آخرین خبرها
خانه / درمان اعتیاد / درمان اعتیاد به الکل

درمان اعتیاد به الکل

درمان اعتیاد به الکل

برای خیلی ها نوشیدن مشروبات الکلی، بخشی از زندگی شان شده است؛ ولی حتی کسانی که خود را مشروب خور قهار می دانند، ممکن است بعضی مواقع زیاده روی کنند.
اعتیاد به الکل اغلب با عنوان الکلیسم نامیده می شود. الکل موجود در مشروبات الکلی اتانول نام دارد و از تخمیر میوه، سبزی و دانه های گیاهی به دست می آید.
مشروبات الکلی میزان متفاوتی از الکل را دارند. (برای مثال آبجو ۵% ، شراب ۱۰-۱۵% و ویسکی و عرق حدود ۴۰% الکل دارد.) . مشروبات الکلی به صورت بی رنگ یا به رنگهای متفاوتی تولید می شوند.بعضی از افراد نیز الکل طبی راکه مایعی بی رنگ است ومصارف پزشکی دارد را با نوشابه های مختلف مخلوط می کنند.
نوع دیگری از الکل که از چوب بدست می آید متانول است که الکل صنعتی نامیده میشود. با توجه به سهولت دسترسی به این ماده و ارزان بودن به کرات مورد سوءمصرف واقع می شود که ممکن است به کوری، ‌اغماء و حتی مرگ منجرگردد.
عوارض جسمانی مصرف الکل : کاهش فشارخون، احساس گرما، تلو تلو خوردن هنگام راه رفتنعوارض روانی مصرف الکل : رفتار نامناسب، پرحرفی یا کم حرفی، حرف زدن نامربوط،‌ معاشرتی شدن یا گوشه گیری و پرخاشگری، اختلال تعادل و ناتوانی انجام حرکات ظریف، اختلال در توجه و حافظه .عوارض طولانی مدت مصرف الکل : اختلال خواب، بیماریهای معده (زخم معده)، درگیری مری و کبد، سوءتغذیه، افزایش فشارخون و خطر سکته قلبی و مغزی، ضعف عضلانی، ناتوانی جنسی و تأخیر در انزال، توهمات شنوایی، فراموشی پایدار، افزایش خطر سرطانهای سر و گردن و دستگاه گوارش.
عوارض مصرف الکل
عوارض مصرف الکل
 
علائم ترک مصرف الکل: چنانچه فردی پس از مصرف طولانی و زیاد الکل ناگهان آن را قطع کند یا مقدار آن را ناگهانی کاهش دهد، به طور متوسط پس از ۸-۶ ساعت علائم زیر بروز خواهد کرد.
تعریق، افزایش ضربان قلب، لرزش شدید دست ها، بی خوابی، تهوع و استفراغ، اضطراب، تشنج، توهمات شنوایی و بینایی.
نشانه‌های وابستگی به الکل
علاقه وافر به مصرف الکل
تحمل (نوشیدن مقادیر زیاد الکل بدون ظاهرشدن مسمومیت)
بازگیری (اضطراب، لرزش، تعریق پس ازقطع مصرف)
. برای برخی بیماران که فاقد موارد بالا می باشند، کاهش مصرف الکل ممکن است مطلوب باشد ،خود بپرسید چرا باید مشروب بخورید،برای ترک مشروب باید ریشه و نقش الکل در زندگی تان را پیدا کنید. ببینید که چه چیزی کم دارید که باید جای آن را با مشروب پر کنید؛ برای مثال آیا باید حتماً مشروب بخورید تا در یک مهمانی و با دوستان‌تان به شما خوش بگذرد؟ آیا به خاطر استرس کاری است؟ و یا تنهایی در خانه؟
مشاوره حرفه ای دریافت کنید
بعد از اینکه دلیل مصرف زیاد مشروب را فهمیدید به منابع خدمات حرفه ای مراجعه کنید. و به مرور مصرف الکل را با فعالیت های سالم جایگزین کنید
هرچند، این کاری نیست که بخواهید تنهایی انجام دهید. دریافت درمان و مشاوره حرفه ای می تواند یک فرد را در مراحل ترک اعتیاد به الکل کمک کند.
آماده باشید که زندگی‌تان از بعضی جهات عوض شود
ترک مصرف روزانه مشروبات الکلی آسان نیست. اینکار یعنی ترک خیلی از عادات دیگر، برای مثال رفتن به «بار» با همکارانتان بعد از کار برای نوشیدن مشروب، و گفتن «نه» به دوستانی که می خواهند با آنها به میخانه بروید می تواند سخت باشد. این به آن منظور نیست که تفریح نداشته باشید. تفریحات زیاد دیگری هستند که شامل نوشیدن مشروبات الکلی نمی شوند.حداقل دو روز در هفته استفاده نکند، از مشروبات الکلی با درصد الکل کمتر استفاده کند یا به صورت رقیق شده مصرف کند. چنانچه فرد دچار مسمومیت شدید با الکل شده باشد به منظور حمایت تنفسی و توجه به آب و املاح و حرارت بدن نظارت پزشکی ضروری است.چنانچه قصد ترک الکل را داشته باشند، نظارت روانپزشک برای شروع داروهای مسکن و جلوگیری از بروز هذیان ضروری است.
ورزش کنید و فعالیت فیزیکی خود را افزایش دهید.
ورزش کردن و خوردن غذای سالم در ابتدا ممکن است سخت باشد ولی نتایج مثبت آن بعد ها دیده می شود. مطالعات نشان داده است که فعالیت فیزیکی و ورزش منظم، باعث کاهش اضطراب، افسردگی، و خشم می شود و در بهبود خلق و خو و رفتار بسیار مؤثر است.
قدم های کوچک بردارید، یک دفعه الکل را ترک نکنید
جایگزین کردن ناگهانی عادات مشروب‌خواری می تواند تأثیر برعکسی به روی یک فرد داشته باشد، و منجر به زیاده روی کردن بعد از ترک ناگهانی شود.
برنامه ریزی کردن و کم کردن به مرور الکل و جایگزین کردن تدریجی آن با آب و یا نوشیدنی های غیر الکلی می تواند خیلی کمک کند.
اطلاعات مورد نیاز برای بیمار وخانواده
وابستگی به الکل یک بیماری جدی است. قطع یا کاستن از مصرف الکل فواید روانی وجسمی را به همراه دارد.
نوشیدن الکل در طی حاملگی می‌تواند به کودک صدمه بزند.
دربرخی موارد مصرف مضر الکل، ‌حتی اگر علائم وابستگی وجودنداشته باشد، ‌کاهش یا قطع مصرف همیشه مطلوب است.
برای بیمارانی که دچار وابستگی به الکل هستند، هدف فقط ترک الکل است.
عود مصرف امری شایع است. کاهش یاقطع مصرف اغلب نیازمند اقدامات مکرر است. نتیجه اقدام، بستگی به انگیزه واعتماد به نفس بیمار دارد.

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

همچنین ببینید

وابستگی

تعیین حد ومرز

تعیین حد ومرز برای تامین و آسایش خانواده تعیین حد و مرز یکی از مهمترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *