آخرین خبرها
خانه / رفتار های معتاد / درماندگی احساسی

درماندگی احساسی

درماندگی احساسی

در مراحل اولیه بهبودی ممکن است با مشکلاتی روبرو شویم که از لحاظ عاطفی نخواهیم یا نتوانیم با آن کنار بیاییم. در این مرحله نمی دانیم که برای کنار آمدن با این مشکل و حفظ بهبودی خود از چه ابزار و راهکاری باید استفاده کنیم و در نتیجه افکارمان ما را قانع می کنند که گروه های همتا به درد ما نمی خورد.این زمانیست که قادر به درک احساسات خود نیستیم و برای ارزیابی احساسات و افکارمان راه درستی در اختیار نداریم و با آنکه می دانیم که یک جای کارمان اشکال دارد، نمی توانیم با مشکلی که با آن روبرو هستیم، کنار بیاییم.

انواع افسردگی

افسردگی انواع مختلفی دارد که در ادامه برخی از آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

افسردگی عمده:

این نوع افسردگی که بیماری روانی شایعی به حساب می‌آید، با حداقل مدت زمان دو هفته افسردگی و نشانه‌های مانند افکار خودکشی، از دست دادن انرژی، اختلال در خواب و احساس عدم خودباوری شناخته می‌شود.

افسردگی مزمن یا مدام:

با علائمی که دو سال یا بیشتر ادامه داشته باشد شناخته می‌شود، افرادی که مبتلا به افسردگی مزمن هستند معمولا غمگین، بی‌حوصله با خلق بد هستند، هرچند این نوع افسردگی به شدت افسردگی عمده نیست ولی تاثیر زیادی در زندگی فرد می‌گذارد.

اختلال دو قطبی:

افرادی که مبتلا به اختلال دوقطبی هستند دوره‌های افسردگی شدید (عمده) به مدت چند هفته یا چند ماه تجربه می‌کنند و در مقابل دوره‌ای انرژی زیاد، شادی و خوشحالی و فعالیت را پشت سر می‌گذارند. این اختلال با بررسی تغییرات خلقی فرد در دورهای بلند مدت تشخیص داده می‌شود.

افسردگی بعد از زایمان:

هرچند تولد نوزاد و بچه‌دار شدن در زندگی زنان تجربه‌ منحصر به فردی است ولی برخی دچار مشکلات روحی می‌شوند. طبق آمار موجود حدود ۱۶ درصد از زنان بعد از تولد نوزاد دچار افسردگی بعد از زایمان می‌شوند. از عوامل موثر در ابتلا به این نوع افسردگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فشار اقتصادی
  • سابقه افسردگی یا اضطراب
  • فشار‌های شخصی
  • عدم حمایت اجتماعی
  • عدم تعادل هورمونی
  • سوء تغذیه
  • سموم شیمیایی

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

همچنین ببینید

افراط

رفتارهای افراطی

رفتارهای افراطی رفتارهای افراطی یکی دیگر از عواملی است که در زمان پیشروی به سمت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *