آخرین خبرها
خانه / خماری / راهکارهای تحمل خماری

راهکارهای تحمل خماری

راهکار های تحمل خماری
1-پذیرش وضعیت
مجازات کردن خودمان بدترین کاریست که در دوره های خماری احتمال دارد انجام دهیم. ما به دلیل اعتیادی که داریم و تلاشمان برای ترک آن ، در عذاب جسمی و روحی هستیم و با خشم و یاس و نا امیدی نباید برای دچار شدن چنین وضعیتی حال خود را از آنچه که هست بدتر کنیم . در پیش گرفتن رفتاری ملایم و محبت آمیز نسبت به خودمان ، همانند رفتار با بیماری که از یک بیماری کشنده در عذاب است- به بهبود ما کمک خواهد کرد تا بپذیریم که ما نیز در حال بهبودی از یک بیماری کشنده هستیم که باعث شده تا جسم و روان ما مسموم شوند و اکنون دوره سم زدایی را می گذرانیم . به این ترتیب است که خواهیم پذیرفت خماری، بخش دردناکی از مراحل سم زدایی و بهبودی ما از بیماری اعتیاد است. با پذیرفتن این مسائل راحت تر می توانیم از راهکار های مربوط به تحمل خماری استفاده کنیم. برای مثال اگر احساس بی قراری می کنید یا نمی توانید بخوابیید ، به سادگی بپذیرید که فعلا قادر به خوابیدن نیستید. از جای خود بلند شوید به سراغ کاری مفید و سازنده بروید یا خود را با تماشای یک فیلم یا خواندن کتاب سر گرم کنید
2-پایبندی در انتخاب
زمانی که وسوسه و ویار مصرف مواد به سراغتان می آید و یک لحظه هم شما را به حال خود رها نمی کنند با صدای بلند فریاد بزنید “بس است”. توجه داشته باشید که این بیماری شماست که شما را به بازی گرفته و تلاش می کند تا شما را متقاعد کند که چاره ای جز مصرف مواد مخدر ندارید. به خودتان بگویید که من امروز از قدرت حق انتخاب برخورداریم و انتخاب امروز من این است که تحت هر شرایطی مواد مصرف نکنم. تاکید بر این نکته که من مجبور نیستم که مصرف مواد مخدر را انتخاب کنم به شما قدرت خواهد داد تا بیماری اعتیاد را که فکر می کنید شما را مغلوب خود کرده است شکست دهید.
3-استفاده از حمایت
به دلیل اینکه تحمل دوران خماری بسیار دشوار است، لازم است که ما از تمامی سیستم های حمایتی خود استفاده کنیم . به سراغ کسی بروید که احساس می کنید از شما برای ترک کردن مواد حمایت می کند . به خاطر داشته باشید بیماری اعتیاد از جمله بیماری هایی است که نمی توان به تنهایی از آن بهبود پیدا کرد و برای مقابله با شرایطی که به تنهای قادر نیستید از عهده آن بر بیایید از دیگران کمک بگیرید.
4-تجدید تصمیم
یاد داشت هایی تهیه کنید و آنها را در همه جای خانه تان و هر جای دیگری که ممکن است آویزان کنید تا همواره به یاد داشته باشید که به چه علت تصمیم به قطع مصرف مواد مخدر گرفته اید . بنویسید که اعتیاد چه بلا هایی بر سر شما آورده و شما را به کجا کشانده است. همه مصائب و بدبختی هایی که به علت اعتیاد تحمل کرده اید را روی کاغذ بنویسید تا هیچگاه فراموش نکنید که علت تصمیم شما برای ترک اعتیاد چه بوده است. این کار باعث خواهد شد تا اعتیادمان نتواند برای متقاعد کردن شما به مصرف دوباره مواد مخدر بهانه های بیهوده و واهی بیاورد.
5-صبر و بردباری
خماری را می توان به موجی تشیبه کرد که اول اوج گرفته و کمی بعد از آن فروکش می کند . هنگامی که حالت خماری در اوج خود قرار می گیرد و شما حس نیاز شدید به مصرف مواد مخدر را دارید ، منتظر بمانید و چند دقیقه طاقت بیاورید تا حالت وسوسه و ویار در شما فروکش کند. به خود یادآوری کنید که این لحظات درد آور برای همیشه ادامه نخواهد یافت و نباید خود را تسلیم خواسته ها و احساسات زودگذر کنید . در این حالت چند نفس عمیق بکشید.بهتر است حواستان را بر روی موضوع دیگری متمرکز کنیدو به مساله دیگری غیر از مواد مخدر کنید چون از این طریق راحت تر می توانید عوارض خماری را تحمل کنید . روش ساده تحمل کردن و منتظر ماندن حدود 5 تا 10 دقیقه برای سپری شدن حالت شدید خماری به بسیاری از ما معتادان کمک کرده است تا تسلیم افکار و احساسات خود نشویم و هنگام خماری به سراغ مواد مخدر نرویم.
6-اتکا به خدا
از خدای خود بخواهید تا برای پاک شدن از مواد مخدر و تحمل خماری به شما کمک کند . ما فراموش می کنیم که خدای ما می تواند به ما کمک کند البته به شرط اینکه به خداوند ایمان داشته باشیم و از صمیم قلب از وی کمک بخواهیم .نیرویی برتر از خودمان وجود دارد که قدرت لازم را به ما می دهد و به ما برای اجرای تصمیم مهم و شجاعانه ای که گرفته ایم کمک خواهد کرد . برای افزایش نیروی روحانی و معنوی خودتان دعا،عبادت،با مراقبه را فراموش نکنید. فهرستی از نعمت ها و فعالیت هایی که شما را به یاد خداوند می اندازد تهیه کنید . بسیاری از ما در دوره خماری به عبادت های روزانه یا ارتباط معنوی با خداوند روی آورده ایم و همین ارتباط به قوی تر شدن عزم و اراده ما برای ادامه راه جدیدی که برای بهبودی خود در پیش گرفته ایم کمک کرده است. دعا کن.
سر برگ ترک اعتیاد
پیشنهاد های بهبودی
در این بخش خلاصه ای از پیشنهاداتی که به ما کمک می کند تا بتوانیم در مسیر بهبودی ،سبک زندگی جدید و آزاد خود را حفظ کنیم بیان می شود
1-اولویت بهبودی
2-فقط برای امروز
3-سخت نگیر
4-گرسنگی ، عصبانیت، انزوا، خستگی
5-ساده بگیر
6-این نیز میگذرد
7-رها کن و به خدا بسپار
8-زندگی کن و بگذار زندگی کنند
9- پیام رسانی
10-اولویت بهبودی

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

خماری همیشگی نیست

بدان خماری همیشگی نیست

در زمانی که دوران سم زدایی و خماری را می گذرانیم وسوسه و ویار ما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *