آخرین خبرها
خانه / مشاوره ترک اعتیاد / مقدمه عوارض اعتیاد در خانواده

مقدمه عوارض اعتیاد در خانواده

در اینجا به بحث درباره ماهیت و واقعیت بیماری اعتیاد جهت آگاهی و درک بهتراعضای خانواده فرد از شرایط عزیز معتادشان اطلاعاتی ارائه خواهد شد، و تاثیرات این بیماری بر زندگی خودشان به دست بیاورند.

بخش بیماری خانواده به قسمت های زیر تقسیم شده است:

در این بخش در خصوص ماهیت و واقعیت بیماری اعتیاد جهت آگاهی و درک بهتراعضای خانواده فرد بهتری از شرایط عزیز معتادشان اطلاعایت ارائه خواهد شد، و تاثیرات این بیماری بر زندگی خودشان به دست بیاورند.

بخش بیماری خانواده به قسمت های زیر تقسیم شده است:

٢- آزمایش اعضای خانواده

آیا بیماری اعتیاد یکی از اعضای خانواده شما زندگی روزمره شما به مرز فروپاشی رسانده است؟  با پاسخ دادن به سوالات این آزمایش، می توانید میزان تاثیر پذیری از این بیماری را در زندگی خود مشخص نمایید.

٣- بيماری خانوادگی اعتياد

بیماری اعتیاد،خانواده فرد معتاد را به مرز فروپاشی می كشاند، ثبات و آرامش خانه را بر هم می زند، اتحاد و يكدلی بين اعضای خانواده را از بين می برد، سلامت جسمی و روانی آنها را به خطر می اندازد، مشكلات مالی ايجاد می كند و شور و شوق را از خانواده می گيرد. اعتياد می تواند زندگی خانواده را كاملاً مختل كند و مشكلات زيانباری به وجود بیاورد كه تا پايان عمر ادامه پيدا کنند و به همين خاطر است كه از اعتیاد به عنوان بيماری خانودگی یاد می شود.

٤- تاثیراتی که اعتیاد بر خانواده دارد

یک فرد معتاد زندگی هر یک از افراد خانواده به نحوی صدمه میزند، به این دلیل که آنها برای ادامه حیات مجبور می شوند که تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنند تا بتوانند با اثرات ویرانگر بیماری اعتیاد کنار بیایند. به همین دلیل این روش به مرور زمان باعث می شود تا زندگی خود آنها نیز به فلاکت و بدبختی کشیده شود.

٥- نقش اعضای خانواده

اعضای خانواده  جهت زندگی کردن با یک معتاد به ناچار نقش ها و وظایف غیر معمولی بر عهده می گیرند و از جایگاه و وظایف اصلی خود غافل می شوند. آنها مجبور به تغییر دادن نقش و اولویت های اصلی خود می شوند تا بتوانند در برابر آسيب ها و اثرات ويرانگر بیماری اعتياد بقای خانواده خود را تضمین کنند.

٦- کودکان اعتیاد

بر طبق بررسی آمارها اعتیاد یک بیماری موروثی است که از نسلی به نسل بعدی منتقل می شود. با آنکه عوامل ژنتیکی نقش مهمی در مبتلا شدن به بیماری اعتیاد ایفا می کنند، اما فرزند یک معتاد قاعدتا  الگوهای عاطفی، روانی و رفتاری والدین خود را در زندگی دنبال می کند و به همین دلیل احتمال معتاد شدن وی نیز بیشتر از سایر افراد است.

٧- نگرانی های خانواده معتاد

خانواده های معتادان همواره با احساس شرم و گناه زندگی می کنند و اغلب تلاش می کنند تا با هر وسیله ممکن عضو معتاد خانواده خود را از مصرف مواد مخدر باز دارند. آنها اغلب با نگرانی و ترس از اینکه چه بر سر خانواده و یا عزیز معتادشان خواهد آمد، زندگی می کنند و به دلیل همین نگرانی ها است که زندگی اعضا خانواده به تدريج از هم گسيخته شده و بی سر و سامان می شود.

٨- آیا آنها معتادند؟

در اغلب موارداعضای خانواده معتادان، آگاهی در خصوص علائم و نشانه های بیماری اعتیاد ندارند و به همین دلیل  قادر به تشخیص این بیماری  در وجود عزیزانشان نیستند . بعلاوه به خاطر توام بودن بیماری اعتیاد با شرم و گناه ، اعضای خانواده ترجیح می دهند که وجود این بیماری در خانواده خود را انکار کنند. اما شناخت بیماری اعتیاد، اعضای خانواده را در وضعیتی قرار می دهد که بهتر می توانند به فرد معتاد کمک نماید.

٩- اعتیاد و دروغگويی

یکی از علائم روانی بیماری اعتیاد این است که یک معتاد برای حفط و ادامه دادن مصرف خود همواره در حال دروغ گفتن است. این وضعیت باعث می شود که اعضای خانواده فرد معتاد دچار سردرگمی شده و همواره از دروغگویی فرد معتاد رنج ببرند. با این حال، اعضای خانواده فرد معتاد با شناخت طبیعت بیماری اعتیاد می توانند کمی تسلی یافته و دیدگاه بهتری نسبت به عزیز معتاد خودشان پیدا کنند.

١٠- چگونه آنها را بازداریم؟

اعضای خانواده با مشاهده تباه شدن زندگی عزیزشان بر اثر اعتیاد، همه تلاش خود را به کار می گیرند تا او را از مصرف مواد مخدر منصرف کنند. اما سرانجام متوجه می شوند که تمام سعی و تلاششان بیهوده بوده است و علی رغم همه تلاش هایشان، فرد معتاد کماکان به مصرف مواد ادامه می دهد. واقعیت این است تا زمانی که فرد معتاد آمادگی و تمایل لازم برای ترک اعتیاد را نداشته باشد، هیچکس و هیچ چیز نمی تواند وی را از ادامه مصرف مواد بازدارد.

١١- نامه ای به خانواده ام

از یک معتاد بسیار بعید است که مشکلات خود را با با اعضا خانواده خود در میان بگذارد. در اکثر موارد او به دلایل مختلفی مانند ترس، شرم و یا انکار، مسئله اعتیاد و مشکلات متعاقب آن را برای کسی بازگو نمی کند. اما اگر او می توانست واقعیت اعتیاد خود را بپذیرد، و لب به سخن گفتن باز کند احتمالا چنين نامه ای برای اعضای خانواده خود می نوشت.

   توجه داشته باشید:

هر چند که قسمت اعضای خانواده به طور انحصاری به اعتیاد به مواد مخدر اشاره دارد، اما اطلاعات و ابزار های ارائه شده می توانند جهت کمک به بهبودی از تاثیرات هر نوع اعتياد دیگری نیز سودمند باشند.

پس از مطالعه این قسمت و آگاهی از تحت تاثیر قرار گرفتن همه اعضای خانواده از بیماری اعتیاد، می توانید به قسمت بهبودی خانواده مراجعه کرده و با استفاده از روش هایی که پیشنهاد شده است در مسیر بهبودی خود گام بردارید.

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

همچنین ببینید

کمبود ارتباطات

کمبود ارتباطات اثر بخش

کمبود ارتباطات اثر بخش *هیچ یک از اعضای خانواده معتاد حاضر نیست که درباره مشكل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *