آخرین خبرها
خانه / مراقبت / مراقبت اجتماعی

مراقبت اجتماعی

مراقبت اجتماعی

بی حوصلگی، خستگی و انزوا طلبی از جمله عواملی هستند که نقش به سزایی در لغزش معتادان در حال بهبودی ایفا می کنند. اصولاً برای اینکه بتوانیم بهبودی خود را حفظ کنیم باید بتوانیم از زندگی خود لذت ببريم. اگر زندگی ما در دوران بهبودی بدون فایده و بی ثمر باشد؛ قاعدتاً به همان طرز زندگی قدیمی دوران اعتیاد باز خواهیم گشت. زندگی ما در دوران بهبودی باید از توازن و تعادل کافی برخوردار باشد،یعنی با استفاده از حمایت گروه های همتا بايد بتوانيم از يك زندگی پرثمر و همراه با لذت برخوردار شویم. اگر نتوانيم معجزات و نعمت های بهبودی را تجربه كنيم، سر انجام به اين نتیجه خواهیم رسید که بهبودی مزیت چندانی ندارد و تنها يك برنامه تكراری و کسل كننده است و با این توهم که ما بايد از زندگی لذت ببریم دوباره مصرف مواد مخدر را آغاز می کنیم. برای اینکه بدانید که زندگی شما در حال بهبودی شادی آور و ارزشمند است به سوالات زیر پاسخ دهید.
١. آیا در زندگی خود دوران بهبودی ، تعادل بین کارکرد 12 قدم، شرکت در جلسات انجمن، و لذت بردن از زندگی را برقرار نموده اید؟
٢. آیا در دوران بهبودی، امکان شاد بودن و لذت بردن از زندگی خود را فراهم کرده اید؟
٣. پنج مورد از اقداماتی که باعث می شوند در دوران بهبودی احساس شادی كرده و از زندگی خود لذت ببرید را یادداشت نماييد.
5.چگونگی پیاده سازی برنامه
پس از پاسخ دادن به پرسش های بالا و تهيه برنامه پیشگیری از لغزش، اکنون نوبت عمل کردن و اجرای اين برنامه رسيده است. پیشنهادات زیر را انجام دهید تا بتوانید این برنامه را به اجرا در بیاورید.
1. با کمک همتا يا يکی از دوستان در حال بهبودی خود، برنامه ای که برای پيشگيری از لغزش تهيه کرده ايد را مرور کنيد. از آنها بخواهيد تا نظرات و تجربيات خود درباره اقداماتی که برای پیشگیری از لغزش نوشته را با شما در میان بگذارند.
2. يک نسخه از برنامه پيشگيری از لغزش خود را در اختیار فرد همتا، دوست در حال بهبودی، و يا یکی از اعضای خانواده که از بهبودی شما حمايت می کند بگذارید. در بسياری از مواقع اعضای خانواده اولين کسانی هستند که متوجه می شوند ما در خطر لغزش هستیم. از آنها بخواهيد تا بمانند یک ” فرشته نگهبان ” مراقب شما باشند. در صورت منحرف شدن از مسير بهبودی آنها می توانند اقداماتی که شما برای پیشگیری از لغزش کردن نوشته اید را به شما يادآوری کنند. به آنها اطمینان بدهید که از شنيدن نظرات و يادآوری های آنها برای کمک به حفظ بهبوديتان ناراحت نخواهيد شد و حتی در صورتی که در ابتدا از خود مقاومت نشان دهید، بازهم این فروتنی را خواهید داشت که به آنها گوش بدهید.
3. هر چند وقت يک بار به برنامه پيشگيری از لغزشی که تهيه کرده ايد مراجعه کرده و به خودتان يادآوری کنيد که برای حفظ بهبودی چه کارهايی را بايد انجام دهيد. علائم و نشانه های هشدار دهنده لغزش، شرايط پر خطر، و اقداماتی که برای تقويت بهبودی خود باید انجام دهید را مرور کنید.. بيماری اعتياد بسيار فريبکار، اسرار آميز و قدرتمند است و تحت هر شرایطی اين احتمال وجود دارد که شما ناخواسته يا ندانسته به رفتارهای طبيعی ای که مدت زیادی به آن عادت کرده بودید بازگردید.هر چند وقت يکبار برنامه پيشگيری از لغزش خودتان را بازبينی کنید تا بدانيد که با احساسات خودتان در حال بهبودی چگونه مدارا می کنيد و اينکه آيا افکار، رفتارها و ديدگاه های معتادگونه به سراغ شما آمده است يا خير. 4. مهمتر از همه، اگر احساس می کنيد که در حال بازگشت به سبک زندگی قبلی خود در دوران اعتیاد هستید، سریعا اقدامات و تدابيری که در برنامه پيشگيری از لغزش پيش بينی کرده ايد را انجام دهيد. فراموش نکنيد که امروز شما برای خودتان يک راهکار و برنامه پیشگیری از لغزش در اختیار دارید که می توانید جهت محافظت از بهبودی خود از آن استفاده نمایید.

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *