نامه یک معتاد به خانواده

نامه یک معتاد

نامه یک معتاد به خانواده

از یک معتاد بسیار بعید است که مشکلات خود را با اعضای خانواده خود در میان بگذارد. در اکثر موارد او به دلایل مختلفی مانند ترس، شرم و یا انکار، مسئله اعتیاد و مشکلات متعاقب آن را برای کسی بازگو نمی کند. اما اگر او می توانست واقعیت اعتیاد خود را بپذیرد، و لب به سخن گفتن باز کند احتمالا چنين نامه ای برای اعضای خانواده خود می نوشت.

نامه یک معتاد
نامه یک معتاد

خانواده عزیزم

 • من  یک معتاد هستم که در چنگال بیماری اعتیادی که جسم و روح و روان من  را اسیر کرده است گرفتار شده ام. بیماری اعتیاد، اراده من را دزدیده است. اگرچه من مصرف مواد مخدر را به صورت تفریحی آغاز کردم، اما در حال حاضر این بیماری اعتیاد است که من را تحت کنترل خود گرفته است و به همین دلیل است که من چاره ای جز مصرف مواد ندارم. از شما می خواهم سعی کنید وضعیت و بیماری من را درک کنید. مصرف مواد مخدر را به حساب ضعف اخلاقی یا بی ارادگی من نگذارید. باید بدانید که آرزوی من نیز ترک اعتیاد و قطع مصرف مواد مخدر است، اما من در برابر این بیماری کاملا ناتوان هستم. من بابت همه تلاش هایی که برای کمک به پاک شدن من کرده اید از شما سپاسگزاری می کنم، هر چند که هیچگاه رغبتي به آنها نشان ندادم. شما همواره سعی کردید که من را از مصرف مواد بازدارید؛ محبت کردید، بحث کردید، دلیل آوردید ولی همه تلاش های شما بی نتیجه باقی ماند. ولی میدانید چرا؟ به این دلیل که همه تلاش های شما بر اساس این باور بود  که این یک مشکل رفتاری است و یا اینکه من قدرت مقابله با آن را دارم، در صورتی که اینطور نیست.
 • سرزنش ها و نصیحت های شما نه تنها تاثيری در من (  یک معتاد ) ندارد، بلكه موجب مي شود که احساس شرم و گناه بيشتری در من بوجود بيايد و باعث ادامه مصرف مواد مخدر در من مي شود. لطفاً به اين مسئله توجه داشته باشيد كه من از بيماری رنج مي برم كه طرز فكر و دیدگاه من را غیر طبیعی کرده است. من دچار يك وسوسه فكری هستم كه كنترل کردن آن خارج از حد توانم مي باشد. قوای عقلاني من در برابر اين وسوسه ذهني هیچ کاری از پیش نمی برد و تنها يك نيروی برتر از من است که می تواند برای روبه رو شدن با حقیقت شرایط کنونی، و بازگشت به زندگی عادی به من یاری برساند.
 • هر چند می دانم (یک معتاد ) که درک این موضوع برای شما مشکل است، اما حقیقت این است که من به يك بیماری مزمن مبتلا هستم. علیرغم صدمات و خساراتی که این بیماری به من و شما وارد می کند، ما قادر به درمان آن نیستیم. همانند هر بیماری مزمن دیگر، خواسته ها و آرزوهای من و شما برای بهبودی از این بیماری کافی نیست.
 • بارها به شما قول داده ام که مصرف مواد را كنار مي گذارم. بسياری از اوقات قول و قرارهايم فقط به اين خاطر بود كه مي خواستم شما را راضي نگه داشته و خودم را از مخمصه رها کنم. اما گاهی نیز واقعا با خودم تصمیم گرفتم که اعتیادم را کنار بگذارم.  بارها عذاب جسمي و روحي ترك مواد مخدر را به جان خریده و درد خماری را تحمل کردم، ولی به دلیل این که قدرت بیماری اعتیاد از من بیشتر است نتوانستم موفق شوم. علیرغم همه قول و قرارها و وعده های واهی که به شما دادم، من به تنهایی قدرت مقابله با هیولای اعتیاد را نداشتم.
 • من خودم ( یک معتاد )هم واقعا نمیدانم که چرا به این بیماری هولناک دچار شدم، اما این را می دانم که احساس گناه و حمایت های شما، نه تنها کمکی به من نمی کند، بلکه ناخودآگاه باعث ادامه یافتن و پیشرفت بیماری من می شود. مثلاً دروغ های مکرر شما به صاحبکار من، باعث شد که راحت تر به اعتیاد خودم بپردازم و با عواقب واقعی بیماری خودم رو به رو نشوم. از این روست که اين نوع حمايت های ناسالم شما باعث ادامه دار شدن مصرف مواد من می شود.
 • اگر مي خواهيد به من (یک معتاد ) کمک کنید باید من را به حال خودم رها کنید و اجازه بدهید که نتايج و عواقب مشكلاتي كه بر اثر اعتیادم گریبان گیر من شده است را شخصا تجربه كنم؛ زيرا با این کار من شانس بیشتری برای رو به رو شدن با حقیقت و پذیرفتن درماندگی خود در برابر اعتیاد پیدا خواهم کرد و در نتیجه امکان بهبودی من نیز بیشتر خواهد شد.
 • مخفی کاری ها و لاپوشانی های مکرر شما برای حفظ آبروی خانواده، فقط شرایط را بدتر می کند. زمانی که شما برای حفظ آبروی خودتان، غیبت ها یا رفتارهای من را توجیه کرده و به بهانه های مختلفی مانند بیماری و یا تحصیل بر روی آن ها سرپوش می گذارید، من نیز بر اساس طبیعت بیماری خود، از این شرایط سو استفاده کرده و به پشتیبانی توجیه های شما، با خیالی آسوده به مصرف مواد می پردازم.
 • واقعیت این است تامادامي كه شما اقدام به حمایت ناسالم از من می کنید و یا بیماری من را منکر می شوید، روال زندگی من، نه تنها به همین وضعیت خواهد بود، بلکه بدتر نیز خواهد شد. در حقیقت هیچکس به جز خود من قادر نیست که من را به سمت بهبودی از این بیماری هدایت کند. این اتفاق اکثرا زمانی می افتد که من عواقب تلخ و ناگوار بیماری اعتیاد را تجربه کرده باشم. بعلاوه زمانی که شما دست از حمایت های ناسالم خود بردارید، من نیز وادار به پذیرش وجود اعتیاد می شوم و خواهم توانست برای بهبودی از این بیماری از روش صحیح آن اقدام کنم.
 • باور کنید که شما نه باعث اعتیاد من ( یک معتاد ) بوده اید، و نه توانایی کنترل کردن و یا درمان آن را دارید. اين بيماری مخرب كه صدمات شدیدی به من و شما کرده است، بسیار قوی تر از ما می باشد.  اولین کاری که ما برای بهبودی می توانیم انجام دهیم، پذیرش این نکته است که ما در برابر این بیماری و اثرات آن بر زندگیمان عاجز شده ایم، و زندگیمان غیر قابل اداره شده است. این قدم کوچک اما حیاتی، کلید بهبودی من و شما از این بیماری هولناک است.
 • اما خبر خوب این است که برای بهبودی از این بیماری نیز راه حلی برای من و شما وجود دارد. ما نیز مانند بسیاری از بیماران اعتیاد، می توانیم با حضور در موسسه راهی به سوی نور، از این بیماری بهبودی پیدا کرده و یک زندگی آزاد و عاری از اعتیاد و عواقب آن را از سر بگیریم.
 • بهترين و موثر ترین روشی كه شما مي توانيد به پاك شدن من كمك كنيد، بهبود یافتن از تاثیرات این بیماری در زندگی خودتان است. موثرترین روش این کار نیز ملحق شدن جلسات هفتگی خانواده موسسه راهی به سوی نور می باشد. متاسفانه بیماری اعتیاد در بيشتر مواقع زندگی اعضای خانواده را نيز تحت تاثير قرار مي دهد، به این خاطر است که زندگی شما نیز مانند من ناسلامت و غیر قابل اداره شده است. وقتي شما بتوانيد خودتان را از لحاظ احساسي و عاطفي از من دور کرده و از اثرات این بیماری فاصله بگیرید، مسیر بهبودی من را نیز هموار تر می کنید.
 • از شما خواهش می کنم که به بهبودی زندگی خودتان بپردازید و به من اجازه بدهید که عواقبی که بر اثر بیماری اعتیادم به وجود آمده است را خود به تنهایی تجربه کنم. می دانم که “رها کردن من” برای شما بسیار سخت و غیر ممکن به نظر می رسد. ممکن است فکر کنید که این کار نشان دهنده بی تفاوتی و یا بی علاقگی شما نسبت به من است، اما به یاد داشته باشید که من از یک بیماری مزمن رنج می برم که بهبودی از آن روش بخصوصی دارد و عشق و محبت شما به تنهایی برای بهبودی من کارساز نخواهد بود. 
 • برای بهبود یافتن شما از تاثیرات بیماری اعتیاد در زندگیتان،جلسات مشاوره برای حمایت از خانواده معتادان تشکیل شده اند. این جلسات جهت شناخت خانواده از بیماری اعتیاد بود  و سابقه ای طولانی در کمک به اعضای خانواده معتادان برای یادگیری نحوه غلبه بر افكار تحریف شده و درد عاطفی که بر اثر بیماری اعتیاد به وجود آمده است دارند. کمک کردن شما به خودتان، باعث کمک به من نیز خواهد شد؛ زیرا شما یاد خواهید گرفت که چگونه می توانید به طور صحیح و سالم باعث تمایل پیدا کردن من به بهبودی شده و مرا در این راه تشویق کنید. شما با حضور در این جلسات مشاوره ، زندگی خود را فدای زندگی و بیماری من نخواهید کرد و حتی اگر من امکان ترک اعتیاد و بهبودی از آن را پیدا نکنم، حداقل شما می توانید زندگی طبیعی تر و سالم تری را تجربه کنید.

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *