چگونه معتادان را بازداریم؟

معتادان

چگونه معتادان را باز داریم ؟

با مشاهده تباهی زندگی فرد معتاد بر اثر اعتیاد اعضای خانواده، همه تلاش خود را به کار می گیرند تا او را از مصرف مواد مخدر منصرف کنند. اما سرانجام متوجه می شوند که تمام سعی و تلاششان بیهوده بوده است و علی رغم همه تلاش هایشان، فرد معتاد کماکان به مصرف مواد ادامه می دهد. واقعیت این است تا زمانی که فرد معتاد آمادگی و تمایل لازم برای ترک اعتیاد را نداشته باشد، هیچکس و هیچ چیز نمی تواند وی را از ادامه مصرف مواد باز دارد.

آشفتگی
آشفتگی

اولویت معتاد در زندگی

ناتوانی خانواده در برابر اعتیاد و معتادان

 اولویت معتادان در زندگی

یکی از اعضای خانواده شما معتاد است و شما را به مرز جنون کشانده است. این فرد از شما دزدی می کند، به شما دروغ می گوید، شما را فریب می دهد و به شما آزار می رساند و با این حال می گوید که شما را دوست دارد و قول می دهد که مصرف مواد را ترک کند. هر چند تجربه ثابت کرده است که در بیشتر اوقات قول و قرارهای فرد معتاد ارزش و اعتباری ندارد اما  شما به علت عشق و علاقه ای که به او دارید یا برای حفظ آبروی خانواده، همه تلاش خود را به کار می برید تا وی را از بلایی که به آن دچار شده است، نجات دهید. به او پول می دهید تا بدهی های خود را پس دهد یا برای آزادی او از زندان وثیقه می گذارید. شما او را غرق محبت خود می کنید تا اطمینان پیدا کند که شما دوستش دارید. با خواهش و التماس یا وعده دادن سعی در متقاعد کردن او برای کنار گذاشتن مصرف مواد می کنید؛ حتی مخارج ترک اعتیاد و سم زدایی او را نیز پرداخت می کنید، اما دیر یا زود وی دوباره مصرف مواد را از سر می گیرد. در این مرحله است که دست به تهدید زده و برای او خط و نشان می کشید، با او به جر و بحث و  مرافعه می پردازید و به او گوشزد می کنید که نه تنها زندگی خودش، بلکه زندگی همه اعضای خانواده را نیز به سمت نابودی می کشاند. بالاخره از دست او به ستوه آمده و او را از خانه بیرون می کنید اما بعد از چندی به علت دلواپسی و نگرانی و یا دلسوزی و ترحم، دوباره مراقبت از او را از سر می گیرید. سر انجام به این نتیجه می رسید در هر صورت، چه با او رفتاری آرام و دوستانه داشته باشید و چه رفتاری خشن، او به مصرف مواد ادامه می دهد. در این مرحله شما به ستوه آمده و احساس می کنید که هیچ کاری از دست شما بر نمی آید و با خود می گویید چرا با این همه آسیبی که اعتیاد به خود او و خانواده وارد می کند دست از مصرف مواد مخدر بر نمی دارد.

واقعیت این است که عزیز شما از بیماری اعتیاد رنج می برد. این بیماری باعث می شود تا طرز فکر و رفتار فرد معتاد تغییر کند. او به تدریج به علت آسیب های ناشی از بیماری اعتیاد عقل و منطق خود را از دست می دهد و هر بلایی هم که بر سر او بیاید، بازهم به اعتیاد خود ادامه می دهد. بیماری اعتیاد به شدت به ساختار مغز و سیستم عصبی فرد معتاد آسیب رسانده و کارکرد طبیعی آن را مختل می کند. فرد معتاد دچار پدیده ای به نام وسواس می شود که و با وجود همه آسیب های جسمی و  روانی که به وی می رسد، فقط به مصرف دوباره مواد و نائشه شدن فکر می کند. برای درك اين انحراف و وسواس فكری فرد معتاد، بايد ابتدا با عملكرد آن بیشتر آشنا شویم. بعد از پیشرفت و مزمن شدن بيماری اعتیاد، انحراف شديدی در طرز فکر معتاد بوجود می آيد. وی ديگر نمی توانند به چيزی جز مواد مخدر فكر كنند و زندگی کردن به صورت عادی را مستلزم مصرف مواد مخدر می بیند. او با آنكه از خطرات مصرف مواد آگاه است، اما توان تشخيص صحیح و غلط را از دست داده است. آنها حتی اگر با تمام وجود نیز بخواهند كه مصرف مواد را ترك نمايند، به دليل وجود همين وسواس فكری نمی توانند بر سر قول و قرارهای خود باقی بمانند و هميشه با شکست رو به رو می شوند. به عبارت ديگر در وجود فرد معتاد هميشه به موازات عقل و منطق، يك كج بينی و تفکر انحرافی نیز وجود دارد كه به او می گويد “اگر مصرف كنی هيچ اتفاقی برايت نمی افتد و خطری تو را تهديد نمی كند”. حقيقت اين است كه فرد معتاد با وجود چنين عيبی در سيستم فكری اش هرگز به تنهايی قادر نخواهد بود كه مصرف مواد را ترك نمايد و تصمیم یا اراده او نقش چندانی در اعمال و رفتار او ندارد.

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *