عوارض مصرف کوکائین

کوکائین

عوارض مصرف کوکائین

آثار مصرف کوکائین بلافاصله ظاهر شده و 30 تا 60 دقیقه بعد رفع می شوند .به همین علت افراد وابسته به کوکائین ممکن است هر نیم تا یک ساعت یک بار ، برای مصرف مجدد ، از جمع یا محل کار خارج شوند . این آثار عبارتند از :

1)تحریک سیستم اتونوم (تاکی کاردی ، اتساع مردمک ، تعریق )

2)تهوع و استفراغ

3)علایم روانی (سرخوشی یا بی تفاوتی ، اضطراب و عصبانیت ، هذینهای پارانوئید ، توهم شنوایی ، توهم بینایی ، توهم لامسه بصورت احساس خزیدن حشرات زیر پوست ، کاهش تمرکز )

4)رفتارهای اجباری و تکراری

5)اختلال عملکرد شغلی و اجتماعی

عوارض مصرف طولانی کوکائین

1)احتقان ، تورم ، خونریزی و زخم مخاط بینی

2)سوراخ شدن تیغه میانی بینی

3)تیک

4)سردرد شبه میگرنی

5)کاهش وزن

6)عوارض قلبی (آریتیم ، انفارکتوس میوکارد)

6)حوادث عروقی مغز

7)تشنج

معرفی الکل

  • الکل نوعی ماده مخدر است که در مقایسه با سایر مواد مخدر ،راحت تر در اجتماع پذیرفته می شود .با این حال ،قدرت اعتیاد آوری آن به هیچ عنوان کمتر از سایر انواع مواد نیست . از لحاظ علمی ،الکل در زمره موادی دسته بندی می شود که فعالیت بدن را کند کرده و سرعت عملکردهای حیاتی آن را کاهش می دهد . در نتیجه فردی که الکل مصرف می کند به سختی راه می رود ،بریده بریده صحبت می کند ،و قادر نیست که به سرعت از خود عکس العمل نشان دهد .
  • الکل پس از وارد شدن به بدن ،از طریق مویرگ های موجود در دیواره معده و روده کوچک به آرامی وارد جریان خون شده و ظرف مدت چند دقیقه از زمان نوشیده شدن ، از طریق سیستم گردش خون ، به مغز می رسد . در این زمان تاثیرگذاری الکل بر بدن آغاز شده و سرعت عملکرد سلول های عصبی بدن کاهش پیدا می کند . همچنین الکل موجود در جریان خون به داخل کبد نیز وارد شده و در آنجا طی فرآیندی تصفیه شده و به یک ماده غیر سمی تبدیل می شود . در هر نوبت ، کبد تنها قادر به تصفیه کردن میزان خاصی الکل می باشد و در صورتی که حجم الکل مصرف شده از آن مقدار بیشتر باشد ، تصفیه نشده و به گردن در جریان خون ادامه می دهد .مصرف بسیار زیاد الکل ، باعث کند شدن فرآیند تنفس شده و به علت کمبود و نرسیدن اکسیژن کافی به مغز ، می تواند باعث کما و یا حتی مرگ شود .

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *