آخرین خبرها
خانه / ترک اعتیاد / ترک کوکائین

ترک کوکائین

 1. کوکائین یک ماده
  ی اعتیاد اور و محرک قوی است و یکی از قدیمی ترین مواد مخدراست برگ های گیاه کوکا منبع تهیه ی کوکایین است هزاران سال پیش تاکنون توسط انسان خورده و مصرف میشود از برگ بوته ی گیاهی به نام اریتروکسیلون کوکا از گیاهان بومی امریکای جنوبی است استخراج میشود کوکایین در بازار قاچاق مواد عرضه میشود معمولا به شکل پودر سفیدی به نام (کک،سی،برف،ودانه های برف)شناخته میشود.(ترک کوکائین)
 2. ترک کوکایین:
اعتیاد به کوکایین بیش از انکه جنبه ی فیزیولوژیکی داشته باشد جنبه ی روانی اجتماعی دارد عوامل بسیاری از جمله عوامل اجتماعی،خانوادگی،و محیطی رادربرمیگیرد به دنبال افزایش مصرف این مخدر و رواج اعتیاد به این ماده ی محرک درمیان اقشار مختلف تقاضا برای درمان سوءمصرف این ماده فزونی است بنابراین ترک این ماده ی مخدر یک درمان پیچیده و چند جانبه است و دامنه ی وسیعی از مشکلات را دربر میگیرد.
ترک کوکائین
ترک کوکائین
ترک کوکائین
3.روش های صحیح ترک کوکایین:
داده های موجود نشان میدهد که تمامی مصرف کنندگان این مخدر قوی برای ترک این ماده نیازمند کمک افراد متخصص در این زمینه میباشد. بهترین انتخاب جهت درمان و سم زدایی مواد مخدر که دارای خدمات درمان اعتیاد،روانکاوی اعتیاد،خدمات روانشناسی،و خدمات روانپزشکی جهت ترک اعتیاد و جلوگیری از بازگشت مجدد به سوی اعتیاد است.فردی که از مخدر استفاده میکند اظهار میکند که با مصرف این ماده احساس رضایت و خشنودی شدیدی به انها دست میدهد احساس انرژی زیادی میکنند و هوشیاری و زیرکی بسیار زیادی پیدا میکندو اشتهای این افراد به شدت کاهش یافته و نیاز انها به خواب کم میشود. مصرف کننده ی کوکایین اعتماد به نفس کاذب پیدا میکندو ممکن است دست به کارهایی بزند که درحالت عادی قادر به انجام انها نیست.کوکایین باعث میشود که فرد پرحرف شده بی ربط گویی پیدا میکند به حدی که صحبت هایش قابل درک نیست.اگر مقدار مصرف زیاد باشد فرد رفتارهای عجیب و غریب و خشن از خود بروز میدهد مصرف کنندگان دچار لرزش،سرگیجه،بی اشتهایی،و انقباض های عضلانی و بدبینی میشود.گاهی اوقات مصرف این ماده در فرد باعث توهم و هذیان میشود. توهمات مختلف شامل بینایی،شنوایی،وحتی لامسه ممکن است دراین افراد بروز کند گاهی اوقات توهمات لامسه به قدری شدید است که انها را مجبور میکند برای بیرون اوردن حشرات زیر پوستشان از چاقو استفاده کنند.این اثار بلافاصله پس از مصرف کوکایین ظاهر میشود و 30تا60 دقیقه بعد رفع میشود به همین علت افراد وابسته به کوکایین ممکن است هرنیم تا یکساعت ناگزیر به مصرف مجدد باشند.در صورت مصرف کوکایین چون یک ماده ی محرک قوی است به محض ورود به بدن انسان سریغا وارد مغز میشود در واقع اثراتی که کوکایین روی بدن میگذارد ناشی از تاثیر ان روی مغز است.موادمخدر به ویژه کوکایین باعث میشود که دوپامین برای مدت بیشتری در فواصل بین سلولهای مغز باقی بماند ودر نتیجه به فرد احساس سرخوشی و خشنودی زیادی می دهد.
ترک کوکائین
با مصرف کوکایین:
 1. عروق خونی منقبض میشود
 2. دمای بدن،ضربان قلب،وفشار خون بالا رفته و سوخت و ساز بدن افزایش پیدا میکند.
 3. و همچنین کوکایین باعث میشود که رگ های خونی تنگ شود و جریان خون درانها به سختی صورت میگیرد این مساله به قلب فشار زیادی وارد میکند چون ناچار است که خون را به رگ های تنگ شده پمپاژکند.وقتی که قلب با فشار و سختی کارکند ضربان ان تندتر میشود وممکن است ریتم طبیعی خودرا ازدست بدهد
 4. روش های مصرف کوکایین:
 5. این ماده ی مخدر را به صورت به صورت خوراکی،ازراه بینی،وریدی و تدخینی که به زبان عامیانه به انها جویدنی،استنشاقی،و تزریقی و کشیدنی میگویند.مصرف به شیوه ی استنشاقی معمول ترین شیوه ی مصرف کوکایین است. ابتدا باوسیله ایی مانند تیغ کاملا آن را پودر کرده وبه صورت گرد درمی اورند سپس با یک تکه کاغذ یا یک اسکناس لوله شده آن را از طریق بینی بالا میکشند در این شیوه کوکایین از طریق مخاط بینی و شش ها جذب گردش خون میشود و اثرات خودرا در زمان کوتاه تر اعمال میکند برخی ها پودر کوکایین را به لب و دندان های خود میمالند و از طریق مخاط دهان آن را به مصرف میرسانند اما چون اثرش کمتر از سایر روش ها است رایج نیست.دوز معمولی آن برای انفیه و استنشاق 30تا 100 میلی گرم است و 10تا25 میلی گرم آن برای تزریق استفاده میشود.گاهی مصرف کنندگان به منظور افزایش قدرت تحریک کنندگی آن را با هرویین مخلوط میکنند و مصرف میکنند در این حالت به آن اسپیدبال میگویند.
 6. اثرات کوتاه مدت کوکایین بلافاصله بعد از اوایل مصرف ظاهر میشودو ظرف چند ساعت وچند دقیقه از بین میرود.
  1. علایم روانی (سرخوشی،یا بی تفاوتی،اضطراب،و عصبانیت،هذیان های پارانویید و کاهش تمرکزو توهمات شدید حسی به ویژه توهم شنوایی،بینایی،لامسه)
  2. افزایش ضربان قلب و ایجاد عوارض قلبی و عروقی
  3. افزایش درجه حرارت بدن و بالا رفتن فشار خون
  4. افزایش ریتم تنفس و احتمال بروز سکته
  5. گشاد شدن مردمک چشم
  6. عدم هماهنگی حرکتی
  7. اسپاسم عضلانی
  8. تهوع و استفراغ
  9. لرزش دست ها
  10. رنگ پریدگی
  11. تعریق شدید
  12. مقادیر شدید و یا استفاده ی مکرر میتواند حالتی شبیه به شیدایی همراه با قضاوت اسیب دیده صحبت های بی ربط و بیش فعالی و پارانویاایجاد میکندکه ممکن است به خشنودی یا سانحه بیانجامد.

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

همچنین ببینید

متادون

کرونا و اعتیاد

کرونا ثابت کرد ترک در منزل با وجود تمام ناممکنی هایش امکان پذیر است اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *