آخرین خبرها
خانه / بهبودی / پرهیز از استرس

پرهیز از استرس

-تا حد توان از عوامل و مسائلی که ایجاد استرس و اضطراب می کنند و تحریک کننده ای برای مصرف دوباره مواد مخدر هستند دوری کنیم. معمولاً در روزهای اول به شدت درگير سم زدائی و رها شدن از اثرات جسمی و روانی ناشی از كنار گذاشتن مواد مخدر می باشيم. در اين روزها  ريسك و خطر لغزش بسيار بالا است و بايد بسیار مراقب باشيم و توجه خود را بر كارهایی كه برای بهبودی ما در اولويت قرار دارند متمركز كنيم. استرس و اضطراب های بيهوده می توانند منجر به ترس از آينده يا ترس از زندگی بدون مواد مخدر شده و باعث شوند برای نشان دادن این که همچنان شاد و سرخوش هستیم، مجددا کارهایی را انجام دهیم که در دوران مصرف مواد مخدر انجام می داديم.
اينها از جمله فشارهای بی موردی هستند كه در سال اول بهبودی بايد از آنها دوری كنيم. برخی از ما که پس از سال ها تلاش موفقيت اندكی به دست آورده ايم در مراحل اوليه بهبودی تلاش می كنيم تا عدم موفقيت خود در سال های گذشته را با انجام كارهایی كه غير منطقی و حتی در مواردی ناممكن به نظر می رسند جبران و تلافی كنيم. مثلاً به يك باره تصميم می گيريم كه به انسانی ايده آل و همسری كامل تبديل شده و خود را به جایی برسانيم كه همواره آرزوی ما بوده است. گرچه همه اين گونه آرزوها و خواست ها قابل ستايش هستند و در پرتو تلاش می توان به آنها دست يافت، اما می توانند اضطراب و استرس بی مورد نیز در ما ايجاد كنند.
بايد توجه داشته باشيد كه بهبود يافتن فرايندی آهسته و تدريجی است و نه يك وضعيت  آيده آل و كمال مطلوبی که سریعا به دست بیاید. ايجاد اضطراب بر اثر انتظارات دور از ذهن و بلند پروازانه در روزهای اول بهبودی از ديگر عواملی است كه ممكن است ما را به لغزش و روی آوردن مجدد به مصرف مواد مخدر سوق دهد. همچنین به گذشته نیز فکر نکنید چون این موارد هم باعث استرس و جنگ در افكارمان می شود. سعی کنید قبل از هر تصمیمی در مورد زندگیتان با افراد همتا و  دوستان بهبودی خود مشورت کنید.

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

همچنین ببینید

بهبودی

آغاز سفر به سوی بهبودی

سوی بهبودی برخی از روش هایی که به شما کمک می کنند تا قدرت خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *