آخرین خبرها
خانه / لغزش / برنامه پیشگیری از لغزش

برنامه پیشگیری از لغزش

برنامه پیشگیری از لغزش

مبتلایان به اعتیاد که در دوره بهبودی هستند می توانند از یک برنامه پیشگیری برای خود استفاده کنند تا از این طریق آن بتوانند زندگی را در مسیر بهبودی خود حفظ نمایند. علاوه، با پاسخ دادن به سوالاتی که در این قسمت ارائه شده است، شناخت شما از عواملی که باعث لغزشتان می شوند افزایش خواهد یافت و می توانید در مواقع وسوسه مصرف مجدد، به این برنامه پیشگیری از لغزش رجوع کنید و از گرفتار شدن دوباره در دام بیماری اعتیاد جلوگیری کنید.
١- تعیین انگیزه برای بهبودی
٢- تعیین شرایط محرک لغزش
٣- تعیین علائم هشدار دهنده
٤- تعیین نیازهای سلامتی
٥- چگونگی پیاده سازی برنامه
اعتیاد بیماری حیله گر،اسرار آمیز و مزمن است که بصورت ناگهانی فرد را غافلگیر و بار دیگر او را گرفتار اعتیاد می کند و به این  دلیل است که ما معتادین در حال بهبودی باید برنامه ای برای پیشگیری از لغزش تهیه کنیم. برای حفظ و مراقبت از بهبودی خود لازم است قبل از رو به رو شدن با شرایط پرخطر برای مقابله با آن برنامه ریزی کرده و استراتژی ای داشته باشیم که ما را از خطرات لغزش آگاه نمايد. همانطور که درقسمت های قبلی گفته شد، لغزش در بين معتادان در حال بهبودی بسيار رواج دارد و حدود۵۰ درصد از ما معتادان در اولين سال بهبودی خود دچار لغزش شده و دوباره اقدام به مصرف مواد می کنیم. برای بسیاری از ما معتادان علت لغزش این است که نمی خواهیم بپذیریم که از بیماری اعتياد رنج می بریم و یا فکر می کنیم که می توانیم میزان مصرف مواد خود را کنترل نماییم. طبيعت و ماهيت مزمن بيماری اعتياد و طرز فکر و رفتارهای ويرانگری كه ما در زندگی به آن عادت کرده ایم، باعث می شود تا برای كنار آمدن با مشكلات زندگی به طور غريزی مواد مخدر مصرف كنيم. برای بهبودی از بيماری اعتياد بايد روش زندگي، چگونگی كنترل احساسات، افكار و رفتارمان را به طور كامل عوض كنيم.
لغزش
لغزش
برنامه پیشگیری از لغزش
البته این کار بسیار سختی است و نیاز به توجه و تلاش روزمره ما دارد. در اختیار داشتن يك برنامه پيشگيری از لغزش باعث می شود تا هميشه هوش و حواسمان را بر روی بهبودی متمرکز کنیم. در شرایطی که بیماری اعتیاد بخواهد ما را از مسیر بهبودی منحرف کرده و به سمت لغزش بکشاند، با استفاده از این برنامه می توانیم از بهبودی خودمان محافظت کنیم برنامه پيشگيری از لغزش به ما كمك می كند تا به علائم هشدار دهنده و عواملی باشد كه باعث می شوند تا وسوسه مصرف مواد به سراغ ما بيايد بیشتر توجه کنیم. این برنامه مانند یک نقشه راه، موانع و راه های انحرافی را به ما نشان می دهد و باعث می شود تا ما در مسیر بهبودی باقی مانده و از دچار شدن به لغزش جلوگیری کنیم.

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

همچنین ببینید

لغزش

اقدامات پس از لغزش

پس از لغزش بالاخره دوباره مصرف مواد را شروع کرديد. حال می خواهيد چه کار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *