آخرین خبرها
خانه / ترک اعتیاد / ترک متادون

ترک متادون

متادون جزو مواد شبه افیونی است، این دارو توسط پزشکان آلمانی در خلال جنگ جهانی دوم ساخته شد. زمانی که دارو به آمریکا رسید برای موارد دردهای شدید مورد مصرف قرار گرفت. در حال حاظر ممکن است پزشکان به عنوان درمانی برای اعتیاد به هرویین یا مسکن تجویز شده استفاده کنند، در واقع کاری که متادون انجام می دهد شبه مرفین است می تواند به صورت قرص، پودر یا شربت مورد استفاده قرار گیرد که باید حتما تحت مجوز و نظارت پزشک باشد. افرادی که به صورت غیرمجاز مصرف می کند، معمولا آن را تزریق می کنند که می تواند منجر به بیماری های مثل اچ آی وی شود با وجود اینکه متادون امن تر از سایر مخدر هاست، اما پزشک تان باید حتما شما را تحت نظر داشته باشد، مصرف بدون نظارت متادون می تواند خود منجر به اعتیاد یا سومصرف شود.
متادون
متادون
متادون روشی که مغز و سیستم عصبی شما که به درد پاسخ می دهد را تغییر می دهد تا بتوانید حس آرامش داشته باشید. تاثیر این ماده آرامتر از تسکین دهنده های قوی مثل مورفین است.
اگر متادون با تجویز پزشک همراه باشد می تواند برای درمان اعتیاد به مواد افیونی مفید باشد. اما همچنین می تواند بسیار اعتیادآور باشد چون خود یک ماده افیونی است. اگر از متادون برای درمان مواد اعتیاد آور استفاده شود، استفاده و تجویز آن باید حتما تحت نظر متخصصان پزشکی باشد.متادون برای معتادان هرویینی شبیه انسولین برای بیماران دیابتی است. با این وجود برخی از بیماران تمایلی به مصرف متادون به جای هرویین ندارند.
فردی که به این مواد را برای درمان اعتیاد خود بدون نظارت پزشک مصرف می کند دچار مشکلات شدید فیزیکی و هیجانی خواهند شد. ترک اعتیاد غیر اصولی دارای عوارض جسمانی و روانی خواهد بود. علائم ترک متادون به مانند بسیاری از مواد افیونی است، که شامل موارد زیر هستند :
1 . چشمان اشک بار
2 . آبریزش بینی
3 . لرزش بدن و تب
4 . تهوع و استفراغ
5 . تحریک پذیری و اضطراب
6 . افسردگی
7 . اختلال در دید
8 . بی خوابی
9 . تپش قلب
10 . توهم و هذیان گویی
افراد با اعتیاد شدیدتر به متادون احتمالا علائم جدی تری را تجربه می کنند. در صورتی که مصرف کننده به چند ماده اعتیاد داشته باشد، فرایند ترک ممکن است طولانی تر و شدیدتر باشد. علائم معمولا ظرف 24 ساعت از آخیرن زمان دوز مصرفی بروز پیدا می کند. هر چند خارج شدن متادون از بدن بیمار می تواند 15 تا 60 ساغت به طول بی انجامد. برای برخی افراد ممکن است شروع ترک متادون چند روز طول بکشد. بدترین زمانها 7 تا 10 روز اول است چون علائم جسمانی شبیه انفلانزا و علائم روانی مانند اضطراب و هذیان گویی رخ می دهد، اما در هفته های بعد علائم به تدریج برطرف می شوند.
درمان دارویی ترک متادون :
به علت خطر سوء استفاده و مصرف بیش از حد متادون، متادون درمانی تنها برای افرادی که در یک برنامه درمانی مورد تایید دولت ثبت نام کرده باشند، در دسترس است. پزشک مصرف متادون و واکنش به آن را کنترل می کند تا مطمئن شود که فرایند ترک بی خطر و موثر است. پزشک درمان را تا زمانی که بدن دیگر نیازی به متادون ندارد ادامه می دهد. بوپرنورفین؛ نالوکسون و کلونیدین داروهایی هستند که به منظور کوتاه کردن فرایند ترک و تسکین برخی از علائم مرتبط با آن استفاده می شوند. بیشتر روش های سم زدایی پزشکی کاهش تدریجی دارو یا کاهش دوز مصرفی را در طول چند هفته ارائه می کنند. این روش باعث کاهش شدت علائم ترک شده و معمولا توصیه به استفاده از این روش به جای ترک سریع و ناگهانی می گردد. هر چند کاهش تدریجی دارو مدت بیشتری طول می کشد.
همان طور که بیان شد ترک ناگهانی متادون بسیار خطرناک است و طبق مطالعات در بازه زمانی طولانی مدت، نتیجه بهتری می توان گرفت. بسته به دوز مصرفی و شرایت فیزیکی فرد برای افرادی که دوز بالایی مصرف میکنند بین 1 تا 2 سال و برای افراد معمولی 1 تا 2 ماه برای ترک می توانند نتایج مطلوبی بگیرند.

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

همچنین ببینید

متادون

کرونا و اعتیاد

کرونا ثابت کرد ترک در منزل با وجود تمام ناممکنی هایش امکان پذیر است اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *