آخرین خبرها
خانه / مراقبت / مراقبت جسمی

مراقبت جسمی

مراقبت جسمی

به دلیل بی توجهی ما به نیازهای جسمی در دوران بهبودی،ممکن است سوخت و ساز بدن ما تحت تاثیر قرار گیرد و ما در مقابل لغش آسیب پذیر شویم. توجه کردن و مراقبت از نیازهای جسمانی، نه تنها نشان دهنده ارزش و اهمیتی است که ما برای خودمان قائل هستیم، بلکه به روال بهبودی ما نیز کمک می کند.برای اینکه بدانید آیا نیازهای جسمی خود را برآورده می سازید یا نه به سوالات زیر جواب دهید. سپس در کنار هر یک از جواب ها اقدامات لازم برای برآورده کردن نیازهای جسمی خود را یادداشت کنید.

١. آیا غذای شما کافی و مناسب است؟

٢. آیا خواب شما عادی و طبیعی است؟

٣. آیا در مواقع خستگی استراحت می کنید؟

٤. آیا ورزش می کنید؟

پ)مراقبت روانی

بسیاری از ما معتادان مبتلا به بیماری های روحی و روانی هستیم و برای حفظ بهبودیمان باید به چنین مسائلی توجه داشته باشیم. بی توجهی به مشکلات روحی و روانی می تواند ما را از بهبودی دور کرده و باعث لغزش ما شود. رای اطمینان از این که مسائل و ناراحتی های روانی خود را به اندازه کافی مورد توجه قرار داده اید یا نه به سئوالات زیر پاسخ دهید. سپس در کنار هر پاسخی که داده اید اقداماتی که باید برای حفظ سلامت روانی خود در دوران بهبودی انجام دهید را یادداشت کنید.

١. آیا از بیماری ها یا مشلات روانی مثل افسردگی، دو قطبی یا دو شخصیتی بودن و ناراحتی هایی از این قبیل رنج می برید؟

٢. آیا برای تشخیص علائم بیماری های روانی به روانپزشك مراجعه کرده اید؟

٣. آیا داروهایی که برای درمان ناراحتی های روانی شما تجویز شده است را طبق دستور و به موقع مصرف می کنید یا این که آنها را بیش از اندازه مصرف کرده و یا به ناگهان و بر طبق میل خود قطع می کنید؟

٤. به غیر از بیماری اعتیاد آیا برای درمان سایر مشكلات روحی و روانی خود از جای ديگری درخواست کمک کرده اید؟ آیا اطلاع دارید که به چه مکان هایی باید مراجعه کنید و در مورد اين مسائل چه نوع حمايتی می توانيد دريافت كنيد؟

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *