آخرین خبرها
خانه / درمان اعتیاد / درمان اعتیاد

درمان اعتیاد

درمان اعتیاد

درمان اعتیاد چقدر زمان لازم است ؟
اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری قابل درمان است ، اما در درمان اعتیاد آگاهی و شناخت بیمار و خانواده نسبت به ویژگیهای و خصوصیات اعتیاد و درمان اعتیاد لازم و ضروری است . لازم است هم بیمار و هم خانواده اش بدانند که اعتیاد بیماری مزمنن است و درمان اعتیاد نیازمند صبر و بردباری آنها می باشد .
آشفتگی
آشفتگی
برای درمان اعتیاد یک زمان مشخص وجود ندارد . پیشینه اعتیاد ،میزان مصرف ، ویژگیهای شخصیتی و خانوادگی ، نوع ماده مصرفی ،بیماریهای همراه با اعتیاد ، میزان حمایت ، استفاده از درمانهای داروئی و غیر داروئی و عوامل دیگری در طول مدت بهبودی و درمان اعتیاد تاثیر گذار هستند و البته گاهی حتی بیمار برای درمان اعتیاد روش مناسب را انتخاب نمی نماید که این موضوع نیز باعث به تاخیر افتادن درمان اعتیاد می شود .
آیا ممکن است درمان اعتیاد با شکست مواجه شود ؟
گاهی اوقات به دلیل عود مجدد مصرف مواد ، این گونه استدلال می شود که درمان اعتیاد یا ترک اعتیاد شکست خورده است . اما باید توجه کرد که عود مجدد به معنای شکست درمان اعتیاد نیست ، بلکه ماهیت مزمن بیماری به معنای آن است که عود سوء مصرف مواد نه تنها اجتناب ناپذیر است ، بلکه احتمالا ، میزان عود ، مشابه سایر بیماریهای پزشکی مزمن مانند دیابت ، فشارخون ، و آسم است که هم مولفه های فیزیولوژیکی و هم رفتاری را دارند . درمان بیماریهای مزمن شامل تغییر عمیق رفتارهای پذیرفته شده است ، و عود به معنای شکست درمان اعتیاد نیست . برای بیماران معتاد ،بازگشت به سوء مصرف مواد نشان می دهد که لازم است درمان اعتیاد یا سازگاری دوباره برقرار شود ، یا این که درمان جایگزین نیاز است .
زندگی در بحران
زندگی در بحران
روشهای  ترک اعتیاد به مواد مخدر
تاکنون روشهای گوناگونی برای ترک و درمان اعتیاد بیماران معتاد به کار گرفته شده است که به اختصار به ذکر چگونگی انجام روش ها گرداخته می شود .
روش اول درمان اعتیاد : کم کردن تدریجی ماده مخدر
یکی از روشهای درمان یا ترک اعتیاد کم کردن تدریجی ماده مخدر است . در این روش درمان اعتیاد بیمار معتاد می تواند با یک برنامه ریزی منظم و دقیق و با اراده ای قوی و محکم ، روزانه از ماده مخدری که استفاده می نماید کم کند تا آن را در مدت 2 تا 3 هفته به صفر برساند . در این روش درمان اعتیاد بیمار نیاز دارد که زیر نظر روان پزشک معالج از داروهای تجویز شده استفاده نماید .
 داروهای تجویز شده اغلب داروهایی است که در رشته روان پزشکی به کار برده می شود و موجب می گردد که علائم وابستگی روانی و جسمی بیمار معتاد به آن میزان کاهش یابد که فرد معتاد احساس نیاز به ماده مخدر نداشته باشد .از خصوصیات این روش درمان اعتیاد ،این است که فرد می تواند می تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد .
روش دوم درمان اعتیاد :استفاده از داروهای ترک اعتیاد به طور سرپایی در این روش ترک اعتیاد فرد معتاد توسط پزشک ، درمان اعتیاد خود را شروع می نماید و داروهایی برای وی تجویز می شود که شامل داروهای اعصاب و داروهایی است که ماده مخدر نیستند ،اما اثراتی شبیه ماده مخدر دارند . در این روش درمان اعتیاد به بیمار توصیه می شود که به هیچ عنوان از ماده مخدر استفاده ننمایند . اثرات درمانی داروهای تجویز شده و این که به چه میزان باید تجویز گردد بستگی به نوع ماده مخدر مصرفی و مقدار آن دارد . در این روش درمان اعتیاد اغلب توصیه می گردد که بیمار معتاد به مدت چند روز تا یک هفته در منزل استراحت نموده و بعد به کارهای روزمره خود بپردازد .
قرص درمان اعتیاد
قرص درمان اعتیاد
روش سوم  : استفاده از داروهای ترک اعتیاد با بستری شدن در بیمارستان این روش درمان اعتیاد مانند روش دوم است با این تفاوت که فرد معتاد در بیمارستان بستری می گردد و کلیه امور درمانی با نظارت پزشک معالج انجام می شود . از امتیازات این روش درمان اعتیاد این است که بیمار معتاد از نزدیک مورد مراقبت های لازم پزشکی و پرستاری قرار دارد و چون در بیمارستان بستری است دسترسی او به مواد مخدر بسیار کم و یا غیر ممکن است و اگر گاهی بیمار نیاز به داروهای خاص خوراکی و یا تزریقی داشته باشد ، این داروها به راحتی در بیمارستان به وی داده شده و یا تزریق می گردد و لذا هر گونه علائم ناشی از ترک ، خواه روانی و یا جسمی ، سریع تر درمان می گردد .
متاسفانه در حال حاضر انواع و اقسام داروهای ترک اعتیاد در بازار وجود دارد که برای ترک اعتیاد به فروش می رسد . از محتویات و یا ترکیبات چنین داروهایی کمتر کسی اطلاع دارد . در مورد این داروها می توان چنین اظهار نظر نمود که محتویات این داروها اکثرا ترکیبی از مواد مخدر است . دیده شده است که بسیاری از معتادین که از این ترکیبات استفاده می نمایند به این داروها معتاد می گردند .
بنابراین اگر بیماران معتاد از این داروها استفاده نمایند نه تنها نباید انتظار ترک اعتیاد و درمان مورد اطمینان را داشته باشند بلکه ممکن است به این داروها معتاد گردند . به عنوان مثال اگر هر فرد عادی بتواند یک عمل جراحی را انجام دهد می توان انتظار داشت که هر فردی نیز در ترک و درمان اعتیاد همانند یک پزشک کتخصص عمل نموده و موفق گردد .
روش چهارم درمان اعتیاد : روش سم زدایی یا U.R.O.D آخرین ، پیشرفته ترین و سریع ترین روش درمان اعتیاد ، در حال حاضر روش سم زدایی یا U.R.O.D است . در این روش بسته به نوع ماده مخدر ، طریق استفاده از آن ، و مدت زمانی که سبب اعتیاد شده است ؛ فرد معتاد بین 4 تا 6 ساعت توسط متخصص بیهوش می شود . در مدت زمان بیهوشی داروهایی به بیمار تزریق می گردد که وی بعد از آن که به هوش می آید بسیاری از علایم جسمی ترک ماده مخدر را ندارد ، مگر عوارض معمولی بعد از بیهوشی . همان گونه که بارها اشاره و تاکید گردید ادامه درمان های اعتیاد ضروری به عهده روان پزشک معالج است که با بررسی علائم روانی ، برنامه ریزی درمانی اعتیاد را شروع می نماید .
U.R.O.D
U.R.O.D
داروهایی که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند داروهای ضد ماده مخدر و داروهای ضروری برای درمان علائم روانی و برخی علائم جسمی باقی مانده می باشد که ممکن است ضعف ، سستی و …. را در برداشته باشد . روش سم زدایی بهتر است در بیمارستان صورت پذیرد و لازم است که بیمار بعد از انجام سم زدایی چند روز در بیمارستان بستری باشد تا توسط پزشک معالج علائم جسمی و روانی او به حالتی اطمینان بخش بهبود یافته و بقیه درمان ها به طور سرپایی ادامه یابد . تشخیص و تصمیم گیری در مورد زمان مرخص شدن بیمار معتاد بر عهده پزشک معالج است .
مهم ترین نکته درمانی در ترک اعتیاد این است که بعد از ترخیص ، بیمار باید از داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود حتما استفاده کرده و به توصیه های او عمل نماید و تا زمانی که لازم باشد به درمان اعتیاد خود ادامه دهد .روش سم زدایی U.R.O.D هیچ گونه خطری در پی نخواهد داشت . معهذا لازم است که بیمار مورد آزمایشات لازم پزشکی قرار گیرد . اگر به دلیل یک نوع بیماری ، استفاده از روش سم زدایی درمان اعتیاد غیر ممکن باشد بدون شک ا زروش های دیگر ترک و درمان ترک اعتیاد می توان بهره گرفت .
 

انواع اعتیاد

اعتیاد جسمی:پاسخ فیزیولوژیک بدن نسبت به ورود و تأثیر مواد جدید به بدن می‌باشد که معمولاً با پدیده تطبیق پذیری(Tolerance) بروز می‌کند یعنی به دلیل افزایش تعداد گیرنده‌های عصبی و کاهش میانجی‌های عصبی موجود در سیستم عصبی مرکزی نیاز فرد مصرف‌کننده هر روز بیشتر می‌شود. ترک اعتیاد جسمی همراه با درد، بیخوابی، پرخوابی و … (خماری) همراه است. طول دوره ترک اعتیاد جسمی بسیار کوتاه‌تر از اعتیاد روانی است.
اعتیاد روانی: ناشی از لذت و سرخوشی مصرف مواد مخدر می‌باشد. دقیقاً به واسطه برهم ریختن نظم ترشح میانجی‌های عصبی فرد دچار آسیب‌ها یا تناقضات روحی می‌شود. به عنوان مثال ماده مخدر مت آمفتامین (مخدر شیشه) باعث افزایش ترشح دوپامین در مغز می‌شود و باعث ایجاد حالت تحریکی، سرخوشی، تمرکز و… می‌شود. حال پس از قطع مصرف با کاهش سطح دوپامین فرد خواب آلود، افسرده، بی تمرکز و… می‌شود. طول دوره بازگشت این میانجی‌های عصبی به حالت طبیعی بسیار طولانی‌تر و حتی برخی معتقدند بازگشت ندارند. در نتیجه اعتیاد روانی بسیار مهلک تر می‌باشد. اعتیاد روانی باعث لغزش بسیاری از مصرف‌کنندگان سابق حتی با طول دوره‌های چندین سال می‌شود.
اما متأسفانه افراد سود جو برای تبلیغ مواد مخدر ادعای عدم اعتیاد آوری آن را می‌کنند ولی در واقع تمامی مواد مخدر اعتیاد روانی دارند ولی برخی اعتیاد جسمی ندارند.

انواع مواد مخدر

 1. تریاک
  : بیشتر در بین افراد مسن درگذشته مصرف آن رواج داشته اما امروزه در بین جوانان و نوجوانان توزیع و مصرف می‌گردد، ماده‌ای خواب‌آور
   بوده و شخص معتاد از مصرف آن احساس لذت و نشاطی «نشئگی» می‌نماید. مصرف آن به تدریج باعث افزایش طلب می‌گردد و فرد لحظه‌ای به خود می‌آید که قادر به ترک آن نیست.
 2. مرفین
  : از تریاک گرفته می‌شود و به دو صورت مایع و پودر مصرف می‌گردد، مصرف این مواد در بین جوانان زیاد است و ماده‌ای خواب‌آور و اثرات تریاک را دارد.
 3. هروئین
  : این مواد از ترکیبات شیمیایی ساخته شده و اثرش سه برابر مرفین بوده و خواب‌آور است، شخص معتاد همیشه در حال چرت زدن می‌باشد و چشم‌های خواب آلود دارد.
 4. کوکائین
  : موادی تحرک زا، توهم‌آور و اغفال‌کننده‌است، کسانی که به این دارو معتاد می‌شوند معمولاً سادیسم جنسی پیدا می‌کنند و به همین دلیل افراد بسیار خطرناکی هستند معتاد
  پس از مصرف این دارو احساس شعف زاید الوصفی پیدا می‌کند و شاد می‌شود و لذت جنسی او تشدید پیدا می‌کند، اثرات جسمی آن کم است در حالیکه از نظر روانی اثراتش از هروئین بیشتر است.
 5. ال.اس. دی: مصرف این مواد اعتیاد جسمانی ندارد ولی دارای اثرات مغزی و روانی زیانبخشی است، این مواد توهم زا بوده و اعتیاد روانی را به همراه دارد.
 6. آمفتامینها: موادی محرک زا و اعتیادآور است. این مواد سیستم مرکز عصبی را تحریک می‌کند، این مواد در میان دانشجویان مصرف بیشتری دارد زیرا باعث کم خوابی بوده و شخص را در حالت محرکی قرار می‌دهد. مصرف این مواد باعث می‌شود بدن در برابر آن مقاوم شود لذا شخص معتاد ناگزیر می‌گردد بیشتر مصرف کند.
 7. ماری جوانا و حشیش: مصرف این مواد، اعتیاد جسمانی نداشته ولی اعتیاد روانی می‌آورند و به همین جهت زیان‌آور هستند، مصرف این مواد اثرات مغزی ناگواری را به همراه داشته و اغلب به صورت سیگار مصرف می‌شوند اثرات مخرب آن: خواب آرامش بخش، تشدید احساس، خنده‌های بی‌مورد و طولانی، لذت بخش بودن زمان و مکان، اما وقتی تأثیر دارو تمام می‌شود شخص معتاد حالت و احساس بدی پیدا می‌کند و امکان ارتکاب جرم زیاد می‌شود و از سوی دیگر عاملی برای مصرف مواد مخدر قوی تر همانند هروئین می‌باشد.
      8. متادون: داروی مخدری است که به دلیل نیمه عمر بالای آن بیش از۲۴ ساعت جهت درمان اعتیاد به کار برده می‌شود و فقط در مراکز ترک اعتیاد و توسط پزشک باید تجویز شود
     9.مواد استنشاقی:این گروه شامل مواد شیمیایی گوناگونی است که به سرعت تبخیر می‌شوند. برخلاف سایر مواد مورد سوء مصرف که براساس تأثیری که بر سیستم اعصاب مرکزی می‌گذارند تقسیم‌بندی می‌شوند، این مواد برمبنای شیوه مصرف مشترکی که دارند دریک گروه جای گرفته‌اند. مواد استنشاقی براساس عملکرد داروشناختی خود به سه دسته تقسیم می‌شوند: حلال‌های فرار، نیتروس اکسید و نیتریت‌ها. گروه اول یعنی حلال‌های فرار شایع‌ترین مواد استنشاقی مورد سوء مصرف هستند. انواع سوخت‌ها مانند بنزین، گازوئیل و گاز فندک، داروهای بیهوشی مانند عطر، چسب‌ها، انواع اسپری‌ها، رنگ‌های شیمیایی و… در این گروه قرار می‌گیرند

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

همچنین ببینید

عوارض مصرف الکل

درمان اعتیاد به الکل

درمان اعتیاد به الکل برای خیلی ها نوشیدن مشروبات الکلی، بخشی از زندگی شان شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *