جیب و تینا مواد اعتیادآور جدید

جیب و تینا

جیب و تینا مواد اعتیادآور جدید

آگاهی خودتان را بالا ببرید:
اخيرا مواردي از شيوع مصرف مواد محرکي با نام‌هاي جديد«جيب» و «تينا» در برخي محافل شبانه به گوش مي‌رسد که به گفته معاون آموزشي مرکز ملي مطالعات اعتياد همه اين موادي که هر از گاهي با نام جديد در بازار شايع مي‌شود، از نوع مواد محرک با عوارض مشابه است. 
به گزارش ايسنا، اخيرا شنيده شده که در برخي محافل دوستانه و شبانه، محرک‌هايي با نام «جيب» و «تينا» با هدف بيدار ماندن براي ساعات طولاني و تخليه انرژي بدون وقفه با انجام حرکات موزون مورد توجه قرار مي‌گيرد.

اين مواد که صورت تدخيني و با دود کردن استعمال مي‌شود، شکلي از مت‌آمفتامين متبلور است که بدون بو و رنگ و مثل يک تکه يخ، سنگ نمک يا سنگ کوارتز است. عوارض مصرف آن‌ها  مشابه آمفتامين‌ها بوده و  متاسفانه عمده مصرف‌کنندگان اعتيادآورهاي جديد در سنين پايين هستند و اکثرا اولين تجربه خود را مي‌گذرانند، لذا مصرف‌کنندگان اعتيادآورهاي جديد عمدتا کهنه‌کار و باسابقه نيستند.

جیب و تینا
جیب و تینا
اعتیاد چیست
اعتیاد نوعی بیماری مغزی مزمن، پیشرونده و عودکننده است که باعث می‌شود با وجود پی آمدهای ناگوار مصرف مواد، فرد معتاد باز هم برای به دست آوردن یا مصرف مواد مخدر خود را به هر دری بزند. اعتیاد از آن جهت بیماری محسوب می‌شود که مصرف مواد مخدر، ساختار مغز و نحوه فعالیت آن را تغییر می‌دهد. تغییراتی که بر اثر مصرف مواد مخدر در مغز انسان به وجود می‌آید ممکن است پایدار و بلند مدت باشد و به ایجاد رفتارهایی زیانبار در کسانی که مواد مخدر مصرف می‌کنند منجر شود. اعتیاد کاملاً شبیه به سایر بیماری‌های مزمن همچون بیماری قلبی یا [دیابت] است. چراکه در هر دوی این بیماری‌ها فعالیت عادی و سالم یکی از اندام‌های بدن مختل شده و پیامدهای زیانباری به همراه می‌آورد. باید توجه داشت که این بیماری‌ها قابل پیشگیری و قابل درمان هستند، ولی چنانچه اقدامی هر چه سریع تر در مورد آن‌ها صورت نگیرد تا پایان عمر ادامه پیدا خواهند کرد.

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *