آخرین خبرها
خانه / ترک اعتیاد / ترک هروئین

ترک هروئین

ترک هروئین

مدت زمان ترک این مخدر به مقدار مصرف و شرایط جسمی بیمار بستگی دارد اما معمولا سم زدایی به صورت سریع بین 2 تا3 روز انجام میشود و سم زدایی تدریجی بین یک هفته تا 10 روز با مراقبت های ویژه کادر درمانی صورت می گیرد و در صورتی که دوز مصرفی بالا و در فاصله طولانی مدت از این ماده استفاده شده باشد. ممکن است دوره سم زدایی طولانی تر شده باشد. با توجه به اینکه سم زدایی و دارو درمانی به تنهایی نمی تواند باعث ترک شود و بیمار حتما باید زیر نظر روانشناس و مشاوران باشد، بدین صورت که بعد از ترخیص و سم زدایی به درجه ای از آمادگی برسد تا بتواند بدون داشتن علائم آزاردهنده محرومیت از مواد و با عملکرد ذهنی بهتر وارد دوره های درمانی بلندمدت شود.

 

هروئین یکی از مشتقات خانواده مواد افیونی یا اپیوئیدها شامل (تریاک،مرفین،کدئین) می باشد که به مراتب از آن ها قوی تر است و خیلی سریعتر از سایر مواد مخدر عمل می کند. هروئین یا دی استیل مرفین یکی از مشتقات نیمه مصنوعی مرفین است.
مرفین خود یک ماده طبیعی است ئ از عصاره دانه های درون تخمدان خشخاش استخراج می شود. ولی یک تغییر شیمیایی جزئی باعث به وجود آمدن هروئین بسیار قدرتمندی می شود که سریع در چربی حل می شود و زودتر به صورت متراکم به مغز می رسد. از این سو هروئین از لحاظ اعتیادزایی ماده بسیار خطرناکی است و وابستگی و اعتیاد شدید ایجاد می کند.
ترک هروئین علاوه بر درمان جسمی، نیاز به روان درمانی نیز دارد و ترک غیر اصولی آن باعث بروز عوارض شدید می شود. به همین جهت ترک هروئین حتما باید زیر نظر پزشک و مشاورین روانشناس و روانپزشک و متخصصان علوم اعصاب شناختی ترک کنند.
امروزه درمان های موثری برای ترک این مخدر خطرناک در دسترس قرار دارد اما درمان زمانی موفق خواهد بود که توسط متخصصین این رشته انجام گیرد. علاوه بر درمان های جسمی به درمان های روانی هم پرداخته شود.
روش صحیح و اولین مرحله ترک هروئین سم زدایی و خارج ساختن اثرات این ماده از بدن فرد است که هدف اولیه آن کتهش علائم محرومیت تا آنجایی که فرد با عدم حضور مواد در بدنش سازگار شده و سیستم مغزی کارکرد خود را از سر بگیرد. هروئین عملکرد بسیار سریعی دارد و اثر آن نیز از دوام بالایی برخوردار است و کمبود آن خیلی زود احساس می شود به طوری که فرد مصرف کننده باید در فواصل زمانی مشخص از مخدر استفاده کنند ، همواره افرادی که هروئین را به صورت تزریقی مصرف می کنند ممکن است تا چهار بار در روز اینکار را انجام دهند.
هروئین
هروئین

  • انواع هروئین :
هروئین خالص پودر تلخ مزه بسیار نرمی است که معمولا به رنگ سفید وجود دارد، اما این ماده به ندرت در دسترس همگان قرار گرفته و یا در خیابانها به فروش می رسد. رنگ هروئین که در دسترس افراد معتاد قرار می گیرد ممکن است از سفید تا قهوه ای تیره متغیر باشد این تغییر رنگ به دلیل ناخالصی ها یا افزودنی هایی که در آن وجود دارد. هروئین موجود در بازار معمولا 10 تا 15 درصد مصرف هروئین خالص دارد و بقیه آن شیر خشک، نشاسته، پودر بی کربنات، پودر گلوکز، گرد گچ، پودر قند، کافئین، پودر برنج و آرد است.
  • هروئین چگونه مصرف می شود؟
مصرف هروئین به صورت تدخین یا کشیدن که در این روش هروئین را که معمولا حدود 5 سانتی متر است، روی زرورق می ریزند و از زیر با دستمال کاغذی لوله شده و یا تکه های مقوائی باریک که با کبریت آتش زده شده باشد کمی حرارت می دهند و دود حاصل از آن را با استفاده از یک لوله باریک از راه دهان بالا می کشند، معمولا این لوله باریک را نیز با تاکردن زرورق به طرفی که از جنس کاغذ است به دست می آورند یا از لوله خودکار برای این کار استفاده می کنند.
  • استنشاق هروئین از راه بینی
که توسط معتادان غیر حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد، هروئین را روی کاغذ صاف می ریزند که به کمک اسکناس لوله شده آن را از طریق بینی بالا میکشند.
  • تزریق هروئین
در این روش هروئین را با آب لیمو، جوهرلیمو و یا قرص ویتامین ث در قاشق حل می کنند و کمی حرارت می دهند سپس محلول به دست آمده را با سرنگ تزریق می کنند که ممکن است به صورت عضلانی و یا وریدی (داخل رگها) استعمال شود.

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

همچنین ببینید

متادون

کرونا و اعتیاد

کرونا ثابت کرد ترک در منزل با وجود تمام ناممکنی هایش امکان پذیر است اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *