاد موجب اختلالات جسمی و روحی شدید می شود .کراک کریستالهای ارزان قیمت و خالص نشده کوکائین است . کوکایین با انتقال دهنده های دوپامین ،نورآدرنالین و سر تونین وابستگی دارد . کوکایین باعث بسته شدن باز جذب دوپامین میشود و مهمترین عامل میانجی تاثیرات تحریکی روانی حرکتی و تقویت کنندگی است . شواهد اخیر این موضوع را نشان میدهد که دوپامین همانند گیرنده ها ، نقش مهمی در حالت سر خوشی و تاثیرات تحریکی کوکایین دارد. آنتاگونیست به طور قابل ملاحضه ای تاثیرات محرک و سر خوشی کوکایین را تقلیل داده ، میل به کوکایین را در افراد وابسته به آن کاهش میدهد .
کوکائین
کوکائین
دود معمولی آن برای انفیه و استنشاق 30 تا 100 میلی گرم است و 10 تا 25 میلی گرم آن برای تزریق استفاده می گردد . کوکایین بی حس کننده موضعی است و به ندرت برای برخی از اعمال جراحی استفاده می شود .
نامهای خیابانی آن coke مخفف کلمه (candy cocaein ) (شیرینی ) nose(بینی ) ، snow (برف) ، happy (خوشحال ، خوشبخت ) و dust (مواد گردی ، گرد و خاک ) می باشد .
استعمال کوکا قرنها است در کشورهای هند ، پرو و بولیوی معمول بوده ، برگهای رنگ کوکا را برای لذت و خوش بودن می جوند ، مردم این کشورها برای قادر شدن به انجام کارهای سخت و جدی و راه رفتن و تحمل گرسنگی و تشنگی از جویدن کوکا یاری می گیرند .
تا آنجا که تاریخچه کوکا مربوط می شود ، این عادت در یمان ساکنان کوه های آند رایج بوده است . در تابوت های (huacas) باستانی پرو، مجسمه های در حال استعمال کوکا کشف شده اند . روشن ترین علامتی که بر چهره معتادان کوکا دیده می شود فرورفتگی گونه هاست که در اثر مکیدن برگ کوکا به وجود می آید .
در ایالات متحده آمریکا، تزریق کوکایین ، خواه به تنهایی یا به صورت ترکیب با هروئین رواج دارد. تزریق های مکرر همراه با سوزن های مشترک ، احتمال خطر جنسی ف عفونت ایدز را افزایش می دهد . ارتباط بین مصرف کوکایین و خطر ابتلا به ایدز در اروپا و استرالیا نیز گزارش شده است . در ایالات متحده آمریکا مصرف معمولی کوکایین با میزان بالای اضطراب و اختلالات عاطفی ارتباط دارد. اگر چه کوکایین مثل مواد افیونی مسمویت ندارد ، اما در مصرف بالا می تواند کشنده باشد .از آنجا که کوکایین بر روی قلب اثر سمی دارد و در سیستم عروقی – قلبی فرسودگی ایجاد می کند ، مصرف بالای آن می تواند باعث ایست قلبی و حوادث عروقی – مغزی شود ، مصرف کوکایین نیز موجب مسمومیت عصب می گردد .

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *