آخرین خبرها
خانه / بهبودی / زندگی کن و بگذار زندگی کنند

زندگی کن و بگذار زندگی کنند

شعار “زندگی كن و بگذار زندگی كنند” اصلی است كه كليد آزادی ما و عدالت برای همگان محسوب می شود. اين اصل به ما ياد آور می شود كه ما خدا نيستيم و نمی دانيم كه بهترين کار برای هر كسی چيست. اين ديدگاهی است كه ما در دوره ای كه مواد مخدر مصرف می كرديم از آن محروم بوديم و نداشتن همين ديدگاه بود كه همواره ما را به سوی اختلاف و درگيری با ديگران سوق می داد. اما زمانی كه وارد برنامه بهبودی می شويم و به تدريج خود را آنگونه كه هستيم می پذيريم، همان احترام و ارزشی را كه برای خود قائليم برای ديگران نيز با وجود كاستی هایی كه دارند و خطاهایی كه مرتكب می شوند قائل می شويم.

برای مثال، ما می پذيريم كه ديگر افرادی كه در جلسات شركت می كنند حق دارند راهی كه برای بهبودی خود مناسب می دانند در پيش بگيرند و اينكه هر يك از ما مسئول اشتباهات و كارهای خود هستيم و سر انجام اينكه ما در جایگاهی نیستیم  كه برای بهبودی و زندگی ديگران تعيين تكليف كنيم. وقتی ما زندگی می كنيم و به ديگران نيز اجازه زندگی می دهيم در واقع رفتاری انسانی و فروتنانه در پيش گرفته ايم؛ چون از ديگران انتقاد نمی كنيم، درباره كسی قضاوت نمی كنيم و هيچ كس را محكوم نمی كنيم. با آگاهی كامل از كاستی ها و اشتباهات خود، به هيچ وجه در جهت كنترل كردن ديگران و وادار ساختن آنها برای همسوئی با شيوه زندگی و افكار خودمان تلاش نمی كنيم. نه خود را درگير مشكلات و گرفتاری های ديگران می كنيم و نه برای برطرف ساختن مشكلات آنها پيش قدم می شويم، چراکه ممكن است كه آنها از رهنمودها و نصيحت های ما آزرده خاطر شده و حاضر به شيندن آن نباشند. ما به شيوه زندگی ديگران احترام می گذاريم و برای شيوه ای كه در بهبودی پيش گرفته اند ارزش و احترام قائل می شويم.

اگر در برخورد با ديگران از خود مدارا نشان دهيم در آنصورت فرصت خواهيم داشت تا توجه خود را به بهبودی و ساختن زندگی بهتر برای خود صرف كنيم. عمل كردن به اين اصل به ما كمك می كند تا به بسياری از مناقشات و درگيری هایی كه با آنها روبرو هستيم پايان دهيم و از بروز درگيری های تازه پيشگيری كنيم چون سرمان به كارخودمان گرم است و به ديگران نيز اجازه می دهيم تا آنگونه كه می خواهند زندگی کنند. این یک عمل و عکس العمل است که نتایج آن را در زندگی حس خواهیم کرد. عمل کردن به اصل “زندگی کن و بگذار زندگی کنند” در روز های اول بهبودی به ما کمک می کند تا توجه خود را بر روی بهبودی خودمان متمرکز کنيم. با عمل کردن به اين شعار راحت تر می توانيم بپذيريم که از نوعی بيماری رنج می بريم که در برابر آن کاری از دستمان بر نمی آيد و بر اساس آنچه که برای بهبودی خود لازم می دانيم زندگی می کنيم.

با عمل کردن به این اصل، ياد می گيريم که به ديگران نيز که در جلسات انجمن های گمنام شرکت دارند اجازه دهیم آنگونه که می خواهند سفر خود به سوی بهبودی را پيش ببرند و در اين ميان ما نيز می توانيم از رهنمودها و تجربيات آنها استفاده کنيم. ما مسئول رفتار و مشکلات دیگران نیستیم ولی مسئول بهبودی و زندگی خود هستیم.

تعدادی از رهنمودهایی که می تواند در بهبودی و عمل کردن به اصل “زندگی کن و بگذار زندگی کنند” به شما کمک کند عبارتند از:

الف- از غيبت کردن و پشت سر ديگران حرف زدن خودداری کنيد. (رعایت گمنامی)

ب- از انتقاد و قضاوت کردن درباره ديگران پرهیز کنید. (قضاوت نكردن)

پ- از تلاش برای تغيير دادن ديگران خودداری کنيد.(کنترل نكردن)

ت- خشم و نارضايتی خود را توجيه نكنيد. (صبور بودن)

1. دو يا سه نمونه از چگونگی اجرای اصل ” زندگی کن و بگذار زندگی کنند ” در برنامه بهبودی خود را يادداشت کنيد.

۲. دو يا سه نمونه از مواردی که اين اصل را در برنامه بهبودی خود اجرا نکرده ايد و پی آمد خودداری از اين کار را يادداشت کنيد.

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

همچنین ببینید

بهبودی

آغاز سفر به سوی بهبودی

سوی بهبودی برخی از روش هایی که به شما کمک می کنند تا قدرت خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *