کرونا ویروس و اعتیاد

کرونا

هاشمیان فوق تخصص بیماری های عفونی در گفت‌وگو با خبرنگاران جوان در پاسخ به این سوال که  آیا با مواد مخدر می توان کرونا را درمان کرد؟ گفت: استفاده از مخدر و انواع اسیدها با هدف پیشگیری و درمان بیماری کرونا کاملاً غیر علمی و بی اساس است  و افراد باید بهداشت فردی  را رعایت کنند و در صورت دیدن علائم این بیماری خود را در  خانه قرنطینه کنند.

مسعود مردانی متخصص بیماری های عفونی گفته است که معتادان به سیگار، قلیان و تریاک هیچکدام مصونیتی در مقابل کرونا ندارند و هر فردی که گفته آنها به کرونا مبتلا نمی شوند، کاملاً غیرعلمی و بی ارتباط صحبت کرده است. خواهش می کنیم با تبلیغی که برای الکل شد و عده ای جان خود را از دست دادند این کار نشود. اینها سوداگران مرگ هستند که این تبلیغات انجام می دهند.

معتادان بی‌خانمان و کارتن‌خواب، مصرف‌کنندگان پرخطری هستند که به‌صورت جمعی در پاتوق‌ها، مواد مصرف می‌کنند و معمولاً هم از پایپ و لوازم مصرف مواد به‌صورت اشتراکی استفاده می‌کنند. ضمن اینکه تغذیه مناسبی ندارند، بهداشت فردی را رعایت نمی‌کنند و به خاطر مصرف مواد دچار مشکلات نقض ایمنی هستند. به همین دلایل اگر فردی در میان آن‌ها به ویروس کرونا آلوده شود این بیماری بین همه آنها منتشر می‌شود.

همچنین رامین رادفر پژوهشگر و درمانگر اعتیاد نیز گفته است: تمامی معتادان به دلیل مصرف مواد مخدر از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردارند که البته ضعیف بودن سیستم ایمنی در معتادان تزریقی بیشتر از دیگر معتادان است، اما به طور کلی پایین بودن سیستم ایمنی بدن معتادان باعث می‌شود آنها در برابر بیماری‌های عفونی نسبت به افراد عادی به شدت آسیب‌پذیرتر باشند. به طور مثال بیماری عفونی مانند سل که سرعت انتقال و مسری بودن آن به مراتب از ویروس کرونا و ویروس‌های تنفسی دیگر کمتر است، میان مصرف‌کنندگان مواد مخدر بیشتر از افراد عادی است. اگرچه معتادان از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردارند و بروز عوارض و علائم در آنها بیشتر است اما با این وجود آنها دسترسی مطلوبی به خدمات بهداشتی و مراقبتی ندارند و در صورتی که به ویروس کرونا مبتلا شوند، میزان مرگ و میر در آنها به مراتب بالاتر از جمعیت عادی خواهد بود.

فرید براتی سده معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه میزان گفت: افرادی که مواد مخدر استفاده می‌کنند، بدن ضعیف و سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به افراد عادی دارند. همچنین تغذیه بیشتر این افراد مناسب نیست که باعث ضعیف‌تر شدن قوای جسمانی آن‌ها نیز می‌شود.

کارشناسان هشدار می‌دهند افرادی که در حال گذراندن دوره‌های ترک اعتیاد هستند در معرض خطر شدید بازگشت به مصرف مواد مخدر قرار دارند چرا که ویروس کرونا شرایط روانی این افراد را متزلزل‌تر از حالت عادی می‌کند. این موضوع یک هشدار جدی برای همه افرادی است که چنین فردی را بین اعضای خانواده خود دارند، یا حتی خود در حال گذراندن دوره ترک اعتیاد هستند. مشکلاتی مثل عدم دسترسی به جلسات حضوری مشاوره و دوری از جامعه از مهمترین مسائلی است که به شکستن دوره ترک اعتیاد می‌انجامد.

به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب به نقل از گاردین، متخصصان بهداشت و درمان ایالات متحده معتقدند همزمان با افزایش محدودیت‌های حضور در شهر‌ها و شدت گرفتن قرنطینه خانگی، شمار افرادی که برنامه‌های ترک اعتیاد خود را می‌شکنند و انواع مواد اعتیاد آور را مصرف می‌کنند روندی صعودی دارد.

دنی  کلش، مشاور روانشناسی می‌گوید: این روز‌ها بسیاری از ما پیامی دریافت می‌کنیم که تشویقمان می‌کند در خانه بمانیم و از جامعه دوری کنیم. اما دوری از مردم به معنای منزوی شدن است. یعنی ما  نباید در جمع دوستانمان باشیم و طبیعتا از آرامش روانی همیشگی خبری نیست و همه این موارد برای افرادی که در حال ترک اعتیادند به معنای دستور العمل شروع فاجعه است.

اگرچه فقط چند هفته می‌گذرد که دولت‌های محلی و ایالتی ایالات متحده اقدامات جدی برای محدود کردن شیوع ویروس را آغاز کرده اند، اما متخصصان بهداشت در حال حاضر شاهد اوج مصرف مواد مخدر و بازگشت به مصرف بسیاری از افرادی هستند که ترک کرده بودند، زیرا این افراد بیشترین فشار را برای استفاده از مواد مخدر و الکل تجربه می‌کنند.

الی جی آون، روانپزشک و نایب رئیس انجمن روانپزشکی اعتیاد در آمریکا می‌گوید برخی افراد با بهانه درمان کرونا یا مبارزه به کرونا از دارو‌های مخدر استفاده می‌کنند. اون گفت: من نمی‌گویم که نباید با ویروس کرونا مقابله نکرد و اقدامات قرنطینه لازم نیست، اما فاصله اجتماعی و انزوایی که بیماران من تجربه می‌کنند، درواقع تبدیل به بهانه‌هایی موجه شده اند که باز هم سمت مواد مخدر و دارو‌های اعتیاد آور بروند.

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *