نگرانی های خانواده معتاد

شخصیت نا سالم

٥- امورمالی معتاد

تهیه و خرید مصرف مواد مخدر بسیار پرهزینه است و معتادان برای تامین این هزینه ها به انواع خلاف ها و حیله گری ها دست می زند. خانواده ها همواره در این ترس و نگرانی به سر می برند که عضو معتاد برای تهیه مواد مصرفی خود چگونه پول به دست می آورد. آنها دائما نگران این موضوع هستند كه مبادا فرد معتاد برای رسیدن به مواد مخدر مرتکب جرم و یا فحشا شده است، و همزمان خودشان نیز مجبور می شود مال و اموال خانه را از دسترس او دور نگه داشته تا مورد سرقت واقع نشود.  زمانی که اعضای خانواده می بینند که فرد معتاد برای تامین هزینه مواد مخدر خود، اشیای قیمتی و حتی لوازم منزل را سرقت می کند بسیار سردرگم و نگران می شوند. گاهی فرد معتاد دست به سرقتی در خانه می زند که ممکن است تا مدتها کسی متوجه آن نشود، و در بعضی مواقع بخاطر اینکه مقصر شناخته نشود سرقت را به گردن سایر اعضا می اندازد. در بسياری از مواقع خانواده ها برای بازگرداندن اموال مسروقه توسط عزيزشان مجبور می شوند که بهای گزافی را بپردازند. ممكن است خانواده مجبور شوند پول هايی كه فرد معتاد از دوستان و آشنايانشان قرض گرفته است را بپردازند و یا حتی برای رعایت مصالح خود، چک های بی محل او را نیز پرداخت کنند.

٦ دوستان معتاد

اعضای خانواده به شدت از این مسئله که عزیزشان، دوستان خوب را از خود دور كرده و با ده ها معتاد به مواد مخدر رفاقت می كنند دچار ترس و وحشت می شود. آنها نگران اين هستند كه معاشرت با چنين افرادی باعث ايجاد تاثير زيانباری در زندگی عزيزشان شود. خانواده نگران اين است كه رفاقت و وقت گذرانی با چنين اشخاصی ممكن است عواقب ناگواری برای عضو معتاد در پی داشته باشد. ممكن است آنها اقدام به انجام کارهای خلافی بکنند و تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند و بهترين سالهای عمر خود را پشت ميله های زندان بگذرانند. مضافاً اين نگرانی وجود دارد كه تهيه و مصرف مواد مخدر با رفتارهای پرخطری نظير استفاده از سرنگ های مشترك همراه باشد و فرد معتاد ناقل بیماری های مختلفی شده و آن را به ديگر اعضای خانواده نیز منتقل نماید.

٩- اعتیاد و دروغ گویی

دروغ گویی یکی از علائم روانی بیماری اعتیاد این است که یک معتاد برای حفط و ادامه دادن مصرف خود همواره در حال دروغ گفتن است. این وضعیت باعث می شود که اعضای خانواده فرد معتاد دچار سردرگمی شده و همواره از دروغگویی فرد معتاد رنج ببرند. با این حال، اعضای خانواده فرد معتاد با شناخت طبیعت بیماری اعتیاد می توانند کمی تسلی یافته و دیدگاه بهتری نسبت به عزیز معتاد خودشان پیدا کنند.

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *