تعیین حد ومرز

وابستگی

تعیین حد ومرز

برای تامین و آسایش خانواده تعیین حد و مرز یکی از مهمترین کارهایی است که خانواده برای رفتار عضو معتاد می توانند انجام دهند. این کار باعث می شود تا عزیز معتادتان بداند چه رفتارهایی برای شما قابل تحمل و پذیرفته است و شما برای زندگی کردن در کنار یکدیگر چه انتظاراتی از وی دارید. بعلاوه زمانی که فرد معتاد بداند که برای رفتارهایش حد و مرزی وجود دارد احتمال اینکه از حالت انكار خارج شده و به پاك شدن از اعتیاد تمايل پيدا كند بيشتر خواهد شد.

سه مرحله حد و مرز

تعیین حد و مرز برای رفتارهای ویرانگر فرد معتاد، فرایندی است که به زمان و صبر و حوصله فراوان اعضای خانواده احتیاج دارد. محدودیت های تعیین شده برای رفتار فرد معتاد زمانی موثر و قابل اجرا خواهد بود که کاملاً واضح و مشخص باشند. در این قسمت پیشنهادات و رهنمودهایی درباره سه مرحله تعیین و اجرای حد و مرز ارائه شده است که با استفاده از آنها اعضای خانواده و نزدیکان فرد معتاد می توانند امنیت و آسایش بیشتری برای خود ایجاد کنند.

وابستگی
وابستگی

تعیین حد ومرز

عدم وابستگی عاطفی

عدم وابستگی عاطفی به این معنی است که اعضای خانواده می توانند با خودداری از درگیر کردن خود در مسائل و مشکلات فرد معتاد تعادل عاطفی و روانی خود را حفظ کنند. عدم وابستگی عاطفی یکی از اصول مهم گروه های حمایت از خانواده است که به آنها کمک می کند تا خود را از رنج و عذابی که فرد معتاد در آن به سر می برد دور نگه دارند. عدم وابستگی عاطفی باعث می شود که اعضای خانواده با وجود زندگی در كنار عزيز معتادشان زندگی نسبتا مستقل تر و سالم تری را تجربه كنند.

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *