آخرین خبرها
خانه / درمان اعتیاد / تعیین نیاز سلامتی

تعیین نیاز سلامتی

بخشی از فرایند دوره بهبودی مراقبت از سلامت جسمی و روانی می باشد.در زمان مصرف مواد،تمام نیازهای روحی و جسمی را فدای احساس نائشگی ناشی از مصرف مواد می کردیم. . برخی از ما به خاطر ابتلا به بیماری اعتیاد و بر اثر بی توجهی به بهداشت جسمانی و روانی خود، به بیماری های دیگری نیز مبتلا شده ايم. ابتلا به ویروس ایدز، انواع بیماری های عفونی و ناراحتی های کبدی از جمله بیماری های رایجی هستند که مستقیماً از بیماری اعتیاد ناشی می شوند. حال که ما در حال بهبودی هستیم و قصد محافظت از این بهبودی را داریم، باید به تمام جنبه های زندگی از جمله بهداشت جسمی و روانی خود توجه  کنیم؛ در غیر این صورت برای تحمل کردن و یا کاهش دادن عذاب خودمان چاره ای جز مصرف مواد مخدر نخواهیم داشت.
الف) مراقبت پزشکی برای پیشگری از لغزش
زمانی که در حال بهبودی هستیم، ممکن است به بیماری های دیگری مبتلا شویم. در چنین مواقعی باید رفتاری معقول و مسئولانه از خود نشان داده و برای درمان این بیماری ها اقدام کنیم.
بهبودی یعنی مسئولیت ما در برابر درمان همه بیماری هایی که به آن ها مبتلا هستیم. مثلا اگر از بیماری دیگری به غیر از اعتیاد رنج می بریم، می بایست به پزشک مراجعه کرده و در صورت نیاز تحت درمان قرار بگیریم. توجه داشته باشید که مصرف دارو با تجویز و تحت نظر پزشک، لغزش به حساب نمی آید. درمان کردن بیماری های روحی و جسمی خود در دوران بهبودی، ریسک استفاده از مواد مخدر جهت تحمل عوارض این بیماری ها را کمتر کرده و بنابراین خطر لغزش ما را کاهش می دهد.
برای اطمینان از اینکه آیا در دوران بهبودی از جسم خود به درستی مراقبت می کنید یا نه به سوالات زیر جواب دهید. سپس در مقابل هر جوابی که به این سوالات داده اید، اقدامات لازم برای درمان یافتن از این بیماری ها در زندگی در حال بهبودی را یادداشت کنید.
  • آیا آزمایش و معاینه کامل پزشکی از جمله آزمایش خون یا آزمایش های مربوط به ایدز، هپاتیت و دیگر بیماری های عفونی را انجام داده اید؟
  • آیا برای درمان بیماری احتمالی خود تحت درمان قرار گرفته اید؟
  • آیا به دستوراتی که پزشک معالج شما برای درمان بیماری داده است، عمل می کنید؟
  • آیا داروهای تجویزی را تا انتهای دوره درمان، مطابق دستور پزشک و به همان اندازه ای که تجویز شده است، مصرف کنید؟
  • آیا از سایر بیماری هایی که بر جسم و ذهن شما تاثیر می گذارند آگاهی دارید؟
  • آیا در خلال بهبودی از اعتیاد، برای درمان سایر بیماری ها نیز مراقبت های لازم را انجام می دهید؟

ب) مراقبت جسمی برای پیشگری از لغزش

بی توجهی به نیازهای جسمی ما در دورانی که در حال بهبودی هستیم و به تزگی اعتیاد خود را ترک کرده ایم، می تواند سوخت و ساز بدن ما را تحت تاثیر قرار داده و ما را در برابر لغزش آسیب پذیر کند. توجه کردن و مراقبت از نیازهای جسمانی، نه تنها نشان دهنده ارزش و اهمیتی است که ما برای خودمان قائل هستیم، بلکه به روال بهبودی ما کمک می کند. برای اینکه بدانید آیا نیازهای جسمی خود را برآورده می سازید یا نه به سوالات زیر جواب دهید. سپس در کنار هر یک از جواب ها اقدامات لازم برای بر آورده کردن نیازهای جسمی خود را یادداشت کنید.
  • آیا غذای شما کافی و مناسب است؟
  • آیا خواب شما عادی و طبیعی است؟
  • آیا در مواقع خستگی استراحت می کنید؟
  • آیا ورزش می کنید؟

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

همچنین ببینید

ترک اعتیاد

درمان اعتیاد

درمان اعتیاد درمان اعتیاد چقدر زمان لازم است ؟ اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *